Sürüngen Isıtıcı Kaya Ne İşe Yarar?

Yazar:

Sürüngen ısıtıcı kaya ile sağlanan ısı sadece düzenli bir sindirim için değil üreme sistemi içinde gereklidir. Üreme verimliliği kan dolaşımı ile doğrudan ilişkilidir. Kan dolaşımının düzenli olabilmesi de dengeli ısı sağlanabildiği sürece mümkündür. Sürüngen ısıtma kayası teraryumda yaşayan sürüngenlerin üreme döngüsünün sağlıklı olabilmesini sağlar. Sürüngenler için ısıtıcı kaya sürüngenlerin bağışıklık sistemi içinde önemlidir. Sağlıklı bir dolaşım, metabolizmanın düzenli olması, alınan besin maddelerinin ve minerallerin emiliminin düzenli olması aynı zamanda bağışıklığında güçlü olmasını sağlar.

Isı sürüngeninizin aldığı besinlerden tam olarak yararlanabilmesi için de gereklidir. Isıtma kayası soğukkanlı sürüngenlerin metabolizmasının düzenlenmesini sağlar ve sindirime yardımcı olur. Bu nedenle ihtiyaç halinde kullanabildiği sürüngen ısıtma kayası çok fayda sağlar.

Diğer taraftan sürüngenlerin kas yapısının da ısıya ihtiyacı vardır. Doğal yaşamlarında avlanabilmeleri ve düşmanlarından kaçabilmeleri için güçlü kaslara ihtiyaç duyarlar. Isı, kasların hareketi için gerekli olan önemli bir faktördür. Bu nedenle de sürüngen ısıtıcı kaya, teraryum ortamında yaşayan sürüngenlerin kas yapısını koruyabilmesine yardımcı olur. Büyük teraryumlarda ortamın ısısını dengede tutmak çok güçtür. Bu nedenle de bölgesel ısıtma sağlayan ve ihtiyaç duyduğunda üzerinde oturabileceği kaya şeklindeki ısıtıcılar çok işe yarar.

Özellikle sakallı ejder teraryumlarında ısı kaynağı ihtiyacı çok daha fazladır. Doğada kızgın çöl ortamına alışık olan bu tür için ısı çok önemlidir. Sakallı ejder teraryumunda birden fazla sayıda ısı kaynağı bulundurulmalıdır.

Sürüngen Isıtıcı Kayasının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sürüngen meraklıları bir dönem yaşanılan bazı üzücü olaylar nedeniyle ısıtıcı kayaların zararlı olduğunu düşünerek kullanmayı pek tercih etmemiş olsa da bu kayalar oldukça faydalıdır. Maalesef termostatsız olarak kullanılan ısıtıcılar nedeniyle sürüngenlerde oluşan yanıklar ısıtıcı kayaların zararlı olduğu şeklinde bir algı yaratmıştır. Geçmiş dönemde sürüngenlerin uzun süre bu tür ısıtıcı kayaların üzerinde oturmaları ve bu sırada ısıtıcının ayarlanamaması bu tür endişe verici sorunların ortaya çıkmasında etkin olduğu bir gerçektir. Ancak son yıllarda yeni teknolojiler ile üretilen termostatlar sayesinde ısı derecesi belli seviyelerde ayarlanabilir olarak üretilen ısıtma kayaları oldukça kullanışlı ve güvenlidir.

Isıtıcı kayalar genel olarak ortamı ısıtmaz. Sürüngeniniz ihtiyacı olduğunda bu kayanın üzerine çıkar ve gerektiği kadar kalır. Yine de ısıtıcı kayası kullanırken her zaman için dikkatli ve kontrollü olmakta fayda vardır.

İlginizi çekebilir: İguana Akvaryumları

Isıtıcı kayalar, yaşamını sürdürebilmek için yüksek ısıya ihtiyaç duyan çöl sürüngenler için çok önemli bir ihtiyaçtır. Teraryum içerisinde çöl ortamının sağlanması gereklidir. Aksi halde metabolizması düzenli çalışmaz, sindirimi düzenli olmaz ve yaşamını idame ettirmekte güçlük yaşar.

Isıtıcı kayalar bölgesel olarak ısı sağladığı gibi yaydığı ısı ile kısmen de olsa ortamında ısısını da artırarak fayda sağlar. Genel olarak sürüngenlerin doğal ortamına benzer bir ortam sağladığı için de ayrıca tercih edilmektedir. Sürüngen ısıtıcı kaya gündüz kullanılması halinde teraryumda gece gündüz farkı oluşturmayı da kolaylaştırır. Ayrıca özellikle büyük teraryumlarda gece ısısını dengede tutmak içinde idealdir.

Sürüngen ısıtma kayası, tropikal türler için pek uygun değildir. Sulak ve nemli ortamları seven sürüngen türleri için de kullanılmamalı, çölde yaşayan sürüngen türleri için tercih edilmelidir.

Ayrıca küçük teraryumlarda ısıtıcı kaya kullanılması pek tercih edilmemelidir. Çünkü küçük alanlarda ısı artışı fazla olabilir ve kontrolünü sağlamakta zorlaşır. Sürüngenin ihtiyaç duyduğunda ısıtıcı kayayı kullandıktan sonra vücut ısısını dengeleyeceği daha serin alanlara ihtiyacı olur. Sürüngen ısıtıcı kaya küçük bir teraryum içerisinde genel ısı artışına neden olacağından sürüngeniniz vücut ısısını dengeleyecek ortamı bulamaz. Bu durumda metabolizması kötü etkilenebileceği gibi ayrıca dehidrasyon (vücudun fazla su kaybetmesi) da söz konusu olabilir. Dehidrasyon tüm canlılar için tehlikeli bir durumdur ve ölüme sebep olabilir.

Sürüngen ısıtıcı kaya ne işe yarar
Sürüngen ısıtıcı kaya, ısıtıcı kablo, ısıtıcı ped gibi ürünler sürüngenlerin sağlığı ve yaşamı için çok önemli olsalar da dikkatli kullanım gerektirir. Hatalı kullanım yanıklara neden olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Sürüngen ısıtıcı kaya kullanımı sırasında daha önce de bahsettiğimiz gibi dikkat edilmesi ve unutulmaması gereken en önemli konu ısı kontrolüdür. Kullanırken mutlaka denetimli ve kontrollü olunmalıdır. Çünkü ısıtma kayalarının her bölgesi aynı derecede ısınmaz. Bazı bölgelerinde ısı daha fazladır. Termostatlı olsa da bölgesel ısınmaların aşırı olması, sürüngenin hep aynı bölgede ve çok uzun süre yatması yanıklara sebep olabilir.

Her türe Aynı Isı Kaynağı Mı?

Türlere göre ısı ihtiyacı da farklıdır. Kimi sürüngen türü için daha yüksek ısı gerekirken, diğeri için daha düşük ısı gerekebilir. Sürüngen ısıtma kayasını doğru kullanabilmek ve fayda sağlayabilmek için beslediğiniz sürüngenin bakım ihtiyaçlarını tam olarak araştırmalısınız. Gerektiği kadar ısı sağlanmalı, ne yüksek ne de düşük olmalıdır. Yüksek sıcaklık kadar düşük sıcaklıklarda sürüngeniniz için tehlikeli olabileceğinden dikkat edilmelidir. Bu nedenle ısıtıcı kaya veya başka bir ısıtıcı kaynağı kullanılmalı ancak kontrollü olunmalıdır. Isı önemlidir ancak kontrolsüzce kayanın üzerinde oturması veya uzun süre ısıtıcı lamba altında kalması durumunda kolayca yanık olabileceği kesinlikle unutulmamalıdır.

İlginizi çekebilir: Sürüngen Isıtıcıları

Sürüngen ısıtma kayaları terraryum içerisinde sabit ısı kaynağı olarak idealdir ve zaten termostatlı olan ısıtıcı kayaların tercih edilme sebebi de budur çünkü ısıyı sabit bir şekilde korur. Ancak sürüngenler için ısı kadar güneş ışığı da çok önemlidir.

Güneş ışığından aldıkları UVA ve UVB ışınlarına da ihtiyaçları vardır. UVA ısınları sürüngeninizin pisikolojik sağlığı için gerekir, UVB ise vitamin ve minerallerin emilimi için gereklidir. Metabolizmanın düzenli çalışması, alınan besinlerden yararlanılması ve emilimin sağlıklı olabilmesi için UVB ışınları ile birlikte ısıda olmalıdır. Bu nedenle de sürüngen ısıtıcı kaya veya başka bir ısıtıcı kaynağı kullanılması büyük önem taşır.

Sürüngen Isıtıcısı Çeşitleri

Sürüngenler İçin teraryumlar da sıklıkla kullanılan ısıtma kayasının yanı sıra kullanılan çeşitli ısıtıcılar da mevcuttur. Bunlar;

Isıtma Kablosu

Isıtma kablosu tüm teraryum tabanına yayılarak kullanılır ve genel olarak teraryum tabanının ısıtılması için idealdir. Ancak sürüngenin vücut ısısını dengelemek için ısıtılmayan bir alan bırakmaya dikkat edilmelidir.

Isıtıcı Ped

Isıtıcı pedler tıpkı ısıtma kayaları gibi bölgesel ısı sağlar. Sıklıkla tercih edilen bir ısıtıcı çeşididir. Ancak kullanımı sırasında kontrollü olunmalıdır. Direk olarak sürüngenin temas etmemesine ve üzerinde uzun süre kalmamasına dikkat edilmelidir.

Infrared Lamba

İnfrared lamba yani kızıl ötesi lambalarda sıklıkla ısıtma için kullanılmaktadır. Genel olarak tüm teraryumun ısıtılması için idealdir. Bu lambaları kullanırken yeterli yükseklikte ve korunaklı olmasına dikkat edilmelidir. Lambaya sürüngenin değmemesi gerekir, aksi halde yanıklara neden olabilir. Diğer ısıtıcı çeşitlerinde olduğu gibi kızıl ötesi lambalarda kontrollü ve dikkatli kullanılmalıdır. Büyük teraryumlarda ısının dengelenmesi oldukça dikkat ister. Bu nedenle İhtiyaç halinde bu ısıtıcı çeşitlerinden bir veya bir kaçının bir arada kullanılması faydalı olabilir.

Bu ısıtıcıların her biri farklı seviyelerde ısı yayan ve farklı şekillerde kullanılan ısıtıcı çeşitleridir. Her birinin kullanış avantajları ve dezavantajları vardır ve kullanmadan önce bunlar araştırılmalıdır. Ancak bir sürüngen için en iyi ısıtıcı kaynağı elbette güneş ışığıdır. Eğer imkan var ise direk güneş ışığı alması sağlanmalıdır.

İguana Hastalıkları Ve Belirtileri konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: