Tahılsız Köpek Maması Çeşitleri

Yazar:

Köpek sağlığı için en önemli hususlardan birisi köpek maması seçimidir. Çünkü köpekler de insanlar gibi sağlıklı ve zinde kalmak için doğru ve dengeli bir şekilde beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Köpek mamaları ise bu sevimli canlıların sağlıklı gelişimleri ve çeşitli hastalıklardan korunmaları için ihtiyaç duydukları besin değerlerini vermeyi amaçlayan besinlerdir. Yine besin ihtiyaçları her dönemde değişen köpeklerin bazı besinleri eksik ya da fazla miktarda almaları çeşitli hastalıklar ile karşılaşmalarına neden olabilir. Fazla miktarda tüketilmeleri durumunda bazı rahatsızlıklara neden olabilecek besin maddelerinden birisi de tahıllardır. Pirinç, mısır, soya ve yulaf gibi tahılların glisemik indeksi yüksektir ve köpeklerde obeziteye neden olabilirler. Obazite ise hepimizin bildiği gibi canlı üzerinde bir çok olumsuz etkiye sahiptir. Bu nedenle obezite ve yüksek oranlı karbonhidrat beslenmesinden sakınabilmek için düşük tahıllı ya da tamamen tahılsız mamalar ile beslenmeyi göz önünde tutmak mantıklı bir yaklaşım olabilir. Peki, tahılsız köpek maması nedir? Tahılsız kuru köpek maması çeşitleri nelerdir?

Tahılsız Köpek Maması ve İçerik Özellikleri

Köpeklerin ihtiyaçlarına uygun olarak beslenmeleri, uzun vadede sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri adına büyük önem taşımaktadır. Daha çok etçil beslenme tipine yatkın olan bu canlıların kediler kadar olmasa da günlük olarak mutlaka protein almaları gerekir. Yeterli ve dengeli miktarda protein alamayan ya da sürekli karbonhidrat ağırlıklı olarak beslenen köpeklerde ise özellikle yaşlılık döneminde obezite ve şeker gibi hastalıkların görülme riski oldukça yüksektir. Köpeklerde yaşlılığa bağlı olarak gelişen hastalıkların önüne geçilmesi için daha yaşamlarının ilk yıllarından itibaren protein ağırlıklı olarak beslenmeleri tavsiye edilmektedir.

Tahılsız köpek maması ise köpeklerin yavruluk dönemlerinden yaşlılığa kadar tüketebildikleri oldukça yararlı bir besindir. Gelişim dönemlerinde ihtiyaç duydukları enerjiyi rahat bir şekilde karşılayan bu mamalar, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerini ise daha sağlıklı ve enerjik geçirmelerine yardımcı olur. Genellikle mısır, soya, pirinç, yulaf ve buğday yerine nar, ıspanak ve patates gibi besinler ile desteklenen tahılsız kuru köpek mamaları, köpeklerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için doğru bir seçimdir.

Bunların yanı sıra taze et içeren tahılsız mamalar, Omega 3 ve Omega 6 gibi köpek sağlığı için önemli yağ asitlerini de barındırırlar. Köpeklerin damak zevkine uygun olarak ördekli, dana etli, geyik etli, tavuk etli, kuzu etli ve balık etli olarak farklı seçenekler ile satışa sunulan bu mamalar, tahıllı mamalara göre çok daha doyurucudur. Fakat tahılsız mamaya geçiş kademe kademe gerçekleştirilmelidir. Bunun için tahılsız mamanın içine köpeğin eski mamasından karıştırılıp zamanla yalnızca tahılsız mama vermek çok daha doğru olacaktır.

tahılsız köpek maması çeşitleri

Tahılsız Köpek Maması Çeşitleri Nelerdir?

Tahılsız mamalar köpeklerin beslenmesi için en ideal gıdalardır. Bu doğrultuda köpek maması markaları tarafından köpeklerin yaşı, ırkı ve özel hassasiyetleri göz önünde bulundurularak farklı besin değerlerine sahip tahılsız mamalar üretilmektedir. Bahsedilen bu mama çeşitlerini ve özelliklerini kısaca aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Köpeklerin Yaşına Özel Tahılsız Mamalar

Köpek maması satın alırken göz önünde bulundurulması gereken noktaların başında köpeğin yaşı gelir. Çünkü köpeklerin besin ihtiyaçları her dönemde değişiklik göstermektedir. Bu anlamda yavru köpek mamaları köpeklerin sağlıklı gelişimini destekleyici bir içeriğe sahip olmalıdır. Yine yetişkin ve yaşlı köpek mamalarının ise sağlıklı ve enerjik kalmalarını destekleyici nitelikte olması gerekmektedir. Tahılsız köpek mamaları da tüm bu durumlar dikkate alınarak üretilmektedir.

Tahılsız yavru köpek mamaları, içerdikleri kaliteli proteinler sayesinde yavruların sağlıklı gelişimini sağlarken kilo almaya bağlı olarak gelişen eklem problemlerini de gidermektedir. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri ile zenginleştirilen bu mamalar, tahıl içermedikleri için alerjik reaksiyonlara neden olmaz ve aynı zamanda diş sağlığını da destekler.

Bunların yanı sıra yetişkin ve yaşlı köpekler için üretilen tahılsız mamalar da tıpkı yavru köpek mamaları gibi besleyici değeri yüksek ve hipoalerjenik özellikte mamalardır. Ayrıca sağlıklı lifler içerdikleri için kolay şekilde hazmedilen bu mamalar; kemik ve eklem sağlığını destekler, anti aging etki yaparak serbest radikallere karşı hücreleri korur.

Köpek Irklarına Özel Tahılsız Mamalar

Tahılsız köpek maması çeşitleri arasında köpek ırklarına özel olarak üretilmiş mamalar da mevcuttur. Çünkü köpeklerin ırklarına göre hareket etme ihtiyaçları değişiklik göstermektedir. Bu durum göz önünde bulundurularak küçük, orta ve büyük ırk köpekler için özel olarak hazırlanan tahılsız mamalar arasından seçim yapılabilir. Yine küçük köpek ırkları, her ne kadar öyle görünmese de, büyük ırk köpeklere göre daha fazla enerjiye sahiptirler. Daha enerjik olmaları sebebiyle metabolizmaları daha hızlı çalışır. Bu nedenle de küçük ırk bir köpek için tahılsız mama satın alırken yüksek enerjili besinler içermesine özen gösterilmelidir. Ayrıca küçük köpek ırkları iri taneli mamaları tüketmekte zorlanabilirler. Küçük ırk yavru köpekler için üretilen tahılsız mamalar ise tüm bu durumlar dikkate alınarak kolay tüketilebilir ve sindirilebilir şekilde üretilmektedir.

Orta ve büyük ırk köpekler ise küçük ırklara göre daha çok besin tükettikleri gibi daha az aktif olurlar. Bu da kilo alma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu gösterir. Aşırı kilo ise köpeklerde kemik problemlerine neden olabilir. Bunun için tahılsız köpek maması çeşitleri arasından orta ve büyük boy ırklar için özel olarak üretilenleri tercih etmekte yarar bulunmaktadır.

Kısırlaştırılmış Köpekler İçin Tahılsız Mamalar

Kısırlaştırma, köpeklerin metabolizma hızının düşmesine ve buna paralel olarak daha az hareket etmelerine neden olabilir. Daha az hareket eden köpekler doğru şekilde beslenmemeleri durumunda aşırı kilo alabilirler. Bunun için kısırlaştırılmış köpeklerin beslenme programı çok iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Tahılsız kısırlaştırılmış köpek maması çeşitleri ise, kilo kontrolü adına oldukça ideal besinlerdir. Çünkü bu mamaların kalori seviyesi kısır köpeklere uygun olarak ayarlanır ve bu sayede aşırı kilo almalarının önüne geçilir. Ayrıca kısırlaştırılmış köpek beslenmesi için önerilen, lif oranı yüksek beslenme formülleri de bulunmaktadır. Tahılsız mamalar da bu durum göz önünde bulundurularak bambu, lignoselüloz ve pisilyumdan elde edilen doğal lifler ile desteklenmektedir.

Bunların yanı sıra bazı köpeklerin tahıl tüketimine karşı özel hassasiyeti olabilir. Böyle durumlar için alerjiye neden olabilen soya, buğday, domuz eti, mısır ve sığır eti gibi herhangi bir besini içermeyen tahılsız hassas köpek mamaları tercih edilebilir. Tek protein kaynağı ve sınırlı içeriğe sahip bu mamalar, hipoalerjenik özelliklerinin yanı sıra içerdikleri vitamin ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve yenilenmesine de yardımcı olurlar.

İlginizi çekebilir : Köpek Maması ile Kedi Maması Arasındaki Farklar Nelerdir?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: