Yavru Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar:

Köpek sahiplenmek yaşamınızı etkileyecek önemli bir karardır. Çünkü bir köpek sahiplendiğiniz de, eğer herhangi bir aksilik olmazsa, sizinle 12 – 15 yıl kadar yaşayacaktır. Bu süre boyunca onun her türlü fiziksel ihtiyacını karşılamalı ve aynı zamanda sevildiğini, aileden biri olduğunu hissettirmelisiniz. Bu nedenle bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız bunun aynı zamanda önemli bir sorumluluk olduğunu da bilmelisiniz. Yine istediğiniz sizinle uyum içerisinde yaşayacak bir evcil hayvan ise iyi eğitim almış yetişkin bir köpek de sahiplenebilirsiniz. Çünkü bu köpeklerin erken dönemlerde aldıkları eğitim sayesinde davranış bozuklukları ortadan kalkmıştır. Fakat yavru köpek sahiplenmek de kendi içerisinde belli avantajlar barındırır. Yavru bir köpek sahiplenmeniz durumunda aranızda çok daha sağlam ve kalıcı bir sevgi bağı oluşacaktır. Fakat hayatınıza yavru bir köpeği dahil etmeye karar verdiğinizde konuyla ilgili detayları iyi bir şekilde araştırmalısınız. Çünkü köpeğiniz sıkıldığınızda kurtulabileceğiniz bir eşya değildir. Peki, yavru köpek sahiplenirken nelere dikkat etmelisiniz?

Yavru Köpek Sahiplenmek İçin Yeterince Hazır mısınız?

Yavru köpekler oldukça sevimli canlılardır. Ancak yavru köpek sahiplenmeyi bir çocuk sahibi olmak gibi düşünmelisiniz. Onun beslenme, barınma gibi farklı ihtiyaçlarının olabileceğini ve bu ihtiyaçları karşılamak için vakit ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca köpekler oldukça sosyal canlılardır, sık sık oyun oynamak ve sahipleriyle vakit geçirmek isterler. Bu nedenle fiziksel ihtiyaçlarının yanı sıra duygusal ihtiyaçlarını karşılayabileceğinizden de emin olmanız gerekir. Köpeklerin eğitimi de zaman alan bir durumdur. Özellikle yavru köpek eğitimi daha fazla vakit almaktadır. Eğer yavru köpek sahiplenmek gibi bir düşünceniz varsa çalışma temponuzu göz önünde bulundurmalı, çok yoğun bir şekilde çalışıyorsanız köpek sahiplenme kararınızı bir kez daha gözden geçirmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Köpek Yatakları

Köpek sahiplenmek birçok sorumluluğu da beraberinde getirir. Üstelik bu sorumlulukların bazıları oldukça masraflıdır. Çünkü minik dostunuzun ihtiyacı olan köpek maması, bakım malzemeleri, veteriner masrafları, oyuncakları ve eğitimi için belli bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Bahsedilen bu masraflar sahiplendiğiniz yavru köpeğin cinsine göre değişiklik gösterecektir. Çünkü Golden Retriever gibi büyük ırk bir köpek ile Pomeranian gibi küçük ırk köpeğin ihtiyaçları farklı olacağı için masrafları da farklı olacaktır. Sonuç olarak yavru köpek sahiplenmek aynı zamanda masraf demektir. Bu nedenle bir yavru köpek sahiplenmeden önce size mal olacağı aylık ortalama masrafı mutlaka öğrenmelisiniz.

Sizin İçin En Uygun Köpek Irkı Hangisi?

Bir yavru köpek sahiplenmeden önce hangi köpek ırkının sizin için uygun olup olmadığını belirlemelisiniz. Çünkü bir köpekte aradığınız özellikler sahiplenmeyi düşündüğünüz yavru köpekte bulunmuyor olabilir. Ayrıca evinizin büyüklüğü beslemek istediğiniz köpek için yeterli olmayabilir. Bu doğrultuda küçük, orta ve büyük ırk köpeklerin özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmanızda yarar vardır. Küçük köpek ırkları evde rahatlıkla beslenebilen köpeklerdir. Fakat boyutları büyük olan köpekler küçük bir apartman dairesinde depresyona dahi girebilir. Bu nedenle yavru köpek sahiplenmek istiyorsanız tercih ettiğiniz ırkın en fazla ne kadar büyüdüğünü öğrenmelisiniz.

yavru köpek sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler

Yine sahiplendiğiniz köpekte görülmesi muhtemel sorunların neler olduğunu da araştırmalısınız. Örneğin, Pug cinsi köpeklerin gözleri dışarıya doğru çıkıktır. Bu nedenle de çarpmalardan çok kolay etkilenir ve gözleri yuvalarından çıkabilir. Yine küçük boy ırklardan kaniş cinsi köpekler göz hastalıklarına, Cocker’lar ise kulak enfeksiyonlarına yatkındır. Ayrıca Sussex Spaniel cinsi köpekler eğitimi zor canlılardır. Büyük ırk köpeklerde ise genellikle bağışıklık sistemi, kas ve kemikler ile ilgili sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle düzenli olarak besin takviyeleri almaları gerekebilir. Köpekler ile ilgili yaşanabilecek sorunlar konusunda daha pek çok örnek verilebilir. Size düşen ise sonradan zorluk yaşamamak adına sahipleneceğiniz köpeğin yatkın olduğu hastalıklar ile ilgili bilgi sahibi olmaktır.

Bunların yanı sıra köpeğinizin erkek mi dişi mi olacağına karar vermek için amacınızı iyice belirlemeniz gerekir. Eğer amacınız sahiplendiğiniz ırkı çoğaltmak ise dişi bir köpek sahiplenebilirsiniz.

Yavru Köpeğin Sağlık Durumu Nasıl?

Yavru köpek sahiplenirken dikkat etmeniz gerekenlerden birisi de yavrunun sağlık durumudur. Bu anlamda eğer imkanınız varsa sahiplenme öncesinde köpeği bir veteriner hekime götürmelisiniz. Ancak yavru köpeği sağlık kontrolü için veterinere götürme imkanınız yoksa bazı kontrolleri kendiniz de yapabilirsiniz. Yapacağınız kontrollerin başında ise köpekte bir göz akıntısı olup olmadığıdır. İltihaplanma veya enfeksiyon söz konusu ise köpeğin gözlerinin altında çapaklanmaya benzer bir görüntü olacaktır. Oysa sağlıklı bir köpeğin gözleri parlak ve berrak olmalıdır.

Yavru köpeğin sağlığı ile ilgili bir diğer önemli nokta üst solunum yolları ile ilgili herhangi bir sorununun var olup olmadığıdır. Sağlıklı köpeklerin burnu çok kuru ya da ıslak değil nemlidir. Eğer burunda akıntı ya da ıslaklık varsa bazı sağlık sorunları olabilir. Yine yavrunun kulaklarının içi pembe olmalıdır. Ayrıca kulağında kötü koku veya akıntının varlığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Köpeklerin vücudunda parazitlerin varlığı bazı sağlık sorunları yaşamalarına neden olabilir. Bunun için köpekte iç parazit bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir. İç parazit kontrolü bazı parazitler için çıplak gözle yapılabilse de genel olarak veteriner hekim tarafından mikroskop ile köpeğin dışkısını kontrol edilerek yapılır. Çünkü vücudunda parazit olan köpekler genellikle ishal problemi yaşarlar.

Sahipleneceğiniz Köpek Kaç Aylık?

Yavru köpek sahiplenmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de köpeğin kaç aylık olduğudur. Özellikle sekiz haftalık olmadan aldığınız yavru köpek ile ilgili birçok problem yaşayabilirsiniz. Çünkü köpek annesi ve kardeşleri ile yeterince vakit geçirmemiştir. Oysa anne ve kardeşler ile geçirilen vakit yavru köpek için oldukça önemlidir. Çünkü köpek ailesiyle geçirdiği süre içerisinde hayatta kalmayı ve diğer köpekler ile iletişim kurmayı öğrenecektir. Eğer kendine güveni olmayan bir köpek sahibi olmak istemiyorsanız köpek sahiplenmek için en az sekiz hafta beklemelisiniz. Ayrıca bu köpeklerin tüm aşıları tamamlanmış olacağı için viral enfeksiyon gibi riskleri de ortadan kaldırmış olursunuz.

Yavru Köpek Nereden Sahiplenilir?

Yavru köpek sahiplenmek için başvurabileceğiniz birçok yol var. Bu yollardan birisi de barınaklardaki köpeklerden birini sahiplenmektedir. Ancak unutmamalısınız ki barınaktaki köpeklerin fiziksel ya da psikolojik problemleri olabilir. Bu nedenle barınaktan köpek sahiplenmek istiyorsanız köpek hakkında olabildiğince fazla bilgi almalısınız. İlla çok özel bir ırk veya cins bir köpek olsun diyorsanız köpeğinizi bir köpek çiftliğinden ya da pet shoptan da satın alabilirsiniz.

İnternet dünyasında istediğiniz köpek türünü ücretsiz olarak sahiplenmenizi sağlayacak pek çok ilan mevcuttur. Bu ilanlara da göz atabilirsiniz. Sonuç olarak minik dostunuzu barınaklardan ya da internette yer alan ilanlara göz atarak sahiplenebilir, sevilmeye muhtaç bu canlıları yeniden hayata kazandırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Sibirya Kurdu

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: