Kuş Kumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazar:

Kuşların dişleri olmadığı için sindirimleri ağızda başlamaz ve tükettikleri besinler önce kursağa gelir. Buradaki salgılar sayesinde yiyecekler yumuşak bir hal alır ve daha sonrasında ise taşlık bölümüne iletilir. Taşlık, kuşların yedikleri besinlerin iyice öğütülmesini sağlayan bölümdür. Besinleri ezer, sindirime hazırlar ve bağırsaklara gönderir. Kuşlarda sindirim sistemini kısaca bu şekilde özetleyebiliriz. Fakat bu sistemin sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde işlemesi adına kuş kumu kullanımı büyük önem taşımaktadır. Kuş kumu, kuşlar için üretilen özel bir yiyecek değildir ancak tüketildiğinde besinlerin kolayca sindirilmesi adına oldukça yardımcı bir üründür.

Kuş Kumu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kuşlarda insanlardaki gibi bir mide yer almaz. Sindirim, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kursak ve taşlık bölümlerinde gerçekleşir. Taşlık bölümü girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Besinler bu girinti ve çıkıntılar sayesinde iyice öğütülür. Fakat taşlığın tam anlamı ile görevini yerine getirebilmesi adına minik taşlara ihtiyacı bulunmaktadır. Bunun için kuş kumu kullanılması gerekmektedir. Kuşların sindirim sisteminin yükünü hafifleten bu kumlar, her ne kadar yiyecek olmasalar da besleyici olmaları önemlidir. Bu sayede bir yandan sindirime yardımcı olurken diğer yandan ise kuşların bünyeleri için yararlı vitamin ve mineralleri almalarını sağlarlar. Gerekli vitamin ve mineralleri alan kuşlar ise sağlıklı bir iskelet yapısına ve tüylere sahip olurlar.

Kuş kumu, diğer evcil hayvanlar için üretilen kum çeşitleri gibi yaşadıkları ortamın zeminine yayılarak kullanılmamaktadır. Eğer kum yanlışlıkla kafesin zeminine yayıldıysa hemen müdahale edilmelidir. Çünkü kuşların yemleri ile birlikte tükettikleri kuş kumuna dışkıları bulaşabilir. Bu da hastalanmalarına ve hatta yaşamlarının tehlikeye girmesine neden olabilir. Kuş kumu nereye konur sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Yemliklerine uygun miktarda eklenmesi yeterli olacaktır. Çünkü kuşlar, yem ile karıştırılan kumu da yem olarak algılar ve kolaylıkla tüketirler.

Bunların yanı sıra “kuş kumu ne sıklıkla verilmeli” sorusu da önemsenmelidir. Çünkü kuş kumunun fazla tüketilmesi nedeniyle sindirim sistemi problemleri ile karşılaşılabilir. Bu nedenle en ideal olanı haftada bir iki kez vermektir. Ayrıca hijyen açısından kumun düzenli olarak değiştirilmesi oldukça önemlidir.

Kuş Kumu Çeşitleri Nelerdir?

Kuşların sindirim sistemini destekleyen ve daha sağlıklı bir iskelet yapısına sahip olmalarını sağlayan kuş kumları temelde iki farklı çeşitte üretilmektedir. Bunlardan ilki midye kabuğu gibi doğal maddelerden üretilen kumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. İkinci çeşit ise doğada çözünmesi kolay olmayan taş parçalarından üretilen kumlardır. Muhabbet kuşu kumu ya da diğer küçük kuş türleri için tercih edilebilecek en ideal kuş kumları midye kabuklarından üretilenlerdir. Yine kum taşı içerikli olanlar ise daha büyük boy kuşlar için uygundur ve güvercin kumu olarak kullanılabilirler.

Kuş kumları arasında en çok dikkat çekeni ise midye kabuklu ürünlerdir. Çünkü bu ürünlerin içeriğinde yüksek oranda mineral yer almaktadır. Ayrıca bu kumlar yalnızca kuşların sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmalarını sağlamaz, aynı zamanda kemik yapılarını destekler ve güzel bir tüy görünümü sağlar.

Kuş kumu çeşitleri aynı zamanda farklı aromalar da içermektedir. Bu doğrultuda anasonlu ve çilekli başta olmak üzere farklı aromalara sahip ürünler arasından seçim yapılabilir, kafes içerisindeki kötü kokuları engelleyebilirsiniz.

Kuş kumu çok fazla tüketildiğinde sindirim sistemi problemleri görülmesine yol açabilir. Bu nedenle en ideal olanı haftada bir veya iki kez verilmesidir.

Bunların yanı sıra evinde kuş besleyen bireylerin en çok merak ettiği konulardan birisi gaga taşının kuş kumunun yerini tutup tutamayacağıdır. Ancak kuşlar gaga taşını parçalayarak yerler ve böylece parçalar daha kursakta yumuşatılmış olur. Bu nedenle de sindirim ile ilgili çok faydalı oldukları söylenemez. Fakat gaga taşı çeşitleri arasında mineral blok olarak satışa sunulanlar da vardır. Bu ürünlerin kumlu malzemelerden üretilmeleri nedeniyle sindirim açısından fayda sağladıkları söylenebilir. En doğrusu ise gaga taşının yanı sıra kuş kumunun da bulundurulmasıdır.

Kuş Kumu Kullanılmazsa Ne Olur?

Evde beslenen kuşlarının yemine kuş kumunun karıştırılmaması durumunda çeşitli sindirim problemleri ile karşılaşılabilir. Bunların başında da kuşların taşlıklarında doğal olarak bulunan kumun aşınması ve sindirim işleminin tam olarak yapılamaması gelmektedir. Bu durumda kuşlara en kaliteli kuş yemi dahi verilse tükettiklerinden yararlanması mümkün değildir. Kuşların sindirim sisteminin sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde işlemesi için kuş kumunun aksatılmaması büyük önem taşımaktadır.

kuş kumu nedir ne işe yarar

Bunların yanı sıra kuşların sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmaları için düzenli olarak meyve ve sebze ile beslenmeleri sağlanmalıdır. Sonuç olarak kuşların sindirim sistemi için uygun kuş kumunun yanı sıra diğer yem ve besinlerin de doğru seçilmesi gerekmektedir.

Kuş Kumunun Zararı Var mıdır?

Kuş kumunun faydaları ve önemi kısaca yukarıda bahsedildiği gibidir. Fakat bu ürünlerin zararlı olup olmadıkları ile ilgili tartışmalar da mevcuttur. Bu doğrultuda organik kuş kumlarının dışındaki kum çeşitlerinin zararları olabileceğinden bahsedilebilir. Çünkü bu kumlar kuşların sindirim sisteminde tahrişe neden olabileceği gibi tıkanmaya da sebebiyet verebilir. Yine kuş kumunun zararları arasında A, B ve K vitamini eksikliğine neden olması da yer almaktadır. Fakat bahsedilen bu durum, içerisinde odun kömürü barındıran ürünler için geçerlidir. Bu nedenle kum çeşitleri arasından seçim yaparken içeriğine dikkat edilmeli ve diğer kuş malzemeleri ve ürünlerinde olduğu gibi mutlaka güvenilir markalarının ürünleri tercih edilmelidir.

Muhabbet Kuşları İçin En Uygun Kum Çeşidi Hangisidir?

Muhabbet kuşları tohumları kabuklarını çıkararak tüketirler. Bu da vücudun tohumlarda bulunan bir takım vitamin ve enzimleri çok daha kolay almasını sağlamaktadır. Ancak verilen tohumları çok hızlı yemeleri veya tohumun kabuğunu çıkarmamaları durumunda sindirim sistemi ile ilgili sorun yaşayabilirler. Bu noktada ise kum kullanımı devreye girmektedir. Çünkü kalsiyum, vitamin ve mineral kaynağı olan kuş kumları, aynı zaman da sindirimi rahatlatıcı özellik gösterirler.

Muhabbet kuşları için kum satın almadan önce kaliteli ve doğal bir kum seçmeye özen göstermelisiniz. Bunun için ürün açıklamalarını dikkatlice okumalı ve mümkünse güvenilir pet shoplardan alışveriş yapmalısınız. Çünkü piyasada merdiven altı ürünler de mevcuttur ve bu ürünler muhabbet kuşlarının sağlığı açısından tehlikelidir. Yine muhabbet kuşları için en uygun muhabbet kuşu kumu çeşidi ise mürekkep balığı kabuğu ve istiridye kabuğundan üretilen organik ürünlerdir. Bu kumlar, sindirim sistemini desteklemelerinin yanı sıra enerji verir ve canlılık kazandırırlar. Yine tüylerin daha parlak ve sağlıklı görünmesine de yardımcı olurlar.

Tüm bunların yanı sıra kumu, kuşunuza ayrı bir ayrı bir kap içerisinde veriyorsanız yenilebilecek miktarı ayarlayabilmek adına tüketimi takip etmeli ya da kumu sürekli olarak kafeste bırakmamalısınız. Aksi halde kuşunuz gereğinden çok daha fazla kum tüketerek rahatsızlanabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmalısınız.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Muhabbet Kuşu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: