Köpeklerde Pireden Nasıl Kurtulunur?

Yazar:

Köpekler yaşamları boyunca birçok cilt hastalığı ile karşılaşabilirler. Bu cilt hastalıklarının bir kısmı eksik ya da hatalı bakımdan kaynaklanırken bazıları ise parazit kaynaklıdır. Köpeklerde görülen ve ciltlerinde rahatsızlığa neden olan dış parazitlerden birisi de piredir. Pireler kan ile beslenen canlılardır. Köpeklerin tüylerine yerleşerek yumurtalarını ve dışkılarını tüylerinin arasına bırakırlar. Pire sorunu yaşayan köpekte birçok problem görülebilir. Cildinde kabuklanma, kırmızı noktalar ve kaşıntı bu problemlerden birkaçıdır. Köpek, pirelerin neden olduğu kaşıntı nedeniyle sık sık yalanır ve kaşınır. Köpeklerde pire sorunu anemi yani kansızlığa da neden olabilir. Bu sorun genellikle genç yavru ya da yaşlı köpeklerde daha sık görülür. Ancak evcil dostunuz dışarıda çok fazla zaman geçiriyorsa o da risk altındadır. Pirelenme her ne kadar sinir bozucu bir durum olsa da tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Peki, bir köpeğin pirelendiği nasıl anlaşılır? Köpeklerde pirelerden kurtulmanın yolları nelerdir?

Köpeklerde Pire Belirtileri

Pire, hayatımızın hemen her döneminde karşılaşabileceğimiz farklı türleri olan bir canlıdır. Ancak hayvan pireleri çok daha yaygın olarak görülmektedir. Köpeklerde yaygın olarak görülen pire türü ise “Ctenocephalides felis”dir. Köpek pirelerine daha çok sokakta yaşayan köpeklerde rastlanır. Fakat evinizde köpek besliyorsanız dolaştırmaya çıkardığınızda pire kapabilir. Pireler bir yerden başka bir yere çok çabuk zıplayabilirler. Bu nedenle de köpeklerde pire ile mücadele oldukça zordur. Ayrıca köpeğinizdeki pireleri erken fark etmeniz oldukça önemlidir. Çünkü zamanında müdahale edecek olursanız bu sorundan daha kolay kurtulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Köpek Pire ve Kene Damlası

Pireler köpeklerde şiddetli kaşıntıya neden olduğu için köpeğinizin yere sürtünerek kendini kaşımaya çalıştığını görebilirsiniz. Ancak bu durum evcil dostunuzun cildinde tahrişe neden olabilir. Köpeklerde pire sorunu enfeksiyona dahi yol açabilir. Özellikle baş, kuyruk, kol çukurları ve boyun bölgesinde iltihaplanmaya sebep olabilen pire istilasının diğer belirtileri ise şöyledir:

  • Köpeğin pirelenme nedeniyle kaşınan bölgeleri yalaması ya da ısırması,
  • Derisinde genellikle kırmızı ve kanlı yaralar oluşması,
  • Vücudunun bazı bölgelerindeki tüylerin dökülmesi,
  • Anüs çevresinde oluşan tenya larvaları,
  • Dirsek, diz ve ayak bileği gibi bölgelerde deri döküntüleri,

Köpekler, pirelere karşı kendi boyutlarına ve karakterlerine göre farklı tepki verirler. Özellikle küçük ırk köpekler ve yavru köpekler daha büyük tepki verirler. Bu anlamda köpeğiniz ile ilgili diğer tüm sorunlarda olduğu gibi hassas davranmalı, daha ciddi boyutlara ulaşmaması için pire sorununa zamanında müdahale etmelisiniz. Aksi halde pireler tüm evi ele geçirebilir ve size de sıkıntılı anlar yaşatabilir.

köpeklerde pireden nasıl kurtulunur
Pire sorununun yaygın olmadığı dönemlerde veya kış aylarında basit uygulamalar ile pirelerden kurtulmak mümkün olsa da pirenin yoğun olduğu dönemlerde köpek pire damlası veya köpek pire tasması gibi ürünleri çok daha sık ve düzenli kullanmak gerekebilir.

Köpeklerde Pire Sorunu Nasıl Çözülür?

Köpekte pireden kurtulmak için doğal yöntemleri ya da özel pire ürünlerini kullanabilirsiniz. Ancak köpeğiniz için köpeklere özel üretilen pire ürünlerini kullanmalısınız. Köpek için kedi pire ilacı veya kedi için köpek pire ilacı kullanmak doğru bir yaklaşım değildir ve ayrıca tehlikeli de olabilir.

Pire ile Mücadele İçin Doğal Yöntemler

Köpeklerde pire sorunu ile mücadele için kimyasal içerikli ürünleri bilinçsizce kullanmak bazı riskleri de beraberinde getirir. Herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmamak adına doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Köpekler için doğal pire ilacı olarak badem yağı, sedir ağacı yağı ve lavanta esansı karışımı kullanılabilir. Bunun için 10 ml badem yağı, 10 damla kadar lavanta yağı ve 5 damla sedir ağacı yağını karıştırarak hafta da 1-2 kez köpeğinizin vücuduna uygulayabilirsiniz. Bu karışım pireleri evcil dostunuzdan uzak tutabilir.

Köpeğiniz pirelendiyse yukarıda bahsettiğimiz doğal pire ilacını uygulamadan önce pireleri yok etmeniz gerekir. Bunun için kullandığınız köpek şampuanının içine 4-5 damla kadar okaliptüs yağı katarak köpeğinizi iyi bir şekilde yıkamalısınız. Bu işlemin ardından köpeğinizi kurulayın ve içine 2-3 damla kadar okaliptüs yağı eklediğiniz suyu sprey şişesine koyarak kuru tüylere sıkın. Pireler ve diğer parazitler genellikle okaliptüs yağının kokusundan nefret ederler. Ayrıca okaliptüs yağı köpeğinizin tüylerinin daha sağlıklı ve parlak görünmesini de sağlayacaktır. Ancak pireleri köpeğinizden uzaklaştırmak için okaliptüs yağını kimyasal pire ilaçlarından daha sık uygulamanız gerekebilir.

İlginizi çekebilir: Köpek Pire Tarakları

Pirelerden kurtulmak için etkili diğer bir doğal yöntem ise elma sirkesidir. Bunun için köpeğinizin suyuna elma sirkesi koyabilirsiniz. Ancak evcil dostunuz elma sirkesinden hoşlanmazsa yarım litre suya bir miktar elma sirkesi ekleyerek tüylerine püskürtün. Elma sirkesinin kokusu pireler için köpeğinizi cazip olmaktan çıkaracaktır.

Bunların yanı sıra evcil köpeklerde pire ile mücadele için pire tarağı da etkili olmaktadır. Köpeğinizi okaliptüs yağı eklediğiniz köpek şampuanı ile yıkadıktan sonra pire tarağı ile tarayacak olursanız pirelerin büyük bir kısmını yok etmeniz mümkün olabilir.

köpeklerde pire sorunu
Uzun süre aşırı sayıda pireye maruz kalmak yavru ve yaşlı köpeklerde ciddi problemlere neden olabilir. Bu nedenle bu iki köpek gurubunu dikkatle takip etmeli ve pire sorunu varsa hızla çözülmelidir. Pire damlası kullanırken gerekirse pire tasması da kullanılabilir. Gerektiğinde veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmeyiniz.

Pireden Kurtulmak İçin Kullanılabilecek Diğer Yöntemler

Pirelerin çok yaygın olmadığı dönemlerde doğal yöntemler kullanarak köpek piresinden kurtulmak mümkün olabilir. Ancak bu yöntemler ile köpeğinizdeki pire sorunundan kurtulamadıysanız başka yöntemlere de başvurabilirsiniz. Uygulayabileceğiniz diğer etkili yöntemler ise kısaca şöyledir:

●     Köpek Bit ve Pire Şampuanı

Köpekler için özel olarak üretilen pire şampuanlarının içinde parazit önleyici ve kovucu bazı kimyasallar yer alır. Ancak köpek için pire şampuanı satın alırken dikkatli olmalı ve şampuanın üstünde yazan açıklamaları iyi okumalısınız. Çünkü bazı pire şampuanları köpeklerin gözlerine herhangi bir zarar vermezken bazılarının ise göz ile herhangi bir şekilde temas etmemesi gerekir.

İlginizi çekebilir: Köpek Şampuanları

●     Pire Spreyi

Köpeklerde pire temizliği için etkili sonuçlar veren bir diğer ürün ise köpek pire spreyidir. Fakat bu spreyler arasından seçim yaparken spreyin hem pirelere hem de yumurtalara etki ettiğinden emin olmalısınız. Çünkü evcil dostunuzdaki pirelerden kurtulmak istiyorsanız her ikisini de tamamen yok etmelisiniz. Yine köpek pire spreyi kullanımı sırasında dostunuzun gözlerini korumalı; spreyin kulaklarına, ağzına ve burnuna gelmemesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca spreyi kullanırken eldiven kullanarak kendinizi de korumalısınız.

●     Pire Tozu

Toz şeklindeki bu kimyasal da pire spreyleri ile aynı mantığa sahiptir. Veteriner hekimin önerdiği miktarda pire tozunu köpeğinizin tüm vücuduna yine önerilen sıklıkta uygulayın. Ancak pire tozunun tüm vücuda yayıldığından emin olmalısınız. Bu, bit ve pirelerden tam anlamıyla kurtulmanız adına oldukça önemlidir.

●     Parazit İlaçları

Köpeklerde pire sorunu için uygulanan sprey ve tozların yanı sıra tabletler ve sıvılar ile ağız yoluyla tedavi de uygulanabilir. Yine pire yumurtalarının gelişmesini önlemek adına enjeksiyonlar da yapılabilir. Fakat genellikle enjeksiyonların yanında topikal bir tedavi de uygulanması gerekmektedir.

●     Pire Tasması

Pire tasmaları daha çok lokal etkili ürünlerdir. Eğer pire ile mücadele için köpek pire tasması kullanacaksanız kalitesine dikkat edin. Çünkü bazı tasmalar çok ince olabiliyor ve kolayca parçalanabiliyor. Ayrıca pire tasması evcil dostunuzda alerjiye ya da tüy dökümüne neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız pire tasmasını hemen çıkarmalısınız.

Köpeğinizde pire olduğunu düşünüyorsanız en uygun tedavi ile ilgili bilgi almak adına veteriner hekime danışmalısınız. Ayrıca pireden kurtulma aşamasında köpeğinize dikkat ettiğiniz kadar evinizdeki mobilyaların, varsa kalorifer peteklerinin ve halıların temizliğine de dikkat etmelisiniz.

Köpeklerde Şaşılık (Strabismus) konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: