Köpeklerde İdrar Kaçırma Sorunu

Yazar:

Köpek dostlarımız kendilerini konuşarak ifade edemeseler de bizlere davranışları ile çeşitli mesajlar verirler. Bu mesajları doğru okumak ise oldukça önemlidir. Sergiledikleri her davranış karşısında kızmak ya da eğitimlere cevap vermediklerini düşünerek umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Bunların yerine davranışları ile tam olarak ne anlatmak istediklerini ve sorunun ne olduğunu düşünmek gerekmektedir. Bu doğrultuda köpek sahiplerinin evcil dostlarında karşılaştıkları ve can sıkıcı sorunlardan birisi idrar kaçırmadır. Köpeklerde idrar kaçırma sorunu hemen her yaşta köpekte karşılaşılabilecek bir durumdur. Ancak burada bahsettiğimiz idrar kaçırma durumunu tuvalet eğitimini tam olarak almamış yavru bir köpeğin idrar kaçırması ile karıştırmamak gerekir. Bahsettiğimiz durum, köpeğin tuvalet eğitimi almış olmasına rağmen psikolojik ya da patolojik nedenlerden dolayı idrarını tutamaması ve uygun olmayan yerlere yapmasıdır.

Köpeklerde İdrar Kaçırma Sorunu Neden Kaynaklanır?

Hiç beklemediğiniz bir zamanda evcil dostunuz evinizin herhangi bir köşesine idrarını yapabilir. Hatta yeni gezdirdikten sonra dahi çeşitli yerlerde küçük idrar damlaları ile karşılaşabilirsiniz. Bu problemi yaşayan köpeklerde daha pek çok belirti görülebilir. Örneğin, köpeğin idrar kaçırması nedeniyle cinsel organını yaladığını görebilirsiniz. Yine alt karın kısmıyla arka bacakların arasında ıslaklık ve vulva etrafında bir kızarıklık olabilir. Ayrıca köpeğinizin yatak ya da oyuncaklarında idrar lekeleri ile karşılaşabilirsiniz. Köpeklerde idrar kaçırma sorunu farklı pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenleri kısaca şöyle açıklayabiliriz.

Köpeklerde idrar kaçırma bazen protesto kaynaklı olsa da çoğunlukla bir rahatsızlık nedeniyle ortaya çıkar.

Sağlık Sorunlarından Dolayı İdrar Kaçırma

Köpeklerin idrar kaçırması çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bunların başında da üriner sistem hastalıkları gelmektedir. Özellikle köpeklerde idrar yolu enfeksiyonu kasların yeterince çalışmamasına neden olur. Bu da istemsiz olarak idrar kaçırmaya yol açar. İdrar yollarında görülen enfeksiyonlar erkek ve dişi köpeklerde farklılık gösterebilir. Yine sinirsel problemler de idrar kaçırmaya sebep olabilir. İdrar yollarını ve idrar kesesini kontrol eden sinirlerde meydana gelen hasar ya da baskı idrar kaçırmaya yol açar. Yine nadir de olsa çeşitli operasyonların ardından sinir üzerinde oluşan tahribatlar da bu sorunu beraberinde getirebilmektedir.

Köpeklerde idrar kaçırma nedenleri arasında doğumsal anomalilerden de bahsedebiliriz. Çok sık rastlanan bir durum olmasa da üriner sistem organlarında meydana gelen anomaliler sonucu idrar kaçırma görülebilir. Bu durum genellikle erken yaşlardaki köpeklerde görülmektedir. Bunların yanı sıra köpeklerde prostat, omurilik yaralanmaları ve çeşitli hormonal sorunlar idrar kaçırmaya sebebiyet veren durumlar arasında yer alır.

Irksal Yatkınlık

Bazı büyük ırk köpekler diğerlerine göre idrar kaçırma sorununa daha yatkındır. Bu köpek ırkları arasında; Dev Schnauzer, Alman Çoban köpeği, Boxer ve Doberman gibi ırklar da yer almaktadır. Özellikle 20 kg’ın üzerindeki köpeklerin önemli bir kısmı idrar kaçırma sorunu ile karşılaşmaktadır. Yine daha küçük ırklarda ise bu oran çok daha azdır.

Davranış Bozuklukları

Köpeklerde idrar kaçırma sorunu davranış bozukluğu ile alakalı olabilir. Özellikle tuvalet eğitimi sırasında gereksiz yere cezalandırma davranış bozukluklarına neden olabilir. Evin farklı alanlarında idrar lekeleri görmek ve bunları temizlemek zorunda kalmak hiç hoş değildir. Ancak bu, tuvalet eğitimi sırasında kaçınılmaz bir durumdur ve sabırlı olmanız gerekir. Bu süreçte köpeğinizi kızarak cezalandırmak korku yaşamasına ve idrarını kaçırmasına neden olabilir. Ayrıca eve misafir geldiğinde aşırı heyecanlandığı, bazı seslerden korktuğu ya da evdeki kavga nedeniyle oluşan gerginlikten dolayı da idrar kaçırma problemi yaşayabilir.

Bunların yanı sıra özellikle bir barınaktan sahiplendiğiniz dostunuzun geçmiş yaşantısını bilemeyeceğiniz için korkularına sabırla yaklaşmalı ve sorunu ortaklaşa yenmeye çalışmalısınız.

köpeklerde idrar kaçırma sorunu
Davranış bozukluğu, protesto veya herhangi bir hormonal veya başka nedene dayalı idrar kaçırma mutlaka sabırlı ve anlayışlı bir yaklaşımla tedavi edilebilir. Sinirlenerek yapılan sert bir yaklaşım problemi büyütmekten başka bir işe yaramaz.

Cinsiyet Faktörü

İdrar kaçırma sorunu dişi köpeklerde daha çok görülmektedir. Çünkü dişi köpeklerin idrar kesesinin gelişimi 2 yıl kadar sürebilmektedir. Bu nedenle de aşırı korku ya da heyecan yaşamaları durumunda istemsiz olarak idrar kaçırabilirler. Özellikle küçük boyutlu dişi köpeklerde idrar kaçırma sorunu çok daha sık görülür. Bu tür köpek sahiplerinin bu süre içerisinde köpeklerini daha sık dışarıya çıkarmaları gerekebilir.

Dişi köpeklerde idrar kaçırma östrojen hormonunun yeterli seviyenin altında olması durumunda da görülebilir. Özellikle kısırlaştırılan dişi köpeklerde idrar kaçırma problemi ile karşılaşmak olağandır. Bu durumun tespiti ve tedavisi için mutlaka bir veteriner hekime başvurulmalıdır. Sorunun tespit edilmesinin ardından hormon takviyesi yapılarak sorun çözülebilir.

Erkek köpeklerde idrar kaçırma ise tıpkı dişi köpeklerde olduğu gibi hormonal dengesizliklerden kaynaklanabilir. Erkek köpeklerde östrojen hormonunda yaşanan dengesizlik, istemsiz idrar kaçırma problemini doğurabilir. Erkek köpeklerde görülen bu hormonal dengesizlik, uzman bir veteriner hekim tarafından yapılacak hormon takviyeleri ile çözülebilmektedir.

Yaşlılık

Yaşlı köpeklerde idrar kaçırma oldukça sık görülen bir durumdur. Eğer yaşlı köpeğiniz böyle bir problem yaşıyorsa idrarını yaparken farkına varamaz ve çeşitli yerlerde idrar lekeleri oluşabilir. Bu davranışı nedeniyle onu cezalandırmamanız büyük önem taşır. Çünkü yaşlı dostunuz bilerek değil, durumu kontrol edemediği için idrar kaçırır.

Köpeklerde İdrar Kaçırma Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Bu sorunun tedavi edilebilmesi için öncelikli olarak altında yatan nedenin tespit edilmesi gerekir. İdrar kaçırmaya neden olabilecek çok fazla sebep olduğu için ana nedeni tespit etmek zor olabilir. Veteriner hekim muhtemelen bir enfeksiyonun olup olmadığını kontrol etmek adına idrar tahlili, idrar kültürü ve fiziksel muayene gibi çeşitli işlemler uygulayacaktır. Yine evcil dostunuz su içtiği zaman idrarını tutmakta sorun yaşıyorsa, şeker hastalığı gibi susuzluğa neden olabilecek durumları elemek için kan testi de yapabilir. Ayrıca herhangi bir yaralanmanın varlığını kontrol etmek adına ultrason gibi bazı testler yapması da söz konusu olabilir.

Köpeklerde idrar kaçırma sorunu için sfinkter (büzücü) kaslarının güçlenmesi adına bazı ilaçlar veya vitaminler kullanılabilir.

Bunların yanı sıra köpeğinizin idrar kaçırma sorunu ile başa çıkmak için siz de bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin, sıvıyı emen bir köpek çiş pedi kullanabilirsiniz. Yine köpeğinizi normalden daha sık dışarıya çıkarın. Bunun için özellikle de derin uykudan hemen sonra, sabah ve akşam saatlerini tercih edebilirsiniz. Evcil dostunuzun derisinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı önlem almak adına bulunduğu yerin her zaman temiz kalmasına özen göstermelisiniz. Çünkü idrarın yüksek yakıcı özelliği bulunur ve deride ciddi derecede tahrişe neden olabilir. Ayrıca konu ile ilgili neler yapabileceğiniz hakkında veteriner hekiminize danışmanızda fayda bulunmaktadır.

Köpeklerin Nefret Ettiği Şeyler konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: