Köpeklerin Nefret Ettiği Şeyler

Yazar:

Her köpek sahibinin köpeklerin doğasıyla ilgili bilmesi gereken bazı şeyler vardır. Çünkü köpeklerin doğası ile ilgili bilgi sahibi olduğunuzda onları daha iyi anlar ve çok daha iyi bir iletişim kurma imkanı bulabilirsiniz. Bu doğrultuda köpek dostlarımızın neleri sevdikleri ve nelerden nefret ettiklerini öğrenmek, iletişim kurma konusunda daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Örneğin; köpekler onları bir şeyler için zorlamanızdan hiç hoşlanmazlar. Eğer köpeğinizin tuvalet alışkanlığı gibi herhangi bir alışkanlığı kazanması için çok ısrarcı davranacak olursanız agresif tavırlar sergileyebilir. Yine yeni bir köpek maması satın aldığınızda yemesi için zorlamanız da köpeğinizin hiç hoşuna gitmeyecektir. Bunların yanı sıra tüylü dostunuz sizi sevdiği veya sahibi olarak gördüğü için hoşlanmadığı bazı davranışlarınıza katlanıyor olabilir. Köpeklerin kendilerine yapılmasından nefret ettikleri hareketleri ya da hoşlanmadıkları diğer pek çok şeyi ifade etmeleri ise zordur. Bu nedenle sevimli dostunuzun mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmesi için köpeklerin nefret ettiği şeyler hakkında bilgi edinmenizde fayda vardır.

Köpeklerin Nefret Ettiği Şeyler Nelerdir?

Köpekler ve insanlar yüzyıllardır birlikte yaşamalarına rağmen, insanların köpekler hakkında bilmediği birçok şey bulunmaktadır. Eğer köpekleri daha iyi anlamak istiyorsak bizimle iletişim kurmak için tercih ettikleri farklı yolları yorumlamayı da bilmeliyiz. Ayrıca şımartmak için yaptığımız herhangi bir hareket aslında onlar için rahatsızlık verici olabilir. Bu doğrultuda köpeklerin nefret ettiği şeyler kısaca aşağıda değindiğimiz gibidir.

Köpeklerin Nefret Ettiği İnsan Davranışları

Birçoğumuz farkında olmadan da olsa köpek dostlarımızın hoşlanmadığı pek çok şey yaparız. Bunların önemli bir kısmı onları şımartmak içindir. Fakat köpekler bizimle aynı fikirde değildir. İşte köpeklerin sevdiğini düşündüğümüz ancak nefret ettikleri bazı davranışlar…

Yüzlerine Üflemek

Köpek sahipleri genellikle komik olduğunu düşündükleri için köpeklerin yüzüne üflerler. Çünkü üflemenin etkisi ile köpekler kafalarını sallar ve patileri ile yüzlerini ovalarlar. Bu dışardan sevimli görünebilir. Fakat gerçek şu ki, köpeklerin yüzüne üflemek onları çok sinirlendirir. Eğer siz de sırf komik olduğu için köpeğinizin yüzüne üflüyorsanız ne kadar komik ya da sevimli görünürse görünsün bu davranışınızdan vazgeçmenizde fayda vardır.

Kucaklamak ve Sarılmak

Köpeklerin nefret ettiği şeyler arasında sarılmak da yer alır. Bu nedenle her ne kadar köpeğinizi sürekli kucaklamak istiyor olsanız da bu davranışınızdan vazgeçmelisiniz. Çünkü bu sevgi göstergesi onların hareketlerini kısıtlar ve bu durumdan nefret ederler. Yine sarılır sarılmaz köpekler bazı rahatsızlık belirtileri gösterirler. Bu belirtiler ise başını arkaya doğru çekme, göz temasından kaçınma ve kulaklarını arkaya alma gibi belirtilerdir.

Sürekli Konuşmak

Köpekler kendileriyle sürekli konuşulmasından hoşlanmazlar. Bunun en temel nedeni ise köpeklerin bedensel ifadeleri sevmeleridir. Bizler ise köpekler bizi hiç anlamasalar dahi onlarla konuşmayı severiz. Evcil dostlarımız her ne kadar otur, kalk ve gel gibi bazı kelimeleri anlasalar da genel olarak bizi anlamazlar. Ekstradan sarf ettiğimiz diğer tüm kelimeler nefesimizi tüketmekten öteye geçmez.

Bağırmak

Bağırmak, köpek dostlarımız tarafından kızgın havlama biçimde algılanır ve bu da strese girmelerine neden olur. Köpek eğitimi sırasında kullanılan tekniklerden birisi ise kötü davranışı engellemek için bağırmak yerine yumuşak ama kesin bir ses tonuyla “hayır” demektir. Yani köpeğiniz istemediğiniz bir şey yaptığında ona bağırmak yerine ses tonunuzu ayarlayarak dikkatini çekmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

köpeklerin nefret ettiği şeyler
Köpeklerin nefret ettiği şeyler derken genelde köpeklerin ortak davranış biçimini anlatmaya çalışsak da bazı köpekler ise bu kuralın dışında kalırlar. Örneğin alkol kokusundan veya acı biberden rahatsız olmayan köpekler de vardır. Ancak siz yine de köpeğiniz için bir parfüm kullanmak istiyorsanız mutlaka köpekler için üretilmiş köpek parfümleri kullanın.

Alaycı Davranışlar

Genellikle çocuklar farkında olmasalar da bunu çok sık yaparlar. Köpeklerin kuyruklarını ve kulaklarını çeker, peşlerinden koşarlar. Bütün bu durumlar köpekleri güvensiz, agresif ve utangaç hale dönüştürür. Bu nedenle özellikle köpekler uyurken, yemek yerken ya da oyuncakları ile oynarken rahatsız edilmemeleri gerekir.

Tüm bunların yanında insanların yaptığı ve köpeklerin nefret ettiği şeyler arasında uzun süre göz göze bakışmak, evde yalnız bırakılmak ve bir oyunu defalarca oynamaya zorlanmak gibi durumlar da yer almaktadır.

Köpeklerin Nefret Ettiği Sesler

Eğer bir köpeğiniz varsa gök gürültüsüne karşı gösterdiği tepkilere mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Köpeklerde gök gürültüsü korkusu ile oldukça sık karşılaşılır. Gök gürültüsü nedeniyle genellikle inilti, havlama, saklanma ve hatta idrarını yapma gibi davranışlar gösterebilirler. Bu korkunun nedeni tam olarak bilinmese de bazı köpeklerde daha sık görüldüğü bilinir. Ayrıca ilerleyen yaş ile birlikte daha belirgin bir hal alabilir. Gök gürültüsü korkusunun üstesinden gelmeye çalışırken köpeğinizi kesinlikle azarlamamalı, çok fazla üzerine düşmemeli ve onu rahatlatmaya çalışmalısınız.

Bunların yanı sıra köpeklerin nefret ettiği sesler arasından gök gürültüsünün yanı sıra elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesinin çıkardığı sesler, çığlık ve yüksek sesli müzikler de yer almaktadır.

Köpeklerin Nefret Ettiği Kokular

Köpeklerin koku alma duyusu insanlarınkinden çok daha güçlüdür. Bu nedenle de güçlü kokular köpekler için oldukça rahatsızlık verici olabilmektedir. Hatta güçlü kokular sebebiyle köpekler burun tahrişlerine dahi maruz kalabilirler. Köpeklerin sevmediği kokular ise şunlardır:

Turunçgil Kokusu

Portakal ve limon gibi meyvelerin kokusu hoşunuza gidiyor olabilir. Çünkü turunçgillerin kokusu bizlere genellikle temizlik hissi verir ve ferahlatır. Fakat aynı şeyi köpekler için söyleyemeyiz. Turunçgil kokusu köpekler için o kadar güçlü bir kokudur ki, burun deliklerine ve hava yollarına dahi zarar verebilir. Bu nedenle eğer evinizde bir köpek varsa onu rahatsız etmemek için kullandığınız zemin temizleyicisini dahi değiştirmeniz gerekebilir.

Diğer yandan köpeğinizin turunçgil kokusundan nefret etmesini avantaja çevirebilirsiniz. Bu doğrultuda limon ve portakal yağı kullanılarak hazırlanan köpek uzaklaştırıcı sprey edinebilir ve köpeğinizin bazı yerlerden uzak durmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu bölgelere limon ve portakal kabukları da koyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Köpek parfüm ve kolonyaları

Acı Biber Kokusu

Acı biber, köpeklerin nefret ettiği şeyler arasında yer alır. Çünkü acı biberin kokusu köpeklerin burunlarına kaşıntıya neden olur, nefes yollarını etkiler ve hapşırmalarına neden olur. Bu nedenle evcil dostunuzun rahatsız olmaması için köpeğinize dokunmadan önce acı biber ile temas ettiyseniz ellerinizi iyice yıkamalısınız.

Amonyak Kokusu

Köpeklerin nefret ettiği kokulardan birisi de naftalindir. Köpekler için çok rahatsız edici olan naftalin, aynı zamanda oldukça zehirlidir. Bu nedenle özellikle küçük naftalin toplarını ortada bırakmamalısınız. Aksi halde evcil dostunuzun karaciğer ve sinir sistemi hastalıkları yaşamasına neden olabilirsiniz.

Son olarak köpekler temizlik ürünlerinin, alkolün ve parfümlerin kokusundan da nefret ederler. Çünkü bu kokular onlar için katlanılamayacak kadar güçlüdür. Köpeğinizin herhangi bir rahatsızlık yaşamaması için bu tür kokulardan uzak durması konusunda hassas davranmalısınız.

Köpeğim Neden Her Şeyi Çiğniyor? konulu yazımızda ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: