Köpeklerde Pati Bakımı

Yazar:

Köpeklerin patilerinin altında yumuşak bir doku yer alır ve bu doku eklemleri için yastıklama yapar, darbelerin etkisini azaltır. Ayrıca yumuşak dokunun sert ve bozuk yüzeylerde yürümeyi kolaylaştırma, çok sıcak ve soğuktan koruma gibi işlevleri de bulunmaktadır. Bu nedenle köpeklerde pati bakımı kesinlikle ihmal edilmemeli, rutin bakımlarının arasına mutlaka dahil edilmelidir. Yine söz konusu pati bakımı olduğunda tırnakların kesilmesi, patilerde oluşan çatlakların tedavisi ve pati aralarına kaçan yabancı cisimlerin uzaklaştırılması gibi pek çok faktörden bahsedilebilir. Pati bakımı yapılırken bu faktörlerin hepsi göz önünde bulundurulmalı ve hiçbir adımı atlamadan bakımlar düzenli olarak yapılmalıdır.

Köpeklerde Pati Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerde pati bakımı pek çok köpek sahibinin merak ettiği bir konudur. Pati bakımı her ne kadar kolay gibi görünse de oldukça hassas bir işlemdir. Tüylü dostlarımızın mutlu adımlar atabilmeleri için pati ve tırnak bakımları herhangi bir adım göz ardı edilmeden doğru şekilde yapılmalıdır. Siz de köpeğinizin pati bakımı için bahsedeceğimiz adımları uygulayarak her daim bakımlı patilere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Tırnakların Kesilmesi

Evde beslenen köpeklerin tırnaklarının düzenli aralıklar ile kesilmesi gerekir. Özellikle asfalt ya da fayans gibi zeminlerde yürüdüklerinde tıklamaya benzeyen sesler duyuluyorsa tırnakların kesilme vakti gelmiş demektir. Çünkü köpeklerin tırnakları yerle temas etmeyecek uzunlukta olmalıdır. Fakat köpeklerde tırnak kesimi çok kolay bir işlem değildir. Bilinçsizce yapılan işlemler sırasında köpeğin canı acıyabilir ve bu nedenle tırnaklarının kesilmesine izin vermez. Ayrıca canı yanan köpek anlık bir refleks ile saldırıya dahi geçebilirler. Bu anlamda köpeğiniz tırnaklarının kesilmesine izin vermiyorsa bir veteriner hekimden yardım alabilirsiniz.

Uysal ve uslu bir köpeğiniz varsa bu durumda tırnak kesme işlemini kendiniz kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ancak köpek tırnak bakımı için doğru makası seçtiğinizden emin olmalısınız. Özellikle insanların kullanımına uygun tırnak makasları ile köpeğinizin tırnaklarını kesmeye çalışmamalı, sevimli dostunuz için uygun bir köpek tırnak makası satın almalısınız. Ayrıca köpeğinizin tırnaklarını keserken pati aralarını da kontrol etmelisiniz. Çünkü tüyler zamanla pati aralarında kıtıklar yaparak ve kalınlaşarak basma problemlerine neden olabilir. Ayrıca bu tür kıtıklar arasına çalı çırpı ve dikenler de girerek canının yanmasına sebep olabilir.

Bunların yanı sıra tırnakların yanlış kesilmesi halinde kanama meydana gelebilir. Böyle durumlarda ilk yardımı köpeklerde tırnak kanaması için özel olarak üretilen kanamayı durdurucu preparatlar ile yapmakta fayda bulunmaktadır.

Pati Altlarının Nemlendirilmesi ve Pati Masajı

Köpeklerde pati bakımı için en önemli noktalardan birisi de pati altlarının nemlendirilmesidir. Patiler, yeterince nemli ve yumuşak olmadığında kurur ve kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamalar, köpekte ağrı ve acıya neden olacaktır. Pati altlarının nemlendirilmesi için insanların kullanımına uygun nemlendiricileri kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu tür nemlendiriciler, köpeğinizin patilerini gereğinden fazla yumuşatır ve daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bunun yerine köpek pati bakım kremi kullanılmalıdır. Pati kremleri, deri çatlamalarını ve kuruluğu önler,  ciltte rahatlık hissi oluştururlar.

Pati bakımı için edindiğiniz krem ile köpeğinizin patilerine masaj yapmanız da yararlı olacaktır. Çünkü pati masajı kan dolaşımını hızlandırır ve köpeğin rahatlamasını sağlar. Masaja patinin tabanından başlamalı ve parmak aralarıyla devam etmelisiniz. Eğer masaj sırasında parmak aralarındaki tüylerin uzadığını fark edecek olursanız tüyleri tarayın ve sonra bir makas yardımı ile dikkatlice kısaltın.

köpeklerde pati bakımı
Sıcak, soğuk, sivri cisimler ve kimyasallar köpeklerin patileri için problem demektir. Bu nedenle gerektiğinde köpek ayakkabısı kullanabilirsiniz.

Patilerin Mevsimsel Bakımı

Köpeklerde pati bakımı mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. Özellikle kış aylarında yaşanan şiddetli soğuklar, patinin çatlamasına ve sertleşmesine sebep olabilir. Yine buzların çözülmesi için yollara serpilen tuz ve kimyasallar ise patinin su toplamasına ve enfeksiyona yol açabilir. Ayrıca patisini yalayan köpekler kimyasalları yutarak zehirlenebilirler. Bahsedilen bu tarz olumsuzluklar ile karşılaşmamak adına kış aylarında yapılan yürüyüşlerin ardından köpeğinizin patilerini ılık su ile yıkamaya ya da silmeye özen göstermelisiniz.

Kış aylarında patiler ile ilgili yaşanabilecek olumsuzlukları tamamen ortadan kaldırmak için köpek ayakkabıları da kullanılabilir. Olası pati yaralanmalarından koruyan köpek ayakkabıları, köpeğinizin yürümesi ve koşması sırasında rahatsızlık vermez, kullanım kolaylığı sağlar.

Bunların yanı sıra sıcak yaz günlerinde yaptığınız yürüyüşler sırasında köpeğiniz kaldırımın ya da asfaltın sıcaklığını hisseder. Bunu sıcak bir yaz gününde plajdaki sıcak kuma çıplak ayakla basmanız gibi düşünebilirsiniz. Kumun sıcaklığı sizin için dayanılmaz olacaktır. Bu nedenle yaz aylarında köpeğiniz ile yürüyüş yaparken canının yanabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Yine sıcak yüzünden köpeğinizin patilerinde yanık veya su toplaması olmaması için onu çok sıcak saatlerde yürüyüşe çıkarmayın. Ayrıca yara ve yanıkları önlemek adına kum ve asfalt gibi ısı biriktiren alanlardan uzak tutun. Her şeye rağmen patilerinde yanık ve yaralar oluşuyorsa küçük yaraları antibakteriyel sabunla temizleyip ardından steril bir bez ile sarabilirsiniz. Fakat ciddi yanık ve yaralar için köpeğinizi kaybetmeden bir veteriner hekime götürmelisiniz.

Köpeklerde Pati Problemleri Nasıl Önlenir?

Köpeklerin pati sağlığının korunması adına düzenli olarak pati bakımlarının yapılması gerekir. Bunun yanı sıra yaşanabilecek problemler ile ilgili farklı önlemler de almak gerekir. Bu önlemlerden birisi de köpeğin egzersiz programı ile ilgilidir. Özellikle yeni bir egzersiz programına başladığınızda köpeğinizi çok yormamalı, tempoyu yavaş yavaş arttırmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde egzersizlere çok yorucu bir yürüyüş veya koşu ile başladığınızda köpeğinizin bu duruma alışık olmayan patileri yaralanabilir.

Köpeklerde pati bakımı yaparken yürüyüşler sırasında patilerine batabilecek cisimler de göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle köpeğinizi bahçenizde besliyorsanız pati sağlığını korumak için sivri çakıl taşı gibi cisimleri ondan uzak tutmalısınız. Ayrıca sizin çıplak ayakla basamadığınız herhangi bir zemin ya da cisme köpeğinizin de basamayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bunların yanı sıra köpeklerin patileri ile ilgili yaşanabilecek sorunlarından birisi de patilerde meydana gelen şişlik ve ödemlerdir. Bu, bazen çok önemli bir problem olmayabilir ancak şişmenin altında yatan sebepler mutlaka araştırılmalıdır. Çünkü şişen patiler köpeğinize rahatsızlık ve acı verebilir. Bunun önüne geçmek için patiler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Özellikle patilere batan cisimler, böcek ve örümcek ısırıkları, ayak parmaklarındaki kırıklar, yaralanmalar ve enfeksiyonlar ve alerjiler şişmeye neden olabilir.

Köpeğinizin patilerinde bir şişkinlik fark edecek olursanız öncelikle bir nesnenin batıp batmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer bir şey batmışsa ve görebiliyorsanız onu çok dikkatli bir şekilde çıkarmalısınız. Fakat köpeğiniz bu işlem sırasında uysal ve sakin davranmayabilir. Sevimli dostunuz patisine müdahale etmenize karşı çıkıyorsa bu durumda bir veteriner hekimi ziyaret etmenizde fayda bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Köpeklerde Tüy Dökülmesi ve Alınacak Önlemler

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: