Van Kedisi ve Ankara Kedisi Arasındaki Farklar

Yazar:

Birbiriyle çok sık karıştırılan bu iki kedi ırkının en belirgin ortak noktası ana vatanı Anadolu olan saf kedi ırkları olmalarıdır. Her ikisi de birbirine çok benzeyen bu kediler aslında birbirinden küçükte olsa farklar ile ayrılmaktadır. O zaman Van kedisi ve Ankara kedisi arasındaki farklar nelermiş bir göz atalım.

1- İki kedi arasında fiziksel olarak gözle görülebilen, belirgin bir boyut farkı vardır. Van kedileri kemikli ve kaslı vücut yapısına sahiptir. Ankara kedisi ise daha narin ve daha küçüktür.

2- Van kedisi 6 – 7 kg ağırlığa kadar erişebilir ancak Ankara kedisi ise en fazla 4 – 5 kg civarı olmaktadır.

3- Tüyler yapı olarak Van kedisi ve Ankara kedisinde birbirinden çok farklıdır. Ankara kedisinin tüyleri daha ince telli ve ipeksi yapıdadır. Van kedisinin tüyleri ise daha kalın, suya dayanıklı, yumuşak ve düz tellidir. Van kedisinin tüyleri dokunulduğunda kadifemsi bir his yaratır.

4- Van kedisinin tüyleri uzundur ancak Ankara kedisinin tüyleri daha da uzundur.

5- Van kedisinin tüyleri kışın daha uzun, yazın daha kısadır. Ankara kedisinin tüyleri ise her mevsim ve daima uzundur.

6- Ankara kedisinin kürkü eğer beyaz renkte ise kürkünde hiç başka bir renk olmaz. Ama Van kedilerinde sarı renkte lekeler olması, özellikle kulak baş ve kuyruğun sarı renk olması spesifiktir ve Van deseni olarak bilinmektedir.

7- Ankara kedisinin kuyruk tüyleri Van kedisinden daha uzun ve kabarıktır.

8- Van kedilerinde gözler daha yuvarlaktır, Ankara kedisinde ise gözleri genellikle badem şeklindedir.

9- Her iki kedi cinsi de çift renkli göz rengine sahip olabilir. Ama Van kedisinin çift renkli gözlerinden biri mutlaka turkuaz mavi diğeri ise kehribar rengi olur. Ankara kedisinde ise bir göz mavi iken diğer göz ela, yeşil, kehribar renklerinde farklı farklı olabilir.

10- Kalıtsal olarak genetik bir sorun olan sağırlık Ankara kedilerinde daha fazla görülür.

11- Van kedisinin kafası daha büyük ve yuvarlak hatlara sahiptir. Ankara kedisinin kafası küçük, üçgen görünümlü ve daha sivri, keskin hatlara sahiptir.

12- Ankara kedisinin kulakları daha uzun ve sivri görünür ama Van kedisinin kulakları daha yuvarlak görünüme sahiptir. Van kedisinin kulakları daha az tüylü ve daha pembe renktedir.

13- Van kedisi suyu sever, iyi bir yüzücü ve iyi bir avcıdır. Ankara kedileri suyu sevmez ve avcılığı pek iyi değildir.

14- Van kedisi konuşkan ve oyuncudur. Değişik tonlarda çıkardığı sesler ile duygularını anlatabilir ve sürekli konuşabilir. Ankara kedisi daha sakin ve daha sessizdir.

15- Bazı Van kedisi yavrularının baş tüyleri arasında bir veya iki siyah nokta şeklinde tüy bulunabilir. Bu tüyler genellikle yavruların bir kaç ay sonra göz renklerinin değişerek mavi – kehribar göz rengine dönüşeceğine işaret eder. Siyah nokta şeklindeki tüyler ise genellikle yavru kedi 2 veya 3 aylık oluncaya kadar ortadan kaybolur veya çok daha belirsiz bir hale gelir.

İlk bakışta birbirine çok benzediği için karıştırılsa da fiziksel özelliklerinin yanı sıra farklı kişilikleri ile kolayca ayırt edebileceğiniz bu iki kedi ırkı nesli tükenme tehlikesi altında olan kedi ırkları arasında yer almaktadır. Ulusal hazinemiz olarak saflıklarının korunması ve her iki ırkın da yaşatılması için koruma tedbirlerinin artırılması ve özenle uygulanması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Kedi Tırmalama Tahtası

Ankara Kedisi ile ilgili yazımızı okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: