Köpeklerde Besin Zehirlenmesi

Yazar:

Köpeklerin en sık karşılaştığı kazalardan birisi zehirlenmedir. Özellikle yaz aylarında bahçe ve kırlara götürülen köpekler, buralardaki zehirli bitkileri tüketerek zehirlenebilirler. Köpeklerin zehirlenmesinde kimyasal maddelerin de önemli bir yeri vardır. Evlerde kullanılan temizlik malzemeleri, bu kimyasal maddeler arasına en tehlikeli olanlardandır. Yine köpeklerde fare zehiri ile zehirlenme de oldukça sık görülür. Ancak bu zehirlenme yalnızca fare zehrinin direkt olarak alınması ile gerçekleşmez. Aynı zamanda zehirlenerek ölmüş bir farenin köpek tarafından yenmesi de zehirlenmeye neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra köpeklerde zehirlenme vakaları en çok bozuk ya da kendileri için zehirli olan besinleri tükettikleri için gerçekleşmektedir. Peki, köpekler için zehirli besinler hangileridir? Köpeklerde besin zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Köpekler İçin Zehirli Besinler

Köpekler, obur hayvanlardır ve karşılaştıkları hemen her türlü yiyeceği koklar ve yemeye çalışırlar. Ancak bazı besinler hasta olmalarına ve hatta ölmelerine dahi neden olabilmektedir. Köpek dostlarımız bu yiyecekleri genellikle dışarıda yapılan yürüyüşler sırasında bulur ve tüketirler. Ancak besin zehirlenmelerinin önemli bir kısmı da evde buldukları ya da sahiplerinin verdiği yiyeceklerden kaynaklanmaktadır. Unutulmamalıdır ki,  köpeklerin sindirim sistemi insanlarınkinden oldukça farklıdır. Bu nedenle bizim rahatlıkla tükettiğimiz besinler köpeklere ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Köpekler için zehirli yiyecekler ise şöyle sıralanabilir:

 • Soğan ve Sarımsak: İnsan sağlığına çok faydalı olan bu iki besin, köpekler için bir o kadar zararlı olabilir. Çünkü soğan ve sarımsak, köpeklerin kanlarında bulunan alyuvarlara zarar verebilmektedir.
 • Çikolata: Köpekler için zehirli yiyeceklerden birisi de çikolatadır. Çikolatanın kekin, bisküvinin ya da bir başka yiyeceğin için de olması fark etmez. Çikolata her durumda köpekler için zehirli bir yiyecektir. Çünkü içerisinde teobromin adı verilen toksik bir madde barındırır. Köpeklerde çikolata zehirlenmesi kusma, nöbet ve ishal gibi belirtilere neden olur. Ancak aşırı tüketilmesi durumunda ölüme dahi neden olabilmektedir.
 • Süt Ürünleri: Hemen her türlü süt ürünü köpekler için zararlıdır. Çünkü süt ürünleri laktoz barındırır ve özellikle yetişkin köpekler laktozu sindiremezler. Bu nedenle ciddi sindirim problemleri ile karşılaşabilirler.
 • Üzüm ve Kuru Üzüm:  Üzüm ve üzüm kurusu köpekler için toksik besinlerdendir. Böbrek yetmezliği başta olmak üzere karaciğer hasarı gibi hastalıklara yol açabilecek kadar tehlikelidirler. Bu nedenle köpeğinizin üzüm yediğini gördüyseniz ya da üzüm yediğinden şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden tıbbi destek almalısınız.

İlginizi çekebilir: Köpek Ödülleri

Köpeklerde besin zehirlenmesi aynı zamanda şeker, sakız, koçanlı mısır, mantar, şeftali, erik, hurma, maya ve tuz gibi besinler nedeniyle de meydana gelebilmektedir.

Köpeklerde Besin Zehirlenmesi Belirtileri

Köpeklerde besin zehirlenmesinin zamanında tespit edilebilmesi için zehirlenme belirtilerini bilmek oldukça önemlidir. Böylece kısa sürede harekete geçerek gıda zehirlenmesi yaşayan köpeğe müdahale edilebilir. Bu anlamda köpeğinizde aşağıdaki belirtileri görürseniz derhal bir veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir.

 • Kusma: Köpeklerde gıda zehirlenmesi durumunda ortaya çıkan önemli belirtilerden birisi kusmadır. Köpeklerin kusması sahipleri için çok tedirgin edicidir. Kusma, yalnızca zehirlenme nedeniyle değil; mama değişimi ve bağırsak iltihabı gibi nedenlerle de görülebilir. Ancak kusma ciddiye alınması gereken bir durumdur ve hızlı bir şekilde ortadan kalkmazsa bir veterinere danışmak gerekir.
 • İshal: İshal, en yaygın gıda zehirlenmesi belirtisidir. Köpeklerde ishal her zaman acil bir durum olduğu anlamına gelmez. Ancak bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir. Çünkü bir köpek ishal problemi yaşıyorsa sindirim sisteminde farklı bir şeyler gerçekleşiyordur. Bunun nedeni büyük bir olasılık ile bozulmuş gıdalarda yer alan bakterilerdir.
 • Aşırı Salya Üretimi : Köpeklerde aşırı salya üretimi, veteriner hekimlerin yakından ilgilendikleri belirtilerden birisidir. Bu belirti, özellikle gıda zehirlenmesinin teşhis edilmesi aşamasında yardımcı olan önemli ipuçlarından birisidir.
 • Halsizlik, Uyuşukluk: Bir köpek; sürekli uyuyor, motivasyon eksikliği yaşıyor ve halsiz görünüyorsa zehirlenmiş olabilir.
 • Titreme: Köpeklerde besin zehirlenmesinin bir başka belirtisi de titremedir. Eğer böyle bir belirti ile karşılaşırsanız bir an önce veteriner hekime başvurmalısınız.
 • Ateş: Köpeklerde ateş; alerjik reaksiyonlar, metabolik hastalıklar, bağışıklık sistemi sorunları ve enfeksiyondan kaynaklanabilir. Ancak gıda zehirlenmesi durumunda da vücut ısısında artış gerçekleşmesi yaygın olarak görülen bir durumdur.
 • Karın Ağrısı: Bir köpek karın bölgesine dokunulduğunda inleme benzeri sesler çıkarıyorsa zehirlenmiş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Bunların yanı sıra köpeklerde besin zehirlenmesi belirtileri arasında yürürken tökezleme ve baş dönmesi gibi durumlar da yer almaktadır.

köpeklerde besin zehirlenmesi
Köpeklerde besin zehirlenmesi sonrası genelde ilk görülen semptom kusmadır. İnatçı bir kusma veteriner hekimi ziyaret etmek için önemli bir sebeptir.

Köpeğiniz Zehirlendiğinde Yapacağınız İlk Yardım

Evcil dostunuzun zehirlendiğinden şüphe ediyorsanız tavsiye edilen, mümkün olduğu kadar kısa süre içerisinde bir veteriner hekime götürmenizdir. Fakat şüpheli bir şey yerken gördüyseniz daha olayın başında kusmasını sağlayarak ilk yardımda bulunabilirsiniz. Bunun için uygulanabilecek farklı birkaç yöntem mevcuttur. Köpeğinizin kusarak, tükettiği zehirli yiyeceği çıkarması için ona tuz ile karıştırılmış bir kaşık tuzlu su içirebilirsiniz. Bu işlemi mevcutsa bir şırınga yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz. Ancak telaş ve aceleden suyu çok hızlı verip akciğerlerine kaçmasına sebep olmamalısınız.

Bunların yanı sıra evcil dostunuzun zehirli maddeyi dışkı yolu ile atması için aktif kömür ya da yağlı süt de kullanabilirsiniz. Ancak en doğrusu tüm bu işlemlerden önce köpeğinizi bir veterinere götürmenizdir. Böylece daha kötü reaksiyonların oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Yine veterinere gitmek için yoldayken arayıp haber vermeniz, veteriner hekimin hazırlanmasını ve çok daha hızlı müdahale de bulunmasına katkı sağlar.

Köpeklerde Besin Zehirlenmesini Önlemek İçin Yapılabilecekler

Köpeklerde besin zehirlenmesi genellikle çöp kutularında ya da yürüyüşler sırasında yerde buldukları bozuk yiyecekleri yedikleri için gerçekleşir. Bunun önüne geçmek için evinizdeki çöp kutusunu köpeğinizin ulaşabileceği yerlerde bulundurmamalısınız. Böylece bozulmuş yiyeceklere maruz kalmayacaktır. Yine yürüyüşe çıktığınızda sokakta bulunan herhangi bir şeyi tüketmediğinden emin olmalısınız. Çünkü köpekler bozulmuş gıdalara karşı çok ilgilidirler ve bunları tüketmeden önce fazla düşünmezler. Bu nedenle evcil dostunuz için sizin düşünmeniz büyük önem taşır.

İlginizi çekebilir: Köpek Maması

Evde tükettiğiniz ve sizin için faydalı pek çok besin köpeğiniz için zehirlidir. Bu zehirli besinlere yukarıda kısaca değinmiştik. Özellikle sarımsak, soğan ve üzüm gibi gıdaları köpeğinizin ulaşamayacağı bir yerde saklamalısınız. Bu yiyeceklerden az miktarda tüketmesi belki ciddi bir soruna neden olmaz. Ancak büyük miktarda tüketirse ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilir.

Son olarak köpeğinizin herhangi bir neden ile zehirlendiğinden şüpheleniyorsanız belirtiler daha ortaya çıkmadan bir veteriner hekime götürmenizde fayda vardır. Ayrıca yaptığınız şey yanlış olsa da veteriner hekime doğru bilgiler vermeniz, evcil dostunuzun hayatı için kurtarıcı bir durumdur. Bu nedenle veteriner hekime her şeyi doğru olarak aktarmanız gerekir.

Yavru Köpeklerde Uyuz konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: