Tahılsız Köpek Maması Faydalı mı Zararlı mı?

Yazar:

Evinizi paylaştığınız bir köpeğiniz varsa onun tüm yaşantısı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmanız gerekir. Bahsedilen detayların başında ise beslenme alışkanlıkları gelmektedir. Bu nedenle hangi mama ile hangi sıklıkla beslenmesinin uygun olacağı ile ilgili bir veteriner hekime danışabilirsiniz. Aksi halde yanlış mama seçimi, köpeğiniz için kısa vadede herhangi bir sorun yaratmasa da uzun vadede kalıcı hastalıklara dahi neden olabilir. Yine veteriner hekim kliniklerinde ya da pet shoplarda satılan köpek mamaları, onların besin ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlanmaktadır. Ancak köpeklerin beslenmesinde en temel unsurun et olduğunu unutmamalı ve hayvansal protein içeriğine sahip mamaları tercih etmelisiniz. Günümüzde köpeklerin beslenmesi için üretilen mamaların içerisine tahıllar da dahil edilebilmektedir. Fakat yüksek oranda tahıl içeren bir köpek maması yeterli miktarda protein sağlayamayacaktır. Bu nedenle köpek beslenmesi için düşük tahıllı ya da tahılsız köpek maması tercih edilmelidir.

Tahıllı ve Tahılsız Köpek Maması Arasındaki Fark Nedir?

Tahılsız köpek mamaları, köpeklerin sağlıklı beslenmesi adına tercih edilebilecek en uygun besinlerden bir tanesidir. Çünkü bu mamalar pirinç, buğday ve mısır gibi glisemik indeksi yüksek tahılları içermezler. Çünkü glisemik indeksi yüksek tahıllar başta diş hastalıkları olmak üzere diyabet ve obezite gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

Tahılsız köpek maması çeşitleri, et oranı yüksek karbonhidrat oranı düşük mamalardır. Tahıllı mamalar ise genellikle çok daha düşük miktarlarda et içerirler. Ayrıca bazı mamalardaki tahıl oranı ise %70’lere kadar varabilmektedir. Köpeklerin beslenmesinde tahılların çok fazla yeri olmadığı göz önünde bulundurulacak olursa bahsedilen bu oranlar oldukça yüksektir.

Tahıllı ve tahılsız mamalar arasındaki farklar bunlar ile sınırlı değildir. Çünkü tahıllı mamaların pek çoğunda koruyucu maddelere yer verilirken kaliteli tahılsız mamalarda ise herhangi bir kimyasal, katkı ya da koruyucu madde yer almaz. Yine bazı ucuz ve tahıllı mamalarda köpeklerin protein ihtiyacını karşılamak adına kalitesiz ürünler kullanılabilir. Ancak kaliteli bir tahılsız köpek maması içeriğinde herhangi bir yan ürün kullanılmaz ve protein genellikle doğal ve hayvansal kaynaklardan elde edilir. Bu nedenle de rahat bir şekilde sindirilebilirler. Sonuçta ister tahıllı mama ister tahılsız mama olsun öncelik mama içeriğinde bulunan kaliteli malzemeler ve markaya duyulan güven duygusunda olmalı. İyi kalite de tüm mamalar köpeğiniz için yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilecek kapasitededir.

Tahılsız Köpek Mamasının Faydaları Nelerdir?

Köpekler için en ideal beslenme tarzından bir tanesinin tahılsız mamalar olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Ancak beslenmelerinde tahıl bulunacaksa bile bu çok az miktarda olmalıdır. Bu doğrultuda düşük tahıllı köpek mamaları tercih edilebilir. Çünkü köpeklerde fazla karbonhidrat yağ olarak depolanmaktadır. Bunun için tahıl oranı yüksek köpek mamalarından uzak durulmalıdır. Aksi halde aşırı kilo ve obezite gibi sağlık problemleri ile karşılaşabilirler. Ayrıca makarna ve ekmek gibi yüksek oranda karbonhidrat içeren besinler de köpeklerden uzak tutulmalıdır.

Bir köpeğin beslenmesinde asıl amaç karnını doyurmak değil, sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlamak olmalıdır. Bu doğrultuda çok yüksek oranda tahıl içeren mamalar köpeklerin yalnızca karnını doyurmaya yarar ve sağlıksızdır. Ayrıca bu mamaları tüketen köpekler kısa süre içerisinde hemen acıkacak ve yeniden mama isteyecektir. Bu da aşırı kilo almalarına zemin hazırlayabilir. Bunun için kuru köpek mamaları arasından köpeğin yaşına ve sağlık durumuna uygun bir tahılsız mama tercih etmek yerinde bir karar olacaktır. Tahılsız mamaların köpekler için faydalarını ise kısaca aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

tahılsız köpek maması faydalı mı? zararlı mı?

Besleyici ve Doyurucudur

Tahılsız köpek maması çeşitleri köpek sahiplerine tahıllı mamalara göre biraz daha pahalı gelebilir. Ancak tahıllı mamalar köpeklerde daha geç doyma hissi oluşturur. Bu nedenle de köpek normalden daha fazla mama tüketecektir. Oysa tahılsız mamalar yüksek oranda protein içermeleri nedeniyle çok daha doyurucudur. Böylece köpekler daha az yiyerek sağlıklı ve enerji dolu olacaktır.

Böbrek Sağlığını Korur

Köpeklerin böbrek sağlığı oldukça önemlidir. Çünkü böbrekler kanda yer alan atık maddeleri uzaklaştırır, vücudun normal sıvı ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olur. Eğer böbrekler işlevini yerine getiremez hale gelirse köpeğin hayatı risk altına girecektir. Tahıllı mamalar ise köpeklerin idrarını alkali hale getirir. Bu da böbreklerde taş ve kum oluşumuna ve hatta mikrop üremesine sebep olabilir. Oysa köpeklerin idrarının asidik olması gerekir. Bu, böbreklerinde oluşabilecek taş veya çakılları eritir ve mikropların üremesinin önüne geçer. İdrarın asidik hale gelmesi için hayvansal kaynaklı protein ağırlıklı beslenmeleri büyük önem taşır. Bu anlamda köpeklerde böbrek taşı ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkların önlenmesi için düşük tahıllı ya da tahılsız kuru köpek mamaları ile beslenmeleri çok daha faydalı olacaktır. Ancak böyle durumlarda mutlaka veteriner tavsiyesi alınmalıdır. Çünkü alkali idrar nasıl taş oluşumuna neden oluyorsa aynı şekilde gereğinden fazla asidik hale getirilmiş bir idrarda yine taş oluşabilir. Alkali idrarda oluşan taşlara strüvit taşı denirken asidik idrar da oluşan taşlara ise oksalat taşı adı verilir. Kısacası bu tür sıkıntıların yaşanmaması için mama seçimlerinizde veteriner hekiminize danışarak karar vermeniz önemlidir.

Kas ve Eklem Sağlığını Destekler

Yüksek oranda protein içeren köpek mamaları, köpeklerin kas ve eklem sağlığını destekler ve yaşlanmanın etkilerini ise geciktirir. Sağlıklı ve zinde kalmaları için ihtiyaç duydukları tüm besinleri taze olarak alan köpeklerin kas ve eklemleri yeterli düzeyde gelişir ve yaşlanmaya bağlı olarak gelişen kemik erimesi gibi rahatsızlıklar ile karşılaşma riski de azalır.

Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır

Sindirim problemi yaşayan köpekler için genellikle tahılsız mamalar önerilmektedir. Köpekler için yüksek enerji sağlayan bu mamalar, kolay sindirilebilir olmaları sayesinde sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olurlar. Yine sindirimi kolaylaştıran tahılsız köpek mamaları, dışkılamanın azalmasını da sağlamaktadır.

Bunların yanı sıra köpeklerin özellikle mısır tüketmesi, alerji başta olmak üzere pek çok hastalığa neden olabilir. Eğer sindirim sistemi ile ilgili problem yaşayan bir köpeğiniz varsa onun için tercih edeceğiniz mamanın tahılsız olmasına özen göstermelisiniz.

Sağlıklı Tüy ve Deri Yapısını Destekler

Köpeklerin deri ve tüy yapısı yaşam kalitelerini direkt olarak etkiler. Sağlıklı, parlak ve güçlü tüylere sahip olmaları için bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ancak köpeklerin tüy sağlığını etkileyen faktörlerden birisi de beslenmeleridir. Bu nedenle mümkün olduğunca kaliteli köpek mamaları ile beslenmeleri sağlanmalıdır. Tahılsız köpek maması ise köpeklerde tüy dökümünü azaltır, deri ve tüy sağlığını korur. Ayrıca alerjen köpeklerin genellikle tahıllara karşı da alerjisi vardır. Tahılsız mamalar ise bu tür hassas köpekler için oldukça ideal besinlerdir. Alerjik reaksiyonları önleyen bu mamalar, özel diyet uygulaması gerek köpekler için de rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

Sonuç olarak protein, doğada bitkisel ve hayvansal olarak bulunur. Fakat köpekler için en uygun olanı hayvansal kaynaklı proteinlerdir. Bu anlamda köpeğinizin sağlıklı ve zinde kalmasını istiyorsanız beslenmesi için tahılsız mamalar kullanabilirsiniz. Ancak daha önce köpeğiniz için farklı bir beslenme programı uyguladıysanız tahılsız mamaya alışmakta zorlanabilir. Bu durumda ani mama değişimi yapmaktan kaçınmalı, köpeğinizi mama değişimine yavaş yavaş alıştırmalısınız.

İlginizi çekebilir : Tahılsız Köpek Maması Çeşitleri

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: