Tavşan Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Yazar:

Evde evcil hayvan beslemek, özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilir. Çünkü evcil hayvanların çocuk gelişimine önemli katkıları vardır. Evcil hayvanlar, çocukların daha duyarlı, uysal ve sorumluluk sahibi olmalarına yardımcı olurlar. Ayrıca hayvanlarla haşır neşir olan çocuklar daha kolay sosyalleşir ve paylaşmayı öğrenirler. Bu anlamda evde beslemek için tercih edilebilecek hayvanlardan birisi de tavşandır. Tavşanlar, uysal bir yapıya sahip oldukları için çocuklu evlerde rahatlıkla bakılabilirler. Evde tavşan beslemek çok zor olmasa da yine de bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Çünkü bu sevimli ve arkadaş canlısı hayvanların bakımı emek ister. Düzenli beslenmeleri ve iyi koşullarda barınmaları gerekir. Aksi halde mutsuz olmalarına ve hatta ölmelerine dahi neden olabiliriz. Bu sebeple tavşan almadan önce tavşanların bakımı, beslenmesi ve alışkanlıkları ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir.

Tavşan Almadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Tavşan almadan önce cinsiyetine, sağlıklı olmasına ve 6-8 haftalıktan daha küçük olmamasına özen göstermelisiniz. Tavşan sahiplenmeden önce bilmeniz gereken diğer noktaları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

●     Tavşanların Beslenmesi Çok Önemlidir

Tavşanların sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için çeşitlilik içeren bir beslenmeye ihtiyaçları vardır. Bu anlamda yaşadıkları ortamda her zaman bol miktarda saman olmalıdır. Çok kısa kesilmemiş kuru ot ve samanın tavşanlar için pek çok faydası bulunmaktadır. En önemli faydası ise sindirim sistemlerinin çalışmasına yardımcı olmasıdır. Ayrıca sert yapısı sayesinde tavşanların dişlerinin törpülenmesini de sağlar.

İlginizi çekebilir: Tavşan Yemi ve Maması

Evde beslenen tavşanların ana öğünü hazır yemler olmalıdır. Paketler içerisinde satılan tavşan yemi çeşitleri, genellikle arpa ve buğday karışımı gıdalardır. Vitamin, mineral ve protein bakımından zengin bu yemler, tavşanlar tarafından severek tüketilir. Ancak besin açısından yüklü oldukları için günde en fazla 1 ya da 2 avuç verilmeleri gerekir.

Tavşanları sürekli olarak kuru yem ile beslemek bazı sindirim problemlerine yol açabilir. Tavşan yemleri tüm besin ihtiyaçlarını karşılasa da belli aralıklar ile taze ve yıkanmış meyve ve sebze tüketmeleri gerekir.

tavşan almadan önce bilmeniz gerekenler
Tavşan yemi yanı sıra beslenmeyi zenginleştirmek için gerekirse meyve ve sebze takviyeleri yapmak ve kafes içerisinde mutlaka saman veya kuru ot bulundurmak  önemlidir. Ayrıca kafesinde temiz ve taze içme suyu bulundurmaya da özen göstermelisiniz.

●     Her Canlı Gibi Temiz ve Taze Su İçmeleri Gerekir

Tavşanların tükettikleri meyve ve sebzelerden ihtiyaçları olan suyu aldıkları zannedilir. Oysa her canlı gibi tavşanlar da temiz ve taze su içmeye ihtiyaç duyarlar. Yeterince su içmemeleri ise hastalanmalarına ve ölmelerine neden olabilir. Bunun için tavşanların su kabında her daim su bulundurmaya özen gösterilmelidir. Ancak tavşanlar su kaplarını devirerek oynamayı çok severler. Bu nedenle su kabını sabitlemeniz ya da devrilmeyen bir tavşan suluğu edinmeniz gerekebilir.

●     Özel Bir Yaşam Alanına İhtiyaçları Vardır

Tavşan almadan önce bilmeniz gereken önemli detaylardan birisi de evinizde onun için uygun bir yaşam alanı oluşturmanız gerektiğidir. Bu anlamda evinizin bir odasını tavşanınıza ayırabilir ya da uygun boyutlarda bir tavşan kafesi satın alabilirsiniz. Tavşanın kafesinin ya da oda içerisinde özel bir alanının olması, kendisini güvende hissetmesi bakımında önemlidir. Ancak tavşan için kafes alırken yeterince büyük ve zemininin tavşan ayağı için uygun olmasına özen göstermek gerekir. Çünkü zemini demir telli olan kafesler, tavşanların patilerini acıtır. Bu da mutsuz olmalarına neden olacaktır.

İlginizi çekebilir: Tavşan Kafesleri

Tavşanlar sürekli kemirir ve kazarlar. Bu nedenle de kafesleri dağılabilir. Haftada 1 kez kafes temizliği yapmalı ve ona temiz bir ortam sağlamalısınız. Tavşan kafesi temizliği için kimyasal temizlik ürünleri kullanmamalı, kafes içindeki saman vb. malzemeleri yenilemelisiniz.

●     Çok Çabuk Strese Girerler

Tavşanlar, doğada av konumunda oldukları için ürkektirler. Sürekli kendilerini güvenceye almaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle de bir tavşan sahiplenecekseniz ona sert davranmamanız ya da yanında yüksek sesle konuşmamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Yine tavşan tuvalet eğitimi kedi ve köpeklerin tuvalet eğitiminden daha zahmetlidir. Tavşanınızı tuvalet eğitimi sırasında azarlarsanız strese girer ve stres yaptıkça her yere idrarını yapabilir. Eğer yeterince sabırlı biri olmadığınızı düşünüyorsanız kesinlikle tavşan sahiplenmemelisiniz.

Tavşanların mutlu olduklarını anlamak ise oldukça kolaydır. Mutlu bir tavşan dişlerini gıcırdatır, koşar, zıplar ve kafasını hızlı hızlı sallar. Ayrıca ayaklarını uzatarak göbeğinin üzerinde oturuyor olması da huzurlu olduğunun bir diğer göstergesidir. Tavşan vücut dili ile ilgili önemli bir diğer ayrıntı ise kulak hareketleridir. Eğer bir tavşanın kulakları geriye yatmışsa stresli, dik duruyorsa tehlike hissettiğini anlayabilirsiniz.

tavşan alırken dikkat edilecek konular
Tavşanınıza ona ayrılmış bir oda da veya rahat hareket edebileceği kadar yeterli büyüklükte bir tavşan kafesi içerisinde bakabilirsiniz. Eğer kafes içerisinde bakacaksanız yine de ara sıra kafes dışında gezinmesine izin vermelisiniz.

●     Hijyen Tavşanlar İçin Çok Önemlidir

Tavşanlar, tıpkı kediler gibi kendilerini yalayarak temizleyen titiz canlılardır. Kirli olmayı hiç sevmeyen tavşanların yaşadıkları kafes ile tuvaletlerini yaptıkları alan kesinlikle aynı olmamalıdır. Ayrıca tavşanlar doğaları gereği kendi dışkılarını yemeleri gerekir. Bu, her ne kadar kulağa hoş gelmese de oldukça doğal bir davranıştır ve bir tavşan için gerekliliktir. Dışkı yemelerine engel olunması durumunda ise iştahsızlık, göz ve kulak etrafında yara ve zayıflama gibi olumsuzluklar ile karşılaşılabilir.

●     Sahiplerinden İlgi Beklerler

Tavşanlar, sahiplerinden sürekli ilgi beklerler. Bunun için tavşan almadan önce onunla yeterince ilgilenip ilgilenemeyeceğinizi iyi düşünmelisiniz. Eğer tavşanı çocuğunuza hediye olarak alacaksanız çok daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü özellikle 10 yaşından daha küçük çocuklara hediye edilen tavşanların önemli bir kısmı kısa süre içerisinde boğulma, aşırı sıkıştırma, üstüne sifon çekme ya da boyun kırılması gibi nedenler ile yaşamını yitirmektedir.

Tavşanınızı mutlu etmenin en önemli yollarından birisi birlikte vakit geçirmektir. Bu nedenle onu sık sık sevmeli ve sevdiği oyunlara dahil olmalısınız. Ayrıca bir tavşan daha edinebilirsiniz. Bu sayede arkadaşı ile oyunlar oynayarak sosyalleşebilir.

●     Eşyaları Kemirmeyi Çok Severler

Evde beslenen tavşanlar özellikle kabloları kemirmeyi çok severler. Bunun için tavşan almadan önce evinizi tavşanınız için güvenli olacak şekilde düzenlemeli, kabloları ortadan kaldırmalısınız. Yine fare ve böcek zehri, çikolata, kafein, cips, patates, üzüm ve mantar ile temizlik için kullandığınız bazı kimyasallar tavşanınız için oldukça tehlikelidir. Bu nedenle evcil dostunuzun bunlara ulaşmasının önüne geçmelisiniz. Ancak bunu yaparken hareketlerini kısıtlamamalı ve yeni yerler keşfetmesine engel olmamalısınız. Çünkü yeni yerler keşfedemeyen ve kısıtlanan tavşanlarda psikolojik problemlere bağlı bazı sağlık sorunları görülebilir.

Tavşanlarda Davranış Problemleri konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: