Siyam Kedisi ve Özellikleri

Yazar:

Siyam kedisi, Siamese, Wichien Maat ve Meezer gibi isimlerle anılan bu ırkın anavatanı Güneydoğu Asya’da Tayland olarak bilinen Siyam’dır. Tarihi 1300’lü yıllara kadar dayanan bu kediler yüz yıllar boyu Siyamın kutsal tapınaklarında ve kralların himayesinde sarayda yaşamış ve ülke dışına çıkarılmamıştır. Oldukça değer verilen ve “kraliyet kedisi” ünvanına sahip olan bu kediler savaş kazanan krallara armağan olarak verilmekteydi.

İlk kez 1884 yılında İngiliz başkonsolosunun bir çift Siyam kedisini kız kardeşine hediye olarak götürmesi ile Avrupa’ya ve 1878 yılında ise Siyam kralı tarafından başkonsolos aracılığı ile Amerika first layd’sine hediye gönderilmesinden sonra tüm dünyaya yayılmıştır.

Siyamlar, buz mavisi gözleri, maskeli suratı ve asil görünümü ile kısa sürede tüm kedi severlerin gönlünde taht kurmuştur.

Siyam kedisi saf kedi ırklarındadır. Her hangi bir melezleme söz konusu değildir. Ancak bu ırkın genetik bir mutasyon sonucu geliştiği görüşü yaygındır. Siyam kedisinin kırık kuyruğu ve siyah surat maskesinin de genetik mutasyon sonucu olduğu bilinmektedir.

Değişik renklerde Siyam kedisi elde etmek için yetiştiriciler tarafında yapılan çalışmalar sonucunda Siyam kökenli bazı yeni kedi ırkları ortaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları Colorpoint Shorthair, Oriental Longhair, Javanese, Birman kedisi, Bengal kedisi, Burmese, Savannah, Himalaya kedisi, Ocicat, Tonkinese ve Balinese kedisidir.

Siyam Irkı Kedilerin Karakteri

Kedilerin prensi olarak adlandırılan bu ırkın değişken ve tahmin edilemez bir karakteri vardır. Oldukça sosyal olan bu ırk, dışa dönük karaktere sahip kedi ırklarının arasında en önce gelir.

Zeki, dikkatli, ilgili, enerjik ve oyuncu karakterli siyam kedileri çok konuşkan kedilerdir. Fazla meraklı olan bu kedileri, sık sık bir yerleri keşfetmeye çalışırken bulabilirsiniz. Dolapları açmak, gizli yerleri keşfetmek gibi aktivitelerin yanı sıra onu musluk açmaya çalışırken, pencereden dışarıyı seyrederken veya merakla televizyon seyrederken bulmanızda mümkündür.

Sahibiyle güçlü bir bağ kuran siyamlar, gün boyu sahibinin yanında dolaşarak onu bıktıracak kadar çok konuşabilirler. En konuşkan kedi ırklarından biri olan siyam kedisi farklı ses tonları ile sahibine isteğini anlatabilecek kadar yetenekli ve talepkardır.

Siyam kedilerinin karakterinin değişkenlik gösterdiğine, özellikle de renklerine göre farklı karakter davranışları sergileyebildiğine inanılmaktadır. Pek çok siyam kedisi sahibi tarafından, fok lekelinin daha dışa dönük, mavi lekelinin daha şefkatli, çikolata lekelinin ise daha neşeli ve oyuncu olması gibi bir karakter farkı olduğu düşünülmektedir.

Bir siyam kedisi sahiplenmek istiyorsanız her istediğiniz zaman onu sevemeyeceğinizi, ancak o isterse kendini sevdireceğini bilmelisiniz. Evine ve sahibine çok düşkündür, kıskanır ve ilgilenilmekten çok hoşlanır ama onu mutlu etmek hiç de kolay değildir. Onunla etkileşim içerisinde olabileceğiniz kedi oyuncakları işe yarayacaktır. Ama kimi zaman sadece kendi başına oynamaktan mutlu olabilir. Eğer sahibiyle iyi bir iletişim sağlarsa ve yeterli ilgiyi görürse muhteşem bir arkadaş olan siyam kedisi sahibinin kucağında olmaktan, onunla birlikte uyumaktan ve onunla konuşmaktan zevk alır.

Siyam kedisi zeki, enerjik, sahibine düşkün ve çok konuşkan bir kedi ırkıdır. Gün boyu peşinizde dolaşıp konuşması ile sizi fena halde şaşırtabilir.

Siyam kedisi kesinlikle yalnız ve ilgisiz kalmamalıdır. Bu nedenle çalışan aileler için çok uygun değildir. Yalnızlık ve ilgisizlik kolayca depresyona girmesine neden olabilir. Evde uzun süre yalnız kalmayı sevmeyen bu ırk için yanına kendi türünden bir arkadaş almak iyi bir tercih olacaktır.

Çok hassas ve duygusal olan siyam kedileri ortamdaki gerginliği hemen hissedebilecek kadar zeki bir kedi ırkıdır. Tartışma, hatta yüksek ses dahi onu mutsuz edebilir, hastalanmasına dahi neden olabilir.

Siyam kedisi yavru iken eğitildiğinde tasma takılıp gezdirmeyi öğrenebilecek kadar zeki ve eğitim alan bir kedi ırkıdır. Ama istemediği bir şeyi ona yaptırmak da zorlanabilirsiniz. İnatçı ve bir o kadarda kararlıdır kendi isteklerini size kabul ettirinceye kadar pes etmeden taleplerini sürdürebilir ve isteği olana kadar sürekli konuşabilir.

İlginizi çekebilir: Kedi Yatakları

Konforuna düşkündür. Sıcağı oldukça seven siyam kedileri ayrıca çocuklarla da iyi geçinir. Apartman yaşantısı ve çocuklu aileler için uygun bir kedi ırkıdır.

siyam kedisi ve özellikleri
Siyam kedisi melezleme sonucu elde edilmiş bir ırk değili saf bir ırktır. Klasik siyam kedisinin şaşılık ve kıvrık kuyruk gibi özelliklerinin genetik mutasyon sonucu oluştuğuna inanılmaktadır.

Siyam Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Başı orta büyüklükte olan bu ırkın, büyük sayılabilecek üçgen şekilli kulakları daima koyu renklerdedir. Burun kısmı çıkıntılıdır ve suratına önden bakıldığında kafası üçgen şekilli görünür. Birbirine yakın badem şeklindeki gözleri daima mavi renklidir.

Siyam kedisi narin yapılıdır. İnce kemikli orta boy gövdesi sıkı kaslıdır. Vücut hatlarında hep kalından inceye doğru akış vardır. Omuzları ve arka kısmı göğüs kafesiyle aynı genişliktedir. Arka bacakları ön bacaklarından daha uzun olan siyam kedisinin bacakları narin ve incedir. Patileri ise yuvarlak, küçük ve narindir. Kuyruğu uca doğru incelen bir şekilde ve oldukça uzundur.

Dişileri erkelerine göre biraz daha küçük olan bu ırk kediler 2,5 kg ile 5,5 kg arası olabilmektedir.

Siyam kedisinin klasik ve modern olmak üzere iki türü vardır. Modern siyam kedisi ilk olarak 1950’li yıllarda seçici ıslah çalışmaları sonrasında ortaya çıkmıştır.

Modern Siyam kedisi ve Klasik Siyam Kedisi Arasındaki Farklar

 • Geleneksel siyam kedilerinden farklı olarak, modern Siyam kedilerinin bacakları daha uzundur.
 • Modern Siyam türlerinde kulaklar daha büyük, kafa yapıları ise daha üçgendir.
 • Dış görünüş olarak modern türlerin daha narin bir görüntüsü vardır. Gövdeleri uzun ve yağsızdır.
 • Geleneksel Siyam kedilerin de ise baş ve surat daha yuvarlaktır.
 • Klasik Siyamların vücutları modern olanlara göre daha kaslı ve daha iri görünür.
 • Modern Siyamlar daha ince ve uzun kuyruğa sahiptir.
 • Klasik Siyamlarda kıvrık kuyruk ve şaşılık daha fazla görülür, modern türlerinde ise bu genetik sorunlar pek sık görülmez.
 • Geleneksel Siyam ırkı kedilerde kuyruk, bacak ve yüz maskesindeki pigmentli alanlar daha koyu renkte neredeyse siyahtır. Modern Siyamlar da ise açık kahve, donuk gri ve leylak olabilir.
 • Her iki türde kürk kısa, yumuşak, ince telli ve parlak, gözler mavi ve badem şekillidir.

Siyam Kedisi Bakımı Ve Beslenmesi

Siyam kedisi bakımı konusunda titiz davranılması gereken bir ırktır. Hassas bir yapısı olan siyam kedisi aşırı strese bağlı olarak hastalanabileceği gibi yapacağınız mama değişiminden dahi etkilenebilir. Genel olarak iştahsızdırlar ve yemeğe fazla düşkün değildir. Bu nedenle yapacağınız değişiklik onu çok fazla etkileyeceği için henüz yavru iken seçtiğiniz kaliteli bir kedi maması markasını belirleyip ileri yaşlarda da bu marka ile devam etmeli ve değişiklik yapmaktan sakınmalısınız. Siyam kedi maması olarak ırka özel olarak hazırlanan kuru mamalarda beslenmesinde tercih edilebilir.

Bir siyam kedisi yavrusu bakmaya karar verdiğinizde beslenmesinin yanı sıra içtiği suyundan tutunda kedi tuvaletinin temizliğine ve hatta kedi kumunun seçimine kadar pek çok konuda seçici ve hassas olmalısınız. Ona rastgele bir kedi maması kullanamayacağınız gibi musluk suyu da vermemelisiniz. Kedilerde özellikle idrar yolları problemlerine yatkınlık nedeniyle, musluk suları kullanmak can sıkıcı problemlere yol açabilir.

Bu ırkın bakımında birlikte geçireceğiniz kaliteli zamanlar büyük önem taşır. Bu amaçla birlikte oynayabileceğiniz aktivite oyuncaklarına ihtiyacınız olacaktır. Örneğin kedi oltası, kedi lazeri veya ele geçirilen kukla oyuncaklar ilgisini çekecektir. Bu tür kedi oyuncakları sayesinde hem onunla aranızdaki bağı güçlü tutabilir, hem de onun sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Hareketli ve aktif olan bu ırkın egzersiz yapmasına yardımcı olacak tırmanabileceği, kedi ağacı şeklinde tırmalama tahtaları, onu meşgul edecek bulmaca oyuncakları ile onu sürekli zinde ve formda tutmanız oldukça önemlidir.

Siyam kedisi bakımında önem taşıyan bir konuda diş bakımıdır. Bu ırk kediler diş ve diş eti hastalıklarına yatkın olduğundan düzenli olarak diş temizliğinin yapılması gerekir. Bu amaçla kedi diş fırçası ve kedi için kullanılabilen diş macunu ile evde düzenli olarak fırçalamalar yapabileceğiniz gibi veteriner hekiminiz tarafından diş temizliği yaptırarak ağız sağlığının korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Cinsel olgunluğa çok erken yaşta girebilen bu ırkın kedileri 6 aydan itibaren çiftleşme isteği gösterebilir. Eğer yavru almak istemiyorsanız kedinizi kısırlaştırmayı düşünebilirsiniz.

Siyam Kedisinin Tüy Renkleri

Siyam kedisinin renk pigmentasyonu diğer kedilerden farklı bir özelliğe sahiptir. Siyamların tüyleri ısıya duyarlılık gösterir ve vücudun soğuk kısımlarında tüy renklenmesi farklıdır. Tüylerin rengi iklime göre de farklılaşabilir. Sıcak iklimlerde yaşayan siyam kedileri, soğuk iklimlerde yaşayan siyam kedilerine göre daha açık renklidir.

Siyam ırkı kedilerde, tüylerin renklenmesini sağlayan melanin üretiminde rol alan “tirozinaz”  enzimin de şekillenen mutasyon sonucu farklı bir renk oluşumu söz konusudur. Bu aslında bir tür “albinizim” olarak kabul edilmektedir. Bu enzimin mutasyona uğramış şekli ısıya duyarlıdır. Bu nedenle vücudun daha soğuk olan kulak, kuyruk, bacak ve patileri daha koyu renktedir.

Genellikle yavrular çok açık renkte tüylerle doğar ve lekeleri yok gibidir. Anne rahmindeki sıcaklık renk pigmentlerinin aktifleşmesini önler. Doğumdan bir kaç hafta sonra yavrular büyüdükçe pigmentler gelişir, kulak, kuyruk, bacaklar ve yüz maskesi daha koyu bir renk alır.

Tüyleri genel olarak daha açık tonda bir arka plan ve koyu renkli noktaları ile oldukça karakteristik bir şekildedir. Bu ırkın tüy renkleri Amerika ve İngiltere’de üretilen türlerine göre farklı renklerde olabilmektedir. Amerika’da 4 ana renk olarak kabul edilen tüy rengi İngiltere’de 8 renk olarak kabul edilmektedir.

Tüm dünya genelinde bilinen 32 renk Siyam kedisi bulunmaktadır. Ancak kabul edilen ve sık karşılaşılan ana Siyam kedisi renkleri mavi, mühür, leylak, çikolata, açık kahverengi, karamel, kayısı, tarçın, kırmızı, tekir, tortie ve krem’dir.  Siyam kedisinin en sık görülen ve popüler olan renkleri ise şunlardır;

1 – Seal point

Bu renk Siyamlarda gövde krem veya çok açık kahverengidir. Çene altından itibaren boyun ve göğüs ise daha açık renktedir. Burun, sırt ve ayaklar koyu kahve ve siyaha yakındır. En yaygın olan ve en ucuz satış fiyatı olan siyam kedisi türüdür. Benekleri oldukça koyu olan bu kedilerin pati altıda benekleri ile aynı renktedir. Sıklıkla gövdesi krem renginde olsa da sırtı daha koyu olan bu kedilerin suratındaki koyuluk alnına kadardır. Seal pointler insanlara yakın ve arkadaş canlısıdır.

2 – Chocolate point

Tüm gövdesi fildişi renginde olan bu türlerin lekeleri açık kahverengidir. En çok tercih edilen ve en pahalı Siyam çeşitlerinden biridir. Gövdesinde herhangi bir leke veya koyuluk yoktur. Bacakları, kuyruğu, kulakları ve yüzünün alnına kadar olan ön kısmı çikolata renginde bir kahverengiyle devam eder. Pati altları pembedir. Aranılan ve pahalı bir tür olan Chocolate Point’ler ilk kez İngiltere’de görülmüş olsa da Amerika’da daha yaygındır.

3 – Blue point

Gövdesi gri, beyazımsı ve açık renk olan bu türün benekleri gri-mavi renktedir. Genellikle açık gri ve soluk mavi tonlarda görülen gövdenin göğüs ve çene altı gibi ön kısmında beyaz gölgeler görülebilmektedir. Karın altına doğruda açık renktedir. Vücudun arka kısımına doğru koyulaşır. Yüz, kulak, bacaklar ve kuyrukta bulunan lekeleri koyu gridir. Aslında kedi tüylerinde mavi, renk skalasında gri rengin karşılığı olarak kullanılmaktadır. Irkın pati altıda diğer lekeleri gibi maviye benzer barut rengi yani gri renktedir.

İnsana yakın türlerden olan bu tür Siyamlar, orijinal Siyam kedisinin başka tür kedilerle birleşmesinden meydana gelmiştir.

4 – Lilac point

Frost point olarak da adlandırılan bu tür en nadir olan ve en pahalı siyam türüdür. Gövdesi buzul beyaz, lekeleri ise gri-pembe, leylak rengi tonlarındadır. Yüz, kulaklar, kuyruk ve bacaklar ve pati altları da aynı şekilde gri-pembe, lavanta pembesidir. Bu tür, Siyam türleri arasında gövdesi en açık renk olandır.

siyam kedi ırkı
Siyam kedisinin tüy rengi vücut ısısına bağlı olarak değişiklik gösterir. Kulak, kuyruk ve ayak gibi uç organlar daha koyu renkli tüylere sahipken, vücudun daha sıcak bölgeleri daha açık renkli tüylere sahiptir.

Siyam Kedisi Tüy Bakımı

Siyam ırkı kedilerin tüy bakımı oldukça kolaydır. Neredeyse hiç denebilecek kadar az tüy döker. Bu özelliği ırkın en çok tercih edilme nedenlerinden biridir. Kısa ve ipeksi tüylerinin iki haftada bir kedi fırçaları ve tarakları ile fırçalanması yeterlidir. Kauçuk eldiven şeklinde bir kedi fırçası ile okşarken yapılan taramalar tüylerinin daha parlak görünmesini sağlar. Tüyleri almanın bir diğer faydası da sizinde bildiğiniz gibi mide veya bağırsaklarda tüy birikmesinin önüne geçmesidir.

Mevsim geçişlerinde tüm ırklarda olduğu gibi siyam kedilerinde de tüy dökülmesi artar. Bu dönemlerde banyo yaptırılarak tüy değişim dönemleri daha kolay geçirilebilir.

Siyam Kedisi ve Sağlık Sorunları

Siyam kedisi, genetik olarak iyi seçilerek üretildiğinde ve iyi bakım şartları sağlandığı takdirde 15 – 20 yıl yaşayabilen sağlıklı bir kedi ırkıdır. Buna karşın kalıtsal olarak yatkın olduğu bazı hastalıklar da söz konusudur. Bunlar;

 • Şaşılık,
 • Nystagmus, gözün, yukarı aşağı, sağa sola veya dairesel olarak istem dışı hareket bozukluğu,
 • Glokom,
 • Cat Hyperesthesia Syndrome olarak bilinen, deride hassasiyet ve yaralar ile karakterize deri hastalığı,
 • Amiloidoz (amyloidosis), Bir çeşit protein olan amiloid’in karaciğerde birikip, bu organın işlevlerinde bozulma ve yetersizliğe neden olması, karaciğer yetmezliği,
 • Akciğer enfeksiyonları, genellikle bronşit ve astım sık görülen sorunlardır.
 • Gastrointestinal bozukluklar, kabızlık bu ırkın sık yaşadığı sorunlardan biridir.
 • İdrar kesesi taşı
 • Tümörler, özellikle de meme tümörü bu ırk için hayati önem taşır.
 • Obsesif Kompulsif Davranış bozukluğu
 • Peridontal hastalıklar,
 • Hipertrofik kardiomiyopati gibi kalp problemleri görülebilmektedir.

Şaşılık ve nystagmus gözle ilgili yaşanan ve en sık görülen sorunlardandır. Bu iki sorunun, mutasyona uğramış olan renk geninin etkisi ile göz ve beyin arasında nörolojik bağlantılarda anormalliklerin ortaya çıkması sonucu şekillendiği düşünülmektedir.

Irkın yaşayabileceği sağlık sorunları geleneksel ve modern türlerinde farklılıklar gösterebilmektedir. Geleneksel Siyamlarda şaşılık, nystagmus, progresif retinal atrofi ve kıvrık kuyruk gibi sorunlara da sık rastlanırken, modern siyam türlerinde solunum ve diş problemleri daha fazla görülebilmektedir.

Siyam kedileri bilinen en eski kedi ırkları arasındadır. Sıra dışı çekici güzelliği ile her dönemde ilgi çeken bu ırkın özellikle Asya kökenli klasik olarak adlandırılan türlerinde çok uzun yıllar kıvrık kuyruk ve şaşılığın görülme nedeni ile ilgili çeşitli efsaneler yayılmıştır. Bir efsaneye göre bu kediler sarayda altın kraliyet kadehini korumakla görevlendirilmiştir. Görevini büyük bir sadakat ile yapmaya çalışırken kadehe sürekli ve dikkatli bakmaları nedeniyle şaşılık oluştuğuna, kadehi korumak için kuyrukları ile sarıldıkları için kalıcı olarak kıvrık kuyruk geliştiğine inanılmıştır. Bu gün hala kıvrık kuyruk ve şaşılık görülebilmekle birlikte yapılan seçici ıslah programları ile bu gen mutasyonları oldukça azalmıştır.

Kralların tercih ettiği ve tüm dünyada maskesi ve mavi gözleri ile en beğenilen kedi ırkları arasında olan Siyam kedileri yalnız yaşayanlar için en uygun ırktır. Kendinize iyi bir arkadaş arıyorsanız, konuşup evde birlikte dolaşmaktan keyif alacaksanız Siyam sizin için ideal bir seçim olacaktır.

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı konulu yazımızda ilginizi çekebilir

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: