Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Yazar:

Köpeklerin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri adına bakımlarının eksiksiz olarak yapılması büyük önem taşır. Köpek bakımı ile ilgili en önemli detaylardan birisi ise göz temizliğidir. Düzenli olarak yapılan göz temizliği, köpeklerin gözlerinin sağlıklı olmasını ve enfeksiyonların önlenmesini sağlamaktadır. Aksi halde göz bakımı ihmal edilen köpeklerin gözlerinde kaşıntı, akıntı, çapaklanma ve şişlik gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Eğer gerekli önlemler alınmazsa sonunda çok ciddi göz problemleri ile karşılaşabilirler. Bu nedenle köpeklerde göz temizliği kesinlikle aksatılmamalıdır. Peki, köpeklerin göz temizliği nasıl yapılır?

Köpek Göz Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Köpeklerin gözlerinin düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Ancak herhangi bir göz hastalığı yaşayıp yaşamadıkları ile ilgili belli aralıklar ile kontrollerinin yapılması da büyük önem taşır. Bu kontrolleri köpek sahiplerinin gerçekleştirmesi mümkündür. Öncelikli olarak köpek ışık alan bir alana götürülerek gözlerinin içine doğrudan bakılmalıdır. Sağlıklı bir köpeğin gözleri berrak ve parlaktır. Yine göz küresinin çevresi ise beyaz renkte, her iki göz küresi eşit boyutta olmalıdır. Bunların ardından köpeğin alt göz kapağı aşağıya doğru çekilerek gözün iç hattı incelenmelidir. Çünkü köpek göz hastalıkları genellikle bu bölgeden baş göstermektedir. Kontroller sırasında gözün iç kısmının kırmızı veya beyaz olduğu fark edilirse köpek daha ayrıntılı bir inceleme için mutlaka veteriner hekime götürülmelidir. Ayrıca kendi yaptığınız kontroller sırasında kesinlikle köpeğinizin göz küresine elle veya başka bir cisim ile dokunmayınız. Göz üzerinde herhangi bir şey görüyorsanız almaya çalışmak yerine mutlaka veteriner hekime götürünüz.

Göz temizliği sırasında köpeğinizin göz küresine kesinlikle elle veya başka bir cisim ile dokunmayınız.

Köpeklerin göz sağlığını korumak adına farklı göz akıntılarını tanımak oldukça önemlidir. Bir köpeğin gözlerinde yeşil ve sarı renkte akıntının varlığı enfeksiyona işaret ediyor olabilir. Yine gözlerinde kızarıklık fark edilmesi durumunda en kısa sürede bir veteriner hekime götürmek gerekmektedir. Ayrıca göz hastalıklarından korunmaları için banyo seansları sırasında göz temizliği yapılmalıdır. Fakat bunun için illa banyo seanslarını beklemek gerekmez. Gözlerinde çapak ve benzeri maddelerin biriktiği fark edildikçe göz temizliği yapılmalı ve gözlerinin her daim bakımlı kalması sağlanmalıdır. Köpeklerde göz temizliği çok kolay adımlar ile gerçekleştirilebilecek bir işlemdir. Bu adımları ise kısaca şöyle açıklayabiliriz.

Köpeğin Göz Çevresindeki Tüyler Kesilmeli

Özellikle uzun tüylü köpek ırklarının göz çevresindeki tüyler düzenli olarak kesilmeli ve göz çevresi, göze girebilecek uzun tüylerden arındırılmış olmalı. Aksi halde uzun tüyler gözle temas ederek göz akıntılarına, kahverengi gözyaşı lekelerine ve çok daha önemlisi enfeksiyonlara neden olacaktır. Köpeklerde gözyaşı lekesi özellikle Poodle gibi köpek ırklarında sıklıkla görülen bir durumdur. Köpeklerde gözyaşı lekesinin önüne geçmek için düzenli olarak göz bakımı yapılmalı ve göz çevresindeki tüyler kesilip temizlenmelidir. Ancak bu sırada çok dikkatli davranılmalı. Çünkü temizlik sırasında köpeğiniz rahat durmuyorsa veya size karşı tepki gösteriyorsa ani hareketler sırasında göz zarar görebilir. Bunun için temizlik işlemlerinin sessiz, temiz ve aydınlık bir yerde yapılması ve tepki gösteren köpeklere karşı yardım edebilecek bir kişinin de yanınızda olup yardım etmesi tavsiye edilir. Ayrıca köpeklerin göz temizliği ile ilgili kullanılması muhtemel yardımcı ilaç veya temizleyici solüsyonlar hakkında da veteriner hekiminizden tavsiye alabilirsiniz.

köpeklerde göz temizliği nasıl yapılır?
Basık burunlu ırklarda genelde gözler dışarı doğru çıkık olduğundan (Pug, Pekingese ya da Buldog gibi) göz temizliği sırasında dikkatli olunmalıdır.

Veteriner Hekim Tarafından Önerilen Göz Damlası Kullanılmalı

Köpek göz bakımı için göz damlası ve göz bakım losyonu kullanılabilir. Ancak bunun için mutlaka bir veteriner hekime danışmalı ve onun önerdiği köpek göz bakımı ürünleri kullanılmalıdır. Yine göz ve çevresinde oluşan kir, çapak ve tozların nazikçe temizlenmesini sağlayan göz bakım solüsyonlarının uygulanması sırasında mutlaka tüysüz ve temiz bir bez kullanılmalıdır. Temiz bez solüsyona batırılmalı ve köpeğin göz çevresi nazik bir şekilde silinmelidir. Bu aşamada köpeğin göz kapakları da temizlenmelidir. Eğer göz çevresinde hala kalıntılar varsa bu işlemler tekrar edilebilir.

Köpek göz temizleme solüsyonu ile göz çevresinin temizlenmesinin ardından en zorlu aşama ise göz damlasının damlatılması işlemidir. Çünkü köpekler bu aşamada gerilip tepki vermeye başlayabilirler. Bunun için daha solüsyonun uygulandığı aşamada köpeğin rahatlatılması oldukça önemlidir. Yine köpek sakinleştiğinde artık göz damlası uygulanabilir. Ancak göz damlası ve solüsyonlar dışında evde yer alan başka bir malzeme ile göz temizliği yapılmamalıdır. Özellikle de musluk suyu kuyu kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi halde köpeklerin gözlerinde tahriş ve istenmeyen enfeksiyonlar meydana gelebilir.

Bunların yanı sıra göz temizliği özellikle gözleri dışarı çıkık ve basık burunlu ırklarda çok daha önemlidir. Çünkü bu köpeklerin gözyaşı kanalları ve burun deliklerinin arasında yer alan bağlantı normal burunlu köpeklere göre zayıftır. Bu kanalların genellikle tıkalı olması sebebiyle gözyaşı akıntısı olabilir. Aşırı gözyaşı akıntısı ise gözde çapaklanma ve enfeksiyona neden olabilmektedir.

Her köpek sahibi köpeğinin göz temizliğini yapacak kadar cesaretli olmayabilir. Eğer siz de temizlik işlemleri sırasında köpeğinize zarar vereceğinizi düşünüyor ve gözlerini temizleme konusunda tereddüt yaşıyorsanız bir veteriner hekimden destek alabilirsiniz.

Köpeklerin Göz Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpeklerde göz temizliği her ne kadar basit bir işlem olsa da ilk başlarda sabır gerektirmektedir. Çünkü göz temizliği için yapılacak işlemler sırasında köpekler huysuzlanabilir. Fakat zaman içerisinde bu rutine alışır ve kabullenirler. Bunların yanı sıra köpeklerin gözlerinin temizlenmesi sırasında belli noktalara dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bazıları ise aşağıdaki gibidir.

  • Köpeklerin göz temizliği sırasında mutlaka yumuşak ve temiz bir bez kullanılmalıdır. Bu bezler online pet shop veya köpek malzemeleri satan mağazalardan satın alınabilir. Ancak pet shoptan alınan temizleme bezlerinin köpeklerde kullanılabileceğinden emin olunmalıdır. Göz çevresinin temizlik sırasında gereğinden fazla ıslatılması ve o şekilde bırakılması durumunda köpek kendini ıslak ve dolayısıyla rahatsız hissedebilir.
  • Köpeklerde göz temizliği için peçete ya da ıslak mendil gibi malzemeler kullanırken dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu tip malzemeler uygulama sırasında parçalanarak köpeğin gözlerinde parçacıklar bırakabilirler. Ayrıca bazı ıslak mendillerin içeriğinde köpek göz sağlığı için zararlı maddeler de yer alabilir. Bu nedenle en ideal olanı bir parça tüysüz ve temiz bir bez kullanmaktır.
  • Köpeklerin gözlerini silerken çok nazik olunmalıdır. Bunun için yalnızca ihtiyaç duyulan oranda baskı uygulanmalı ve göz çevresine yaklaştıkça uygulanan baskı azaltılmalıdır. Ancak bazen temizlenmeye çalışılan çapaklar çok inatçı olabilir. Böyle bir durumda göz temizliği için kullanılan bez biraz daha nemlendirilerek temizleme işlemine devam edilebilir.
  • Göz temizliği işlemleri sırasında köpekler için uygun olamayan sabun ve şampuan gibi temizlik ürünlerinin kullanılması doğru bir yaklaşım değildir.

Köpeklerde göz temizliği için genellikle yorgun oldukları saatlerin tercih edilmesi önerilir. Çünkü yeni egzersiz yapmış bir köpek daha az hareket etmek isteyecek yani daha sakin olacaktır. Böylece göz temizliği çok daha rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak göz temizliği kolay olduğu kadar hassas bir konudur. Gözleri temizlenirken tedirgin olan ve sabit durmayan köpekleri zorlamak onları daha da tedirgin edecektir. Böyle durumlarda en doğru seçim ise bir veteriner hekimden yardım almaktır.

İlginizi çekebilir: Köpek Kulak Bakımı ve Temizliği

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: