Yavru Kedilerde Süt Tozu Kullanımı

Yazar:

Kediler kendi kendilerine yetebilen hayvanlardır. Fakat aynı şeyi yavru kediler için söyleyemeyiz. Yavru bir kedi henüz yetişkinler gibi kendisine bakabilecek kapasiteye sahip değildir. Bu nedenle de yavru kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız onun annesinden sağlıklı bir şekilde ayrılabileceği süreyi doldurduğundan emin olmalısınız. Çünkü kediler ilk 6 hafta anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü, kedilerin bağışıklık sistemini güçlendirir ve diğer vücut fonksiyonlarının gelişimine katkı sağlar. Böylece yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde hastalıklara karşı daha dirençli olurlar. Ancak özellikle bahar ve yaz aylarında sokaklarda çok sayıda yavru kediyle karşılaşırız. Bu kedilerin bazıları anneleri tarafından terk edilir ve anne sütünden mahrum kalırlar. Eğer annesi ölmüş ya da terk edilmiş yavru bir kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz onu beslemek için kedi süt tozu kullanabilirsiniz. Kedi süt tozu, anne sütünden mahrum kalan kediler için oldukça iyi bir alternatiftir ve doğru kullanıldığında gelişimlerine katkı sağlar. Peki, kedi süt tozu nedir? Yavru kedilerde süt tozu kullanımı nasıl olmalı?

Yavru Kedi Süt Tozu ve Faydaları

Yavru bir kedinin bakımını üstlenmek oldukça zor bir iştir. Çünkü yavru kediler özenli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Özveri ve sevgiyle bakıldıklarında ise anneleri olmadan da hayatta kalabilirler. Yavrular doğduklarında bütün günü annelerinin yanında geçirirler. Bu yakınlık vücutlarının sıcak kalmasını sağlar. Bunun için yavru bir kediye bakacaksanız vücut sıcaklığını yükseltmek için ekstra özen göstermeniz gerekir. Çünkü minik dostunuz henüz kendi vücut ısısını ayarlayacak kadar büyük değildir. Onu bir battaniyeye sarabilir ya da termal kedi yatağı kullanabilirsiniz. Ancak ağlamaya ya da titremeye devam ederse ve patileri de soğuksa yavruyu kucağınıza almanızda fayda vardır.

Yavru kedi bakımı ile ilgili en önemli detaylardan birisi de beslenmeleridir. İnsanlar yavru bir kedi bulduklarında genellikle inek sütü ile beslenebileceklerini düşünürler. Oysa inek sütü özellikle yavru kediler için sindirim problemlerine neden olabilir. Bu nedenle de yavru kedi beslenmesi için en ideal olanı eğer anne sütü emmesi mümkün değil ise kedi süt tozu kullanmaktır.

Yavru kedi süt tozu, annesinden erken dönemde ayrılmış yavrular için anne sütünün içerdiği doğal besin maddelerini içeren ve tüm besin ihtiyaçlarını karşılayabilen bir gıdadır. Anne sütü örnek alınarak hazırlanan süt tozları, içerdikleri taurin ile görme ve üreme fonksiyonlarını destekler. Ayrıca kedi süt tozlarının laktoz oranı da düşürülmüştür. Bu sayede yavru kediler için kolay sindirim sağlarlar.

kedi süt tozu kullanımı
Anne sütü alamayan bir yavru kedi en az 6 haftalık olana kadar kedi süt tozu ile beslenebilir. Ortalama 38 derecelik bir ısıya getirilen kedi süt tozu, kedi biberonu içine doldurularak her dört saatte bir yaklaşık 5 – 10 ml kadar verilerek beslenmesi sağlanabilir. Tabi günden güne kediniz büyüdükçe miktar da artırılmalıdır.

Yavru Kedilerde Süt Tozu Kullanımı Nasıl Olmalı?

Anneden erken dönemde ayrılan kedilerin bakımı ve beslenmesi oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Özellikle henüz gözleri bile açılmamış yavruların bakımı çok daha zordur. Bu dönemde beslenmeleri için kedi maması ya da konserve kedi maması vermek ise oldukça sakıncalıdır. Çünkü vücutları bu gıdaları sindirecek ve yararlı hale getirecek enzimleri henüz üretemez. Üstelik bağırsak floraları da mamaları sindirip parçalayabilecek kadar aktif durumda değildir. Bu nedenle de özellikle 30 günlükten daha küçük kedilerin beslenmesi için yavru kedi süt tozu kullanılmalıdır.

Yavru kediniz hazırladığınız kedi süt tozunu emerken biberonu sakın sıkmayın. Fazla gelip emilemeyen süt akciğerlere kaçarak ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Yavru kediler için süt tozu kullanımı ise süt tozunun içeriğine ve markasına göre farklılık gösterebilir. Bazı süt tozları neredeyse su kıvamında hazırlanırken bazıları ise daha yoğun kıvamlıdır. Kedi süt tozu kullanımı için en ideal olanı ambalaj üzerinde yazan talimatlara uymaktır. Yine anne sütünün yerine geçen bu gıdaların vücut sıcaklığında verilmeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda 38 derecede verilmeleri tavsiye edilir.

Kedi süt tozu, yüksek miktarda kaliteli protein içerir ve sulandırılmasının ardından çok kısa süre içerisinde bozulur. Bu durum da göz önünde bulundurularak yeterli miktarda hazırlanmalı ve bozulmaması için mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir. Ayrıca kediye tekrar verileceği zaman buzdolabından çıkarılarak yeniden ısıtılmalı ve 38 derece ısıda verilmelidir. Fakat unutulmamalıdır ki, yavru kedilerin mide ve bağırsakları henüz çok küçüktür. Bu nedenle de az miktarda ve sık sık beslenmeleri gerekir. Özellikle ilk 2 – 3 hafta aşırı süt tozu kullanımından kaçınılmalıdır.

Ortalama olarak kedi süt tozunun her 4 saatte bir verilmesi yeterlidir. Beslenme periyotlarındaki süt tozu miktarı ise kedinin ihtiyacına, ırkına ve boyutlarına göre değişiklik gösterebilir. Bu anlamda ihtiyaca göre verilecek süt tozunun miktarı artırılabilir.

Bunların yanı sıra yavru kediler henüz mama kabı gibi gereçlerden beslenecek kadar büyük olmadıkları ve ne zaman durmaları gerektiğini bilemeyecekleri için kedi süt tozu verirken sterilize edilmiş bir kedi biberonu kullanılmalıdır. Biberonun içerisine kedi süt tozunu belirtilen oranda koyduktan sonra kedi, başı hafif eğimli ve sırt üstü yatar şekilde kucağa alınmalıdır. Sonrasında ise biberon hafif eğik olarak kedinin ağzına götürülmelidir. Fakat kedi, biberonu emmeye başladığında biberon kesinlikle sıkılmamalı ve yavrunun kendi emiş gücü ile sütü içmesine fırsat verilmelidir. Biberonun sıkılması ise sütün soluk borusundan akciğerlere kaçmasına ve kedinin boğularak yaşamını yitirmesine neden olabilir.

yavru kedilerde süt tozu kullanımı
Yavru kedilerin sindirim sistemi 6 – 8 hafta olmadan kuru mama veya konserve mama ya da yağlı inek sütü sindirebilecek durumda değildir. Bu nedenle bir kedi biberonu vasıtasıyla kedi süt tozu kullanmak çok daha iyi bir çözümdür.

Yavru kedi süt tozu, kediler için besleyici ve zengin içerikli bir gıdadır. Ancak hiçbir ek gıda annelerinden emdikleri sütün yerini tam olarak tutamaz. Bu nedenle de anne sütü ile beslenen kediler ile süt tozu ile beslenen kedilerin gelişim hızlarında farklılıklar gözlenebilir. Doğal olarak anne sütüyle beslenme imkanı bulan kediler diğerlerine göre daha hızlı bir gelişim gösterecektir.

Yavru Kedilere Süt Tozu Yerine İnek Sütü Verilebilir mi?

Süt, kediler için doğal bir besin maddesidir. Fakat inek sütü kedilerin gereksinimi olan besin değerlerini karşılayamaz. Üstelik ishal başta olmak üzere çeşitli sindirim sorunları yaşamalarına neden olabilir. Bunun en önemli nedeni ise kedilerin sütten kesilmelerinin ardından laktoza karşı dayanıklılıklarının düşmesidir. Laktoza olan dayanıklılıklarının düşmesi ise inek sütünde bulunan şekeri sindiremeyecekleri anlamına gelir. İşte bu durum da ishal gibi sindirim problemlerine yol açmaktadır.

Sonuç olarak yavru kedilerin inek sütüne değil anne sütüne ihtiyaçları vardır. Anne sütünün içinde yavru bir kedinin gereksinim duyduğu yağ, antikor ve protein gibi besinlerin tamamı mevcuttur. Bunun için doğum sonrası özellikle ilk 6 hafta anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Eğer anne kedi bulunamıyorsa daha önce de değindiğimiz üzere yavrunun anne sütü yerine geçen kedi süt tozu ile beslenmesi sağlanmalıdır. Ayrıca bu konuda mutlaka bir veteriner hekime danışmak yavru kedinin beslenme dışındaki ihtiyaçları konusunda da bilgilenmek gerekmektedir.

Neden Kediler Soğuktan Hoşlanmaz? konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: