Tahılsız Kedi Maması Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yazar:

Kedi dostlarımızın beslenmesi için her zaman en kaliteli ve besleyici kedi mamasını ararız. Bunun için tüm kedi maması çeşitlerinin içeriklerini ayrıntılı olarak inceler ve besin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak olanı satın almaya çalışırız. Ancak kedi beslenmesi için tercih edilebilecek farklı alternatifler bulunmaktadır. Bu da zaman zaman kafamızın karışmasına ve kararsız kalmamıza neden olabilir. Kedi maması seçiminde kararsız kalınan konulardan birisi de mamanın tahıllı mı yoksa tahılsız mı olması gerektiğidir. Bu, kedinin beslenme düzeni ve çeşitli hassasiyetlerine göre belirlenmesi gereken bir durumdur. Özellikle deri problemleri ve hassas sindirim sistemi olan kediler için tahılsız kedi maması tavsiye edilmektedir.

Tahılsız Kedi Maması Nedir?

Kediler, karnivor ya da bir diğer deyişle etçil hayvanlardır. Bu da kedilerin atalarının beslenme düzeni içerisinde taze et, kemik ve sakatat gibi besinlerin olduğu anlamına gelir. Evde beslenen kedilerin sindirim sistemi de diğer kedigillerin sindirim sistemi ile aynıdır. Ancak her ne kadar aynı sindirim sistemine sahip olsalar da doğadaki kediler ile evde beslenen kedilerin yaşam tarzları farklıdır. Bahsedilen bu farklardan birisi de evcil kedilerin hazır mamalar ile besleniyor olmalarıdır. Yine ev kedileri doğadaki kedilerden farklı olarak daha düzenli beslenir ve daha az hareket ederler. Bu nedenle beslenmeleri günlük alışkanlıkları da göz önünde bulundurularak düzenlenmelidir.

Evcil kedilerin beslenmesi için özel olarak hazırlanan tahılsız kedi mamaları ise tahıllı mamalara göre daha fazla besin değerine sahiptir. Kedi sağlığı için önemli bu mamalarda enerji ihtiyacı genellikle sebze ve meyveler ile karşılanmaktadır.  Kediler etobur canlılar oldukları için aslında en uygun olanı tahılsız mamalar ile beslenmeleridir. Çünkü bu mamalar sayesinde karbonhidrat oranı yüksek gıdalara maruz kalmadıkları gibi protein, vitamin ve mineral bakımından zengin şekilde beslenirler.

Bunların yanı sıra protein bakımından zengin tahılsız kedi mamaları, her yaştan kedi için tercih edilebilecek ürünlerdir. Çünkü pek çok kedi maması markası, farklı yaş gruplarının besin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte tahılsız mama üretmektedir. Bu nedenle veteriner hekiminiz aksini tavsiye etmediği sürece minik dostunuzun sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tahılsız mama kullanabilirsiniz.

Tahılsız Kedi Maması Çeşitleri ve İçerik Özellikleri

Kedi beslenmesinin temel bileşenleri protein ve yağdır. Yani bir kedinin beslenmesinde bu iki temel besin mutlaka yer almalıdır. Tahıl çeşitleri ise kedi beslenmesi için gerekli temel bileşenler arasında yer almaz. Bu nedenle bir kedi mamasında tahıl yer alacaksa bu çok az miktarda olmalıdır. Çünkü kediler çok az miktardaki tahılı tolere ederek yararlanabilirler. Yine kedilerin doğal beslenmeleri göz önünde bulundurulduğunda tahılları yalnızca avladıkları hayvanların mide ya da bağırsaklarından az da olsa sindirilmiş şekilde almaktadırlar. Bu nedenle mama içerisindeki tahıl oranı %1 – 2’yi geçmemelidir.

Günümüzde yavru ve yetişkin kediler için özel olarak üretilen farklı içeriklere sahip pek çok tahılsız mama bulmak mümkündür. Tahılsız yavru kedi mamaları, 1 – 12 ay arası kedilerin yanı sıra hamile ve emziren kediler için de tercih edilebilmektedir. Özellikle yavru kedilerin sağlıklı gelişimi için yüksek oranda et ile sebze ve meyve içeren bu mamalar, deri ve tüy sağlığını da destekler. Yine kedi sağlığı için önemli bir aminoasit olan “taurin” içeren tahılsız yavru kedi maması çeşitleri, kedilerin kalp ve göz sağlığını da korur.

Yetişkin kediler için üretilen tahılsız kuru kedi mamaları da tıpkı yavru kediler için üretilen mamalar gibi dengeli beslenmeyi sağlar, sindirim sistemini güçlendirir ve kaliteli et içerikleri ile yüksek protein ihtiyacına en iyi şekilde cevap verirler. Ayrıca glukozamin ve kondroitin içeriği ile yetişkin kedilerin iskelet ve eklem yapısını güçlendiren bu mamalar, kasları korur ve kas kaybının önüne geçerler.

tahılsız kedi maması nedir? çeşitleri nelerdir?

Yavru ve yetişkin kediler için üretilenlerin yanı sıra kısırlaştırılmış kediler için özel olarak formüle edilen tahılsız mama çeşitleri de mevcuttur. Kısırlaştırılmış kedilerin bağışıklık sistemini destekleyen ve yaşam kalitelerini arttıran bu mamalar, kilo kontrolüne de yardımcı olmaktadır.

Tahılsız kedi mamaları içerik bakımında da oldukça çeşitlidir. Kuzu etli, balıklı, tavuklu, geyik etli, bıldırcınlı, ördek etli ve yaban domuzlu bu mamalar, aynı zamanda portakal, balkabağı, patates, kavun ve nar gibi meyve ve sebzeler ile birlikte satışa sunulmaktadır.

Tahılsız Kedi Maması Faydaları Nelerdir?

Tahılsız mamalar pek çok kedi sahibine tahıllı olanlara göre pahalı gelmektedir. Ancak tahıllı mamalar kedilerde daha geç doyma hissi oluşturur. Bu nedenle de daha çok tüketilirler. Protein bakımından zengin, tahılsız bir kedi maması tüketen kediler ise daha az mama tüketerek daha kısa sürede doyarlar. Bu bakımından tahılsız mama kullanımı kedi sağlığı için faydalı olduğu kadar aynı zamanda ekonomik bir seçimdir. Ayrıca tahılsız mama tüketiminde çok daha az dışkı oluşmaktadır.

Aşırı karbonhidrat tüketimi tüm canlılarda olduğu gibi kediler için de zararlıdır. Karbonhidrat miktarı düşük tahılsız kedi mamaları ise evcil kedilerin kilo alımını dengeler ve sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Yine tahıllı mamalar alerjik reaksiyona neden olabilir. Düşük tahıllı veya tahıl içermeyen mamalar tüketen kedilerde ise beslenme alışkanlıkları nedeniyle alerjik reaksiyonlar görülme olasılığı oldukça düşüktür.

Tahılsız Kedi Mamaları Nasıl Kullanılmalı?

Tahılsız kedi mamaları, tahıllı mamalar ile karşılaştırıldığında daha fazla besin değerine sahip ürünlerdir. Ancak yine de kullanımları sırasında bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bu doğrultuda öncelikli olarak kedinin yaşına, ırkına ve genel sağlık durumuna uygun olarak seçim yapılmalıdır. Yine mamaların ambalajlarında hangi miktarda ve ne sıklıkla tüketilmeleri gerektiği ile ilgili talimatlar yer almaktadır. Eğer veteriner hekim mama kullanımı ile ilgili farklı bir öneride bulunmadıysa bu talimatlara mutlaka uyulmalıdır.

Tahılsız mamalar besin değerleri bakımından zengin olsalar da fazla tüketilmeleri durumunda çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Bu nedenle kedilerin sağlıklı bir beslenme döngüsüne sahip olmaları adına mama miktarı belirlenirken kedinin yaşı, boyutu, ağırlığı ve sağlık durumu gibi faktörler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra kedilerin tahılsız kedi maması ile beslenmeleri şart değildir. Ancak dengeli ve doğru beslenme adına önerilen tahılsız kedi mamalarıdır. Yine de kedinizin herhangi bir alerjisi varsa ya da tahılsız mamalar diğerlerine göre bütçenizi zorluyorsa tahıllı mamaları da tercih edebilirsiniz. Fakat bu durumda düşük tahıllı kedi mamaları arasından seçim yapmalı ve mamanın markasının uluslararası standartlara uygun üretim yaptığından emin olmalısınız.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Nedir? Çeşitleri Nelerdir? konulu yazımız da ilginizi çekebilir. Ayrıca isterseniz Kedi Maması Tahılsız mı Olmalı? konusunu da inceleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: