Pomeranian Irk Özellikleri ve Bakımı

Yazar:

Pomeranian, Loulou, Zwergspitz (Cüce Spitz) gibi isimlerle de tanınır ve Spitz ailesinin en küçük üyelerinden birisidir. Tilkiyi andıran surat yapısıyla dikkat çeken, küçük boyutuna rağmen koca bir köpek gibi davranan, istediği, düşündüğü her şeyi yapabileceğine inanan Pomeranian hareketli, eğlenceli ve oyuncu bir köpektir. Tam bir aile köpeği olarak hayatımıza giren bu minik köpekler aslında boyutlarına nazaran çok daha güçlülerdir. Kendilerine olan özgüvenleri onları büyük ırk köpeklere meydan okuyacak kadar sert kılar.

Pomeranian cinsi köpekler apartman yaşamına kolayca uyum sağlayabilirler. Ancak apartmanda yaşayan ve Pomeranian sahiplenmek isteyen kişilerin, bu köpeklerin aslında oldukça fazla havlayan köpek ırkları arasında yer aldığını unutmamalıdır. Bu özelliklerini kısmen de olsa aza indirebilmek adına oyun saatlerini artırmanız, dikkatlerini çekecek aktiviteler oluşturmanız gerekir. Bunun için onları uzun süre oyalayabilecek ve mental gelişimlerini destekleyecek köpek oyuncaklarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca küçük yaşta verilecek eğitimlerle de bu konuyu çözmeye çalışabilirsiniz.

İsmini Almanya’nın Pomeranya eyaletinden alan Pomeranian sadece günümüzde değil geçmişte de sevilen ve insanları kendine hayran bırakan bir köpek olmuştur. Örneğin İngiltere Kraliçesi Victoria’nın adeta bir Pomeranian’a aşık olmasıyla daha da popüler hale gelmişlerdir. AKC tarafından 1909 yılında ırk olarak kabul edilmiştir.

Pomeranian Fiziksel Özellikleri

Genel olarak erkek ve dişi pom’ların ortalama ağırlıkları 2-3 kg boyları ise 17-28 cm civarındadır. Ortalama yaşam süresi 12-16 yıl kadardır. Elbette genetik, iyi bakım ve beslenme gibi etkenlerle bu süre daha da uzayabilir.

Pomeranian küçük, dik kulaklı ve tüylü bir köpektir. Tilkiye benzeyen sivri bir buruna sahiptir. Hemen hepsinin badem şeklinde koyu renkli ve parlak gözleri vardır. Burun rengi genelde siyah olsa da tüy rengiyle de benzer olabilir.

Her zaman öne doğru kıvrılmış bol tüylü bir kuyruğa sahiptir. Boynunda muhteşem güzellikte gür bir yele vardır. Pomeranian çift katmanlı bir kürke sahiptir ve bu kürk genellikle sadece tek renkte olur. Pek çok farklı renkte olabilen Pomeranian kızıl, turuncu, mavi, kahverengi, siyah, beyaz veya krem renkler de olabilir. Oldukça nadir de olsa çift renkli olanlarına da rastlanabilir.

pomeranian ırkı köpek
Boyutlarının farkında olmayan Pomeranian cinci köpekler kendilerinden çok daha büyük köpeklere büyük bir cesaretle saldırabilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Pomeranian Karakter Özellikleri

Pomeranianlar meraklı, heyecanlı, algıları açık köpeklerdir. “Pomeranian nasıl bir köpektir?” sorusuna cevap arayan hayvan sahiplerine mükemmel bekçi köpekleridir diyebiliriz. Yeni insanlarla tanışmak onu mutlu eder. Meraklı yapıları yerli yersiz her şeye havlamalarına sebebiyet verebilir, özellikle yabancılara karşı. Eğitim bu aşamada oldukça önemlidir. Eğer yersiz havlamalar alışkanlığa dönüşürse, profesyonel bir eğitimciden yardım almanız gerekebilir.

Pomeranianların özgüvenleri çok yüksektir ve boyutlarına bakmaksızın tüm köpeklere kafa tutabilirler. Ailelerine karşı sadık ve koruyucudurlar. Ancak kendi başının çaresine bakabildiği için insan bağımlı bir köpek değildir. Hatta bu özelliği nedeniyle yaşlı bireyler veya evde çok zaman geçiremeyen kişiler için ideal köpeklerdir. Öğrenmeye karşı duyarlıdır ve bu nedenle iyi bir eğitim alabilir ancak eğitim sırasında kararlı ve tutarlı olmalısınız.

İlginizi çekebilir: Köpek Oyuncakları

İyi bir sosyalleşme sağlanırsa köpekler ve diğer hayvanlarla iyi ilişkiler kurabilir. Bunun için mümkün olduğunca erken yaşlardan itibaren sosyalleştirilmeleri oldukça önemlidir. Sosyalleştiğinde başka köpekler ve hayvanlarla anlaşabiliyor olsa da büyük köpeklerle ilişkilerinde her zaman dikkatli olunmalıdır. Çünkü cesur karakteri ve özgüveni nedeniyle kendisinden defalarca büyük bir köpeğe bile saldırmaktan çekinmez.

Pomeranian’lar eğitim, sosyalleşme, aktivite, genetik özellikler gibi birçok faktöre bağlı olarak mizaç açısından farklılık gösterirler. Bazı Pomeranian’lar sahibiyle yakın temasta olmayı ve kucakta taşınmayı severken bazıları ise bağımsız davranmayı severler.

Pomeranian ile Yaşam Kolay Mıdır?

Her ne kadar apartman hayatına kolay uyum sağlayan köpekler olsalar da ev içinde aktif olacakları unutulmamalıdır. Mutlu olmaları için bir bahçeye ihtiyaç duymazlar ama ev içinde enerjilerini atabilmeleri, sokak saatlerinde aktif kalmaları oldukça önemlidir. Kısa yürüyüşler bile onları mutlu edecek ufak ayrıntılardır. Kolay sıkılan bir yapıya sahip olsalar dahi sahipleriyle uzun uzun oyun oynamaktan asla yorulmayacaklardır.

Eğer birlikte geçireceğiniz zamanlar kısıtlıysa evde birçok oyuncağı olduğundan ve bu oyuncakların, aynı bir bebek bakar gibi, dönüşümlü olarak verildiğinden emin olun. Pomeranian’lar dikkat süreleri kısa olan köpeklerdir, bu yüzden oyuncakların dönüşümlü verilmesi ilgilerini artıracaktır. Eğitim zamanlarınızda eğlence ön planda olursa dikkatleri daha kolay toparlanacaktır.

Pomeranian’lar çocuklarla çok iyi anlaşıyor olsa da, küçük yapıları nedeniyle, sert oynayan veya hiperaktif küçük çocuklarla gözetimsiz olarak bir arada bırakmayın.

Pomeranian Irk Özellikleri
Zeki ve öğrenmeye açık bir köpektir. Ancak eğitim sırasında kararlı ve sabırlı olmalı, dikkatini eğitime vermesi için çaba harcanmalıdır. Bu amaçla eğitimi köpek oyuncakları ile eğlenceli hale getirebilir veya köpek ödülü kullanabilirsiniz.

Pomeranian’lar Tüy Döker Mi? Tüy Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Pomeranian’lar çift katmanlı tüy yapısına sahiptir ve orta derecede tüy dökerler. Tüy bakımı zor gibi görünse de aslında bir çok köpekte olduğu gibi düzenli bir fırçalama ve bakım yeterli olacaktır. Ayrıca gün içerisinde yapılan düzenli fırçalamalar ölü tüyleri azaltmakla kalmaz, köpeğiniz ile aranızdaki bağı da güçlendirir.

İlginizi çekebilir: Köpek Fırça ve Tarakları

Pomeranian Sağlık Sorunları

Pomeranian köpek ırkının da, pek çok köpek ırkında olduğu gibi bazı yatkın olduğu sağlık sorunları olabilir. Ancak bu yatkın olduğu hastalıkların mutlaka görüleceği anlamına gelmemektedir. Bu olası sağlık sorunları aşağıda sıralanmıştır.

Trakea Çökmesi (Tracheal Collapse)

Hastalığın kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Trakea halkalarının vasfını kaybetmesi nedeni ile yumuşaması ve dairesel şeklin deforme olması halidir. Trakeanın düzleşmesi nedeniyle akciğere hava geçişi güçleşir ve solunum güçlüğü görülür.

Diz kapağı Çıkığı (Patellar Luxation)

Diz kapağı (Patella) kemiğinin yerinden çıkması durumudur. Hafif olgularda bazen hiçbir belirti görülmezken daha ağır olgularda topallama ve ağrı belirgin olabilir. hastanın yaşamını ciddi oranda etkilemiyorsa dikkate alınmayabilir ancak ciddi vakaların mutlaka operatif olarak tedavisi gerekir.

Diş Problemleri

Pomeranian’lar diş hastalıklarına yatkındırlar ve genç yaşlarda diş kayıpları yaşayabilirler. Bu yüzden daha sonra tepki vermemesi için küçüklükten itibaren diş fırçalamaya alıştırılmalıdır.

Legg Perthes (Legg Calve Perthes)

Kalça kemiğinin uç kısmına yetersiz kan gitmesi nedeniyle femur başının dejenere olması halidir. Genellikle 6 – 12 ay civarında ortaya çıkan bazen kalça çıkığı ile karışabilir. Tedavisi operatif yöntemlerle yapılır ve sonrasında fizik tedavisi ile iyi sonuçlar alınabilir.

Kalça Çıkığı (Hip Dysplasia)

Genetik bir yatkınlığın yanı sıra çevresel etkiler ve beslenme gibi diğer faktörlerinde neden olduğu bir sorundur. Kaliteli bir köpek maması ile beslemek, glukozamin, kondrotin ve MSM gibi besin takviyeleri kullanmak yaşam kalitesini yükseltir.

Epilepsi (Epilepsy)

Nörolojik bir bozukluktur. Çoğunlukla 2 yaşından sonra ortaya çıkar ve kesin bir tedavisi yoktur. Nöbetleri azaltmaya veya şiddetini düşürmeye yönelik ilaçlar kullanılabilir. Temel amaç yaşam kalitesini yüksek tutmaya çalışmak olmalıdır.

Ülkemizde oldukça yüksek fiyatlara satılan bir Pomeranian yavru almak istediğinizde öncelikle anne ve babasının durumunu öğrenmek, kalıtsal bir hastalıklarının olup olmadığı sorgulamak önemli ve gereklidir.

Dachshund (Sosis Köpek) Özellikleri ve Bakımı konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: