Su Kaplumbağasında Mantar Enfeksiyonu Tedavi Edilebilir Mi ?

Yazar:

Erken dönemde fark edilen ve bir iki noktada oluşan kaplumbağa mantar enfeksiyonu  kolayca tedavi edilebilir. Tedavi edilemeyen ilerlemiş mantarlar su kaplumbağası için ölümcül olabileceğinden fark ettiğiniz anda hızlıca önlem almalısınız.

Öncelikle akvaryumda birden fazla sayıda su kaplumbağası varsa hepsini ayırmalı ayrı havuzlar içerisinde karantinaya almalısınız. Boşalan akvaryumu iyice dezenfekte etmelisiniz. Bu amaçla mutlaka mantarlara etki edebilen profesyonel bir dezenfektan kullanmalısınız. Bu temizlik sırasında kaplumbağa akvaryum taban malzemesi olarak kullandığınız kum, çalı ve benzeri materyali yenilemenizi tavsiye ederiz.

Erken dönemde tespit ettiğiniz mantar enfeksiyonu için kaplumbağayı bir kap içerisinde hazırladığınız ılık su ile yıkayıp temizledikten sonra yaklaşık 2-3 litre ve 28 derecelik ılık su içerisine 2 kaşık tuz ekleyerek hazırlayacağınız solüsyon içerisinde bekleterek yapacağınız terapiler oldukça fayda sağlayacaktır. Bu işlem sırasında kaplumbağanın kabuğunun üzerine kadar tuzlu suyun içerisinde olduğundan emin olmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken önemli konu ise bu terapilerin süresidir. Günde 1 veya 2 kez yapacağınız bu terapilerin süresini 15 dakika olarak ayarlamalısınız.  Daha sonra kaplumbağayı kuru bir alana alıp kurutun ve iyice kuruduktan sonra temizlenmiş ve dezenfekte edilerek, iyice durulayıp kuruttuktan sonra, yeni hazırlamış olduğunuz akvaryuma koyabilirsiniz.

su kaplumbağasında mantar
Su kaplumbağasında mantar zamanında ve yeterli önlem alınmadığında ölümcül olabilir. Bu nedenle şüphe durumunda dahi hemen önlem alma yoluna gitmelisiniz. Kaplumbağa akvaryumu mutlaka düzenli olarak temizlenmelidir. Eğer bir mantar problemi yaşandıysa akvaryum içerisinde kullanılan aksesuar ve diğer materyali değiştirmelisiniz.

Su Kaplumbağasında Mantar Enfeksiyonu Tedavi Edilebilir Mi ?

Eğer mantar enfeksiyonu yaygın ise tuzlu su terapileri yetersiz kalacaktır. Bu nedenle tuz solüsyonu yerine mutlaka akvaryumcular dan temin edebileceğiniz antifungal solüsyon kullanarak hazırlayacağınız solüsyon ile terapi yapmalısınız. Kullanacağınız mantar ilacının ne miktarda damlatılacağını ilacı aldığınız yerden dikkatlice öğrenmeli ve doğru oranda çözelti hazırlamalısınız. Genel olarak yapılacak işlem sıralaması aynı olmalıdır.

Su kaplumbağasında mantar enfeksiyonu her ne kadar tedavi edilebilir olsa da oldukça ısrarcı ve uğraştırıcı olabilir. Bu nedenle oluşmasını önlemek asıl amaç olmalıdır. Birkaç basit önlemle ve birkaç önemli konuya dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Bu amaçla yapmanız gereken akvaryum suyunu temiz tutmak olmalıdır. Kirli sular mantar oluşmasında birincil nedendir. Akvaryum suyunu haftada bir kez değiştirmeniz çok önemlidir. Kullandığınız filtreyi sık sık temizlemelisiniz. Filtreyi akan su altında yıkamanız yeterli olacaktır. Akvaryumu temiz tutmak için besleme işlemini ayrı bir yerde yapmanız suyun temiz kalmasını sağlayacaktır. Kaplumbağanın suyuna C vitamini eklenmesi, yeterli gün ışığı almasını sağlayarak oluşturacağınız iyi şartlar mantar oluşma riskini azaltacaktır.

Tüm bu önlemlerin yanı sıra mantar enfeksiyonu oluşmasını önleyebilecek en önemli etken kaplumbağanın sudan tamamen çıkarak dinlenebileceği yeterli büyüklükte kuru bir alanın olmasıdır.

İlginizi çekebilir: Su Kaplumbağasında Renk Değişikliği Nedenleri

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: