Köpeklerde Egzersizin Önemi

Yazar:

Sağlıklı ve zinde kalmak için düzenli olarak egzersiz yapmalı ve hareket etmeliyiz. Aynı durum köpek dostlarımız için de geçerlidir. Yapılan araştırmalar sonucunda ev köpeklerinde karşılaşılan davranış bozukluklarının egzersiz yetersizliğinden de kaynaklanabileceği ortaya koyulmuştur. Köpeklerdeki bu davranış bozuklukları arasında; ev içerisinde aşırı hareketlilik, havlama, uygunsuz yerlere tuvaletini yapma, huzursuzluk gibi davranışlar yer almaktadır. Gezinti ihtiyacı karşılanmayan ve fazla enerjisini atamayan köpeklerde bu tip davranışlar görülebilir. Özellikle yavru köpekler çok daha enerjik canlılardır. Eğer enerjilerini atmaları için fırsat verilmezse sağı solu parçalayabilir ve sürekli havlayarak rahatsızlık verebilirler. Bahsedilen bu olumsuz köpek davranışları bazı bireylerde köpeklerinden vazgeçme ya da ilgilenmeme gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Oysa köpeklerde egzersiz ihtiyacı doğru bir program ile karşılanacak olursa pek çok olumsuz davranışın önüne geçilebilir. Peki, köpeklerin günlük egzersiz ihtiyacı ne kadardır? Köpeklerde egzersiz için tercih edilebilecek en iyi aktiviteler nelerdir?

Köpekler İçin Egzersiz Neden Önemli?

Egzersiz, köpeğiniz ile iletişim kurmanın en ideal yoludur. Ayrıca birlikte yapacağınız düzenli egzersizler yalnızca tüylü dostunuz için değil sizin için de faydalı olacaktır. Köpeklerin günlük egzersiz ihtiyacı karşılanmadığında birtakım problemler ile karşılaşılabileceğinden yukarıda bahsetmiştik. Fakat bu problemler sadece bahsedilenlerden ibaret değildir. Eğer köpeğinizin doğru ve düzenli olarak egzersiz yapmasını sağlamazsanız daha pek çok sorun ile karşılaşabilirsiniz.

Hareketsiz bir yaşam tarzı nedeniyle köpeklerde kas kütlesinde azalma meydana gelebilir. Ayrıca hareketsizlik nedeniyle kilo almaları da kaçınılmazdır. Aşırı kilo ise köpeklerde pek çok hastalığa neden olabilir. Bu hastalıklar arasında; obezite, kalp ve solunum problemleri de yer almaktadır. Tek başına çok fazla zaman geçiren bir köpeğin ruh hali de değişir. Ayrılık kaygısı çeker ve herhangi bir şey yapmadan evde yalnızken acı çeker. Fakat daha atletik ve baskın yapıya sahip köpek türleri ise aktivite eksikliği nedeniyle tahrip edici davranışlar sergileyebilirler. Bu davranışları evinizdeki eşyalara yönelik olabileceği gibi kendilerine zarar vermeye kadar uzanabilir.

Köpeklerin günlük egzersiz ihtiyacı karşılanmadığında karşılaşılabilecek diğer sorunlar ise; insanların üzerine atlama, sert oynama ve ısırma, kuralsızlık ve itaatsizlik ve gece aktivitesi gibi sorunlardır. Köpeğinizin sağlığını önemsiyorsanız ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklar ile karşılaşmaması adına hareket etmesini sağlamalı ve günlük egzersizlerini kesinlikle aksatmamalısınız.

köpeklerde egzersiz
Düzenli yapılan egzersizler köpeğinizin daha mutlu ve sağlıklı olmasını sağladığı gibi sizinle iletişimini de güçlendirecektir.

Köpeklerin Günlük Egzersiz İhtiyacı Ne Kadardır?

Bir köpeğin ihtiyaç duyduğu günlük egzersiz miktarı yaşına ve genel sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir.  Örneğin, yavru bir Terrier saatlerce yorulmadan oyunlar oynayabilir. Fakat aynı şeyi yetişkin bir Bulldog için söyleyemeyiz. Yine köpeklerde egzersiz ihtiyacı aynı ırk köpeklerde dahi değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte her köpeğin koşmaya ve yürümeye ihtiyacı vardır. Bunun için günde en az 30 dakikanızı köpeğiniz için ayırmanız tavsiye edilir.

Köpeğiniz ile yaptığınız egzersizler sırasında yavaşladığını hissettiğiniz noktaya kadar yürümeye, oymaya ya da koşmaya devam edebilirsiniz. Atletik yapıda bir köpeğe sahipseniz günde en az 30 dakika ile 2 saat arasında sıkı bir egzersiz yapmasını sağlamalısınız. Ayrıca iyi bir egzersizin yalnızca kasları çalıştırmaktan ibaret olduğu düşülmemeli, aynı zamanda birlikte eğitim çalışmaları yapmaya da özen göstermelisiniz.

Köpekler İçin En İyi Egzersizler Hangileridir?

Köpekler aktif canlılardır ve tüm gün yatmak kesinlikle onlara göre değildir. Koşmaya, bir yerleri kazmaya ve yeni yerler keşfetmeye ihtiyaçları vardır. Bu doğal ihtiyaçlarını gidermeleri için köpekler ile birlikte yapılabilecek pek çok aktivite bulunmaktadır. Ancak öncelikle köpeğinizin bu aktiviteleri yapabilecek kadar formda ve sağlıklı olup olmadığından emin olmanız gerekir. Bunun için en sağlıklısı bir veteriner hekimin görüşünü almaktır. Yine sorumluluğunun farkında bir köpek sahibi olarak köpeğinizin yaşını ve egzersiz yeteneğini de göz önünde bulundurmalı, yavaştan başlayarak egzersiz seviyesini kademeli olarak artırmalısınız.

Köpek ile Yürüyüş

Köpeklerin günlük egzersiz ihtiyacı için en ideal aktivite yürüyüştür. Birlikte keyifle yapacağınız bu yürüyüşler sırasında esnek bir köpek tasması kullanmanızda fayda vardır. Bu, köpeğinizin gidebileceği mesafeyi ayarlamanız adına önemlidir. Yürüyüş için zaman zaman engebeli araziler tercih ederek yürüyüş rutininizi çeşitlendirebilirsiniz. Yine evcil dostunuzun dayanma gücünü de göz önünde bulundurarak zaman zaman yürüyüşün yanında koşu da yapabilirsiniz. Eğer koşabileceği güvenli bir alan bulabiliyorsanız özgürce koşmasına izin verebilirsiniz. Çünkü köpeğiniz kendi hızını ayarlayabilir ve yorulduğu zaman koşmaya ara verir. Ayrıca bu aktiviteler sırasında etrafı koklayabilir ve bu da zihinsel olarak uyarılmasına yardımcı olur.

Bunların yanı sıra köpeğiniz ile yapabileceğiniz tek aktivite yürüyüş ise en az bir saat tempolu olarak yürümelisiniz. Çünkü evinizin çevresinde yapacağınız kısa süreli yürüyüşler, köpeklerde egzersiz eksikliği nedeniyle yaşadığınız sorunların önüne geçmek için yeterli gelmeyecektir.

köpeklerde egzersizin önemi
Egzersiz süresini ve şeklini köpeğinizin yaşını, ırkını, cinsiyetini ve sağlık durumunu gözeterek düzenlemelisiniz. Yanlış ve gereksiz egzersiz programları daha çok soruna yol açabilir.

Köpek ile Yüzme

Köpekler suyu çok seven canlılardır. Su, özellikle eklem sorunları olan köpekler için çok faydalıdır. Bu anlamda deniz ya da temiz su kaynaklarına yakın bir yerde yaşıyorsanız köpeğiniz ile birlikte yüzmekten daha iyi bir egzersiz düşünülemez. Eğer birlikte yüzeceğiniz yerin güvenli olduğundan eminseniz, yüzmeyi daha keyifli hale getirmek için suya bir oyuncak atabilir ve köpeğinizden geri getirmesini isteyebilirsiniz.

Git-Getir Oyunu

Köpeğiniz ile birlikte oynayabileceğiniz en iyi egzersiz oyunlarından birisi de git-gel oyunudur. Oyun sırasında sevimli dostunuzun gidip getirmesi için bir köpek oyuncağı kullanabilirsiniz. Bu oyuncak bir tenis topu da olabilir. Topun daha ileriye gitmesini istiyorsanız tenis raketi kullanabilir ve mesafeyi artırabilirsiniz.

Köpek dostunuz ile bahçenizde frizbi de oynayabilirsiniz. Frizbi, sadece köpeğiniz için değil tüm aile üyeleri için harika bir egzersizdir. Ancak bu oyun için köpek frizbi oyuncağı tercih etmeniz, köpeğinizin dişlerinin zarar görmemesi adına önemlidir. Ayrıca atışlarınızı yere yakın yapmaya özen göstermelisiniz. Böylece olası yaralanmaların önüne geçebilirsiniz.

Koşu Bandı

Dışarıda yaptığınız egzersizler köpeğinize yeterli gelmiyorsa bu durumda koşu bandında koşmasını sağlayabilirsiniz. Köpeğinizi koşu bandına alıştırmak için tempoyu zaman içerisinde artırmanız yararlı olacaktır.

Köpekler çekiştirme oyunları oynamayı çok severler. Dayanıklı ve köpek sağlığı ile uyumlu malzemelerden yapılmış oyuncaklar ile çekiştirme oyunu da oynayabilirsiniz. Fakat köpeğiniz aşırı baskın karakterli bir köpekse dikkatli olmalı ve oyunu iyi bir şekilde yönetmelisiniz.

Köpeklerin günlük egzersiz ihtiyacı için yaptırılacak egzersizler öncesinde bazı hususlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu anlamda bir köpeğe tok karnına egzersiz yaptırılmamalıdır. Çünkü karnı doluyken hareketleri daha yavaş yapar ve egzersizden yeterli verim alınamaz. Egzersiz sonrası eve dönüldüğünde mama verilmesi çok daha uygundur. Ayrıca egzersizin hemen ardından yüksek miktarda su verilmemeli, çok sıcak ve soğuk havalarda ağır egzersizler yaptırılmamalıdır.

Köpekler Neden İnsanların Üzerine Zıplar? konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: