Sibirya Hamsterı (Winter White Hamster)

Yazar:

Sibirya hamsterı, Rus cüce hamsterı, çizgili cüce hamster ve kış beyazı olarak da bilinen bu tür ilk olarak 1770 yılında Rusya’nın kuzeyi, Sibirya bölgesinde görülmüş ve daha sonra 1960’lı yıllarda Almanya da laboratuvar hayvanı olarak üretilmiştir. 1970’li yıllarda İngiltere de de aynı amaçla üretilmiş ve daha sonraları yaygınlaşarak ev hayvanı olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.

Kuzey Asya kıtasında doğal hayatta yaşayan bu tür, Kazakistan, Mogolistan ve Çin’in kuzey kısımlarında da bilinmektedir. Suriye hamsterından sonra en popüler olan ve evcilleştirilen hamster türüdür. Avrupa, ve Amerika’da yaygın olarak beslenmektedir.

Doğada 12 ay yaşam süresi olan sibirya hamsteri kafes içerisinde iyi bir bakım ile 2 yıl kadar yaşayabilir. Yetişkin vücut ağırlığı 30 gr, uzunluğu ise 8 cm olabilmektedir. Yuvarlak hatlı oval görünümlü bir vücut şekli vardır. Gözleri siyah renkte yuvarlaktır. Tüyleri  gri, inci, safir renklerdedir. Bu türünde sırtında omurga kısmında siyah çizgi belirgindir. Karın altında ki tüyler beyazdır.

Campbel’in cüce hamsterı ile benzerliği fazladır ve fazlaca karıştırılır. Diğer türlerden farklı olarak Sibirya hamsterının ayakları tüylüdür. Bu özelliği ve sırt çizgisi ile diğer hamster türlerinden ayırt edilebilir.

Sibirya hamsterının bir diğer önemli özelliği de kış aylarına girerken tüyleri değiştirerek beyaz renk almasıdır. “Kış beyazı” adını almasının nedeni de bu özelliktir. Doğal yaşamda yırtıcı hayvanlardan korunmasına yardımcı olan bu tüyleri kış sonunda değişir ve kahverengi tüyler ortaya çıkar. Bu özelliği Sibirya hamsterının hayatta kalabilmesini sağlar.

Sibirya Hamsterı

Kafes içerisinde ise tüy değiştirmez ve aynı renkte kalırlar. Fazla bakıma ihtiyacı yoktur. İyi havalanan bir kafeste bakıldığında günlük olarak yem ve suyunu tazelemenin yanı sıra taban malzemesinin temizliği yeterlidir.

Sibirya Hamsterı Kazmayı Sever

Kazmayı sever, doğada yavrularını korumak için yerin 1 metre altına kadar tüneller kazdığı bilinmektedir. Bu nedenle bu hamster türü için içerisinde tünelleri olan modül şeklinde kafeslerden seçmek iyi bir seçim olacaktır. Sibirya hamsterınızın kafesi için taban malzemesi olarak kazabileceği toprakta kullanabilirsiniz.

Çok hızlı hareket kabiliyeti olan bu hamster yine de Roborovski hamsterından daha yavaştır. İyi mizacı ile birlikte bu özelliği ele alınabilmesini kolaylaştırdığından daha fazla tercih sebebi olmaktadır.

Sibirya hamsterı da cüce hamster grubuna aittir ve diğer hamster türleri gibi gece aktiftir. Buna rağmen gün içerisinde de çok uzun süre olmasa da aktif olurlar. Kafesinde mutlaka bir hamster çarkı  ve oyun tüneli olmalıdır. Bunun dışında kafesin içerisinde kendini güvende hissedebileceği bir hamster yuvası mutlaka olmalıdır.

Kemirmeyi çok sever bu nedenle kafes içerisinde sürekli kemirebileceği bir oyuncak, kemirme taşı bulundurulmalıdır. Kuru bir mısır koçanı da onu çok mutlu edecektir. Seçeceğiniz aksesuar veya oyuncakların doğal ağaçtan yapılmış olanları tercih etmelisiniz. Bu sayede dişlerinin uzamasını da önleyerek sağlığını korumuş olursunuz. Kemirmeyi seven bu tür için plastik hamster aksesuarlarından kullanırsanız kemirmeye karşı düzenli olarak kontrol etmeli ve kenarları kemirilmiş olan ürünleri hamsterınıza zarar vermemesi için değiştirmelisiniz.

Aman Şekere Dikkat!

Sibirya hamsterları şeker konusunda dikkat edilmesi gereken bir türdür. Diyabete olan yatkınlığı nedeniyle besinlerini kontrollü vermelisiniz. Havucu çok sevmesine rağmen şeker oranı yüksek olduğundan haftada 1 den fazla verilmemelidir. Bunun yanı sıra sevdiği diğer meyveleri de haftada 1-2 kez den fazla vermemeye özen göstermelisiniz. Hamsterınız için uzak durmanız gereken diğer bir besinde bademdir. İçerdiği siyanik asit nedeniyle hamsterlar için zehirli olabilir.

Sibirya hamsterı genel olarak uysal ve iyi huyludurlar, birkaç tanesi bir arada grup olarak yaşayabilir. Çok nadiren hiç bir sebep yokken ısırabilir. Bu da çoğunlukla korktuğu zamanlardır. Bunun dışında pek ısırmayan bir türdür diyebiliriz.

Diğer hamster türlerine göre daha kolay evcilleştirilebilir ve eğitilmesi daha kolaydır. Kaçamayacağı tel aralıkları olan 60 x 30 cm ebatlarında bir hamster kafesi edindiğiniz taktirde hamsterınızın mutlu olacağı rahat bir yaşama alanı sağlamış olursunuz. Şimdi hemen Campbell Hamsteri Özellikleri ile ilgili bir şeyler okumak ister misiniz?

İlginizi çeker mi?: Hamsterlar Isırır mı?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: