Kuşlarda Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Yazar:

Son zamanlarda pek çok kişi kuşlarda kaşıntı neden olur? Nasıl geçer? Sorusuna yanıt arıyor. Kuşların göstermiş olduğu bu kaşıntı davranışlarının nedenlerini ve sonuçlarını yakından tanımak büyük önem arz ediyor.

Kuşlarda Kaşınma Sebepleri

Kuşlarda kaşıntı pek çok hayvan sahibinin karşılaştığı bir durumdur. Birçok farklı neden kaşıntının oluşmasına neden olabiliyor. Kuşlarda kaşıntı durumunun görülmesindeki ilk etken tüy dökme halidir. Tüy dökme zamanı gelen kuş, kendisini kaşıma ihtiyacı duyar. Bunun için normal zaman göre çok daha fazla kaşınır.

Kuşlarda görülen kaşıntının diğer bir sebebi ise mantar hastalığıdır. Kuşun stres içerisinde olması, yeterli su içmemesi, temiz şartlarda kalmaması mantar rahatsızlığı ile karşılaşılmasına neden olur. Mantar rahatsızlığı olan kuş sıklıkla kaşınır.

Kuşların kaşınmasını etkileyen önemli etkenlerden bir tanesi de parazitlerdir. İç ve dış parazit kuşların kaşınmasını artırır. Bu da kuşun mutlu olmasını engelleyebilir.

Kuşlarda Kaşınma Nasıl Durdurulur?

Kuşlarda kaşınma hali hayvan sahiplerini telaşa düşürebiliyor. Bu sorunla karşılaşan kişiler kaşıntının nasıl durdurulacağını araştırıyor. Kuşlarda kaşıntı sebepleri oldukça fazla olduğu için tedaviye başlamadan önce kaşıntının nedenini araştırmak gerekiyor. Kesin neden belirlenmeden uygun tedavi yöntemine geçilemiyor.

Kaşınma nedeni belirlendikten sonra tedavi için kuşu veteriner hekime götürmek gerekiyor. Veteriner hekim kaşıntıya sebep olan duruma uygun bir tedavi yöntemi belirler. Bu tedavi yöntemine uygun hareket edilirse kaşıntı kendiliğinden sona erecektir.

Kuş sahipleri kaşıntı durumunu ciddiye almayabiliyor. Ancak bu ciddiye alınması gereken bir durumdur. İlerleyen süreçte kuşu derinden etkileyebilir. Bu sorunla karşılaşmamak için zamanında müdahale şarttır.

Kuşlarda Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Geçer?
                                             Kuşlarda Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kuşlarda Kaşıntı Tedavi Yöntemleri

Kuşların kaşıntı hali can sıkıcı bir durum olabiliyor. Bunun için kuş sahipleri veteriner hekimle görüşerek gerekli tedavi yöntemlerini eksiksiz bir şekilde yürütmelidir. Kuşlarda kaşınma sebebi genellikle stresten kaynaklanıyor. Stres halini ortadan kaldırmak çoğu zaman yeterli bir tedavi yöntemi olarak kabul ediliyor.

Kuşlarda kaşıntıyı ortadan kaldırmak için iç parazitin ortadan kaldırılmasına ihtiyaç duyulabiliyor. Böyle durumlarda veteriner hekimin önerdiği tedavi edici damlayı belli oranda suyuna katmak gerekiyor. Kuş o suyu içtikçe iç parazit ortadan kalkacağı için kaşıntı hali de kendiliğinden sona erecektir. Kaşıntıyı ortadan kaldırmak isteyen hayvan sahipleri kafesi, yemlik ve suluğu devamlı temiz tutmalıdır.

Kuşlarda Kaşıntıya Müdahale Edilmezse Ne Olur?

Kuşlarda görülen kaşınma durumu çoğu zaman kendiliğinden geçer. Ancak hayvan sahiplerinin bu durumu devamlı kontrol etmesi gerekir. Aksi halde kaşıntı sebebiyle farklı sorunlar görülebiliyor.

Kuşlarda görülen kaşınma haline müdahale edilmezse şu sorunlarla karşılaşılabilir:

  • Kuşun çevreye olan ilgisi azalabilir.
  • Severek oynadığı oyunlara ilgi duymaz.
  • Devamlı kaşındığı için derisinde yaralar görülebilir.
  • Her zaman kaşınmaya ihtiyaç duyduğu için kendisini strese sokabilir.

Kaşınma durumunu ortadan kaldırırken yalnızca medikal tedavi yöntemleri yeterli kalmayabilir. Hayvan sahipleri tedavi sürecinde kuşa sevgi ve ilgi göstermelidir. Çünkü daha fazla strese giren kuşlar sevgiye ihtiyaç duyar. Sevildiğini hissettiği anda da var olan problemini çok daha kolay geride bırakır.

İlginizi çekebilir: Kuş Oyuncakları

Kuşlarda Kaşıntı Bir Sorun Mudur?

Kuşlarda görülen kaşıntı durumu genellikle mevsimsel koşullardan kaynaklanıyor. Ancak bazı durumlarda farklı sebeplerden ötürü kaşıntı görülebiliyor. Oluşan bu kaşıntı durumu yakından takip edilmelidir.

Çünkü kaşıntı geçmez ve daha da artarsa ilerleyen dönemlerde ciddi bir sorun haline gelebiliyor. Kuşlarda görülen kaşıntıya doğru müdahale için kuşu kısa sürede veteriner hekime götürmek önemlidir.

Muhabbet Kuşum Çok Kaşınıyor Ne Yapmalıyım?

Muhabbet kuşu besleyen kişiler hayvanlarının sık sık kaşındığını görebiliyor. Böyle durumlarda hayvan sahipleri ne yapması gerektiğini sorguluyor. Muhabbet kuşun kaşındığını gören kişiler takviye ilaç yardımı ile duruma müdahale edebiliyor.

Ancak bunun veteriner hekim eşliğinde yapılması gerekir. Muhabbet kuşu kaşıntıdan kurtarmak için damla kullanılabiliyor. Kullanılan bu damla sayesinde hem kaşıntı durdurulur hem de hayvan eski canlılığına kavuşabiliyor.

Kuşlarda Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Geçer?
                                              Kuşlarda Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kuşlarda Kaşıntı Spreyi

Kuşlarda kaşınma durumuna etki eden durumlardan bir tanesi de bit ve piredir. Bit ya da pire bulaşan kuş sıklıkla kaşınacaktır. Böyle bir durumda pek çok kişi kaşıntı spreyine yöneliyor. Ancak kaşıntı için özel olarak üretilen bu spreylerin doğru ve yeterli miktarda kullanılması oldukça önemlidir. Aksi halde beklenen sonuç elde edilemez.

Kaşıntı spreyini alırken ürünün genel özelliklerini iyi incelemek gerekiyor. Ürünün özelliklerini iyi inceleyen kişiler ürünün kuşu için uygun olup olmadığını daha iyi anlıyor. Bu da daha nitelikli bir alışveriş deneyimi sağlıyor.

Kaşıntı spreyi her zaman kaşıntıyı ortadan kaldırmıyor. Böyle durumlarda kaşıntının sebeplerini daha iyi incelemek gerekiyor.

Kuşlarda Kaşıntıyı Azaltmak İçin Pratik Çözümler

Kuşlarda kaşınma durumunu azaltmak için evde pratik çözümler yapılabiliyor. Bunlardan ilki elma sirkesidir. Elma sirkesinin tüylere sıkılmasıyla beraber tüyler daha parlak görünüp kaşıntı azaltılabiliyor. Bunun yanında kuşa vitamin vermek fizyolojisini güçlendirir. Bu da kaşıntıyı azaltabiliyor.

Kaşıntıyı azaltmak isteyen kişiler her gün kafesi ve kafesin içerisini deterjanlı suyla yıkayabiliyor. Bu sayede kafesteki mikroplar ölüyor.

İlginizi Çekebilir: Papağan Vitaminleri

Hangi Kuşlarda Kaşıntı Görülür?

Ülkemizde ve dünyada en fazla beslenen evcil hayvanların başında kuşlar geliyor. Bu denli sevilen hayvanlar olduğu için kaşıntı durumu hangi kuş türünde daha fazla görülür merak ediliyor. Kaşıntı durumu pek çok kuş ırkında olmasına karşın muhabbet kuşlarında daha fazla görülüyor. Muhabbet kuşlarının yanında papağan grubunda da kaşınma durumuna sıklıkla rastlanıyor.

Kuşların Kaşıntısı Ne Kadar Sürer?

Kuş besleyen kişiler kaşıntı durumunu yakından öğrenmek istiyor. Bunun için kaşıntı hali ile ilgili farklı sorular soruyor. Sorulan sorulardan bir tanesi de kaşıntının ne kadar sürdüğüdür. Fakat bu soruya net bir yanıt verilemez. Çünkü kaşıntı, farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Kaşıntı durumu ortalama 3 gün ile 15 gün arasında değişiyor. Ancak farklı sebeplere bağlı olarak süre uzayabiliyor.

Dilerseniz Kedilerde Isırma Problemi ve Çözümü konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: