Kuşların Tırnak Bakımı Evde Yapılabilir Mi ?

Yazar:

Kuşların tırnak bakımı işlemini elbette evde yapabilirsiniz. Kuş’unuz omzunuza ve elinize alışık ise zaten tırnaklarının uzadığını kolayca anlarsınız. Çizilen elleriniz, tüylenen kazaklarınız artık tırnakların uzadığının ve evdeki kuşların tırnak bakımı zamanının geldiğinin en iyi belirtisidir.

Birkaç malzeme ve biraz dikkat ile bu işlemi kolayca evde yapabilirsiniz. Ancak Macaw, Amazon veya benzeri büyük ve güçlü bir papağana sahipseniz, Veteriner hekiminizden bu işlem için yardım almanızı tavsiye ederiz. Eğer evde yapmak istiyorsanız en az iki kişiden yardım alarak kuşunuzu iyice sabitledikten ve artık sizi ısıramayacağından emin olduktan sonra tırnak bakımını yapmalısınız.

Kuşların Tırnak Bakımı İçin Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Her şeyden önce nazik ve sakin olmalısınız. Zaten panik içinde olan kuş’unuz sizin telaşınız dan etkilenmemelidir. İşlem için sakin, sessiz ve kimsenin olmadığı bir mekan seçmelisiniz. Eğer alışık olduğu bir aile bireyi varsa yardım almanız faydalı olacaktır. Bu sayede biri tutarken siz hızlıca işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu işlem sırasında göğsüne baskı uygulamamaya dikkat etmelisiniz.

Kuşunuzun kafasını bir örtü ile örtmeniz endişesini azaltabilir, hızlı davrandığınız taktirde ne olduğunu anlamadan, daha az stresle işlem tamamlanmış olur.

Kullanacağınız bu örtüyü farklı bir zamanda kuşa tanıtmanız, kuşun bu örtüye konmasını sağlamanız hatta oynamanız stresin azalmasında oldukça faydalı olacaktır.

Bu işlem sırasında sizin sesinizi duyması endişesini ve paniğini azaltır, heyecanı yatıştırır. Ona yumuşak sesle, sevgi sözcükleri söylemeyi ihmal etmemelisiniz.

Genel olarak bir kuşun tırnak bakımı sırasında kuşu doğru sabitlemek ve kanat çırpmasını ve hareket etmesini önlemek gerekir. Tırnağını keserken kuşunuzun başını kontrol altında tutmalısınız. Genel olarak kuşlar tırnak kesme işlemini sevmez, huysuzlaşır ve ısırma eğilimindedir. Keskin gaga darbelerinden elinizi korumak için baş ve işaret parmağınız arasında başını hareket ettiremeyeceği kadar sıkı ama fazla bastırmadan sabit hale getirmelisiniz.

Kuşların tırnak bakımı sırasında dikkat etmeniz gereken bir önemli konuda mümkün olduğunca tırnağı keserken kanatmadan kesmektir. Bu amaçla bir lamba önünde işlemi yaparsanız tırnağın içerisinde daha pembe renkte görünen canlı kısım ile daha mat beyaz olan cansız tırnağın sınırını daha iyi ayırt edebilirsiniz. Ancak siyah tırnaklarda canlı tırnak ile ölü tırnak sınırını ayır etmek zor olacağından az miktarlarda kontrollü olarak , uçtaki sivri ince tırnağı kesmekte kanama riskini  azaltır.

Keseceğiniz tırnağı baş parmağınızı kullanarak sabit bir duruma getirdikten sonra kesmelisiniz. İşlem sırasında kuşunuzun ayağını oynatamayacağından emin olmalısınız.

Kuşunuzun tırnağını keserken onu gözlemlemeyi ihmal etmeyin, nefes alışında değişme, hareketlerinde durulma olursa hızlıca işlemi bırakın ve kuşunuzu rahatlatın.

Tüm bu önlemlere rağmen kuşların tırnak bakımı işlemini mümkün olan en kısa sürede tamamlayarak kuşunuzu serbest bırakmaya dikkat etmelisiniz.

Görmek ister misiniz? : Papağan Kafesleri

Kuşların Tırnak Bakımı Evde Yapılabilir mi

Kuşlarda Tırnak Bakımı Sırasında Nelere İhtiyacım Var?

Elbette bir tırnak makası edinmelisiniz. Bu tırnak makasını mutlaka kuşunuzun türüne göre seçmelisiniz.

Muhabbet kuşu, kanarya gibi küçük bir kuş türü için ince küçük bir makas almalısınız. Bu işlem için evde sizin kullandığınız tırnak makası gibi bir makasta kullanabilirsiniz. Ancak bu tür tırnak makaslarının ağız kısmı kısıtlı açıldığından çok rahat kesemeyebilir ve uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Paraket veya papağan gibi büyük boy kuşlar için daha güçlü tırnak makası seçmelisiniz. Hatta çok kalın ve güçlü tırnakları olan, Ara papağanı, Amazon papağanı ve Kakadu gibi büyük türler için, köpekler için kullanılan giotinli tırnak makası tercih edilebilir.

Papağan için tırnak makası seçiminde pilli tırnak törpüsü seçeneğini de incelemenizi tavsiye ederiz. Bu törpüler kullanımı pratik olduğu ve kanama riskini ortadan kaldırdığı için ilk tercihiniz olabilir.

Kuşların tırnak bakımı sırasında yanı başınızda mutlaka kan durdurucu bulundurmalısınız. Kuşlarda kanama risklidir. İşlem sırasında ne kadar tedbir alsanız da çok küçük bir sızıntı dahi saatlerce kanayabilir. Bu nedenle mutlaka eczanelerde kolayca bulabileceğiniz kan durdurucu toz, kan durdurucu kalem şeklinde bir preparatı ve tampon amaçlı bir parça pamuğu eksik etmemelisiniz.

Evde tırnak bakımı için bu iki malzeme temel ihtiyacınızdır. Bunun dışında tutmak için bir havlu veya örtü, uçlardaki tırtıkları almak için bir törpü size yardımcı olacaktır.

Okumak İster misiniz? : Kuşlarda Tırnak Kesimi Gerekli Mi ?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: