Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Yazar:

Maine Coon kedisi, American Longhair, Maine Shag isimleri ile de adlandırılan ve Amerika’nın en eski doğal kedi ırklarından birisidir. Ayrıca bu ırk en büyük evcil kedi ünvanını da elinde bulundurmaktadır.

Maine Coon kedisi adını Kuzey Amerika’da bulunan Maine eyaletinden alır ve aynı zamanda bu eyaletin de resmi kedisi olarak bilinir. Anavatanı olan Amerika’ya nereden ve nasıl geldiği konusunda kesin olan hiç bir bilgi ve kayıt olmadığından kökeni konusunda pek çok hipotez üretilmiştir. Bazı inanışlara göre Vikingler tarafından Kuzey Amerika’ya getirilmiş olduklarına inanılmaktadır. Bazılarına göre ise bölgenin yarı vahşi kedileri ile rakunların çiftleşmesi sonucu üremişlerdir. Maine Coon kedisinin görünüşünün de bu inanışı desteklemesi nedeniyle Maine Coon adı iyice benimsenmiştir. Ancak bu görüşün aksine bunun pek olası olmadığı ve bu ırkın Norveç orman kedisi ve Sibirya kedisinden köken aldığı düşüncesi daha çok kabul görmüştür.

Bu gün de hala kabul gören inanış ise bölgede var olan kediler ile deniz aşırı ülkelerden gelen uzun tüylü kedilerin çiftleşmesi ile ortaya çıktığıdır. Maine Coon kedisinin kökeni konusunda bir görüş birliğine ulaşılamamış olsa da bu gün Amerika’da en popüler kedi ırklarının başında gelmektedir.

Maine Coon Kedisi ve Fiziksel Özellikleri

Burun ucundan kuyruğa kadar uzunluğu 1 metreyi bulan bu dev kedi oldukça heybetli bir görünüme sahiptir. Yüksekliği 41 cm olabilen bu ırkın erkekleri 6 – 8 kg, dişileri ise 4 – 6 kg ağırlığa sahiptir. Erkekleri 9 kg ağırlığa kadar ulaşabilen bu kediler yetişkin vücut ölçülerine ancak 3-5 yıl içerisinde kavuşabilmektedir.

Sağlam, iri kemikli ve kaslı bir vücut yapısı olan bu kedinin kafası fazla büyük değildir. Elmacık kemikleri çıkık, bıyık alanı çok geniş ve belirgin, burun ve çene kısmı gelişmiş ve çıkıntılıdır. Ancak bu çıkıklık oldukça dengelidir ve suratı üçgen şeklinde görünür.

Kulakları büyüktür, kafasının üzerinde yerleşmiş, dik ve üçgen şekillidir. Kulak uçlarındaki püskül şeklindeki tüyler ise ırkın karakteristik özelliğidir.

Oval şekilli gözleri yukarıya, kulaklarına doğru eğimlidir. Gözleri bakır, altın, yeşil renkte olan Maine Coon kedilerinin beyaz renkli olanlarında mavi ve farklı göz rengi olabilmektedir.

Uzun ve gelişmiş bir boynu olan Main Cone kedilerinin göğüs kısmı geniş ve gelişmiş, bacakları ise dikkat çekici derecede kalındır. Patileri yuvarlak ve çok büyüktür. Kulaklarında olduğu gibi patilerinde de püskül gibi görünen uzun tüyler bulunur.

Vücudunu kaplayan tüyler bazı bölgelerde orta uzunlukta bazı bölgelerde ise oldukça uzundur. Başı, ensesi, sırtı yani vücudunun üst kısımlarındaki tüyler daha kısa iken boyun altı, karın altı, bacaklardaki tüyler daha uzundur. Bu ırk uzun ve bol tüylü kuyruğu ile karakterizedir. Kalın başlayıp uca doğru uzanan kuyruğundaki gür tüyler bir yelpaze gibi görünür.

Özellikle boyun bölgesindeki tüyler çok uzun ve yele görünümündedir. Bu tüyler ırkın en çekici özelliklerinden bir diğeridir. Kulak altından başlayarak göğüs bölgesine doğru uzanan yele şeklindeki tüyler erkeklerde daha belirgindir. Tüyleri çift tabakalıdır. Su geçirmeyen uzun, düz, ipeksi üst tabaka ve daha ince ve kısa alt tabaka tüyleri bulunan bu kedilerin çok fazla sayıda renk varyasyonu bulunmaktadır. Maine Coon kedisi; beyaz, siyah, gümüş, altın, mavi, kızıl, krem ve kahverengi gibi düz renklerde olabildiği gibi beyaz lekeli, üç renkli, gölgeli, tekir, gümüş tekir, duman, füme, kaplumbağa kabuğu gibi desenli gibi pek çok renklerde de olabilmektedir. Genel olarak hiçbir Maine Coon bir diğerine benzemez ve farklı özellikler gösterebilir.

maine coon kedisi özellikleri ve bakımı
Maine Coon kedi ırkı genel olarak insanlar ve diğer hayvan türleri ile uyumlu bir ırktır. Bakımı kolaydır. Uzun tüyleri için uygun bir kedi fırçası ile taranmalıdır. Diş eti hastalıklarına karşı hassas olduğundan ağız bakımı önemlidir. İri ırk bir kedi olduğundan iyi kalite bir kedi maması ile beslenmesi tavsiye edilir.

Maine Coon Kedisinin Karakteri Nasıldır?

Oldukça sakin ve uysaldır. Çevresine karşı sevecen ve özenli davranır, cüssesi ile hiç uyumlu olmayan kısık ve tiz bir sesle sahibine isteklerini anlatan ve zorluk çıkarmayan Maine Coon kedisine “Nazik Dev” adının verilmesi de bu nedenledir. İyi huylu mükemmel aile kedisi olan bu cins insanları sever, eğlenceli, oyuncu ve arkadaş canlısıdır. Sahibinin yanında olmayı sever, itaatkardır ve çağırıldığında gelir ama bağımsızlığına düşkündür. Bu nedenle kucakta olmaktan çok sahibinin yanında olmayı tercih eder.

Çok zeki ve dikkatli olan bu kedilerin ilgi ihtiyacı yüksek değildir. İlgilenilmekten mutlu olur ancak siz meşgulseniz sizi taciz etmez ve sadece izler. Kendi başına oyuncaklar ile oynamayı sevdiği gibi sizin attığınız bir oyuncağı bulup getirmekte hoşlarına gider. Özellikle avcılık içgüdüsünü tatmin edebileceği, kurmalı fare, dönen top gibi mekanizma ile hareket eden kedi oyuncakları bu ırk için idealdir.

İlginizi çekebilir: Kedi Tırmalama Tahtaları

Diğer kedi türleri, köpekler ve çocuklar ile arası çok iyidir. Köpekler ile arası o kadar iyidir ki yavru köpeklere annelik yaptığı dahi görülmüştür. Çok iyi huylu olan bu tür tüm ortamlara çok iyi adapte olur. Hem dışarıda hem de ev içerisinde yaşamaktan mutludur. Bir bahçede olmaktan, ağaçlara tırmanmaktan keyif alır. Çok iyi bir tırmanıcı olmasına rağmen eğer ev içerisinde yaşıyorsa genellikle yükseklere tırmanmaz ve sakindir.

Maine Coon ırkı kediler oldukça iyi derecede eğitilebilme özelliğine sahip zeki kedilerdir. Pek çok Maine Coon sahibi bu kediye tıpkı bir köpek gibi tasma ile gezmeyi kolayca öğretebilir. Ayrıca kedi puzzle oyuncakları tarzında zeka ve aktivite oyuncakları ile oynamayı, içlerindeki ödülleri bulmayı çok sever.

Maine Coon Kedisi Bakımı

Genel olarak bakımı kolay olan kedi cinslerinden biridir. Ancak çok yoğun ve ipeksi tüylerinin düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Tüy yapısına uygun bir kedi fırçası ile günlük olarak taranması ideal olanıdır. Ancak kedinizi taramak için fazla zaman ayıramıyorsanız haftada 2-3 kez fırçalamakta yeterli olacaktır. Kendisiyle ilgilenilmesinden mutlu olacağından fırçalamalara fazla ses çıkarmayacaktır. Ama yine de fırçalamalara erken yaşta alıştırılmalı ve düzenli olarak fırçalanmalıdır.

İlginizi çekebilir: Kedi Fırçaları

Bu ırkın bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri beslenmesidir. Çünkü dengeli beslenmez ve yeterli egzersiz yaptırılmaz ise kilo problemi yaşanabilir. Bu nedenle kaliteli bir kuru kedi maması ile beslemenin yanı sıra mutlaka kedi tırmalama ağacı bulundurulmalıdır. Eğer imkan var ise çok katlı, yuvalı tırmalama ve kedi oyun evi çeşitlerinden tercih edilmelidir.

Günlük ve haftalık olarak yapılan periyodik bakımlar ile bu ırk kedileri sağlıklı tutmak çok kolay olacaktır. Özellikle kulaklar, göz akıntıları ve kuyruğa yapışan kirlerin silinmesi gerekir. Bu işlemler için ılık nemli bir bez kullanabileceğiniz gibi kedilere özel üretilmiş ıslak temizlik mendili de kullanabilirsiniz.

Su geçirmeyen ipeksi tüyleri olmasına karşın banyo yapmaktan çok mutlu olmaz. Bunun yerine suyla oynamayı tercih eder. Ancak yıkadığınız zamanda kolay kolay itiraz etmez. Tüyleri yağlı görünüyorsa ve kabarıklığını kaybetmiş ince bir tabaka gibi görünüyorsa banyo ihtiyacı var demektir. Kaliteli bir kedi şampuanı ile küvette yıkayabilirsiniz. Ancak yoğun tüylerini çok iyi kurutmaya gayret etmelisiniz.

Maine Coon kedilerinin peridontal hastalıklara yatkınlığı söz konusudur. Bu nedenle erken yaştan alıştırılarak dişlerinin fırçalanması çok faydalı olacaktır. Bu bakımı yapmakta zorlanıyorsanız veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Sahibiyle ve diğer aile üyeleri ile oyun oynamayı seven bu ırk kediler için interaktif kedi oyuncak çeşitlerinden alarak ev içerisinde hareket etmesini sağlayıp kilo almasını önleyebilirsiniz. Büyük gövdesi ile istemeden de olsa bir şeyleri devirebileceğini unutmamalı ve oyun için eşyasız uygun bir alan belirlemelisiniz.

Bu ırkın bakımında önem taşıyan bir diğer konuda kedi tuvalet kabı seçimi ve kum kabının temizliğidir. Kesinlikle kirli bir tuvalet kabına girmek istemeyeceği gibi uzun tüylerinin temiz kalabilmesi bakımından da önemlidir. Büyük cüssesine uygun bir kum kabı seçmekte çok önemlidir. Bu amaçla en az 60 cm olan ve büyük kediler için uygun kapalı kum kapları ideal olacaktır. Eviniz bahçeli bir ev ise bir kedi kapısı takarak dışarı çıkmaya alıştırabilirsiniz. Bu onu mutlu edecektir.

maine coon kedisi
Maine Coon kedisi de diğer kedi türleri gibi bazı kalıtsal hastalıklara sahiptir. Bu nedenle düzenli veteriner hekim ziyaretleri bazı sorunları büyümeden önlemek için gereklidir.

Maine Coon Kedisi ve Kalıtsal Hastalıkları

Ortalama 12 – 15 yıl kadar yaşayabilen sağlıklı kedilerdir.  Sağlam ve dayanıklı bir cins olan Maine Coon kedisi tüm ortamlara adapte olabilir ve soğuk iklimlerde de kolayca yaşayabilir. Bu ırk kedilerde maalesef tüm kedi cinslerinde olduğu gibi bazı hastalıkları kalıtsal olarak atalarından almıştır. Genetik olarak yatkınlık gösterdikleri hastalıkların bazıları ise aşağıdaki gibidir.

  • Hipertrofik kardiyomiyopati

Bu hastalık kalp duvarının kalınlaşması sonucu oluşur ve ani ölümlere neden olur. Bu nedenle belirtileri erken görmek ve hızlı teşhis önemlidir. Hastalığın ilk belirtileri, uyuşukluk, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, öksürük, solunum güçlüğü, ani bayılmalar ve ilerlemiş durumlarda arka bacaklarda felç olabilmektedir. Bazı kedilerde belirtiler hafiftir ve fark edilmeden hastalık gizli bir şekilde ilerleyebilir. Bu kalp hastalığı genellikle yaşlı erkek kedilerde daha sık görülen bir durum olsa da genç kedilerde de görülebilmektedir.

  • Kalça Çıkığı

En büyük kedi cinslerinden olan Maine Coon kedileri genetik olarak kalça çıkığına yatkındır. Genellikle ağrı ve buna bağlı topallama ile kendini belli eden kalça çıkığı ilerleyen zamanlarda artrite neden olur. Bazen hiç bir belirti görülmeyebilir. Teşhis edildiğinde ilaç ve operatif olarak tedavi edilebilir. Bunun yanı sıra diyet ve kilo kontrolü önerilmektedir.

  • Sinirsel Kas Atrofisi

Irkın kalıtsal hastalıklarından biridir. Uzuvları ve kasları hareket ettiren nöronların ölmesine bağlı olarak şekillenir. Genellikle belden aşağı kısımda bulunan kasların hasar görmesi, güçsüzleşmesi, hatta kasların ölmesi söz konusudur. Hastalık yavru 3-4 aylık iken çarpık yürüme ve ayaklarda anormallikler ile kendini belli eder. Tedavisi olmayan bu hastalık ağrılı olmadığı için kedi bu durumda uzun yıllar yaşayabilir. Bazı kediler bu hastalığın belirtilerini göstermeden sadece taşıyıcı olabilmektedir.

  • Polikistik Böbrek Hastalığı

Erken dönemde tespit edilmediği takdirde kronik böbrek hastalığına dönüşen bu genetik hastalığın ilk belirtileri de genellikle erken yaşlarda görülür. Kusma, iştahsızlık, sık idrar yapma ve çok su içme gibi belirtiler ile kendini belli eder. Böbreklerde içi su dolu kesecikler söz konusudur. Ultrason ile kolay teşhis edilebilen hastalığın ilaç, diyet ve hormon ile tedavisi mümkündür.

Main Coon kedilerinde görülebilen kalıtsal bir başka durumda “polidaktili” dir. El veya ayak parmaklarında fazla parmak olması anlamına gelen bu durum ırk standartları değerlendirilirken genellikle normal olarak kabul edilir.

Bu muhteşem kediye sahip olmak istiyorsanız iyi bir araştırma yapmanızı, anne ve babası bilinen bir yavru almaya gayret etmenizi tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra bilinmesi gereken diğer bir konuda bu cins kediler ülkemizde pek yaygın değildir ve bu nedenle biraz pahalı olabilmektedir.

Kedilerde Karaciğer Hastalıkları ve Belirtileri konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: