Toy Poodle (Kaniş) Özellikleri ve Bakımı

Yazar:

Toy Poodle; 15. yüzyıla dayanan çalışkan ve av yapabilen sevimli köpek türlerindendir. Fransa’da fazla bulunması nedeniyle ulusal köpekleri olarak kabul edilmektedir. Yüzme yetenekleri ve suda av yapma becerilerinden dolayı Kaniş olarak da adlandırılmışlardır. Toy poodle (kaniş) özellikleri ve bakımı kolay olması ve zeki olmaları nedeniyle insanlar tarafından beğeni toplayarak sahiplenilmişlerdir.

Çoğu aile toy poodle köpek ırkını kucak köpeği olarak yetiştirmiş ve kendilerine patili dost olarak tercih etmişlerdir. Eğitilebilir ve hipoalerjenik tüy yapısına sahip olmalarından dolayı şehir ve apartman hayatında insanlarla yaşamaya çok uyumludur.

Toy Poodle (Kaniş) Irkının Vücut Tipi Ve Özellikleri

Toy Poodle cinsi Köpeklerin vücut özellikleri şunlardır;

  • Boyları 24 santime kadar uzayabilen toy poodle köpek ırkının ağırlıkları ise üç ve altı kilo arasında değişiklik göstermektedir.
  • Kaslı bir vücut yapısına sahiptirler.
  • Kalın ve yoğun bir kürk yapısına sahiptirler. Gerçek kürklerine ulaşmaları bir buçuk yaşından sonra olur. Adeta bir peluşu andıran kısa kibar bir kuyruk yapısına sahiptirler.
  • Sarkan ve geniş kulak yapısı ve bademi andıran gözleri ile oldukça sevimlilerdir. Göz renkleri, kehribar ve kahverengi tonlarında değişiklik göstermektedir.

Kafa bölgesinde uzun tüyler mevcuttur. Diğer köpeklerle kıyaslandığında daha çabuk uzayan tüylere sahiptirler. Farklı ve profesyonel tıraş kesimleri ile Toy poodle cinsi kopeğinizin güzelliğine güzellik katabilirsiniz.

Enerji dolu olup oyun oynamayı severler. İçgüdüsel olarak kuvvetli olan bu cinste sahibine bağlılık oranı çok fazladır. İyi bir dost ve bakımı kolay bir patili dost arayanların gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir ırktır.

İlginizi çekebilir: Köpek Fırça Ve Tarakları

 

Toy Poodle (Kaniş) Özellikleri ve Bakımı

Toy Poodle (Kaniş) Irkı Köpek Yavrularının Bakımı Nasıl Olur?

Toy poodle köpek ırkın hamilelik süresi 60 ve 65 gün arasında değişiklik göstermektedir. Tek bir doğumda en fazla dört yavru doğmaktadır. Toy poodle yavruları oldukça uysal ve cana yakındırlar. Türüne özgü olan içgüdüsel hisleri nedeniyle kolay eğitilebilirler.

Diş yapıları ve ağız bakımı bakteri oluşumu açısından tehdit oluşturmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için düzenli ağız bakımı veteriner muayenesi yapılmalıdır. Tırnaklarının kesilmesi ve göz çevresi tüylerinin yol açabileceği risk faktörlerinin ortadan kaldırılması yavru için oldukça önemlidir.

İç ve dış parazit ilaçlarının uygulanması ve fiziki muayenenin yapılması için uzman bir veterinere başvurulmalıdır. Toy poodle yavru sahibi tarafından gerekli gözlemler ve aşılar zamanında yapıldığı takdirde sağlıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Yavru Köpekler İçin Bakım Ve Sağlık Ürünleri

Toy Poodle (Kaniş) Köpek Irkı Tüy Döker Mi?

Irk olarak kısa boylu ve yoğun tüylere sahip olan toy poodle (kaniş) özellikleri ve bakımı kolaydır. Ancak tüylerinin çabuk uzaması nedeniyle belirli aralıklarla tıraş olması gerekmektedir. Tüylerinin karışarak kıtık olmasını engellemek için mutlaka düzenli olarak taramanız gerekmektedir.

Toy poodle ırkı tüyleri hipalerjenik yapıdadır ve koku yapmaz. Bu nedenle banyo yaptırma aralığını geniş tutabilirsiniz. Fırça yardımı ile kopan tüyleri kendiniz gün içerisinde toplayarak yere dökülmesini engellemiş olursunuz. Çok az tüy döktükleri için sahiplenme oranları da yüksektir.

Toy Poodle Nasıl Beslenir?

Çok hareketli ve enerjik vücut yapısına sahip olmalarından dolayı kalori değeri yüksek mamalar ile beslenilmelilerdir. Harcanan enerjinin altında bir mama seçilirse dostunuz halsiz düşer ve zayıflar.

Köpeğinizin mamasının kalori düzeyini, cinsiyetine yaşına ve günlük aktivitelerine göre ayarlamalısınız. Sık sık mama değiştirmekten kaçınılmalıdır çünkü bu durum hayvanda sindirim sistemi hastalıklarına yol açabilir. Doğru mama seçimi ve ideal diyet programı için Veteriner Hekiminize danışmalısınız.

Ev yemeği yemeleri alerji ihtimali açısından oldukça risklidir bu yüzden köpeğinize kendi yediğiniz yemeklerden verilmemelidir. Ayrıca kemik ve et kaynatıp hazırlanan yemekleri de bakteri taşıyabilecekleri için tercih edilmemelidir.

İlginizi çekebilir: Köpek Mamaları

Ne Kadar Mama Yemelidir?

Eğer toy poodle yetişkin bir patili dostunuz var ise kullandığınız mamanın paketinin arkasında yazan beslenme tavsiyesini kontrol ederek öğün miktarını ayarlayabilirsiniz. Bu miktarı belirlerken dostunuzun günlük aktivite süresini ve kilosunu göz önünde bulundurmalısınız mutlaka.

Evde Yalnız Kalabilirler Mi?

Diğer köpek türleri gibi toy poodle ırkı köpeklerde evde yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Evde onların mamasını ve suyunu hazır etmeniz durumunda altı ve on saat arasında yalnız kalabilirler. Uysal olmaları nedeniyle çok havlamaz ve komşuları rahatsız etmezler. Patili dostunuzun evde kalacağı süreçte çeşitli sorunlar yaşamamak için profosyenel bir köpek eğitmeninden yardım almanızı tavsiye ederiz.

Toy Poodle (Kaniş) Özellikleri ve Bakımı
                                                       Toy Poodle (Kaniş) Özellikleri ve Bakımı

Bakımı Zor Mu?

Akıllı ve eğitilebilir olmaları nedeniyle toy poodle (kaniş) özellikleri ve bakımı oldukça kolaydır. Sadık ve uysal olan bu köpekler apartman dairesinde komşuları rahatsız etmeden rahatlıkla beslenebilirler.

Tüylerinin koku yapmaması ve anti alerjen olması nedeniyle de yoğun talep görmektedirler. Belirli periyotlarda gerek uzman yardımı alınarak gerek de kendi müdahaleniz ile tüyler kısaltılarak bu sorunun önüne geçilebilir.

Ne Zaman Çiftleşir?

Eğer toy poodle yetişkin bir dişi köpeğe sahip iseniz onlar için vücut gelişimini tamamlanmaları ve kendini hamileliğe hazır hissetmeleri açısından 13 aylık ve 17 aylık olmaları beklenmelidir. Daha önce oluşan gebeliklerde hayvan açısından tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır.

Erkek toy poodle yetişkin köpeklerde ise en ideal aralık 17 ay ve 19 ay aralığıdır. Her iki cinsiyet içinde bir buçuk yaş öncesi çiftleşme önerilmemektedir. Annenin ve doğacak bebeğin sağlıklı olması için ideal üreme yaşı ve hayvanın fiziki durumu göz önüne alınmalıdır.

Kaç Yavru Doğurur?

Küçük bir vücut anatomisine sahip olan toy poodle ırkı köpekler 60 ve 70 gün süren hamilelik döneminin ardından iki ve dört yavruya kadar doğurabilirler. Gebelik sürecinde veteriner hekim tarafından her hafta düzenli gözlem yapılması sonucunda sağlıklı yavrular dünyaya getirirler.

Dilerseniz Köpeklerde Ağız Kokusu ve Sebepleri Nelerdir? konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: