Köpeklerde Tırnak Kesimi ve Önemi

Yazar:

Bakımını üstlendiğimiz dostlarımız olan köpeklerin yaşam konforunun yüksek olmasını sağlamak için beslenme ve barınmanın dışında bakım ihtiyaçlarını da gidermemiz gerekir. Köpek bakımının en önemli aşamalarından birisi de köpek tırnak kesimi işlemidir. Köpeklerin tırnaklarını kesmek aynı zamanda pati sağlığı için de oldukça önemlidir. Ayrıca uzun tırnaklar evde mobilyalarınıza ya da oyun oynarken sizlere zarar verebilir. Aynı zamanda hijyenik bir pati için tırnak kesimi gereklidir. Ancak köpekler sert yapılı tırnaklara sahip oldukları için kesim esnasında dikkatli olmalı ve köpeklerin canlarının yanmamasına dikkat edilmelidir. Köpeklerde tırnak kesimi nasıl yapılır sorusunun yanıtını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Köpeklerin Tırnakları Neden Kesilmelidir?

Bir çok hayvanda olduğu gibi köpeklerin de ön ve arka patilerinde tırnakları bulunur. Tırnaklar yere sağlam basmanın yanı sıra toprak eşeleme ve kendilerini korumada da köpekler için önemlidir. Doğal olarak bu tırnaklar zaman içerisinde uzar. Dışarda yaşayan veya düzenli günlük yürüyüşe çıkan köpekler tırnaklarını sert zeminlerde oyun oynarken ya da bir yerleri eşelerken törpüleyebilirler. Fakat törpüleme işlemi her zaman köpeklerinizin tırnaklarını yeteri kadar kısaltmaya yetmeyebilir.

Gerekli bakım sağlanmayan tırnaklar köpeğinizin sağlığını etkileyebilir ve hareketlerini kısıtlayabilir. Sonuç olarak köpekleriniz hareket etmekte zorlanır ve sorunun büyümesi köpeklerin ortopedik rahatsızlık yaşamalarına neden olabilir. Bunların dışında uzun tırnak sebebiyle hareket zorluğu çeken köpeklerde omurga sorunları da ortaya çıkabilir.

Köpeklerde bulunan tırnakların uzun olması ayrıca dışarıda yer alan pislik ve kirin tırnaklarda toplanmasına neden olur. Bu nedenle köpeklerin mikrop kapması ve sağlıklarının bozulması gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

köpeklerde tırnak kesimi
Köpeklerde tırnak kesimi sırasında özellikle siyah renkli tırnaklarda canlı dokuya zarar vermemeye özen göstermelisiniz.

Köpeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Köpeklerin tırnakları köpek sahipleri tarafından kesilebilir. Kişilerin tırnakları kesebilmeleri için köpekler için özel üretilmiş tırnak makaslarını tercih etmeleri gerekir. Böylelikle tırnakların kesilmesinde zorluk yaşanmaz. Doğru bir köpek tırnak makası seçmek tırnak kesme işlemlerini kolaylaştıracaktır.

Köpeklerin tırnaklarının kesilmesi için kişilerin şu adımları izlemeleri gerekir;

 • Köpeğin büyüklüğüne veya cinsine uygun tırnak makası seçilir.
 • Tırnağı kesilecek olan köpeğin patileri nazikçe tutulur.
 • Köpeğin tırnak kesimi esnasında strese girmemesi için ödül maması veya oyuncaklar kullanılarak stresten uzaklaşması sağlanır.
 • Patilerde bulunan tüylerin tırnaklardan hafifçe uzaklaştırılması sağlanır.
 • Köpeklerde tırnakların ortası kavisli ve damarlı haldedir. Kavis bölümüne çok fazla yaklaşılmadan tırnakların kesilmesi gereklidir.
 • Tırnağın kesilmesinden sonra tırnak dipleri ve patinin temizlenmesi sağlanır.

Tırnak kavisine ya da damarlı bölüme çok yaklaşmak köpeğin tırnak damarlarının zarar görmesine ve kanamaya neden olabilir. Bu nedenle tırnak ucunun doğru tespit edilerek kesilmesi gerekir. Tırnak ucunun tespiti beyaz tırnağa sahip köpeklerde kolayken siyah tırnaklı köpeklerde zor olabilir. Damarın tespit edilememesi durumunda ise profesyonel destek almak daha doğru olacaktır.

Köpeklerin Tırnaklarının Kesilmemesinin Zararları Nelerdir?

Köpeklerin uzayan tırnaklarının kesilmemesi köpeklerin zarar görmesine neden olabilir.

Tırnakların kesilmemesi kaynaklı zararlar şunlardır;

 • Köpeklerin kesilmeyen tırnaklarında geriye doğru kıvrılma sorunu çok sık olarak görülür.
 • Uzun tırnaklar köpeğin yürüyüşünü ve hareketlerini zorlaştırır.
 • Tırnak batması gibi problemler meydana gelebilir.
 • Uzun tırnaklar nedeniyle tırnak yüzeylerinde kirlilik ve dolayısı ile mikroplarla teması daha fazla olur.
 • Yeterince düzenli kesilmeyen tırnaklarda bulunan damarlı tabakada tırnakla birlikte uzama sorunları görülür.
 • Uzayan tırnakların kesilmemesi sebebiyle tırnak diplerinde yaralar ve enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.

Köpeklerin bu zararlarla karşılaşmamaları için tırnaklarının belirli aralıklarla kesilmesi gerekir. Böylelikle köpeklerin sağlıklı ve temiz olmaları sağlanabilir.

Köpeklerin Tırnağı Ne Sıklıkla Kesilmelidir?

Köpeklerin tırnakları belirli sıklıkla uzadıkları için tırnakları kesme zamanının düzenli takip edilmesi gerekir. Bu sayede uzayan tırnaklar sorun oluşturmadan kesilerek köpeğin rahat etmesi sağlanabilir. Köpeklerin tırnaklarının kesilmesi için ideal olan zaman aralığı ise 2-3 haftada birdir.

Tırnak kesme aralığı dışarı çıkan veya dışarıya çıkmayan köpeklere göre farklılık gösterebilir. Dışarıya çıkan köpeklerde tırnakların hareketle törpülenmesi mümkün olduğundan tırnak uzama sıklığı daha uzun olabilir. Ayrıca köpeklerin tırnaklarının çok sık kesilmesi tırnak damarının hasar görmesi nedeni ile kanamalara neden olabilir. Bu nedenle tırnak kesim zamanını iyi ayarlamak gerekir.

köpeklerde tırnak kesimi ve önemi

Normal Tırnak Makasıyla Köpeklerin Tırnağı Kesilebilir Mi?

İnsanların kullandığı normal tırnak makaslarıyla köpeklerin tırnağını kesmek hem kolay değildir hem de doğru bir yaklaşım olarak görmek mümkün değildir. Çünkü köpeklerin tırnakları insanlarınki ile kıyaslandığında çok daha sert bir yapıya sahiptir. Normal tırnak makaslarının kullanılması hem tırnağın zor kesilmesine hem de işlem sırasında köpeğin acı çekmesine neden olabilir. Bu nedenle köpekler için üretilmiş olan tırnak makasları tercih edilmelidir.

İlginizi çekebilir: Köpekler için tırnak bakımı ürünleri

Yavru Köpeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Olur?

Yetişkin köpeklerde tırnak kesme aralığı 2-3 haftada bir şeklinde gerçekleşir. Fakat yavru köpeklerin gelişimleri ve yapıları farklı olduğundan bu süre değişebilir. Yavru köpeklerin tırnak kesimi işlemlerini veteriner hekiminize kontrole götürdüğünüzde yaptırarak doğru zamanlamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Yavru köpek sahiplerinin tırnak kesimi için köpeklerinin tırnaklarını kontrol etmeleri ve kesilecek seviyeye ulaştığını tespit ettiklerinde ise kesmeleri gerekir. Bazı köpek ırklarında tırnak uzaması hızlı olurken bazı ırklarda tırnaklar daha geç uzar. Köpeklerinizin tırnak uzunluklarını belirli aralıklarla kontrol etmeniz en uygun zamanlamayı belirlemekte sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca yavru köpeklerdeki tırnakların kesilmesi için yavrular için üretilen tırnak makasları kullanılmalı ve kesim esnasında tırnak damarlarına zarar vermemeye dikkat edilmelidir.

Köpeklerin Tırnakları Nerede Kestirilebilir?

Yavru veya yetişkin köpeklerin tırnaklarının köpek sahipleri tarafından kesilmesi mümkündür. Özellikle tırnak kesimine izin veren ve sakin yapılı köpeklerde bu işlem doğru bir tırnak makası kullanılarak kolayca yapılabilir. Ancak tırnak kesiminden hoşlanmayan ve kolay kolay izin vermeyen köpeklerin tırnak kesimi pet kuaförler tarafından yapılabilir. Ayrıca pet kuaförlerden tırnakların kesimi dışında törpüleme ve tırnak bakım hizmeti almanızda mümkündür. Eğer bu imkan yoksa bölgenizde bulunan veteriner hekimlerden de yardım alabilirsiniz.

Köpek Tırnak Kesimi Fiyatları

Köpeklerin tırnak kesimi için pet kuaför, bakım merkezi veya veteriner hekimi tercih edildiğinde alınacak hizmet için belirli bir ücretin ödenmesi gerekir. Köpek tırnak kesimi fiyatları tercih edilen merkeze, bulunan şehre ve köpeğin tırnaklarının durumuna göre değişebilir.

Dilerseniz Pomeranian Irk Özellikleri ve Bakımı konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: