Rainbow Muhabbet Kuşu

Yazar:

Muhabbet kuşları genel olarak en çok sevilen ve ilgi çeken kuş türleri arasındadır. Ancak rainbow muhabbet kuşları diğerleri arasında belki de en ilgi çekici olan türlerden birisidir. Bir çok muhabbet kuşu parlak ve keskin sınırlı renkleri ile dikkat çekerken rainbow muhabbet kuşları daha pastel renkleri ve renklerin birbirine yumuşak geçişi ile karakterizedir. Gerçekten olağanüstü zarif görünümleri ile dikkat çeken bu kuş türü oldukça çok sayıda evde beslenmektedir. Özellikle de renklerinin ilgi çekici olması, gökkuşağı muhabbet kuşlarına olan rağbetin daha da fazlalaşmasına dolayısıyla üretiminin de artmasına neden olmuştur.

Rainbow muhabbet kuşu ilk olarak İngiltere’de üretilmiş ve oradan da tüm dünyaya yayılmıştır.

Rainbow Muhabbet Kuşunun Özellikleri Nelerdir?

Rainbow muhabbet kuşunu diğerlerinden ayıran kendine has bazı özellikleri mevcuttur.

  • Bazılarının görünümleri farklı olabilse de bir çoğu benzer özelliklere sahiptir.
  • Bir çoğunda sarı yüz neredeyse ortak özelliktir.
  • Kanat renkleri farklı olabilse de kanat uçları gri renkli ve ipeğimsidir.
  • Vücut renkleri farklılık gösterse de en çok gök mavisi, mor, leylak renkler dikkat çeker.
  • Kuyruk rengi daha çok baskın vücut rengini alır.
  • Açık renkli ayaklara sahip olanları olsa da ayaklar genellikle koyu renktir.
  • Erkek rainbow muhabbet kuşunda gaga rengi mavidir.
  • Dişilerde ise özellikle üreme döneminde gaganın karardığı bilinmektedir.

Kendilerine has özellikleriyle dikkat çeken bu kuş türünün bakımının da oldukça kolay olması, evde rahatlıkla beslenen bir canlı olmasını sağlamıştır.

Rainbow Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Rainbow muhabbet kuşu bakım konusunda size zorluk çıkarmaz. Çünkü bakımının diğer muhabbet kuşlarının bakımından bir farkı yoktur. İyi bir muhabbet kuşu yemi ve gerektiğinde vitamin takviyeleri onun sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Bu şekilde düzenli bir bakımla yıllarca birlikte zaman geçirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Muhabbet Kuşu Yemi ve Çeşitleri

Rainbow Muhabbet Kuşunun Üretimi

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu türün renkleri nedeni ile taliplisi oldukça fazladır. Bu nedenle üreticiler, muhabbet kuşu üretiminde rainbow türüne daha fazla ağırlık vermeye başlamışlardır. Eğer rainbow türünden bir erkek ve bir de dişi alırsanız bilinçli bir bakımla evde de üremelerini sağlayabilirsiniz.

Ancak yavru rainbow muhabbet kuşlarının bakımı için biraz daha fazla ilgi alaka gerekebilir. Bu nedenle yavrular bir kaç aylık olana kadar iyi ve dikkatli bir bakım önerilir.

rainbow muhabbet kuşu
Gökkuşağı muhabbet kuşunun bakımı sanılanın aksine kolaydır ve diğerlerinin bakımından farklı değildir.

Gökkuşağı Muhabbet Kuşunun Fiyatı

Rainbow muhabbet kuşlarının fiyatları diğerlerine nazaran biraz daha pahalıdır. Üretim sırasında istenilen mutasyonda bir rainbow üretmek için belirli kriterlerin karşılanması gerekir ki, bu da üretimi kısmen daha zahmetli hale getirir. Bu nedenle fiyatları biraz daha yüksek olabilmektedir.

Rainbow Muhabbet Kuşu Konuşabilir Mi?

Genel olarak Muhabbet kuşlarının konuştuğu bilinmektedir. Ancak konuşmaları için sabırlı bir eğitimden geçmeleri gerekir. Bilindiği üzere konuşabilmelerinin en önemli şartlarından biri yalnız olmalarıdır. Kafeste çift olarak bakılan muhabbet kuşlarının konuşabilmesi oldukça zordur.

İlginizi çekebilir: Muhabbet Kuşu Kafesleri ve Çeşitleri

Rainbow’da bir muhabbet kuşu türü olduğu için konuşturulabilir. Ancak konuşturmak için belli bir zaman ayırmanız gerekmektedir. Yavruyken alınmış bir gökkuşağı muhabbet kuşunu konuşturmak daha kolaydır. Ayrıca erkek olanlarının çok daha kolay öğrendiği de bir gerçektir.

Rainbow Muhabbet Kuşu Renkleri

Rainbow muhabbet kuşunu vazgeçilmez kılan en önemli faktör renkleridir. Renkleri, bu türün popüler olmasını sağlamıştır. Diğer muhabbet kuşlarına göre daha canlı, yumuşak ve parlak renk tonlarına sahiptirler. Yeşil, sarı, mor, leylak veya mavi renkler vücutlarında yumuşak geçişlerle dağılmış haldedir. Zaten bu nedenle gökkuşağı muhabbet kuşu olarak bilinmektedir.

Ülkemizde ki rainbow muhabbet kuşları da diğer muhabbet kuşları gibi dış ortama karşı dayanıklı değillerdir. Uygun boyutlarda kuş kafes veya kendilerine ayrılmış kapalı alanlarda yaşamaları çok daha güvenlidir. Evde serbest bıraktığınız da kapı ve pencereleri kapalı tutmalısınız. Aksi halde kolaylıkla kaçabilirler.

Kuşlarda Kasılma Nedir? konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: