Tüysüz Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Yazar:

Bu köpeklerTüysüz köpek cinsleri özellikle köpek tüyüne alerjisi olanlar için en uygun köpeklerdir. Ancak yanlış anlaşılmaması için öncelikli olarak bu konuyu biraz açmak istiyoruz. Çünkü alerji sorunu yaşayan insanlar bu köpeklerin kendileri için uygun olduğunu düşünebilirler. Ancak bu tam olarak doğru bir düşünce olmayabilir. Çünkü alerji sadece köpek tüyü nedeniyle oluşmaz. Mesela köpeğin derisinde bulunan bazı proteinler de alerjik reaksiyon sebepleri arasındadır. Yine aynı şekilde köpeğin tükürük veya idrarında bulunan proteinlerde alerjiyi tetikleyebilirler. Ancak tüy alerjisi farklı bir alerji türüdür ve bu köpekler en çok tüy alerjisi olan kişiler için idealdir.

Alerji dışında evinde köpek tüylerinin uçuşmasını istemeyen insanlar içinde bu köpekler oldukça uygundur. Ayrıca köpeğinizin tüy bakımı için zaman ayıramayacaksanız bu tüysüz köpek cinsleri sizin için büyük bir şans sayılır.

Dünyanın farklı yörelerinde tüysüz köpek cinsleri bulunmaktadır. Ülkemizde çok yaygın olmayan bu ilgi çekici tüysüz köpek cinsleri, tüm dünya genelinde de az sayıda yetiştirilmekte ve nadir köpekler olarak tanımlanmaktadır.

American Hairless Terrier (Tüysüz Amerikan Terrier)

Anavatanı Amerika’dır. 14-16 yıl yaşayan bu terrier cinsi tüysüz köpeğin ağırlığı yaklaşık 5,5-7,5 kg kadardır. Ortalama 30-40 cm yüksekliğe kadar büyüyen Amerikan tüysüz terrier köpeği enerjik ve meraklı bir köpek türüdür.

Orta boyutlarda kaslı bir vücudu olan bu cins köpeklerin oldukça uyanık olduğu bilinmektedir. Özellikle dikkat kesildiğinde dikleşen büyük kulakları ile oldukça sevimli olan Amerikan tüysüz terrieri doğuştan avcıdır. Enerjik, arkadaş canlısı ve sevecen bir köpek olan bu cins çocuklar ile olduğu kadar diğer köpekler ile de iyi anlaşan, uyumlu bir köpektir.

Hairless Khala (Tüysüz Khala)

Orta ve güney Amerika’ya özgü olan bu tüysüz ırk kıyı şeridinden And dağlarına kadar olan bölgede yaşar. Bazı kaynaklara göre anavatanı Bolivya olarak kabul edilmektedir. 10-14 yıl yaşayan bu köpeklerin dişi ve erkekleri genellikle aynı boyutlardadır.

Latin Amerika’ya özgü bir ırk olan Khala orta boyutlarda bir köpektir. Yöresel olarak farklı isimler ile anılan bu köpek türü farklı vücut şekillerine sahip olabilir. Bazıları daha ağır ve daha tıknazken, bazıları ise daha uzun olabilir. 6-14 kg arası vücut ağırlığına ulaşabilen bu köpekler 36-41 cm vücut yüksekliğine kadar erişebilirler.

Khala Bolivya dilinde “giysisiz” anlamına gelmektedir. Farklı isimlerle adlandırılıyor olsa da tüysüz Latin Amerikalı olan bu köpek ırkı Peru İnca Orkidesi ile çok benzer özelliklere sahiptir. Bu nedenle de atalarının İnka köpekleri olduğu görüşü yaygındır.

Çocuklar ve aile üyeleri ile iyi anlaşan bu köpekler oldukça sosyaldir. Dikkatli ve duyarlı bir köpek olmasının yanı sıra neşeli ve oyuncudur. Bağımsızlığına düşkün, cesur ve meraklı karakteri nedeniyle tasmasız dolaştırmamalıdır.

tüysüz köpek cinsleri ve özellikleri
Tüysüz Çin köpeği hem tüylü hem de tüysüz olabilir. Ancak tüysüz olan türleri de tamamen tüysüz değildir. Baş bölgesi, bacaklar ve kuyruğunda daima uzun tüyleri bulunmaktadır.

Chinese Crested (Tepeli Çin Köpeği – Tüysüz Çin Köpeği)

Kökeni tarih öncesine dayanan eski bir ırktır. Ana vatanı konusunda farklı görüşler bulunan bu tüysüz köpek cinsinin ticaret yapan gemiler ile Afrika’dan Çin’e getirildiği ve burada boyut olarak küçültüldüğü görüşü yaygındır. Tüm dünyada ticaret yapılan gemilerde yaygın olarak beslenen bu köpekler iyi bir fare avcısı olmasıyla ünlenmiş ve yaygınlaşmıştır. Önceleri Çin gemi köpeği olarak tanınan bu köpekler daha sonra tepeli Çin Köpeği ve Tüysüz Çin Köpeği olarak adlandırılmıştır.

Tüysüz köpek cinsleri arasında bilinen ve yaygın olan bu köpekler hem tüylü hem de tüysüz olabilirler. Ancak tüysüz olan türleri de tamamen tüysüz değildir. Baş bölgesi, bacaklar ve kuyruğunda daima uzun tüyleri bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Köpek Elbiseleri

Tüysüz Çin köpeği 13-18 yıl yaşayan sağlıklı, uzun ömürlü köpeklerdendir. Yükseklik olarak 28-33 cm, ağırlık olarak ise 3,6-5,5 kg arası olabilen küçük boy köpeklerdir. Genel olarak sağlıklı olan bu köpeklerde, tüm küçük ırklarda olduğu gibi diz kapağı problemlerine oldukça yatkındır.

Zeki, dikkatli ve sevgi dolu bir köpektir. Sahibine çok bağlanan bu ırk yalnız yaşayanlar için mükemmel arkadaş olabilir.

Peruvian Inca (Peru Inca Orkidesi – Tüysüz Peru Köpeği)

Anavatanı Peru olan bu tüysüz köpek cinsinin tarihi de antik dönemlere dayanmaktadır. Yaklaşık olarak 11-13 yıl yaşayan bu köpekler 3 boy dur.

  • Küçük boy olanları 4-8 kg ve 24-40 cm,
  • Orta boy olanları 8-12 kg ve 40-50 cm
  • Büyük boy olanları ise 12-25 kg ve 50-65 cm yükseklikte olabilmektedir.

Sevecen ve ailesine bağlı olan bu tüysüz köpekler çok iyi birer bekçidirler. Meksika tüysüz köpekleri gibi bu köpeklerde yüz yıllar boyunca sıcak su torbası gibi kullanılmış ve şifacı köpekler olarak tanınmışlardır.

Ailesine bağlı olan tüysüz Peru köpeği çocuklar ve diğer köpekler ile iyi geçinmekle birlikte kediler ile iyi geçinemez.

Argentine Pila Dog (Arjantinli Pila Köpeği)

Anavatanı Arjantin olan küçük boyutlarda tüysüz köpek cinsidir. 20 yıl kadar yaşayabilen sağlıklı köpeklerdir. Atalarının Peru İnka köpeği ve Meksika köpeği ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Her üçü de Latin Amerika kökenli olan bu köpekler fiziksel olarak da benzer özelliklere sahiptir. Tüysüz Arjantin köpeği de 3 boydur. Küçük boy olanları en yaygın olanıdır. Diğer tüysüz köpekler gibi bu köpeğinde başının üzerinde ve kuyruğunda biraz tüy olabilmektedir.

Derisi kurşuni gri renginde olan Arjantin Pila köpeği ince ve orantılı bir vücuda sahiptir. Sivri ve her zaman dik duran kulakları oldukça karakteristik olan bu köpekler hızlı ve çeviktir.

Özellikle kuzey Arjantin bölgesinde yaygın olan Arjantin Pila köpeğinin kökeni konusunda çok net bir bilgi yoktur. Bu köpeklerin İnkalar tarafından bu bölgede yaşayan halka hediye edilmiş olduğu efsanesi kabul görmüştür. Yüz yıllardır bu bölgede yaşayan tüysüz Pila köpekleri en sonunda tüysüz köpek ırkları listesinde yer almayı başarmıştır.

Sevgi dolu, neşeli ve eğlenceli mizacı olan bu köpekler iyi bir aile köpeğidir. Çocuklar ve diğer ev hayvanları ile iyi geçinir. Her ortama kolay adapte olan bu köpekler çok iyi bekçilik yapar.

Meksika tüysüz köpeği
Tüysüz köpek cinsleri arasında bulunan Meksika tüysüz köpeği nadir bulunan saf ırklardan birisidir. Bu köpekler yaydıkları vücut ısısı nedeniyle “doktor köpek” olarak tanınmış ve artrit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmışlardır.

Xoloitzcuintle (Mexican Hairless Dog – Tüysüz Meksika Köpeği)

Anavatanı Meksikadır. Ataları Aztek köpekleri olan tüysüz Meksika köpeği çok nadir bulunan saf ırklardan biridir.

Ortalama 12-15 yıl yaşayan tüysüz Meksika köpeği oldukça zekidir. Tüysüz Meksika köpeğinin 3 çeşidi bulunmaktadır. Buna göre boyutları şöyledir;

Oyuncak Meksika Köpeği

Bu tür 25-35 cm yüksekliğe, 4,5-7 kg ağırlığa sahiptir.

Minyatür Meksika Köpeği

Bu tür 35-45 cm yüksekliğe, 7-13,5 kg ağırlığa sahiptir.

Standart Meksika Köpeği

Bu tür ise 45-58 cm yüksekliğe, 13,5-25 kg ağırlığa sahiptir.

Bölgesel olarak “Xoloitzcuntle” “Xolo” kısaca “gösterişsiz” olarak adlandırılmıştır. Tarihi 3000 yıl öncesine dayanan eski bir köpektir. Orta Amerika ve Meksika’da doktor köpekler olarak tanınırlar. Çünkü bu tüysüz köpekler yaydıkları vücut ısısı ile artrit ve daha pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmışlardır. Ayrıca arkadaş canlısı olan bu köpek ırkı dikkatli ve uyanık kişiliği ile aynı zamanda iyi bir bekçidir. Neşeli, sahibine sadık iyi bir arkadaş olan tüysüz Meksika köpeği sadece gerektiğinde havlar. Çocuklar ve diğer ev hayvanları ile iyi geçinen uyumlu köpeklerdir.

İlginizi çekebilir: Köpek Malzemeleri

Meksika tüysüz köpekleri her zaman tüysüz olmayabilir. Hem tüylü hem de tüysüz olarak 3 boyda olabilen bu köpekler siyah, gri-siyah, bronz gibi koyu renklere sahiptir. İlk bakışta itici gelen kırışık alnı, yarasa kulaklarına rağmen oldukça zarif görünen vücudu güçlü ve kaslıdır. Genel olarak sağlıklı köpeklerdir ancak özellikle minyatür ve toy olanlarında diz kapağı çıkığı, standart olanlarında ise kalça çıkığı sık karşılaşılan sağlık sorunları arasındadır.

African Hairless Dog (Etiyopyalı Kum Terrieri – Tüysüz Afrika Köpeği)

Anavatanı Afrika olan ve en eski tüysüz köpek cinsleri arasında sayılan bu köpeklerin neslinin tükendiği düşünülmektedir.

Küçük boyutlarda, derisi genellikle gri ve grinin tonlarında olan bu köpeklerin üzerinde kum rengi lekeleri olduğundan bu isim verilmiştir.

Jonangi

Anavatanı Hindistan olan bu tüysüz köpek cinsi yaygın olarak Andhra Pradesh eyaleti, Karnataka bölgesi, batı Bengal ve Nadu bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Boyut olarak küçük olan bu tüysüz köpeklerin sesi ve kişiliği bakımından benzersiz köpekler olduğu söylenmektedir. İçgüdüleri çok güçlü olan bu köpeklerin koku alma kabiliyetleri de çok iyidir. Bu özelliklerinin yanında cesur kişiliği onları iyi bir bekçi yapar. Dışa dönük ve arkadaş canlısı olan Jonangi tüm aile üyelerine karşı nazik ve sevgi doludur. Çocuklarla arası çok iyi olan bu köpek etrafına sevgi yayan eşsiz bir karaktere sahiptir. Kucakta olmaktan ve sarılmaktan çok keyif alan bu sevgi dolu köpekler iyi bir aile köpeğidir.

Jonangi kaslı ve güçlü bir vücuda sahiptir. Orta boy bir köpek olan tüysüz Jonangi köpeği 18-21 kg vücut ağırlığına sahiptir. Dişileri 16-21 kg arası olabilmektedir. Hem dişileri hem de erkekleri yükseklik olarak 43-53 cm arası olabilen bu nadir tüysüz köpeklerin derisi siyah, beyaz, kaplan desenli, geyik rengi, çikolata rengi olabilmektedir.

Asya kökenli tek tüysüz köpek ırkı olan Jonangi nesli tükenme tehlikesinde olan çok nadir köpek cinslerinden biridir. Jonangi neredeyse hiç bir sağlık sorunu olmayan, sağlam, dayanıklı ve hipoalerjenik bir köpektir.

Amerikan Tüysüz Terrier ve Özellikleri konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: