Yavru Kedi Kumu Nasıl Olmalıdır?

Yazar:

Kedi kumları bir kedinin hayatındaki en önemli kedi malzemelerinin başında gelir. Kediler kum konusunda çok seçici davranır. Kumunu sevmediğin de ya tuvaletin içine girmez ya da tuvalet yapmayı reddedebilir. Bu nedenle henüz yavru döneminde tuvalet alışkanlığı kazanacağından, yavru kedi kumu seçimi de oldukça önemli bir konudur.

Yavru Kedi İçin Ne Tür Kedi Kumu Tercih Edilmeli ?

1 – Öncelikle yavru kedi için seçeceğiniz kum kedinize zarar vermeyecek bir malzemeden yapılmış, doğal kedi kumu olmalıdır.

2 – Kedi kumu içerisinde zararlı kimyasallar olmamalıdır.

3 – Yavru kedinin hassas ve yumuşak patilerine zarar vermemesi için taneleri yuvarlak şekilli olmalıdır.

4 – İlk tercihinizi ince taneli kedi kumu olarak yapmanızı tavsiye ederiz. Ancak bazı kediler kalın taneli kedi kumunu tercih edebilir.

5 – Seçeceğiniz doğal kedi kumu iyi topaklaşan kum olmalıdır. Bu sayede yavru kedinizin patileri kirlenmez.

6- Yavru kedi kumu iyi sıvı emebilme özelliğine sahip olmalıdır. Bu önemlidir. İyi sıvı emebilen kumlar kedinizin patilerinin kuru kalmasını sağlar. Böylece patilerinde mantar veya bakteriyel enfeksiyon oluşma riski azaltır.

7- Yavru kediniz için seçeceğiniz kum hijyenik olmalı. Anti bakteriyel özelliği olan kedi kumları kedilerde idrar yolu hastalıkları oluşma riskini azaltır.

8 – Yavru kedi için seçeceğiniz kum kesinlikle tozsuz olmalı. İster silika kedi kumu, isterse doğal kedi kumu çeşitlerinden birini tercih edin önceliğiniz tozsuz kedi kumu olmalıdır. Çok tozlu kedi kumları evin kirlenmesine neden olur. Ama daha önemlisi kedi solunum yolları hastalıklarına neden olabileceğinden çok önemli bir konudur.

Yavru kediniz için özel üretilen kum çeşitleri evcil hayvan mağazalarında satılmaktadır. Oldukça fazla tercih edilen ve yavru kediler tarafından beğenilen kumlardan biri, Sanicat Kitty Friend yavru kedi kumudur. Sanicat kedi kumu İspanya patentli Türkiye de üretilen bir üründür ve özellikle yavru kediler düşünülerek hazırlanan kumun özelliği, yavruda alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermemesi için kokusuz ve tozsuz olmasıdır.

Yavru kediler için özellikle tercih edilen bir diğer kum da Ever Clean Fast Acting doğal kedi kumudur. Ever Clean kedi kumu Hollanda markasıdır. Topaklanma ve sıvı emme kapasitesi çok yüksek olan bu kumun önemli bir özelliği de tozsuz ve hipoalerjenik kedi kumu olmasıdır.

Yavru kediniz için kum seçerken başlangıçta birkaç farklı marka kedi kumu seçip deneme yapmanız ve sürekli kullanacağınız kedi kumunu belirlemeniz faydalı olacaktır. Çünkü tüm kedi kumu paketinde tozsuz, antibakteriyel, yüksek sıvı emiş gücü, iyi topaklanan kedi kumu ibarelerini bulunduruyor. En iyi kedi kumu seçimi kedinizin deneyerek yapacağı seçim olacaktır.

Kedi Kumu Nedir? Ne İşe Yarar? konulu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: