Köpeklerde Beslenme

Yazar:

Köpek bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Çünkü köpekler her tür yiyeceği sindirebilen canlılar değildir. Bilinçsizce verilen yiyecekler ise hastalanmalarına neden olabilir. Bu nedenle ihtiyaçları olan besinleri içeren zengin içerikli bir köpek maması ile beslenmeleri gerekmektedir. Köpeklerin besin ihtiyaçları yaşlarına göre değişir. Gereksinimleri değiştikçe beslenme planlarında da değişikliğe gidilmelidir. Yani köpekler için tekdüze bir beslenme şeklinden bahsedilemez. Ayrıca köpeğin beslendiği bölgedeki yaşam koşulları da beslenme düzenini etkileyen faktörler arasında yer alır. Yine ırkı ve boyutları, bir köpeğin beslenmesi ile ilgili dikkate alınması gereken diğer konulardır. Peki, köpek beslenmesi nasıl olmalıdır? Köpeklerde beslenme ile ilgili nelere dikkat edilmelidir?

Köpek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Köpeklerin beslenmesinde göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta, daha önce de bahsettiğimiz gibi besin gereksinimleridir. Bir köpeğin doğumundan yaşlılığına kadar her dönemde besin ihtiyaçları değişir. Yani bir köpek için tercih edilen köpek maması diğeri için uygun olmayabilir. Bu nedenle de en ideal olanı köpek beslenmesi ile ilgili bir veteriner hekimden tavsiye alınmasıdır.

Yavru Köpeklerde Beslenme

Yavru köpeklerin beslenmesi, yetişkin köpek beslenmesine göre çok daha hassas bir konudur. Yavrular özellikle ilk 3 – 4 hafta boyunca günde 4 – 6 kez anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü, bu süre içerisinde yavruların tüm besin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Ancak 5. haftadan itibaren ek gıdalara geçilmesi gerekir. Bunun nedeni ise anne sütünü artık tek başına yeterli gelmemesidir. Pek çok yavru 8 haftalık olduğunda anne sütünden kesilir. Bu dönemde gıda takviyelerine başlanabilir. Yine ek gıda olarak kaliteli bir yavru köpek maması su ile yumuşatılarak yavruya verilebilir. Sulandırılan mamanın günde üç kez verilmesi tavsiye edilir.

Köpeklerin anne sütünden kesilmeleri sonrasında kaliteli ve zengin içerikli köpek mamaları ile beslenmeleri oldukça önemlidir. Çünkü yavru köpek beslenmesi için kullanılan kalitesiz mamalardaki yüksek karbonhidrat miktarları, yavru köpeklerin hızlı bir şekilde kilo almalarına neden olabilir. Ayrıca besin değerleri eksik bir mama ise yavru köpeklerin bağışıklığının düşmesine ve hastalıklara açık hale gelmelerine neden olur. Bu nedenle yavru köpekleri için özel olarak formüle edilen kuru mamalar ile beslenmeleri gerekmektedir.

Bunların yanı sıra 2 aylık bir köpeğe günde 4 kez, 5 aylık bir köpek günde 3 kez, 6 aylık bir köpek ise günde 2 kez mama verilmesi önerilmektedir. Yani öğün sayısı köpeğin yaşı büyüdükçe azalmaktadır.

köpeklerde beslenme

Yetişkin Köpeklerde Beslenme

Küçük ırk köpekler 12, büyük ırk köpekler ise 18 aylık olduklarında yetişkin maması tüketmeye başlamalıdır. Fakat yavru mamasından yetişkin mamasına geçiş çok keskin olmamalıdır. Değişiklik birkaç gün içerisinde yavaş yavaş yapılmalıdır. Çünkü ani mama değişiklikleri köpeklerin sindirim sistemine zarar verebilmektedir.

Yetişkin köpek beslenmesi ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli detay, mamalarının yüksek oranda protein, karbonhidrat ve yağ içermesidir. Ancak bu besin maddelerin miktarlarında köpeğin genel sağlık durumuna göre değişiklikler yapılabilir. Yine yetişkin köpekler günde bir öğün beslenmelidir fakat öğün sayısı mama miktarı aynı kalmak şartı ile en fazla ikiye çıkarılabilir. Bazı köpek ırkları kilo almaya yatkındır. Bu durumda light köpek mamaları tercih edilebilir. Ayrıca kısırlaştırılmış, fazla hareketli ya da görev köpekleri için de özel köpek maması çeşitleri bulmak da mümkündür.

Yaşlı Köpeklerde Beslenme

Yaşlılık; büyük ırk köpeklerde yaklaşık olarak 5 – 6, küçük ırk köpeklerde ise 7 – 8 yaşından itibaren başlar. Köpeklerin bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmeleri, daha uzun ve sağlıklı yaşamalarını sağlayacaktır. Bunun için tıpkı önceki dönemlerde olduğu gibi özel mamalar ile beslenmeleri gerekir. Yaşlı köpeklerin beslendikleri gıdalar yüksek miktarda protein içermelidir. Bu, kas kaybı yaşamalarının önüne geçmek adına önemlidir. Yine yaşlı köpekler için özel olarak hazırlanan mamaların içerisindeki fosfor protein ve yağ gibi besin miktarları ihtiyaçları oranında ayarlanır. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyon, diyabet ve kemik problemleri yaşayan köpekler için bu mamaların tercih edilmesinde fayda vardır.

Hamile ve Emziren Köpeklerde Beslenme

Hamilelik sürecindeki köpeklerin yavru köpek mamaları ile beslenmelerinde fayda vardır. Çünkü yavru köpek mamalarının besin değerleri yüksektir. Bu mamaların hamile köpeğe günde 2 – 3 kez verilmesi, hamileliğin sonuna doğru miktarın 1 – 1,5 kat artırılması gerekir. Doğumun ardından ilk gün anneye herhangi bir yiyeceğin verilmemesi tavsiye edilir. Doğum sonrasında anne plasentayı ve bebek keselerini yer. Bu, doğal bir süreçtir ve annenin süt salınımı için gereklidir. Yine anne süt vermeye başladığında daha fazla mama tüketmeye başlayacaktır. Artan enerji ihtiyacını karşılamak için bol enerji ve protein içeren mamaların verilmesine dikkat edilmelidir.

yetişkin köpek beslenmesi

Köpek Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpeklerin beslenmeleri ile ilgili dikkate alınması gereken önemli konulardan birisi yaştır. Bundan yukarıda kısaca bahsetmiştik. Ancak köpeklerin boyutlarına göre beslenmeleri de oldukça önemlidir. Küçük ırk ve büyük ırk köpeklerin ağırlıkları arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Bu nedenle de besin ihtiyaçları her dönemde farklı olacaktır. Ayrıca köpek beslenmesi ile ilgili yaş ve boyut gibi özelliklerin yanı sıra köpeğin fiziksel aktivitesi, ırkı ve genel sağlık durumu da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Köpeklerin sağlıklı bir şekilde beslenmesi için tükettikleri mama zengin bir içeriğe sahip olmalıdır. Fakat mamanın içeriğinin yanı sıra tanelerinin büyüklüğü de önemsenmelidir. Yani tercih edilen köpek mamasının taneleri köpeğin diş ve çene yapısına uygun olmalıdır. Köpek beslenmesi için hiçbir zaman yemek artıkları kullanılmamalıdır. Ayrıca köpek için evde yemek hazırlamak da oldukça risklidir. Çünkü bir köpeğin ırkı, yaşı ve özel hassasiyetlerine uygun hammaddelerin temin edilmesi, yemeğin sürekli taze olarak hazırlanması ve uygun miktarda pişirilmesi oldukça zordur. Bu nedenle en ideal olanı kaliteli bir kuru mama ile beslenmeleridir.

İnsanların rahatlıkla tükettiği pek çok yiyecek köpekler için zararlıdır. Çünkü bu yiyeceklerin önemli bir kısmı aşırı kalorilidir veya baharatlıdır ve köpeklerin hastalanmasına yol açabilirler. Bu nedenle köpekler için zararlı yiyecekler ile ilgili bilinçlenmek büyük önem taşır. Bahsedilen zararlı yiyecekler arasında ise; çikolata, üzüm, soğan, sarımsak, brokoli, kiraz ve elma gibi yiyecekler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra beslenme hatalarını en aza indirgemek ve köpeğinizin sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamak için onu nasıl beslemeniz gerektiği ile ilgili mutlaka bir veteriner hekimden yardım almalısınız.

Köpek mama ve su kaplarını daima temiz tutmalısınız. Kuru köpek maması tüketen köpeklerin mama kabı yanında mutlaka taze içme suyu ile dolu bir su kabı bulundurmalısınız. Mama ve su kaplarının bakteri tutmayacak şekilde çiziksiz ve hasarsız olmasına dikkat ediniz. Hasarlı ve çizik mama ve su kapları bakterilerin yerleşmesine zemin hazırlayarak ortamın kirlenmesine ve köpeğinizin hastalanmasına neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Köpekler için Zehirli Bitkiler

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: