Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Yazar:

Köpekler, mevsim dönümlerinde, hastalıklarda, stres durumlarında ve normal zamanlarda da ömrünü tamamlamış tüylerini dökerler. Biz her ne kadar tüy dökmeyen köpek cinsleri konulu bir yazı hazırlamış olsak da aslında tüy dökmeyen köpek diye bir şey yoktur. Her köpek az ya da çok mutlaka tüy döker. Ancak bu durum, her ne kadar doğal bir süreç olsa da, köpek sahiplenmeyi düşünen bireylerin tereddüt yaşamasına neden olabilmektedir.

Özellikle apartman dairesinde yaşayanlar ile astım ve bronşit gibi üst solunum yolu rahatsızlığı olanlar, köpeklerin döktükleri tüyler nedeniyle köpek sahiplenmekten vazgeçebilmektedir. Ancak bilinenin aksine tüm köpekler tüy döken ve bakımı zahmetli cinsler değildir. Bazı köpek cinsleri, çok az tüy döker ve bu nedenle bakımları oldukça kolaydır. Peki, tüy dökmeyen köpek cinsleri hangileridir?

Bakımı Kolay ve Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Köpeklerin ırklarına göre tüy dökme durumları değişiklik göstermektedir. Bazı köpekler ırk özellikleri gereği yoğun miktarda tüy dökerken, bazıları ise kısa tüylüdür ve çok az miktarda tüy dökerler. Eğer siz de sahipleneceğiniz köpek ile ilgili tüy dökme sorunu yaşamak istemiyorsanız ya da alerjiniz söz konusu ise tüy dökmeyen köpek ırkları arasından seçim yapabilirsiniz.

Malta Teriyeri

Evde bakılabilecek tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında en bilinenlerinden birisi Malta Teriyeri’dir. Malta Teriyeri, küçük köpek cinsleri içinde minik ve şirin görünümü ile herkesin dikkatini çeken bir köpek cinsidir. Küçük yapısı nedeniyle apartmanda bakım için oldukça uygun bir cins olan Malta Teriyeri, aynı zamanda öğrenmeye oldukça meraklıdır ve bu nedenle kısa süre içerisinde tuvalet alışkanlığı kazanabilir.

Tüy dökmeyen köpek çeşitleri arasında yer alan Malta Teriyerleri, yüksek enerjili ve arkadaş canlısı bir köpektir. Bu doğrultuda küçük, tüy dökmeyen ve aynı zamanda dost canlısı bir köpek sahiplenmek istiyorsanız bu ırk tam da size göre olabilir.

Papillon

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri - Papillon

İsmini kelebeği andıran kulaklarından alan Papillon cinsi köpekler, en az tüy döken köpek cinslerinden birisidir. Aynı zamanda temiz ve kokusuz bir tür olan Papillon cinsi köpekler, apartman yaşamına kolay bir şekilde uyum sağlarlar ve büyümeyen köpek cinsleri arasında sayılırlar. Bunların yanı sıra bu minik köpekler çok zeki canlılardır. Ancak yavruluk döneminden itibaren iyi bir eğitim verilmeyen ve sosyalleştirilemeyen bir Papillon agresif tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle doğru eğitilmeleri büyük önem taşımaktadır.

Basenji

Tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında yer alan Basenji cinsi köpekler, özellikle tüye karşı alerjisi olanlar için oldukça idealdir. Kısa tüyleri ve sevimli tavırları ile evde beslenmeye uygun bu köpekler, evi kirletmez ve bakımları ise kolaydır. Fakat Basenji cinsi köpekler tembelliği çok severler ve nedenle de kilo almaya yatkındırlar. Kilo almalarının önüne geçmek için diyet köpek maması ile besleyebilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak egzersiz yapmalarını sağlamalısınız. Aksi takdirde köpeğiniz şişman ve hantal bir köpek haline gelebilir.

Shih-tzu

Shih Tzu

Evinizde besleyebileceğiniz minik ve aynı zamanda neşeli bir köpek sahiplenmek istiyorsanız Shih-tzu cinsi köpekler sizin için oldukça idealdir. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinen bu köpekler, az havlama özellikleri nedeniyle bekçilik ya da koruyuculuk gibi durumlar için uygun değildirler.

Tüy dökmeyen köpek cinsleri denilince akla ilk gelen cinslerden birisi olan Shih-tzu, yine de tüy bakımı için özen gerektirir. Bunun için köpek fırça ve tarakları kullanarak tüy bakımlarını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Boston Terrier

Tüy dökmeyen küçük köpek cinsleri - Boston Terrier

Küçük köpek türleri arasında yer alan Boston Terrier, apartman yaşamı için oldukça uygundur. Siyah ve beyaz renk tonlarında tüylere sahip bu köpekler, oldukça uysal ve sakindirler. Bu nedenle çocuklu aileler de rahatlıkla tercih edebilir. Yine zeki olmaları nedeniyle kolaylıkla eğitilebilen Boston Terrier cinsi köpeklerin bakımı ise kolaydır.

Poodle

Kaniş olarak da adlandırılan Poodle cinsi köpekler kıvırcık tüylere sahiptir. İlk bakışta kıvırcık ve yoğun tüylü olmaları nedeniyle çok tüy döktükleri izlenimini veren bu köpekler, aslına bakılırsa bu açıdan son derece temiz canlılardır. Hatta Poodle cinsi köpekler, alerjisi olan ve köpek sahiplenmek isteyen bireylere en çok tavsiye edilen köpek cinsleri arasında yer almaktadır.

Poodle; her ne kadar tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında yer alsa da, tüylerinin haftada birkaç kez fırçalanması ve oluşan düğümlerin açılması gerekmektedir.

West Highland White Terrier

Etkileyici bir yüze sahip bu köpekler, av köpeği olmalarına rağmen evde beslenmeye de oldukça uygun canlılardır. Özellikle sık sık seyahat eden ve gittiği yere köpeğini de götürmek isteyenler için en ideal West Highland White Terrier cinsi köpekler, çok az tüy dökerler. Ancak tüylerinin düzenli aralıklar ile fırçalanması ve düzenli olarak kesilmesi, sağlıklı bir kürke sahip olmaları adına oldukça önemlidir.

Yorkshire Terrier

Tüy dökmeyen köpek çeşitleri - Yorkshire Terrier

Sevimli ve masum bir görünüme sahip Yorkshire Terrierler, tüy dökmeyen küçük köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Küçük yapılarına rağmen cesur ve maceracı olan bu köpekler sahiplerinden ilgi görmeye bayılırlar. Ayrıca inatçı bir yapıya sahiptirler. Bu köpekler çok tüy dökmeseler de tüy bakımlarının sık sık yapılması gerekmektedir. Ayrıca Yorkshire Terrierlerin diş bakımı da oldukça önemlidir. Bunun için bir köpek diş fırçası kullanmanız faydalı olacaktır.

Portekiz Su Köpeği

Zeki, kolay eğitilebilir ve dost canlısı bir cins olan Portekiz Su Köpeği, çok az tüy döktüğü için alerjisi olan bireylere önerilebilecek bir ırktır. Diğer evcil hayvanlarla da anlaşabilen bu ırk, ev ortamında yaşayabilir. Ancak bunun için düzenli ve yeterli egzersiz yapması oldukça önemlidir. Yine Portekiz Su Köpeği, iyi bir bekçi köpeğidir ve bu nedenle kemirme davranışı gösterebilir. Bunun için mutlaka köpek kemirme oyuncağı edinmek gerekir.

Bedlington Terrier

İngiltere kökenli Bedlington Terrier cinsi köpekler, görüntüleri itibariyle koyun ile benzerlik gösterirler. Aynı zamanda tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında yer alan bu köpekler; küçük, nazik ve oldukça enerjik canlılardır. Yine Bedlington Terrierler, az tüy dökmelerinin yanında nadir olarak fırçalanmak isterler ve tüyleri çok çabuk uzamaz.

Tüysüz Çin Köpeği

Tüy dökmeyen köpek ırkları- Tüysüz Çin Köpeği

Bu köpekler aslına bakılırsa tam olarak tüysüz değildir. Ayaklarında ve başında düzenli olarak bakım gerektiren tüyleri bulunmaktadır. Ancak bu tüyler çok dökülmediği için alerjisi olan bireyler adına sorun yaratmaz ve apartmanda kolaylıkla bakılabilirler. Oldukça sakin bir mizaca sahip Tüysüz Çin köpeklerinin aynı zamanda çok atik ve oyuncu bir yapıları vardır.

Tüy dökmeyen köpek ırkları ve özellikleri kısaca yukarıda anlatıldığı gibidir. Ancak bu ırkların yanı sıra çok az tüy döken “Coton de Tuluear”, “Puanter”, “Schnauzer”, “İrlandalı Su Spaniel” ya da  “Peruvian Inca Orchid” gibi tüysüz köpek cinsleri de bulunmaktadır.

İster tüylü ister tüysüz olsun tüm köpekler tüy döker ve bundan tamamen kurtulmak mümkün değildir. Özellikle mevsim geçişlerinde çok daha fazla olan tüy dökülmeleri, köpek sahibi için bazen gerçekten yorucu olabilir. Bu nedenle köpeğinizi sık fırçalamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Yoğun tüy dökülme dönemlerinde ise fırçalama sayısını ve süresini mümkün olduğu kadar artırmalı ve eve dökülecek kıl ve tüyleri dökülmeden almalısınız. Ayrıca bu yoğun tüy dökülme dönemlerinde köpek vitamini takviyeleri yapmak öyle önerildiği kadar işe yarayan bir önlem değildir.

Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: