Kuşlarda Tırnak Kesimi Gerekli Mi ?

Yazar:

Tüm kuş türlerinde tırnaklar uzar ve bu nedenle düzenli olarak kuşlarda tırnak kesimi yapılması gereklidir. Aksi halde kuşlarda tırnak enfeksiyonları, ayak ve taban problemleri, basış bozuklukları, tırnak kırılması, tırnak kopması ve tırnak kanaması gibi pek çok üzücü ve hayati tehlike yaratabilecek sonuca neden olabilir.

Tırnak kesimi kuşunuzun sağlığının yanında sizin ve evinizin korunması içinde gerekli olan bir bakımdır. Kuşların tırnakları oldukça sivridir. Gözünüze gelebilir, eliniz çizilebilir, kanayabilir ve epey bir sızlayabilir. Pek çok kuş sahibinin genellikle çekindiği, ama bir o kadarda önemli olan kuşlarda tırnak bakımı sizin için kolaylaştıracak bazı tavsiyelerimiz olacak.

Elbette bir ihtiyaç olsa da her kuş sahibinin bildiği gibi kuşlar heyecanlı canlılardır, nabızları çok hızlıdır. Yani kalbi çok hızlı atar ve birkaç saniye içerisinde bu sayı kat kat artabilir ve kalp krizi geçirebilir. İşte bu nedenledir ki kuşunuzun tırnağını kesme işlemini sizin yapmanızı tavsiye ederiz. Yabancı bir el her zaman için kalp krizi nedeni olabilir ve kuşunuzu kaybedebilirsiniz. Bu işlemi kendiniz yaparken dahi bu tehlike söz konusudur. Bu nedenle öncelikle kuşunuzu ele gelmeye ve heyecanlanmadan durabilmeye alıştırmış olmalısınız.

Başlı başına stresli bir iş olan kuşlarda tırnak kesimi uygulamasını olabildiğince az yapabilmek için kuşunuzun kafesinde tırnaklarını törpüleyeceği aksesuarları bulundurmanızı önemle tavsiye ederiz. Böylece doğal yaşamda olduğu gibi tutunurken veya tırmanırken, tırnakları sürtünme ile törpülenir ve uzamaz. En azından uzama sürecini yavaşlatmış olursunuz.

Kuşlarda Tırnak Kesimi Gerekli mi

Evcil havyan mağazaları, pet shop veya internet sitelerinden kolaylıkla bulabileceğiniz kumlu kuş tüneği oldukça faydalı olacaktır. Bunun dışında mineralli kuş tüneği olarak satılan ve aynı zamanda yerken gagasını da törpüleyeceği ürünler çok amaçlı bir fayda sağlayacaktır.

Kuşlarda Tırnak Kesimi Gerekli Mi ?

Elbette çok fayda sağlayan bu sert tüneklerin ayak tabanı üzerine olumsuz etkileri de var. Bu nedenle kafes içerisinde farklı türden birkaç tünek bulundurmak daha iyi olacaktır.

Kafes içerisine asabileceğiniz kuş tırmanma oyuncağı, doğal ağaç dalı tünekler, kuş merdiveni, ağaç parçacıkları ,  ahşap  ve kireç taşlarından oluşan kuş oyuncakları da yine kuşunuzun tırnaklarının törpülenmesi için oldukça yardımcı kuş malzemeleri arasındadır.

Özellikle doğal ağaç dalı tünekler, bölge bölge farklı kalınlıkta olduğundan, törpülenmenin daha iyi olması yönünden faydalıdır. Bu doğal tünekleri mutlaka mağazadan almalısınız. Bahçeden kopartılmış bir ağaç dalı kuşun’uz için toksik olabilir, ilaçlı ve zehirleyici olabileceği gibi bakteri ve parazit’de taşıyabilir.

Kuşlarda tırnak bakımında istenilen faydanın sağlanabilmesi için, bu kuş malzemelerin kuşunuzun boyutlarına uygun olanlarını seçmiş olmalısınız.

Böylece kuş ve sizin için stres kaynağı olan kuşlarda tırnak kesme işlemini olabildiğince az yapabilirsiniz.

Kuşlarda Tırnakların Kesilmesi Gerektiğini Nasıl Anlayacağım ?

Bu herkesin sıkça sorduğu bir sorudur. Kuşlar ayak ve tırnaklarını kavrama, tutunma ve yakalama amaçlı kullanır. Onun için önemli olan bu organın, duruşunu ve davranış şeklini iyi gözlemleyerek tırnak kesme zamanını belirlemelisiniz.

Kuşunuzun tünek üzerindeki duruşu bu zaman konusunda size en iyi fikri verecektir. Kuş tüneği kavradığında tırnaklar arasında bir kısım boşluk kalacak şekilde olmalıdır. Eğer tüneğe tutunduğunda tam bir daireden de fazlası oluyorsa artık tırnakların kesilmesi gerekiyor demektir.

Kuşun’uz tünekte fazla kalmıyor ise, tünek üzerinde sürekli ayak değiştiriyor veya yere bastığında tırnaklar yüksek bir kavis oluşturuyor ise bu da tırnakların uzadığı anlamına gelmektedir.

Kafes içerisinde hareketlerini gözlemlediğinizde tırnağı uzayan kuşunuzun kafes tellerine tutunmakta zorlanması, tırnağın uç kısmının çok ince ve sivri olması, koltuk veya omzunuza konduğunda takılması da kuşlarda tırnak kesimi zamanının geldiğinin göstergesidir.

Ayrıca kuşunuzun vücudunda çizik, yara ve kabuk gördüyseniz tırnaklarının uzaması nedeniyle oluşabileceğini unutmamalısınız.

Muhabbet Kuşu Hakkında Bilmeniz Gerekenler konulu yazımızı okumak ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: