Köpekler Soğuk Havalara Dayanabilir mi?

Yazar:

Kış ayları geldiğinde özellikle sokakta gördüğümüz köpeklerin üşüyüp üşümedikleri aklımıza takılır. Uzmanlara göre köpeklerin yaşam şekilleri soğuk havalar karşısında dirençlerini etkilemektedir. Örneğin, sokakta yaşayan köpekler soğuklara evde yaşayanlara göre çok daha fazla maruz kaldıkları için direnç kazanırlar. Eğer iyi beslenirlerse kuru bir zeminde ve rüzgâr almayan bir yerde kolay kolay üşümezler. Fakat aynı şeyi evde beslenen köpekler için söyleyemeyiz. Çünkü köpekler ev ortamında insanlar ile aynı ısı değerleri altında yaşamlarını sürdürürler. Bu nedenle de soğuğa karşı hassas bir hal alırlar. Çoğu köpek sahibi ise köpeklerinin kalın tüy tabakasına sahip olması nedeniyle kış aylarında üşümediğini düşünürler. Oysa köpeklerin soğuğa dayanıklılığı üzerinde pek çok faktör etkilidir. Üstelik sokak köpekleri de yukarıda bahsettiğimiz koşullarda barınmamaları durumunda soğuklardan kolaylıkla etkilenebilirler. Bu yüzden köpekleri soğuktan korumak için çeşitli önlemler almalı ve soğuktan etkilenmedikleri gibi bir genelleme yapmaktan kaçınmalıyız.

Köpeklerin Soğuğa Dayanıklılığı Üzerinde Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Günümüzde dünya üzerinde 400’den fazla köpek ırkı bulunmaktadır. Bu köpek ırklarının soğuğa karşı dayanma gücü ise farklıdır. Örneğin, Afrika gibi sıcak iklimin hakim olduğu yerlerde yaşayan ırkların soğuk havalara karşı toleransının soğuk iklimin hakim olduğu bölgelerde yaşayanlar ile aynı olması beklenemez. Yine köpeklerin soğuğa karşı dayanıklılığına etki eden birkaç etmen bulunmaktadır. Bu etmenleri şöyle açıklayabiliriz:

Köpeklerin Tüy Yapısı

Köpeklerin soğuk havaya dayanıklılığını etkileyen faktörlerden birisi de tüy yapılarıdır. Soğuğa karşı dayanıklı köpek cinsleri genellikle çift katmanlı kürkü olan cinslerdir. Bu köpeklerin önemli bir kısmı kuzey ülkelerinde yetiştirilen Newoundland, Samoyed, Golden, Pomeranian ve Husky gibi ırklardır. Diğer yandan Maltese Terrier, Boxer, İngiliz Bulldog ve Poodle gibi ince ve seyrek tüy yapısına sahip olan köpekler ise soğuk havalara karşı dayanıksızdırlar. Ayrıca açık renkli tüylere sahip köpekler soğuktan diğerlerine göre daha çok etkilenirler. Bu nedenle de ince ya da açık renkli tüylere sahip köpekleri soğuktan korumak adına çok daha dikkatli davranmak gerekir.

köpeklerin soğuğa dayanıklılığı var mı?
Çift katmanlı kürke sahip köpekler soğuk havalara çok daha fazla dayanabilirler. Ancak bu onların yine de üşümediği anlamına gelmemektedir. Sert kış koşullarında uzun süre soğuğa maruz kalmak onlar içinde sorun yaratabilir.

Köpeklerin Boyutu ve Ağırlığı

Chihuahua, pinscher ve jack russell gibi küçük köpek ırkları, vücut hacimlerinin düşüklüğü sebebiyle soğuğa karşı orta ve büyük ırklara göre daha dirençsizdirler. Bu nedenle de bahçe ortamında beslenmeleri tavsiye edilmez. Ayrıca bu tür köpekleri soğuktan korumak adına kazak giydirmek faydalı olacaktır. Yalnızca boyutları değil, köpeklerin ağırlıkları da soğuğa karşı dayanıklılıkları üzerinde etkilidir. Çoğu canlıda olduğu gibi köpeklerin vücudunda bulunan yağlar da soğuğa karşı korunmalarına yardımcı olur. Ancak buradan kilolu köpeklerin daha sağlıklı oldukları anlamını çıkarmamak gerekir. Çünkü köpeklerde fazla kilo pek çok hastalığa zemin hazırlar. Ayrıca kilo alarak soğuğa karşı dirençlerinin artması için fazla köpek maması tüketmeleri de doğru değildir.

Köpeklerin Yaşı ve Sağlık Durumu

Köpeklerin soğuğa dayanıklılığı üzerinde etkili faktörler arasında yaş faktörü de yer alır. Bu doğrultuda özellikle yavru ve yaşlı köpekler yetişkin köpeklere göre soğuğa karşı daha dayanıksızdırlar. Bu nedenle de kış aylarında yavru ve yaşlı köpeklere soğuktan korunmaları için köpek kıyafeti giydirmekte fayda vardır. Yine hasta köpeklerin metabolizmaları iyi çalışmaz ve sağlıklı köpeklere oranla çok daha fazla üşürler. Bu nedenle de soğuktan korunmaları adına çok daha fazla ilgi göstermek gerekir.

Köpeklerin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerin soğuğa dayanıklılığı üzerinde etkili faktörlerden yukarıda kısaca bahsettik. Önemli bir diğer konu ise köpeklerin üşüdüğünü anlamaktır. Aksi halde ciddi hastalıklar ile karşı karşıya kalabilirler. Bu hastalıkların başında da soğuk ısırması gelmektedir. İlk olarak köpeğin vücudunun üşümesi ile kendisini gösteren bu hastalık, kanın akışını vücudun ortalarına doğru yönlendirmektedir. Bunun sonucunda köpeğin kuyruğu, patileri ve kulakları üşür ve hatta buralarda buz kristallerinin oluştuğu da görülebilir. Bu hastalığın en tehlikeli yanı ise kendisini ilk başlarda belli etmemesidir.

köpekler soğuk havalara dayanabilir mi?
İnce ve kısa tüylü köpekler ile çok genç, yaşlı ve hasta köpekler soğuktan daha fazla etkilenirler. Bu nedenle soğuk havalarda köpek kıyafeti giydirmek faydalı olacaktır. Bu arada sokakta yaşayan köpekler içinde bir tas köpek maması ayırmayı unutmayın. Çünkü karnı aç bir köpek çok daha fazla üşür.

Soğuk havalar nedeniyle köpeklerde karşılaşılabilecek bir diğer hastalık ise vücut ısılarının düşmesi yani hipotermidir. Genellikle soğukta uzun süre kaldıklarında veya soğuk havalarda ıslak kaldıklarında görülen hipotermi, titremelerine neden olur. İlerlediğinde ise köpeğin kalbini ve akciğerini etkileyerek ölümcül hale gelebilir. Bu ve benzeri olumsuzluklar ile karşılaşmamak adına köpeklerde üşüme belirtilerini bilmek gerekir. Köpekler üşüdüklerinde farklı türden belirtiler görülebilir. Bu belirtilerden en bilinen birkaçı ise şöyledir:

  • Titreme: Kış aylarında yapılan yürüyüşler sırasında bir süre sonra köpeğin titrediği görülüyor ve en sevdiği oyunu dahi bırakıp saklanacak bir yer arıyorsa muhtemelen üşüyordur. Bu durumda yürüyüşe son vermek gerekir.
  • Yavaş Nefes Alıp Verme: Bir köpek normalden daha yavaş nefes alıp veriyorsa üşüyor olabilir.
  • Yavaş Hareket Etme: Uyuşuk davranıyor ve vücudu katı görünüyorsa üşüme ihtimalini düşünmek gerekmektedir.
  • Uyuma Şekli: Köpekler üşüdüklerinde genellikle yuvarlak bir şekil alarak uyurlar.
  • Cilt Kuruluğu: Köpeklerin özellikle burun kısmı kuru görünüyorsa üşüdükleri anlaşılabilir. Fakat bu bir hastalığın belirtisi de olabilir.

Köpekleri Soğuktan Korumak İçin Ne Gibi Önlemler Alınmalı?

Köpekler, soğuktan korunmak için metabolizmalarını farklılaştırır ve soğuk havalara uyum sağlamaya çalışırlar. Ancak yine de köpekleri soğuktan korumak için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Soğuk havalarda köpekler için yapılması gerekenleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

Soğuktan Koruyacak Kıyafetler Giydirin!

Az tüylü, yaşlı ve zayıf köpeklerin soğuktan korunmaları için gövdelerinin tamamını kaplayan kazak, yelek veya mont giymelerinde fayda vardır. Özellikle artrit gibi ağrılı eklem hastalığı olan yaşlı köpeklerin sıcak tutulmaları için kıyafet giymeleri oldukça önemlidir.

Kış Aylarında Dışarıda Geçirdiğiniz Zamanı Kısıtlayın!

Köpeğiniz dışarıda zaman geçirmeyi çok seviyor olabilir. Bu nedenle kış aylarında farkında olmadan üşütebilir. Özellikle ince tüy yapısına sahip bir ırksa günde bir kez 15 dakikalık yürüyüşler yapmanız yeterli olacaktır.

Aşırı Mama Tüketmesini Engelleyin!

Köpekler kış aylarında vücut ısılarını korumak için ihtiyaç duydukları enerjiyi gıdalardan alırlar. Ancak biz insanlarda olduğu gibi köpeklerin de aktivite düzeyi kış aylarında azalır. Yine köpekler kış aylarında vücut ısılarını korumak adına içgüdüsel olarak daha çok yeme eğilimindedirler. Tüm bunlar kilo almalarına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için evcil dostunuzun günlük mama miktarını azaltmalı ya da beslenmesi için tercih ettiğiniz köpek mamasının yağ oranının daha düşük olmasına özen göstermelisiniz.

Cildi İçin Nemlendirici Uygulayın!

Soğuk havalarda tıpkı insanlarda olduğu köpeklerde de cilt problemleri ortaya çıkabilir. Köpeğinizin cildinin kuruyup çatlamasını önlemek için Hindistan cevizi gibi doğal yağlar kullanarak nemlendirebilir veya daha iyisini yaparak veteriner hekime danışabilirsiniz. Ayrıca köpeğinizi evinizdeki elektrikli ısıtıcılardan korumalısınız. Çünkü ısıtıcının önüne yatan köpeğiniz uyuyakalabilir, derisi ve tüylerinde yanıklar oluşabilir.

Köpeklerin soğuğa dayanıklılığı üzerinde etkili olan faktörler ve soğuktan korunmaları için yapılması gerekenler kısaca yukarıda bahsettiğimiz gibidir. Fakat unutmamalısınız ki, sokakta yaşayan köpekler de üşür. Sokak köpeklerinin de soğuktan korunmaları için evinizde kullanmadığınız eşyalarınızı sokakta gördüğünüz köpeklerin kullanımına sunabilir ve imkanınız varsa sığınabilecekleri alanlar yaratabilirsiniz. Ayrıca önlerine bir kap köpek maması ve su koymanız, çetin hava şartlarında yiyecek bulmalarını da kolaylaştıracaktır.

Kalp Hastası Köpeklerde Beslenme konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: