Muhabbet Kuşu Kafesinde Neler Olmalı?

Yazar:

Muhabbet kuşları; enerjik, neşeli, özgürlüğüne düşkün ve oyun oynamayı seven canlılardır. Bu nedenle de onlar için yapılan kafes seçimi büyük önem taşımaktadır. Çünkü rahat hareket etmeleri için yeterli alana sahip olmayan ya da kötü özelliklere sahip bir muhabbet kuşu kafesi, muhabbet kuşlarının sağlığını ve mutluluğunu direkt olarak etkiler. Örneğin; içinde oynayabileceği ya da kanat çırpacağı kadar büyük olmayan bir kafes, muhabbet kuşunda durgunluk ve mutsuzluk gibi durumların gözlemlenmesine neden olabilir. Ayrıca kötü kafes koşulları, muhabbet kuşu eğitimi için de olumsuzluk teşkil eder ve uzun sürmesine neden olur. Muhabbet kuşları için ideal bir kafes almak için öncelikli olarak kafes içerisinde kaç adet kuş besleneceğine dikkat edilmelidir. Yine bir muhabbet kuşu için ideal en küçük kafes boyutu 45 x 45 x 45 cm ebatlarıdır. Ayrıca kafesin parmaklık aralıklarının 1,5 cm olmasına da özen gösterilmelidir. Muhabbet kuşu bakımı için kafes içerisinde bulundurulması gereken bazı malzemeler vardır. Bu muhabbet kuşu malzemeleri kafeste ideal bir yaşam alanı oluşturmak için oldukça önemlidir. Peki, muhabbet kuşu kafesinde bulunması gereken malzemeler nelerdir?

Muhabbet Kuşu Kafesinde Bulunması Gereken Malzemeler

Muhabbet kuşlarının kafesleri içinde bulunması gereken pek çok ayrıntı bulunmaktadır. Bu ayrıntıların hepsi kuşun bakımı için gerekli malzeme ve oyuncaklardan oluşmaktadır. Eğer neşeli ve sağlıklı bir kuşa ev sahipliği yapmak istiyorsanız bu malzemeleri mutlaka edinmelisiniz.

Tünekler

Muhabbet kuşu kafesinde olması gerekenler denilince akla ilk gelenlerden birisi tüneklerdir. Muhabbet kuşları, devamlı olarak kafesin zemininde durmaktan sıkılır, huzursuz olur ve doğal yaşam ortamlarında olduğu gibi bir yere tünemek isterler. Tünekler ise muhabbet kuşlarının doğal ortamlarındaki tüneme ihtiyaçlarının giderilmesi adına kullanılan ürünlerdir. Genel olarak bakıldığında muhabbet kuşu tünek çeşitleri, kuşların mutlu bir kafes hayatı sürmeleri adına en az yemlik ve suluk kadar önemli bir faktördür. Ancak muhabbet kuşu kafesi için tünek satın alırken kaliteli olmasına özen göstermek gerekmektedir. Çünkü kalitesiz tünekler, kuşlarda artrit yani ağrılı eklem şişmesine neden olabilmektedir.

Bunların yanı sıra muhabbet kuşlarının tırnaklarının törpülenmesi için kumlu tünek kullanımı faydalı olacaktır. Ancak uzun süre kumlu tünek kullanımı da kuşların ayak tabanlarının altına yara oluşumuna neden olabilir. Bunun için kafese sürekli olarak takılı bırakılmamalı veya kafes içerisine kuşun ayağı acıdığında tüneyebileceği bir plastik ya da ahşap kuş tüneği konulmalıdır.

muhabbet kulu kafesinde neler olmalı
Muhabbet kuşu kafesinde olması gereken malzemeler arasında tünek, yemlik, suluk ve kuş oyuncakları sayılabilir. Kefesin boyutlarına göre bu malzemelerin sayıları da değişebilir.

Yemlik ve Suluklar

Muhabbet kuşu kafesinde bulunması gereken malzemeler arasında yemlik ve suluk da yer alır. Kuşlar, tırmanma yetenekleri sayesinde kolaylıkla yem ve su kaplarına ulaşabilirler. Bunun için kapları kuş tüneklerinin yakınına yerleştirmekte fayda bulunmaktadır. Yine kafes içerisinde tek bir kuş beslenecek olsa dahi iki adet kuş yemliği tercih etmekte fayda vardır. Böylece yemliklerden birisine muhabbet kuşu yemi, diğerine ise sağlığı için gerekli olan sebze ve meyveler konulabilir. Standart muhabbet kuşu yemlikleri genellikle plastik malzemeden üretilen ve kuşun tutunması için yardımcı bir tüneğe sahip ürünlerdir. Ancak kuş yemi yediğinde yerine yeni yem gelmesini sağlayan akıllı kuş yemliği çeşitleri de bulunmaktadır. Bu sayede yemlerin ziyan olması da önlenir.

Muhabbet kuşlarının su ve sıvı ihtiyacını karşılayan suluklar ise kafesler için özel olarak tasarlanan, kolaylıkla takılıp çıkarılabilen ürünlerdir. Genellikle parmak suluk ya da muz suluk olarak adlandırılan muhabbet kuşu suluğu çeşitlerinin yanı sıra otomatik suluklar da yer almaktadır. Bu suluklar, kuşlar için sürekli olarak taze ve temiz su sağlamaktadır. Fakat yemlik ve suluklarda mikrop ve bakteri oluşumunun önlenmesi için düzenli olarak sterilize edilmeleri gerekmektedir.

Gaga Taşı

Muhabbet kuşlarının gagalarını törpülemeye ve mineral temin etmeye ihtiyaçları vardır. Gaga taşları ise muhabbet kuşlarının bu ihtiyaçlarının karşılanması adına önemli ürünlerdir. Özellikle tüy dökümü, yavruluk, çiftleşme, mevsim geçişleri ve hastalık dönemlerinde büyük rol oynayan vitamin ve mineraller, gaga taşı kullanımı ile kolaylıkla karşılanabilmektedir.

Muhabbet kuşu kafesinde bulunması gereken malzemeler arasında yer alan gaga taşlarının pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında kalsiyumlu olanlar da mevcuttur. Muhabbet kuşlarının günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayan bu gaga taşları, aynı zamanda gaga şekillerini de düzeltmeye yardımcıdır. Yine kalsiyumlu olanların yanı sıra mürekkep balığı kemiğinden üretilen gaga taşı çeşitleri de vardır.

Muhabbet kuşu için gaga taşı seçimi yaparken öncelikle kuşun ihtiyaçları belirlenmeli ve bu yönde bir tercih yapılmalıdır. Özellikle tüy değiştirme ve çiftleşme gibi dönemlerde vitamin ve mineral ihtiyaçları artar. Bu durumda steril alçıdan yapılan gaga taşlarının yerine ihtiyaçlarına cevap verecek ürünler arasından seçim yapılmalıdır. Ayrıca gaga taşı, kafes içerisinde kuşun kolayca ulaşabileceği bir yere konumlandırılmalıdır.

muhabbet kuşu oyuncakları
Kafesin mümkün olduğunca büyük olmasını sağlamalı ve kafes teli aralıklarının 1,5 santimetreyi geçmediğinden emin olmalısınız. Mümkünse kafeste bir kaç değişik işleve sahip tünek ve en az iki yemlik bulundurmaya çalışmalısınız.

Oyuncaklar

Muhabbet kuşları oyuncaklar ile oynamayı çok severler. Özellikle de tek yaşayan kuşlar için oyuncak satın almak, yalnızlıklarını gidermeleri adına oldukça faydalıdır. Kuşların ruh hali üzerinde olumlu etkiler yaratan kuş oyuncakları, daha aktif bir hale gelmelerini ve neşeli olmalarını sağlar. Bu nedenle de muhabbet kuşu kafesi içerisinde oyuncak bulundurmak bir seçim değil zorunluluktur. Aksi halde kuşlar stres ve buna bağlı bazı sorunlar yaşayabilirler.

Muhabbet kuşlarının stres altına kalmamaları ve oyunlar oynayarak keyifli zaman geçirmeleri için tercih edilebilecek pek çok oyuncak çeşidi bulmak mümkündür. Bunlar arasından en çok dikkat çekenler ise pençe gelişimlerini destekleyen kuş merdivenlerdir. Ayakları ile merdivenlere tutunan muhabbet kuşu daha aktif olur ve bol bol öter. Yine muhabbet kuşlarının oynamaktan keyif aldıkları bir diğer kuş oyuncağı ise aynalı tüneklerdir. Her iki tarafında da ayna bulunan bu oyuncaklar, kuşların kendi yansımalarıyla eğlenerek vakit geçirmeleri adına tasarlanmışlardır. Bunların yanı sıra çıngıraklı ve boncuklu salıncak kuş oyuncakları da muhabbet kuşlarının hem egzersiz hem de oyun ihtiyaçlarını karşılamak adına ideal ürünlerdir.

Bunların yanı sıra muhabbet kuşu için oyuncak satın alırken kafesin boyutları mutlaka dikkate alınmalıdır. Çünkü küçük bir kafes için büyük kuş oyuncakları satın almak, muhabbet kuşunun yaşam alanının daralmasına neden olacaktır. Ayrıca oyuncaklar kolay çıkarılabilir ve kolay temizlenebilir özellikte olmalıdır.

Kuş Kumu

Muhabbet kuşu kafesinde bulunması gereken malzemeler arasında kuş kumu da yer alır. Çünkü kuş kumları, muhabbet kuşlarının tükettikleri besinleri rahat bir şekilde sindirebilmeleri ve sindirim problemleri ile karşılaşmamaları adına önemli ürünlerdir. Ancak kuş kumu kullanımı yalnızca sindirim için önemli değildir. Aynı zamanda çeşitli vitamin ve mineraller barındırdıkları için besleyici özellikleri de bulunmaktadır.

Muhabbet Kuşu Hastalıkları konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: