Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Seçilir?

Yazar:

Muhabbet kuşu evde beslenen kuş türleri arasında en popüler olan kuş türüdür. Evde kuş bakmak isteyen tüm kuş sevenlerin ilk tercihi olan muhabbet kuşunun bakımı kolaydır. Zaten bu nedenle de pek çok ebeveynin çocukları için almak istedikleri kuş türleri arasında ilk tercih olmaktadır. Muhabbet kuşu artık pek çok kimseninde bildiği gibi küçük bir papağan türüdür. Türlerine göre boyutları değişiyor olsa da 18 cm uzunluğa erişebilirler. Bu nedenle seçeceğiniz muhabbet kuşu kafesi kuşunuzun ileride erişebileceği boyutlara da uygun olabilmeli.

Muhabbet Kuşu Kafesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

1- Muhabbet kuşu kafesi seçerken her şeyden önce rahat edebileceği ve kafes içerisinde iken ihtiyacı olan malzemelerin uçuşuna engel olmayıp, kolayca sığabileceği boyutlarda bir kafes olmasına dikkat edilmelidir.

2- Seçeceğiniz kafesi, evinizde koyacağınız yeri önceden belirlemelisiniz. Rüzgar almayan ve hava akımı olmayan bir konumda olması çok önemlidir.

3- Belki tekrar olacak ama kafesi koyacağınız yer uygunsa ve imkanınız var ise mümkün olduğu kadar büyükçe bir kafes seçmelisiniz. Bu, doğal yaşamda uzun mesafeler uçabilen muhabbet kuşunun rahatça kafes içerisinde uçabilmesine olanak sağlar. Böylece uçması için sık sık kafes dışına çıkarmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca seçeceğiniz kafes muhabbet kuşunuzun kanatlarını rahatça açabileceği genişlikte olmalıdır. Tek bir muhabbet kuşu bakacaksanız en az 40 – 50 cm lik bir kafes yeterli sayılabilir. Ancak iki tane erkek ve dişi muhabbet kuşu beslemeyi düşünüyorsanız 60 cm ve üzeri bir muhabbet kuşu kafesi seçerseniz kuşlar rahat edecektir.

4- Beslemek istediğiniz muhabbet kuşunun türü kafes seçiminde önemlidir. Yerli muhabbet kuşu, yeşil muhabbet kuşu bakacaksanız yukarıda verdiğimiz ölçülerde bir kafes yeterli olacaktır. Ama Jumbo muhabbet kuşu veya gri muhabbet kuşu için bir kafes seçecekseniz tek başına yaşayacak olsa dahi 50 – 60 cm lik büyük kafesleri tercih etmelisiniz. Jumbo muhabbetler boyut olarak normallerinden iki katı büyüklüktedir. Bu nedenle seçeceğiniz kafes sultan papağanı kafesi boyutlarında olursa iyi olur. Gri muhabbet kuşu ise zaten dar alanları hiç sevmez ve genellikle çift bakılmalı ve bu yüzden de kafesi büyük olmalıdır.

5- Uygun alanınız yok ise ve daha küçük bir kafes almak durumundaysanız yüksekliği fazla olan kafesleri tercih ederek rahat bir hareket alanı sağlamaya çalışabilirsiniz.

6- Muhabbet kuşları tırmanmayı çok sever bu nedenle alacağınız kafesin yatay telli muhabbet kuşu kafesi olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak her tarafı yatay telli kafes almak yerine iki yüzeyi yatay diğer iki yüzeyi dikey telli kafes seçerseniz kafese takmak zorunda olduğunuz suluk yemlik gibi malzemelerin uyum sorunu olmayacaktır.

7- Alacağınız kafesin tel aralıklarının 1 – 1,3 cm aralığında olması idealdir. Daha geniş tel aralıkları muhabbet kuşu için uygun olmaz. Kafasını çıkarmaya çalışırken sıkışabilir.

8- Muhabbet kuşu kafesi çeşitleri oldukça fazla olduğundan aralarında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Boyut olarak uygunluğu önemlidir. Ama şekil olarak muhabbet kuşunun özel bir tercihi yoktur. Yatay telli olduktan sonra yuvarlak muhabbet kuşu kafesi çeşitlerinden de alabilirsiniz. Özellikle yüksek olan modeller uçmak için yeterli alanı sağlayacaktır.

muhabbet kuşu kafesi nasıl seçilir?

Muhabbet Kuşu Kafes Fiyatları

Muhabbet kuşu kafes fiyatları piyasada çok fazla değişkenlik göstermektedir. Muhabbet kuşu kafesini etkileyen faktörler arasında ürünün markası ve muhabbet kuşu yapımında kullanılan malzemenin kalitesi vardır. Hagen Vision, Ferplast, Imac gibi Avrupadan ithal edilen marka kafeslerde fiyatlar biraz daha yüksek olabilmektedir. Ama bu kafeslerin kalitesinin biraz daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Yerli muhabbet kuşu kafesleri ve uzak doğudan ithal edilen muhabbet kuşu kafeslerinin fiyatı çok daha ekonomik olabilmektedir.

Muhabbet Kuşu Kafesinde Ne Olmalı

Muhabbet kuşu kafes düzeni önemli bir konudur. Neredeyse yaşamının tümünü geçirdiği bu mekanın rahat ve konforlu olması kuşunuzun stresinin az olmasını ve ömrünün uzamasını sağlar. Muhabbet kuşu kafesinde mutlaka olması gereken kuş malzemeleri ve bu malzemeleri seçerken dikkat edilmesi gereken kriterler hakkında kısaca bilgi vermek istedik umarız seçimlerinizde yardımcı olur.

Muhabbet Kuşu Tünek Seçimi

Doğal yaşamda sürüler halinde uçan ve dallarda yaşayan muhabbet kuşu için tünek ve hatta tünekler olmaz ise olmaz kafes malzemelerinin başında gelir. Muhabbet kuşları daldan dala atlamayı, takla atmayı ve tırmanmayı çok sever. Onu için kafes içerisine farklı malzemelerden yapılmış birden fazla tünek koymanız onu çok mutlu edecektir. Alacağınız tüneğin ahşap veya doğal ağaç dallarından olanlarını tercih etmelisiniz. Bu tür tünekler gaga ve tırnakların törpülenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra plastik kuş tünekleri ise temizliği kolay olduğu için tercih edilebilir. Ancak en azından bir tanesinin ahşap olması iyi olacaktır.

Tek bir muhabbet kuşu ve fazla büyük olmayan bir kafesiniz var ise 2 adet tünek yetecektir. Ama birden fazla erkek ve dişi muhabbet kuşu bakacaksanız, kuş sayısına göre olabildiğince büyük kafes almalı ve tünek sayısını da artırmalısınız. Tüneklerin yemlik veya suluğun önünü kapatacak şekilde olmamasına dikkat etmelisiniz.

Muhabbet kuşu için seçeceğiniz kuş tüneğinin kalınlığı önemlidir. Çok kalın olması durumunda rahat tutunamaz ve çabuk yorulur, çok ince olursa tırnaklar birbirine geçer ve rahatsız olur. Muhabbet tüneği kalınlığının 1 – 1,5 cm aralığında olması uygun olacaktır.

Tünekleri kafes içerisinde uçuşuna fazla engel olmayacak şekilde, yem, su ve gaga taşına kolay ulaşabileceği konumlarda yerleştirmelisiniz. Eğer imkanınız var ise uzun tünekler alıp kafesin iki ucundan sabitlemek iyi olur. Kuşlar tünek üzerinde uyuyacağı, dinleneceği ve uzun süreler geçireceğinden, tüneklerin fazla hareketli olması tercih edilmez.

Kendiniz de doğal ağaç dallarından kuş için tünek yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli konu ise dışarıdan alacağınız bu dalların bit, pire veya başka tür parazitleri taşıma ihtimalidir. Kalınlığı uygun olacak şekilde seçtiğiniz ağaç dallarını mutlaka dezenfekte etmeli ve böceklerden kurtulmalısınız. Bundan sonra dalların kuşa zarar verme ihtimaline karşı sivri kısımları veya kabuklarını kontrol ederek temizlemelisiniz. İyice pütürsüz olduğundan emin olduktan sonra kafese yerleştirebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Suluğu Ve Yemlikleri

Muhabbet kuşu kafesi seçerken alacağınız kafesin aksesuarları olup olmamasına dikkat ederseniz bu konuda fazla sorununuz kalmayacaktır. Kafes içerisinde uygun suluk ve yemlik bulunur. Ancak bazen bu tür aksesuarlar çok kullanışlı olmayabilir. Bu nedenle uygun bir muhabbet kuşu yemliği ve suluk seçmeniz gerekecektir.

Pet shoplar da veya evcil hayvan malzemesi satan mağazalarda pek çok çeşidi olan suluk ve yemliğin öncelikle kafesinizin tellerine uygunluğuna dikkat etmelisiniz. Kafesiniz yatay telli ise ona göre seçim yapmalısınız. Yatay telli kafesler için dıştan takılan değil içten takılan kancalı yemlikler daha uygundur.

Ancak içten takılan yemliklerin dezavantajı ise yem eklemek veya temizlik için takıp çıkarmak uğraştırıcıdır. Bu açıdan dıştan takılan modeller daha kolay takılıp çıkarıldığından daha fazla tercih edilmektedir. Muhabbet kuşu yemlik çeşitleri oldukça fazladır. Bu nedenle kullanışı en pratik olan bir model tercih edilmelidir. Dıştan takılan tünekli kuş yemlikleri rahat kullanılabildiğinden oldukça fazla tercih edilen yemliklerden biridir.

Ayrıca elekli kuş yemliği olarak bilinen şeffaf yemlikler özellikle kabuklu yem verilen muhabbet kuşu için idealdir. Eleği sayesinde yem kabuklarını ayırmak çok kolay olmaktadır.

Muhabbet kuşu suluğunun 100 – 150 ml hacimli olması yeterlidir. Suyun günlük olarak tazelenmesi gerekir. Ayrıca her gün yıkanmalıdır. Bu nedenle iyi kalitede bir suluk seçilmelidir. Bu arada suluklar için de dıştan takılan modeller rahat kullanıldığı için daha fazla tercih edilmektedir.

Muhabbet Kuşu Gaga Taşı, Mürekkep Balığı Kemiği Ve Mineral Bloğu

Muhabbet kuşunuz için, içerisinde istiridye kabukları, kil, deniz kabuğu ve mineralli taşlar bulunan mineral bloğu, grit gaga taşı, lav gaga taşı gibi iri taneli gaga taşlarından birini mutlaka bulundurmalısınız. Bu tür mineralli bloklar sert yapılıdır, özellikle gaga ve tırnak törpülenmesi için ideal seçimlerdir. Aynı zamanda kuşunuzun mineral ihtiyacını karşılar, enerji verir ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Doğal yaşamda gaga ve tırnakların törpülenmesi doğal yollardan olur. Oysa kafes içerisinde bu tür gaga ve tırnak uzamasını engelleyici ürünler olmaz ise hızla uzarlar ve muhabbet kuşunuza zarar verebileceğinden düzenli aralıklarla kesilmeleri gerekir. Oysa iri taneli mineral bloklar sayesinde gaga ve tırnağın kesilmesine gerek kalmayabilir.

Muhabbet kuşunun ihtiyaç duyduğu ve kafes içerisinde olması gereken diğer bir malzemede mineralli gaga taşı ve mürekkep balığı kemiğidir. Her ikisi de kuşunuzun ihtiyacı olan kalsiyum, mineral ve iz elementlerin karşılanabilmesi için gerekir. Bu ürünler daha yumuşak yapılıdır. Bu nedenle gaga törpülenmesine yardımcı olsa da yetersiz kalır. Daha sert yapılı olan mineral blokları ile birlikte kafeste bulundurulmalıdır. İşlevleri ve kullanım amaçlarında ortak noktalar olsa da ikisi birbirini tamamlayan ürünlerdir.

Mürekkep balığı kemiği diğer bir adı ile kalamar kemiği doğal kalsiyum kaynağı olarak kullanılır. Tüm kuş türleri gibi muhabbet kuşu da mürekkep balığı kemiğini büyük bir zevkle gagalar. Yumuşak ve çok kırılgan yapısı olan mürekkep balığı kemiğini kafes içerisine asmak için plastik mürekkep balığı askısı almanızı tavsiye ederiz. Bu sayede daha küçük parçaları dahi ziyan etmeden kullanabilirsiniz. Mürekkep balığı kemiği ve gaga taşları aynı zamanda yemlerin kolay sindirimi içinde faydalıdır.

Kuş Kumu

Muhabbet kuşu kafesinde olması gereken önemli malzemelerden biriside kuş kumu olmaktadır. Kuşlar kumu rahat bir sindirim yapabilmek için kullanır. Bu nedenle kafes içerisinde sürekli olarak bulundurmalı ve kuşunuzun ihtiyaç duyduğu kadarını yemesini sağlamalısınız.

Muhabbet kuşları tohumlar içeren yemlerle beslenir. Yenilen bu yemlerin öğütülebilmesi için kuma ihtiyaç duyarlar. Yeterli miktarda kum alamadıklarında hazımsızlık sorunu yaşayacaklarından kuş kumu kafeste mutlaka olması gereken kuş malzemelerindendir.

Kuş malzemeleri satan mağaza ve pet shoplar da çok çeşitli kuş kumu çeşitleri bulunmaktadır. Muhabbet kuşu için seçeceğiniz kumun içeriğinde istiridye kabuğu, midye kabuğu gibi öğütülmüş doğal mineral kaynağı olan ve sindirilebilen kumları tercih ederseniz, aynı zamanda hem mineral ihtiyacını karşılamış, hem de sindirimini düzenlemiş olursunuz.

Ayna

Kafeste tek başına bakılan muhabbet kuşları için vazgeçilmez aksesuarlardan biridir. Aynada gördüğü yüzü arkadaşı sanarak mutlu olur. Aynayı gagalayıp onun karşısında konuşabilir. Ancak eve yeni geldiği ilk zamanlarda ayna asılmamalıdır. Çünkü ayna ile ilgilenir ve çevresine ilgisi azalır. Aynayı eve ve size iyice alıştıktan sonra kullanabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Salıncağı Ve Kuş Merdiveni

Muhabbet kuşları tırmanmayı, daldan dala atlamayı ve takla atmayı çok sever. Bir muhabbet kuşu kafesinde mutlaka olması gerekir diyebileceğimiz aksesuarların başında salıncak ve merdiven gelir.

Salıncağın üzerinde hiç durmadan taklalar atabilir veya merdiven basamaklarını zıplayarak çıkar. Seyretmesi çok keyiflidir. Kuş aksesuarları satan mağazalarda ve online pet shoplar da ahşap kuş salıncağı, ipli kuş salıncağı, tünekli kuş salıncağı, zımparalı merdiven, doğal kuş merdiveni gibi çok çeşidi bulunan bu aksesuarların boncuklu ve çıngıraklı modellerini seçerseniz muhabbetiniz mutluluktan uçacaktır.

erkek ve dişi muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşu Oyuncağı

Muhabbet kuşları oyuncu karaktere sahiptir. Bu nedenle kafesine bir iki oyuncak koyabilirsiniz. Özellikle çıngıraklı oyuncaklar en sevdiklerinden biridir. Gagası ile vurduğunda hareket ettirebildiği, ses çıkaran renkli oyuncaklar ilgisini çeker. Boncukları olan salıncaklar, dönen aynalı oyuncaklar muhabbet kuşunun keyif aldığı oyuncaklardır.

Dikkat etmeniz gereken ise kafesin içerisini oyuncak, tünek, yemlik suluk ve benzeri eşyalar ile doldurup kuşunuzun uçmasına engel olmamalısınız.

Kafes içerisinde salıncak ve merdiven dışında bir oyuncak olması yeterlidir. Muhabbet kuşu oyuncağı ile oynar ama bir süre sonra ilgisini kaybeder. Bu durumda yeni bir oyuncak almanız gerekecektir. Eski oyuncağını bir kenara kaldırıp bir süre sonra değişim yapabilirsiniz.

Kafes içerisindeki tüm malzemeler gibi muhabbet kuşu oyuncakları da düzenli kontrol edilmeli ve temizliği yapılmalıdır. Kirli oyuncaklar üzerinde bakteri üreyerek kuşunuzun sağlığı için tehlike yaratabilir.

Muhabbet Kuşu Banyoluğu

Muhabbet kuşları suyu sever. Ayrıca tüylerini temizleyebilmesi için suya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle mutlaka bir kuş banyoluğu almalısınız. Boyut olarak kuşunuzun sığabileceği ve fazla derin olmayan bir banyoluk yeterli olacaktır.

Alacağınız banyoluğu sürekli kafese takılı olarak tutmamalısınız. Sıcak havalarda haftada 1 veya 2 kez kullanması sorun yaratmaz ama soğuk havalarda ve kış aylarında üşütmemesi için daha az kullanılmalıdır.

Muhabbet Yuvalığı

Muhabbet yuvalığı bir çift olarak muhabbet kuşu bakacaksanız ve yavru almak istiyorsanız gerekli olan malzemedir. Tek bir kuş bakacaksanız yuvalık almanıza gerek yoktur. Ama çiftler için hazırlayacağınız muhabbet kuşu kafesinde mutlaka olmalıdır. Muhabbet kuşu yuvalığı genellikle kapalı olur. Bu konuda mahremiyeti severler. İdeal olanlar ahşap muhabbet yuvalıklarıdır. Ahşap muhabbet kuşu yuvalığı seçerken dikkat etmeniz gereken ise yuvanın kapağının kolay açılabilmesidir. Bu sayede temizliği rahat olur.

Ahşap muhabbet kuşu aldığınız taktir de yanında talaş da almanızı önemle tavsiye ederiz. Kemirgenler için kullanılan ve hamster talaşı olarak da bilinen ince kıyılmış çam talaşları yumurtaların korunması için idealdir.

İçerisinde plastik folluk bulunan ahşap yuvalıklar da yumurtaların ve yavruların muhafazası için iyi bir seçim olacaktır. Folluklu yuvalıkların kullanım bakımından bir diğer artısı da yuvalığın temizliğinin çok kolay yapılabilmesidir. Yuvalıklarda ahşap yüzeyler emicidir ve kirleri temizlemek zordur. Folluk sayesinde yuva daha az kirlenir ve dışarı alınıp kolayca temizliği yapılır.

Kafes Tülü Ve Kafes Örtüsü

Kafes tülü, muhabbet kuş kafesi için en gerekli malzemelerden biridir. Muhabbet kuşları didiklemeyi çok sevdiklerinden ve kabuklu yemlerin kabuklarını ayıklarken etrafı fazlaca kirletirler. Bu nedenle “kuş kafes tülü” adıyla satılan kafes koruma tüllerinden almalısınız. Oldukça ucuz fiyatlarla kuş malzemesi satan mağazalardan kolayca bulabileceğiniz bu kuş aksesuarının hayatınızı nasıl kolaylaştırdığına inanamayacaksınız.

Alacağınız tülün en azından kafesin yarısına kadar olan yüksekliği kapatması iyi olacaktır. Yüksekliği tam olarak uygun olan bir tül bulamadıysanız yemliği biraz daha aşağı takarak tül hizasının altında kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kuş Kafes örtüsü mutlaka olmalıdır demektense, olursa iyi olur diyebileceğimiz malzemelerden biridir. Bu amaçla evde bir çarşaf, veya battaniyede kullanabilirsiniz. Kuş kafesi örtüleri kafesi tam kapatarak ışık, soğuk ve ses gibi stres yaratan durumlardan kuşunuzu uzak tutması bakımından faydalıdır.

Muhabbet Kuşu Türleri konulu yazımızı okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: