Yaş Kedi Maması Sağlıklı mı?

Yazar:

Kediler de diğer canlılar gibi hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için öncelikli olarak beslemeye ihtiyaç duyarlar. Dengeli beslenmeleri ise hastalıklar ile karşılaşma riskini düşüren önemli bir faktördür. Yetersiz beslenen kedilerde kas ve iskelet sistemlerinde gelişim gerilikleri ve bağışıklık sistemi yetersizlikleri gibi sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Kediler karnivor yani etobur canlılar oldukları için mutlaka protein tüketmeleri gerekmektedir. Karbonhidratları sindirmeleri zordur ve taurin gibi bazı maddeleri dışarıdan almaları gerekmektedir. Bahsedilen bu maddeleri ancak hayvansal kaynaklı gıdalardan karşılayabilirler. Ayrıca kediler yemek konusunda oldukça seçici hayvanlardır. Öyle ki kardeş kedilerin dahi damak zevkleri birbirinden farklı olabilir. Bu anlamda hem sağlıklı hem de damak zevklerine uygun bir kedi maması ile beslenmeleri sağlanmalıdır. Kedilerin büyük bir keyif ile tükettikleri gıdaların başında ise yaş mamalar gelmektedir. Peki, yaş kedi maması nedir? Kediler için faydaları ve zararları nelerdir?

Yaş Kedi Maması Nedir?

Kedilerin severek tükettiği yaş mamalar, kuru mamalar ile karşılaştırıldıklarında daha lezzetli ve iştah açıcı gıdalardır. Ayrıca yaş kedi maması yapımı kuru mamalara göre oldukça farklıdır. Kuru mamalar genellikle yüksek sıcaklıkta ve basınç altında haddeleme ile pişirilmektedir. Ardından mamaya lezzet katmak için üzerine yağ püskürtülür, vitamin ve aminoasitler eklenebilir. Yaş mamaların hazırlanması sırasında ise et, sebze, tahıl, yağ, su ve jelleştirme maddeleri karıştırılır, püre haline getirilir ve katı hale gelmesi için buhar tünelinde az da olsa pişirilir. Son olarak küp halinde kesilerek etrafı sos ya da jel ile doldurulur ve kaplara yerleştirilir. Yaş kedi mamalarının üretim süreçleri nedeniyle tam olarak kedilerin ihtiyaç duydukları maddeleri içeren dengeli bir mama elde etmek oldukça zordur. Bu yüzden kedilerin günlük beslenmelerinde besin takviyesi kullanılması gerekebilir.

Günümüzde pek çok kedi maması üreticisi farklı yaş ve ihtiyaçlara uygun yaş mama üretmektedir. Bu mama çeşitleri arasında yavru, yetişkin ve yaşlı kediler için tercih edilebilecek pek çok seçenek mevcuttur. Balıklı, biftekli, ciğerli, dana etli, geyik etli, hindili ve karışık etli gibi farklı içerikler ile sunulan mamalar; sebze, çeşitli tahıllar, vitamin, mineral ve yağlar ile zenginleştirilmektedir. Yaş mamaların içerisinde genellikle katkı maddelerine fazla yer verilmez. Fakat piyasada farklı kalitede pek çok mama bulunur ve bunlar arasında düşük kalitede et barındıranlar da mevcuttur. Bu nedenle paketinde tavuk etli yazan bir yaş mama çok uygun fiyata satılıyorsa kullanılan tavuğun genellikle insanların tükettiği tavukla çok alakası olmadığını, tavuğun artan kısımlarının kullanıldığını anlayabilirsiniz.

Yaş Mamalar Kediler İçin Sağlıklı mı?

Yaş kedi mamaları içeriğinde %75 oranında su barındıran gıdalardır. Bu, özellikle su tüketmeyen kedilerin su ihtiyacının karşılanması adına önemli bir miktardır. Yine yaş mamalar içerisinde yer alan su, mamanın kolay şekilde sindirilebilmesine de yardımcı olur. Kediler böbrek hastalıklarına yatkın canlılardır. Yaş mama ile beslenen kedilerde ise su alımı aratacağı için böbrek hastalıklarına yakalanma ihtimalleri de azalacaktır.

Kaliteli ve sağlıklı içerikler kullanılarak üretilen yaş mamaların kediler için herhangi bir zararı yoktur. Fakat yaş kedi maması satın alırken içeriğine mutlaka dikkat edilmelidir. Mamanın arkasına bakıldığında ilk bileşenin mutlaka et olması gerekmektedir. Ayrıca mısır ve pirinç gibi tahılların yüksek oranda kullanıldığı mamalar da satışa sunulmaktadır. Tahıllar genellikle gramajı arttırmak ve maliyeti düşürmek amacı ile kullanılır. Kedilerin sağlıklı beslenmesi için yüksek oranda tahıl içeren yaş mamalar çok doğru bir seçim olmayabilir.

Bunların yanı sıra kedilerin sürekli olarak yaş mama ile beslenmesi çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmalarına neden olabilir. Bu sağlık problemlerinin başında da diş hastalıkları gelmektedir. Çünkü yaş mamalar tartar oluşumunu artırarak diş çürüklerine ve hatta diş kayıplarına neden olabilir. Ayrıca daha önce de bahsettiğimiz gibi yaş mamalar lezzetli ve iştah açıcı besinlerdir. Fakat kediler, ihtiyaçları olandan daha fazla yaş mama tüketmeleri durumunda hızlı bir şekilde kilo alabilirler. Aşırı kilo ise obezite başta olmak üzere diyabet gibi daha pek çok hastalığa neden olabilir. Bu nedenle kedilerin yaş mama ile kuru mamayı dengeli oranda tüketmeleri sağlanmalıdır.

yaş kedi maması sağlıklı mı?

Kedilere Hangi Sıklıkla Yaş Mama Verilmeli?

Yaş kedi maması kararında tüketilmesi durumunda kediler için oldukça sağlıklı bir besindir. Çünkü kediler doğaları gereği etçil canlılardır ve bu nedenle belli aralıklar ile et benzeri mamalar ile beslenmeleri faydalıdır.  Fakat konserve mamalar gerçek et ile benzerlik gösterir ve gereğinden fazla verilmeleri durumunda kediler kuru mama tüketmeyi reddedebilirler. Bu da hem kedi sağlığı hem de sahiplerinin bütçesi için zararlı olabilir. Kedilerin aşırı yaş mama tüketimi nedeniyle zarar görmemeleri için haftada 1 ya da 2 kez yaş mama verilmesi yeterlidir. Fakat konu ile ilgili bir veteriner hekime danışmak çok daha yerinde bir karar olacaktır.

Yaş Kedi Maması Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kediler için yaş mama seçimi önemli bir konudur. Çünkü piyasada pek çok ıslak kedi maması bulunur ve bunlar arasından seçim yapmak kedi sahipleri için kafa karıştırıcı olabilir. Bu anlamda ıslak mama satın alırken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bahsedilen bu noktaları kısaca aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

  • Kedinin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı: Kedilerin sindirim sistemlerinin düzgün şekilde çalışması için kuru mamanın yanı sıra ıslak mama da tüketmeleri gerekir. Ancak yaş kedi maması çeşitleri arasından seçim yaparken kedinin cinsiyeti, yaşı ve sağlık durumu mutlaka dikkate alınmalıdır. Aksi halde ihtiyaçlarına cevap vermeyen mamalar ile beslenen kedilerin sağlığı bozulabilir.
  • Düşük proteinli yaş mamalardan uzak durulmalı: Kedilerin tükettiği gıdalar önemli miktarda protein barındırmalıdır. Bu nedenle de protein oranı yüksek ıslak kedi mamaları arasından seçim yapılmalıdır. Ayrıca mama içeriğindeki karbonhidrat oranları kontrol edilmeli ve pirinç, mısır gibi nişastalı besinlerin mümkün olduğunca az miktarda yer almasına dikkat edilmelidir.
  • Yeterli Miktarda Su Barındırmasına Özen Gösterilmeli: Kedilerin sadece mama içindeki et parçalarını değil, aynı zamanda mamanın sosunu da tüketmesi önemlidir. İdeal bir yaş mamada genellikle sıvı oranı en az %75 civarı olması gerekir. Bu doğrultuda yaş mama seçimi yaparken yeterince su içeriyor olmasına dikkat edilmelidir.

Bunların yanı sıra kediler için yaş mama satın alırken mamanın son kullanma tarihi, bombaj (konserve kutusunun şişmesi) yapıp yapmadığı, herhangi bir sızıntı olup olmadığı kontrol edilerek alınmalıdır. Aksi taktirde kedinizde gıda zehirlenmeleri ve sindirim sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

İlginizi çekebilir : Hazır Kedi Maması Sağlıklı Mı?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: