Yavru Köpeğe İsmini Öğretmek

Yazar:

Köpek yavrularına isimlerini öğretmek eğitimlerinin en önemli aşamasıdır. Çünkü ismini duyduğunda tepki veren bir köpek sonraki eğitimlerde daha uyumlu davranacaktır. Yine ismini bilen bir köpek, eğer agresif bir köpek değilse, tasmasına gerek kalmadan gezdirilebilir. Ancak yavru köpeğin ismini daha kolay öğrenmesi için tercih edilen ismin bazı kriterlere uyduğundan emin olunmalıdır. Bu doğrultuda yavru köpekler için isim seçerken kısa ve net olmasına özen göstermek gerekir. Çünkü iki heceden daha uzun köpek isimleri köpeğin ismini algılamasını zorlaştıracaktır. Köpeklere komut verirken harcanacak saniyelerin dahi büyük önemi vardır. Kısa bir isim ile çağırmak ise çok daha etkili ve kolay olacaktır. Yine köpek ismi koyarken ismin p, ç, t, k, s, ş, h, f gibi sert sessiz ünlüleri barındırmasına da dikkat etmek gerekir. Çünkü köpekler sert sessizleri diğerlerine göre daha net algılarlar. Ayrıca yavru köpek için tercih edilen ismin kullanılan komutlara benzer olmaması da oldukça önemlidir. Köpek için ismi ve verilen komut iki farklı anlam ifade etmeli, ismini duyunca odağını size vermeli komutu duyduğunda ise yerine getirmelidir. Peki, yavru köpeğe ismini öğretmek için nasıl bir yol izlenmelidir?

Yavru Köpeğe İsmini Öğretmek İçin Neler Yapılmalı?

Köpeklerin isimlerini öğrenebilmeleri için en ideal olanı köpek eve gelir gelmez eğitime başlamaktır. Ancak her şeyden önce köpek eğitimi ile ilgili temel kuralları bilmekte fayda bulunmaktadır. Bunların başında da sabırlı olmak gelmektedir. Yavru köpeğinize ismini öğretmeye çalışırken çok hızlı ilerlemeyin. Bir sonraki adıma geçmeden önce önceki adımı iyi bir şekilde yaptığından emin olmalısınız. Yapmadığında ise asla vazgeçmeyin. Çünkü minik dostunuz sonunda ondan istediğiniz şeyi mutlaka yapacaktır. Ayrıca köpeğinizin öğrenme hızını gözlemlemeli ve ona uyum sağlamalısınız. Yavru köpek isim eğitimi için yapabilecekleriniz ise aşağıdaki gibidir.

yavru köpeğe ismini öğretmek
Köpeğinize ismini öğretirken sabırlı olmak, temel kuralınız olmalı. Lütfen her köpeğin öğrenme kapasitesinin farklı olabileceğini unutmayın ve kesinlikle eğitim sırasında sinirlenip köpeğinizi azarlamayın.

İlgisini Size Verebileceği Sessiz Bir Alan Bulun!

Yavru köpeğe ismini öğretmek için öncelikle yalnız kalabileceğiniz sessiz bir alan bulmanız gerekir. Çünkü köpeklerin odaklanma süreleri oldukça kısadır ve eğitimin başlangıcında etrafta köpeğinizin dikkatini dağıtacak herhangi bir şey bulunmaması sürecin hızlanmasını sağlayacaktır. Yine köpeğinizi, istediğiniz tepkiyi verdiğinde mükafatlandırmak için elinizde köpek ödül maması bulundurun. Hazır olduğunu düşündüğünüzde ise ilgisini çekmek için karşısına geçin ve sıcak bir ses tonu ile ismini söyleyin. Eğer tepki vermezse biraz bekleyin ve bu kez el çırpma hareketi veya öpücük ile beraber ismini tekrarlayın. Köpeğiniz size bakacak olursa bu hareketini “Evet” ya da “Aferin” gibi sözcükler ile pekiştirmelisiniz. Ayrıca clicker kullanıyorsanız onunla da pekiştirebilirsiniz. Ardından ise mutlaka ödül maması ile ödüllendirmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Köpek Ödül Mamaları

Ara Ara Eğitimler Verin!

Köpeklerin odaklanma sürelerinin kısa olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Bu nedenle de gün içerisinde kısa eğitim seansları planlamanızda fayda vardır. Günün farklı saatlerinde 3 – 5 kez 5’er dakika boyunca köpeğinizi ismi ile birlikte çağırabilirsiniz. İlk başlarda ismiyle seslendiğinizde her bakışında onu ödüllendirebilirsiniz. Fakat ödül almak için ismini söylemeseniz de size bakmaya başlayabilir. Köpekten beklenen ise ismini duyduğunda ne yapıyor olursa olsun dikkatini size vermesidir. Bunun için dikkatinin dağılmasını bekleyin ve daha sonra yeniden ismini söyleyin. Başlarda ismine tepki verdikten hemen sonra işaretleyerek ödüllendirin. Böylece ödül almak için tepki vermesi gerektiğini ve yalnızca bakmasının yeterli olmadığını öğrenecektir.

Yavru köpeklerin yetişkin olanlara göre dikkatleri daha çok dağılır. Girdikleri odalardaki koku ya da nesneler nedeniyle isimlerine daha zor tepki verirler. Fakat tekrar ve sabır ile farklı odalarda dahi ismine tepki vermesini sağlayabilirsiniz. Bu anlamda yavru köpeğe ismini öğretmek için özellikle mutfak gibi yemek kokularının olduğu ya da evinizde televizyonun önü gibi gürültülü yerlerde tekrarlara devam etmelisiniz. Farklı lokasyonlarda ismine tepki verdiğinden emin olduğunuzda ise köpek isim eğitimi için bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Ödül Vermeyi Kademeli Olarak Bırakın!

Evcil dostunuzun ismini kalıcı olarak öğrendiğinden emin olduğunuzda ödüllendirmeyi kademeli olarak azaltmalısınız. Buna ismine her iki tepki verişinden birinde ödül maması vererek başlayabilir, isme tepki vermek için herhangi bir ödüle gerek duymamaya başlayacağı zamana kadar ödüllerin arasındaki süreyi uzatabilirsiniz.

yavru köpekler
İsim için eğitim sırasında yumuşak ve sevecen bir ses tonu kullanmak, köpek ödül maması ile öğrenmeyi teşvik etmek başarılı bir eğitim için size yardımcı olur.

Dışarıda Eğitimlere Başlayın!

Yavru köpeğiniz evde ismini her söylediğinizde size “efendim” bakışı atıyorsa aynı eğitimleri dışarıda da uygulamaya başlayabilirsiniz. Bunun için başlarda dışarıda çok fazla uyaranın olmadığı zamanları tercih edin. Örneğin, parka götürecekseniz parkın en sakin olduğu zamanları seçmeye çalışın. Çünkü minik dostunuzun önce etraftaki her şeyi koklamasına ve oyunlar oynayıp enerjisini atmasına izin vermelisiniz. Yeterince yorulduğunda ise eğitime daha kolay konsantre olacaktır.

Yavru köpeğe ismini öğretmek için tıpkı evde yaptığınız çalışmalarda olduğu gibi ismini söyleyin, size baktığında ise ödül mamasını verin. Yine dışarıda yapacağınız eğitimde frizbi ve top gibi köpek oyuncakları kullanabilirsiniz. Özellikle köpeğinizin koşup oynamasını bekleyecek vaktiniz yoksa bu oyuncaklar işinize yarayabilir. Bunun için köpeğinize oyuncağını atmadan önce ismini söyleyin ve size baktığında ise ona oyuncağını atarak ödüllendirin.

Köpeğinizin ismini öğrenmesi normalden uzun sürüyorsa bunu sorun haline getirmemelisiniz. Çünkü her köpeğin öğrenme hızı aynı değildir. Burada en önemli nokta ismini sık sık söylemektir. Zamanla ismini duyduğunda onu çağırdığınızı anlayacaktır. Ayrıca köpeğiniz bazen sizi duymayabilir ya da kötü bir gün geçiriyor olabilir. Yine av köpeği gibi köpek ırkları eğitimleri konusunda diğer ırklara göre daha zor canlılardır. Bu nedenle yavru köpek isim eğitimi sırasında köpeğin ırkını da mutlaka göz önünde bulundurmalı ve sabırlı olmalısınız.

Yavru Köpek İsim Eğitiminde Yapmamanız Gerekenler

Köpek yavrusuna isim öğretmek için yapmanız gerekenlere yukarıda kısaca değindik. Ancak bunların yanı sıra eğitimde başarılı sonuçlar elde etmek için uzak durmanız gerekenler de vardır. Örneğin, arkadaşlarınız ile sohbet sırasında yanlışlıkla ismini söylediğinizde köpeğiniz size efendim anlamında bakış atabilir. Eğer bu bakışı görmezden gelir ve ödüllendirmezseniz bir süre sonra ismi onun için sadece fon sesi haline gelir. Bu nedenle ismine verdiği tepki sonrasında ödüllendirmeyi kesinlikle unutmamalısınız.

Yavru köpeğe ismini öğretmek için verdiğiniz eğitimin bir adımında tam olarak başarı elde ettiğinizden emin değilseniz diğer adıma geçmemelisiniz. Örneğin, evde isim eğitiminden %100 başarı elde edemediyseniz dışarıda isim eğitimine geçmemelisiniz. Köpeğinizin ismini daha çok bildiği olumlu komutlar ile birlikte kullanmalı ve ismini öğretirken kesinlikle kızgın bir ses tonu kullanmamalısınız.

Labrador Cinsi Köpekler ve Özellikleri konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: