Süs Köpeği Cinsleri

Yazar:

Her ne kadar ülkemizde süs köpeği cinsleri tabiri kullanılıyor olsa da aslında genel olarak toy gurubu ya da diğer adıyla oyuncak köpek cinsleri kategorisi altında toplanmışlardır. Süs köpekleri, sevimli görünümlerinin yanı sıra bakımı zor canlılardır. Bu nedenle süs köpeği sahiplenen kişilerin köpeklerinin bakımı ile ilgili sorumluluklarını bilmeleri ve bu sorumlulukları eksiksiz bir şekilde yerine getirmeleri gerekmektedir.

Bakımı yapılan köpeğin yaşı ve cinsi gibi özellikler, süs köpeği bakımı ile ilgili göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlardır. Çünkü bu sevimli köpeklerin bakımı genel olarak benzerlik gösterse de, tüy bakımı ve beslenme gibi noktalarda farklılıklar olabilir. Ancak bahsedilen bu hususlar göz önünde bulundurulmayacak olursa, farklı hastalıklara maruz kalabilirler ve hatta kayıplar yaşanabilir. Sonuç olarak süs köpeği sahiplenmek isteyen bireylerin sahiplenecekleri köpeğin özellikleri ve bakımı ile ilgili bilgi sahibi olmaları büyük önem taşır. Peki, süs köpeği cinsleri ve özellikleri nelerdir?

Süs Köpeği Cinsleri ve Özellikleri

Dünya üzerinde köpekgiller ailesine dahil edilebilen büyüklük ve görünüm bakımından farklı pek çok köpek ırkı bulunmaktadır.  Yine bu köpek ırklarının kendine has belli başlı özellikleri vardır. Daha çok insanlara arkadaşlık etmeleri için yetiştirilen süs köpekleri ise geçmiş dönemlerde soylu kişilere eşlik etmişlerdir. Bu nedenle de saray mensuplarının köpekleri olmuşlardır. İşte,  süs köpeği cinsleri ve özellikleri…

Süs Köpeği Cinsleri - King Charles

Cavalier King Charles

Dost canlısı ve sabırlı karakter özelliklerine sahip olan Cavalier King Charles cinsi köpekler, sahiplerini mutlu etmekten son derece zevk alırlar. Diğer köpek türleri ile de çok iyi anlaşır hemen her yaştan insan ile kolay iletişim kurabilirler. Süs köpeği cinsleri arasında yer alan bu ırk, sevilmekten ve ilgi görmekten çok hoşlanır.

Cavalier cinsi köpekler oldukça zeki canlılardır. Bu nedenle eğitimleri de kolaydır. Ancak bu süs köpeklerinin düzenli aralıklar ile taranmaları ve fırçalanmaları gerekmektedir. Yine gerektiğinde banyo ve kuru şampuanlar ile temizlenmeleri oldukça önemlidir. Genellikle kulaklarında bulunan tüyler düğümlendiği için banyo sonrasında kurutma işlemi kesinlikle ihmal edilmemelidir. 13 – 15 yıl kadar yaşayabilen bu köpekler, göz hastalıklarına yatkın oldukları için gözleri sürekli olarak enfeksiyon riskine karşı kontrol edilmelidir.

Tibetan Spaniel

Süs köpeği cinsleri denilince akla gelenlerden birisi de Tibetan Spaniel cinsi köpeklerdir. Bu köpekler, Antik Tibet’te kutsal bir varlık olarak benimsenmiş ve olası riskli durumları haberdar etmeleri adına yüksek mekanlarda yaşamaları tercih edilmiştir. Yuvarlak bir yüze ve kafa yapısına sahip Tibet Spaniel’lerin kulak kısımları tüyler ile kaplıdır. Yine seslere karşı dikkatli, yabancılara karşı çekingendirler. Ancak aile içerisinde ise oldukça sevecen tavırlar sergilerler.

Tibetan Spaniel cinsi köpekler ortalama olarak 16 yıl yaşarlar. Eğitimleri diğer ırklar ile karşılaştırıldığında daha zordur. Bağımsız bir yapıya sahip bu köpekler aynı zamanda iyi bir dost olabilirler. Orta derecede tüy dökerler ve sağlıklı bir kürke sahip olmaları için tüylerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir.

Minyatür Schnauzer

Minyatür Schnauzer

Schnauzer köpek ırkının üç farklı türünden birisi olan Minyatür Schnauzer, süs köpeği cinsleri arasında yer almaktadır. Sosyal bir yapıya sahip bu köpekler, evde kolaylıkla beslenebilir ve diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinirler. Ancak bir Minyatür Schnauzer sahiplenirken karakterine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü genellikle uyumlu olan bu köpeklerin nadir de olsa inatçı olanları ile karşılaşılabilir. Direkt olarak boyun eğmeyen bir karaktere sahip Minyatür Schnauzer cinsi köpekler, her ne kadar diğer hayvanlar ile iyi anlaşsalar da sert tepkilere yine sert bir şekilde karşılık verebilirler.

Minyatür Schnauzer’ler çok fazla tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kokusuz olmaları nedeniyle evde rahatlıkla beslenebilirler. Ancak tüylerinin uygun bir köpek tarağı ile düzenli olarak taranması ve yaklaşık 2 ayda bir kısaltılması gerekmektedir.

Yorkshire Terrier

Ana vatanı İngiltere olan ve küçük köpek ırkları arasında yer alan Yorkshire Terrier köpekler, zeki ve atik canlılardır. Aile içerisinde oldukça dost canlısı tavırlar sergilerler. Ancak yabancılardan uzak durabilir ve gerektiğinde hırçınlaşabilirler. Yaşam süreleri 14 ile 16 yıl arasında değişiklik gösteren bu süs köpekleri, en fazla 4 – 5 kilo ağırlığına ulaşabilirler. Çok fazla tüy dökmemeleri nedeniyle alerjisi olan bireyler tarafından da tercih edilebilecek bu ırk düzenli bakım gerektirir. Bu doğrultuda tüyleri düzenli olarak taranmalı ve dişleri ise uygun bir köpek diş fırçası ile fırçalanmalıdır.

Süs köpeği cinsleri- Bichon Frize

Bichon Frise

Köpek tüyüne alerjisi olanlar için son derece uygun bu süs köpeğidir, aynı zamanda nedensiz havlamaz ve apartmanda kolaylıkla bakılabilir. Kendinden emin, hayat dolu ve zeki Bichon Frise cinsi köpeklerin mutlu olmaları için insanlara ihtiyacı vardır. Yani çok sosyal canlılardır. Yine diğer hayvanlar ile iyi geçinirler ve eğitimleri ise kolaydır.

Süs köpeği cinsleri arasında yer alan bu ırkın sık sık taranması ve ayda bir kez yıkanması gerekir. Ayrıca ayda bir profesyonel tıraş gerektirirler ve göz çevreleri lekelenmeyi önlemek adına düzenli olarak temizlenmelidir.

Minyatür Pinscher

Minyatür Pincher, diğer süs köpeği cinsleri arasında karakteri zorlayıcı olabilen ırklardan birisidir. Çünkü bu köpekler sinirli olmaya eğilimlidir. Bu nedenle de kendinden büyük köpekleri kovalamak isteyebilirler. Ayrıca herhangi bir tehdit hissettiklerinde saldırıya geçebilirler. Bu nedenle bir Minyatür Pincher sahiplenmeden önce iki kez düşünmek gerekir.

İyi eğitilmiş bir Pinscher ise diğer evcil hayvanlar ve çocuklar ile anlaşmayı başarabilir. Ancak yine de diğer köpeklere saldırma risklerinin bulunduğu unutulmamalıdır. Kısa tüylere sahip olan bu süs köpekleri, orta derece tüy dökerler ve tüylerinin düzenli olarak fırçalanması gerekir.

Toy Poodle

Toy Poodle

Dünya çapında en çok tanınan süs köpeği ırklarından birisi olan Toy Poodle, aynı zamanda dünyanın en zeki köpekleri arasında yer alır. Tüy dökmeyen ve koku yapmayan bu ırk; siyah, apricot, silver, beyaz ve kızıl gibi geniş bir renk çeşitliliğine sahiptir. Ayrıca Toy Poodle cinsi köpeklerin en önemli görsel avantajlarından birisi de tıraş şekillerinin çok fazla olmasıdır. Diğer boyları ile karşılaştırıldığında daha dalgalı ve yumuşak tüylere sahip olan Toy Poodle’lar, eğitime açık canlılar olmaları nedeniyle kolaylıkla eğitilebilirler.

Pug

Pug, mutlu, hareketli ve sadık yapısı ile süs köpeği cinsleri arasında kendine iyi bir yer edinmiştir. Oyun oynamayı sevdikleri gibi yaramazlık yapmak da vazgeçemedikleri özelliklerinden birisidir. Çok zeki olsalar da hem biraz inatçıdırlar hem de sık tekrarlanan eğitim rutinlerinden çok çabuk sıkılabilirler. İyi bir bekçi köpeğidir ve genellikle gereksiz yere havlamaz. Evdeki başka köpekler veya varsa diğer hayvanlarla iyi geçinir.

Apartman için uygun bir köpektir ve çocuklarla iyi anlaşır. Çok fazla ilgi ister ve bu nedenle kıskançlık yapabilir. Çok hareketli olmadığından bahçe ihtiyacı da fazla değildir. Düz ve kısa olan tüylerinin bakımı oldukça kolaydır ve düzenli bir şekilde taranması yeterlidir. Bu ırk mevsim geçişlerinde diğer ırklarla karşılaştırıldığında daha fazla tüy döker. Kio alma eğilimde bir köpek olduğu için iyi ve kaliteli bir köpek maması ile dengeli bir şekilde beslenmelidir.

Pomeranian

Pomeranian hayat dolu, öğrenmeyi seven, dikkatli, meraklı ve bağımsız ruhlu bir köpektir. Erken yaşlarda birlikte yetiştirilirse diğer ev hayvanları ile anlaşması çok daha kolay olur. Çok iyi bir bekçi köpeği olan bu cesur köpek bazen kendini fazla büyük sanıp büyük köpeklere bile saldırabilir. Havlamaya eğilimli olması nedeniyle mümkün olduğunca bu konuda eğitilmelidir. Ayrıca bağımsız ve çok şey talep etme potansiyeli olan yapısı nedeniyle disiplinli ve kararlı davranış tarzı benimsemelisiniz. Çok küçük çocuklar için tavsiye edilmez. Küçük çocukların dikkatsiz ve zorlayıcı davranışları köpeğin ısırmasına yol açabilir. Tüylerin bakımlı ve güzel olması için sık sık taranması gereklidir.

Shih Tzu

Shih Tzu

Shih Tzu zeki, inatçı, cesur, dayanıklı ve neşeli bir köpektir. Çoğunlukla çocuklar ile iyi anlaşsa da bazen sinirlendiği zaman ısırabilir. Genellikle başka hayvanlarla iyi geçinir. Ev içersinde oldukça sessiz bir köpektir ve apartman yaşamı için idealdir. Ev içinde yeteri kadar hareket ettiği için ayrıca bir bahçeye fazla ihtiyaç duymaz. Sıcak havalarda dikkatli olunmalıdır çünkü ısıya karşı hassasiyeti söz konusudur. Genelde baş üstündeki uzun tüyler tokalarla tutturulur ancak buna dikkat edilmeli ve deri problemleri olmaması açısından toka çok sıkı takılmamalıdır. Yüz ve göz çevresi temizliğine dikkat edilmelidir. Göz problemlerine karşı hassasiyet söz konusudur. Yeterli tüy bakımı yapıldığında çok fazla tüy dökmediği görülebilir.

Papillon

Papillon zeki, canlı ve sevgi dolu bir köpektir. Dengeli ve itaatkar olduğu gibi sahibine de çok düşkündür. Hatta bu yüzden yabancılara karşı sahibini korumacı bir tavır sergileyebilir. Bazıları huysuz olabilir. Tuvalet eğitimi konusunda biraz zorluk çekse de genel olarak kolay eğitim alır. Diğer köpeklere karşı bazen saldırgan tutum sergileyebilir. Bölgesini koruma konusunda çok hevesli olduğundan bazen fazlaca havlayabilir ve bu da apartman yaşamı için çok uygun olmayabilir. Genellikle temiz ve kokusuz olsalar da günlük tüy bakımı önemlidir.

Süs köpeği türleri yukarıda bahsedilenler ile sınırlı değildir. Bu köpek ırkları dışında; Cocker, Chihuahua ve Maltese Terrier gibi daha pek çok süs köpeği cinsi mevcuttur. Eğer siz de süs köpeği sahiplenmeyi düşünüyorsanız öncelikle bir uzmana danışarak sahipleneceğiniz köpeğin temel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız, bakımlarını doğru yapmanız ve iyi bir iletişim kurmanız adına doğru bir yaklaşım olacaktır.

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri ile ilgili yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: