Uzun Tüylü Kedi Türleri

Yazar:

Dünya üzerinde farklı kedi cinsleri bulunmaktadır ve bu cinslerin her birinin ayırt edici belli özellikleri vardır. Bu ayırt edici özelliklerden birisi de tüylerdir. Çünkü bazı kedi türleri kısa tüylere sahipken bazılarının ise uzun tüyleri bulunmaktadır. Uzun tüylü kediler, hayvan severlerin evde beslemek için en çok tercih ettikleri hayvanlar arasında yer alırlar. Ancak uzun tüylü kedilerin bakımı diğer türlere göre daha fazla vakit almaktadır. Çünkü tüy yumağı oluşumunu önlemek ve tüylerinin sağlığını korumak için kedi tarağı ve kedi fırçası gibi bakım ürünleri ile düzenli olarak tüy bakımlarının yapılması gerekmektedir. Peki, uzun tüylü kedi türleri hangileridir? Bu kedi türlerinin özellikleri nelerdir?

Uzun Tüylü Kedi Türleri ve Özellikleri

Eğer uzun tüylü bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız tercih edebileceğiniz birçok uzun tüylü kedi cinsi bulunmaktadır. Bahsedilen bu kedi türleri ve özellikleri ise kısaca aşağıdaki gibidir.

uzun tüylü kedi türleri

1. Ankara Kedisi

Adından da anlaşıldığı gibi anavatanı Ankara olan bu beyaz uzun tüylü kedi cinsi, zarif ve aynı zamanda oldukça akıllıdır. Dünyanın en eski ve en değerli kedi ırklarından birisi olan Ankara kedisi, tamamen doğal mutasyon sonucundan meydana gelmiştir. Beyaz tüyleri, yeşil, mavi ve altın rengi gözleri ile kedi severleri büyülemeyi başaran bu kediler, bir hayli hareketli canlılardır. Ankara kedilerinin bilinen en önemli özelliklerinden birisi de sahiplerinin yanından ayrılmamalarıdır. Sahipleri nereye giderse gitsin peşine takılan bu sevimli kediler, gece uykularında da sahiplerine eşlik etmek isterler.

Bir Ankara kedisinin sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için ihtiyaç duyduğu bakımların tamamının eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle uzun ve kabarık tüyleri düzenli olarak taranmalı, kedi fırçası ile ölü tüyleri uzaklaştırılmalıdır.

uzun tüylü kedi türleri - Ragdoll

2. Ragdoll Kedisi

Uzun tüylü kedi türleri denilince akla gelenlerden birisi de Ragdoll kedileridir. Aynı zamanda büyük evcil kedi cinsleri arasında yer alan Ragdoll kedileri, oval ve iri mavi gözlere sahiptirler. İpeksi tüyleri ile dikkatleri üzerine çeken bu kedilerin gövdeleri genellikle açık renklidir. Fakat yüz, kulak ve kuyruk kısımlarında desenler bulunmaktadır. Yine Ragdoll cinsi kediler oldukça kibar ve uysal canlılardır. Sahiplerini ilgi görmek için asla rahatsız etmezler. Oyun oynamayı sevseler de diğer kedi türleri kadar aktif oldukları söylenemez. Kolay eğitilebilen bu kediler yattıklarında adeta bir bebek gibi uzanabildikleri için “Ragdoll” olarak anılmaktadır. Ragdoll kelimesi ise İngilizce bir kelimedir ve “bez bebek” anlamına gelir.

Oldukça uzun tüylere sahip olan Ragdoll kedilerinin tüyleri çok fazla dolaşmaz ya da dökülmez. Fakat ciddi bir tüy bakımına ihtiyaç duyarlar. Tüylerinin haftada iki kez çelik tarak ile taranması durumunda ise herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Ayrıca düzenli aralıklar ile tırnak ve diş bakımlarının da yapılması gerekmektedir.

3. Maine Coon

Kuzey Doğu Amerika’ya özgü olan bu kedi türünün oldukça yoğun ve uzun bir tüy yapısı vardır. Pofuduk görünümleri ile kedi severleri cezbeden bu kediler, aynı zamanda sevgi dolu ve sadık canlılardır. Çevresinde yer alan insanlar ve olaylar ile daima iç içe olmayı seven Main Coon’lar, öğrenmeye açık oldukları gibi yenilikleri de hızlı bir şekilde kabullenirler.

Dünyanın en büyük evcil kedi cinsleri arasında yer alan Main Coon cinsi kediler, diğer tüm uzun tüylü kedi türleri gibi özenli bir tüy bakımı gerektirirler. Bunun için yoğun tüylerinin ölü tüylerden arındırılması gerekir. Ayrıca suyu çok sevmeseler dahi ılık havada sıcak bir banyo, tüy sağlıklarının korunması adına yardımcı olacaktır.

4. İran Kedisi

İran kedileri, uzun tüylerinin yanı sıra geniş ve yassı suratları ile oldukça ilginç bir görünüme sahiptirler. Pofuduk tüyleri nedeniyle büyük görünen İran kedileri, aslında göründüğü kadar büyük bir cüsseye sahip değildirler. Orta büyüklükte olan bu sevimli canlıların gözleri yuvarlak ve iridir. Göz renkleri ise genellikle mavi, yeşil ya da parlak bakır renktedir. En önemli fiziksel özelliklerinden birisi olan tüyleri ise çok sık ve uzundur. Hatta kulaklarının içi ile patilerinin altı bile tüylüdür. Uzun tüylü kedi cinsleri arasında yer alan İran kedileri, aynı zamanda çok zeki canlılardır ve birlikte yaşaması en kolay cinslerden birisidir. Yine çocuklar ve köpekler ile çok iyi anlaşırlar.

İran kedisi bakımı ise diğer kedi türlerine göre daha zahmetlidir. Çünkü bu kedilerin bazı hastalıklara yatkınlıkları vardır. Ayrıca nefes alma problemleri nedeniyle sık sık kalp muayenesinden geçmeleri gerekir. Bunun için düzenli olarak veteriner ziyaretleri yapılmalıdır. Ayrıca uygun bir kedi tarağı ve kedi fırçası ile tüy bakımlarının yapılması oldukça önemlidir.

5. Himalayan Kedisi

Masmavi gözleri ve büyük boyu ile dikkat çeken bu uzun tüylü kedi türü, Siyam ve Persian kedisinin çiftleşmesi sonucunda meydana gelmiştir. Nazik ve sevgi dolu tavırları ile kedi severlerin ilgisini çeken bu sevimli canlıların sayısı ise diğer türlere göre oldukça azdır. Yine Himalayan kedileri dünyanın en popüler kedi türlerinden birisidir. Bunda sevimli görünümlerinin yanı sıra sakin ve sevecen canlılar olmalarının etkisi de oldukça büyüktür. Yeni insanlar ve evcil hayvanlar ile tanışmayı çok seven bu kediler, aynı zamanda oldukça zekidirler.

Himalayan kedileri de tıpkı diğer uzun tüylü kedi türleri gibi iyi bir tüy bakımı gerektirirler. Kıtık oluşumunun önüne geçmek için belli periyotlar ile taranmaları gerekir. Ayrıca tırnak, göz ve kulak bakımları yapılmalı, bulundukları ortamlar her daim temiz tutulmalıdır. Eğer siz de bir Himalayan kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız sayıca çok az olduklarını da göz önünde bulundurarak tüm bakımlarını üstlenebileceğinizden emin olmalısınız.

uzun tüylü kedi cinsleri

6. Birman Kedisi

Sevgi dolu ve nazik tavırları ile tam bir ev kedisi olan Birman kedisi, aynı zamanda oldukça sadık bir hayvandır. Yine uzun, ipeksi tüyleri, mavi gözleri ile çok hoş bir görünüme sahiptir. Zeki bir kedi olması nedeniyle eğitilmesi çok kolaydır. Sahibinden ve diğer aile üyelerinden daima sevgi ve ilgi beklentisi içerisinde olan bu kedi türü, sürekli araştırma yapar ve çevresini keşfetmeyi çok sever.

Birman kedisi bakımı için önemli detaylardan birisi ise tüy bakımıdır. Bu kedi türünün haftalık olarak uygun bir tarak ile taranması, kıtık oluşumunun önüne geçilmesi adına önemlidir. Yine tüy bakım spreyleri kullanılarak tüylerinin parlaklığı ve sağlıklı görünümü korunabilir.

7. Norveç Orman Kedisi

Yumuşacık ses tonu, sevecen karakteri, uzun tüyleri ve oyuncu karakteri ile büyük kedilerden birisidir. Ev yaşamına uygun bir kedidir ama bahçeniz varsa buna da itiraz etmez. Uzun tüyleri nedeniyle düzenli bir tüy bakımına ihtiyacı vardır. Her ne kadar kendi bakımını yapsa da düzenli fırçalamalar ile yardım etmeniz iyi olur.

8. Balinese

Bali kedisi olarak da bilinir. Orta büyüklükte ve narin görünümlü bu kedi cinsi uzun ve ipeksi bir tüy yapısına sahiptir. Hassas ve duyarlı bir karaktere sahiptir ve yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Ev yaşamına uygundur. Siyam kedilerinde olduğu gibi Bali ırkının da 4 ana rengi vardır. Tüylerinin düzenli olarak fırçalanıp temizlenmesi önemlidir.

9. Somali Kedisi

Orta boyutlarda, ince yapılı ve küçük patili ve bol tüylü harika bir kedidir. Çok uyumlu ve zeki bir kedi ırkıdır. Absysnian ırkı ile benzerlik gösterir. Hatta bu benzerlik nedeniyle birbirine karıştırıldıkları da olmaktadır. Tüylerinin düzenli olarak bakıma tabi tutulması önemlidir.

10. Cymric

Kaslı, orta boyun biraz üstünde, geniş göğüslü ve uzun tüylü kedi ırkları arasındadır. İnsanlara kendisini kolayca sevdiren bu ırk sevecen ve aktif yapısıyla dikkat çeker. Genelde iki rengin karşımından oluşan tüy rengi en çok sarı beyaz renklerde görülür. Tüy bakımı ve düzenli fırçalama önemlidir.

Uzun tüylü kedi türleri kısaca yukarıda bahsedildiği gibidir. Fakat bu listeye dahil edilmeyen daha birçok uzun tüylü kedi türü mevcuttur. Bahsedilen diğer türler arasında; Pixiebob, Ragamuffin ve American Bobtail gibi kedi türleri de yer almaktadır.

Kediler için zehirli olabilecek bitkiler konulu yazımızı okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: