Maltichon Köpek Irkının Özellikleri

Yazar:

Maltichon, Bichon Frise cinsi ile tea cup Maltiz yani minyatür boy Maltiz cinsi köpeğin çiftleşmesi ile üretilmiş melez bir köpek cinsidir. “Maltalı Frise” olarak adlandırılan yeni bir ırktır ve iyi bir eşlik köpeği olmasının yanı sıra aynı zamanda iyi bir bekçi köpeğidir. Sevgi dolu ve bağımsız karakterli bu küçük köpek, oldukça beğeni kazanmıştır. Çünkü Maltichon bulunduğu evin neşe kaynağı olan oyuncu bir köpektir. Küçük boy bir köpek olan Malticon sevgi dolu, neşeli ve arkadaş canlısıdır.

Bu nazik köpekler ilk kez köpek bakacak kişiler içinde uygun bir ırktır. Her türlü ortama kolay adapte olur. Bir apartman dairesinde veya kapalı bir balkonda yaşayabilir. Her yaşam alanına kolayca uyum gösteren, pamuk topağını andıran bu küçük ve neşeli köpek herkesle iyi geçinir.

Maltichon Köpeğinin Fiziksel Özellikleri

Bu ırk küçük boyutlardadır ve yuvarlak hatlara sahiptir. Kadifemsi, ipek gibi yumuşak tüyleri orta uzunlukta ve uzun olabilir. Uzun tüyler genellikle düz, orta uzunlukta olanlarda ise dalgalı hatta kıvırcık olur. Tüy rengi genellikle beyazdır. Ancak krem, kayısı ve deve tüyü rengi lekeleri olabilmektedir.

Kafası küçük ve yuvarlak olan bu köpeğin fazla büyük olmayan kulakları kafasının iki yanında sarkıktır ve tüylerle kaplıdır. Burun ucu ve gözleri siyahtır. Gözler yuvarlak bir boncuk gibidir ve yüzüne oldukça sevimli bir ifade katar.

Yetişkin bir Malticon ortalama 20 – 28 cm boyutlarında ve 4 – 6 kg ağırlığında olabilir. Fazla uzun olmayan tüylü kuyruğunu genellikle yukarıda taşır.

Maltichon Köpeği Karakteri

Bu ırk oyuncu, eğlenceli ve zekidir. Genel olarak mutlu ve neşeli karakteri olan bu köpek tüm gün türlü oyunlar ile ailesini eğlendirir. Bir Maltichon ile kötü gün geçirmek neredeyse imkansızdır. Bu ırk çocuklarla çok iyi anlaşır hatta çocuklar ile zaman geçirmeyi severler. İyi huyludur, diğer evcil hayvanlarla iyi geçinen bu ırk, eve gelen misafirlere karşı dostane davranır.

Her ne kadar çocuklar ile iyi anlaşsa da ilgi odağı olmayı seven bu köpek özellikle yavru dönemlerinde kıskançlık yapabilir. Ancak bu kıskançlığı surat asmaktan ileri gitmez kesinlikle çocuklara zarar vermez. Büyüdükçe çocuklar ile daha iyi arkadaş olur.

Malticon iyi bir bekçidir. Korkusuzdur ve şüpheli bir şey duyduğunda sürekli havlayarak ailesini uyarır. Ailesine düşkün bir köpek olan Maltichon sahibi için iyi bir arkadaştır. Sahibine eşlik etmeyi sever ve sadece sahibine değil tüm aile üyelerine bağlanır. Bu nedenle evde yalnız bırakılmamalıdır, uzun süre yalnız bırakılırsa kaygılanır ve strese girebilir. Evde yalnız kalıp sıkıldığında yıkıcı davranışlarda bulunabilir ve eşyaları kemirebilir. Çalışan aileler için uygun bir köpek değildir. Çeşitli köpek oyuncakları ve kemirebileceği çiğneme kemikleri ile kısa süreli olarak bırakılabilir. Ancak bu bile onun kaygılanmasına ve strese girmesine neden olabilir. Bu sorunu ancak yavru iken size olan bağımlılığını engelleyerek, oyuncaklar ile oynamasını sağlayarak önleyebilirsiniz.

maltichon köpek ırkının özellikleri
Çok oyuncudur. İyi bir bekçi köpeğidir. Çeviklik ve itaat eğitimini kolaylıkla alabilir. Ailesine düşkündür. Sürekli ilgi görmek ister. Kıskançlık yapabilir. Haftada bir fırçalama yeterlidir.

Maltichon Cinsi Köpek Bakımı

Çok uyumlu ve her ortama kolay adapte olan, bu ırkın bakımı kolaydır. Ebeveynleri olan Maltese ve Bichon Frise cinsi köpekler gibi tüy dökmeyen hipoalerjenik bir köpek olan Maltichon köpeğinin tüylerinin haftada bir fırçalanması ve ayda bir tıraş edilerek tüylerine bakım yapılması yeterlidir. İhtiyaç duyduğunuz taktirde yıkanabilir. Tüy temizliğini kuru köpek şampuanı ile yapmak yeterli olabilir.

İlginizi çekebilir: Köpek Fırçası ve Tarakları

Enerji seviyesi fazla değildir ancak hiçbir zaman kanepe köpeği değildir. Maltichon ev içerisinde sürekli hareket ederek enerji harcar ancak yine de günlük yürüyüşlere ihtiyaç duyar. Ancak bu yürüyüşler uzun olmamalıdır. Yürüyüşler sırasında 20 dakikada bir mola verilerek dinlendirilmelidir. Yürüyüş yerine bir parka götürerek oynamasına izin vermenizde ihtiyacını gidermek için yeterlidir.

Yavru döneminde bakımına dikkat edilmelidir. Yavru döneminde oldukça narin ve kırılgandır. Gelişiminin dengeli olabilmesi için, ırkın ihtiyaçlarını karşılayabilecek kaliteli bir yavru köpek maması tercih edilmelidir. Yetişkin dönemlerinde ise yine kaliteli bir kuru köpek maması veya Maltiz özel ırk köpek maması kullanılabilir. Yemeğe fazla düşkün değildir.

Hareketli bir köpek olan Maltichon ile araba yolculuğu yapacaksanız veya Veteriner ziyaretlerinizi yaparken mutlaka köpek araba koltuğu veya bir taşıma çantası ile sabitlemeye dikkat edilmelidir. Kolayca koltuktan düşüp kendini yaralayabileceği gibi sizin dikkatinizi dağıtabilir. Ayrıca bu hareketli köpeği gezdirirken, kontrol altında olabilmesi için, mutlaka köpek gezdirme tasması kullanılmalıdır.

Tüm köpek ırklarında olduğu gibi bu ırkın bakımında kulak, göz ve diş temizliği gibi rutin bakımlara önem verilmeli, uzayan tırnakları kesilmelidir. Bu ırk göz yaşı akıntısından muzdarip olabilir. Bu nedenle kuru bir pamuk parçası ile göz akıntılarının günlük temizliği yapılmalıdır.

Maltichon Irkı Köpeğin Eğitimi

Eğitimi kolaydır. Zeki ve iyi eğitilebilen bir ırk olan Maltichon ırkı köpekler çeviklik ve itaat yarışmaları için idealdir. Doğuştan herkesi sevme eğilimli olsa da erken dönemlerden başlayarak sosyalleşmesi çok daha iyi olur.

Erken dönemlerde sosyalleştirilmezse ve tutarsız bir eğitim uygulanırsa davranış sorunları söz konusu olabilir ve inatçı bir karakter sergileyebilir. Bu nedenle melez bir ırk olan Maltichon’un erken yaşta sosyalleştirilmesi ve tutarlı bir eğitim bu ırkın sağlıklı gelişmesi için önemlidir. Sevecen bir ırk olan bu köpeğin yavru dönemlerden itibaren insanlarla birlikte olması onun mutluluğunun da anahtarıdır.

Aşıları tamamlandıktan sonra insanlar, diğer köpekler ve diğer evcil hayvanlarla bir arada tutularak sosyalleşen Maltichon köpeğinde utangaçlık, saldırganlık ve kıskançlık gibi davranış sorunları önlenmiş olacaktır.

Malticon Irkı Köpeklerin Sağlık Sorunları

Sağlıklı bir ırk olan Matichon köpeği ortalama 12 – 15 yıl yaşayabilir. Tüm köpek ırklarında olduğu gibi bu ırkın yatkınlık gösterdiği bazı sağlık sorunları söz konusudur. Bu ırkın yaşayabileceği bu sorunlar şöyle sıralanabilir.

  • Alerjiler
  • Aşı hassasiyeti
  • Patent Ductus Arteriosus (PDA)
  • Cushing Hastalığı
  • Diz kapağı çıkığı (Patellar Luxtation)
  • Kalça çıkığı (Hip Dysplasia)
  • Karaciğer sorunları
  • Hiperglisemi
  • Göz problemleri

Bir sağlık sorununu önlemenin en iyi yolu, köpeğinize mümkün olan en iyi yaşam tarzını, eğitimi, egzersizi ve beslenmeyi sağlamaktır.

Kangal Köpeği Özellikleri konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: