Köpekler Sadece Kuru Mamayla mı Beslenmelidir?

Yazar:

Köpekler, doğada yiyecek bulduklarında tek ve büyük öğünler ile beslenen canlılardır. Tükettikleri bu besinleri sindirirken uyumaları ise uzun süre hareketsiz kalmalarına neden olur. Evde bakılan köpeklerin de bu tarz beslenmesi söz konusu olabilir. Fakat bu beslenme şekli günlük yaşama ayak uydurma konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir. Bu nedenle köpek beslenmesi için küçük ve besleyici öğünlerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Böylece enerjilerini kullanabilir ve günlük hayata ayak uydurabilirler. Köpekler mümkünse belli bir beslenme programı dahilinde, her gün aynı saatte beslenmelidir. Yine evcil köpeklerin yaşamlarının her döneminde ihtiyaç duydukları tüm besinleri yeterli düzeyde alabilmeleri için en doğru mamanın seçilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda tercih edilebilecek hazır mama çeşitleri arasında kuru köpek mamaları da yer almaktadır.

Kuru mamalar, köpeklerin ırk özelliklerine ve yaşlarına uygun olarak formülize edilmektedir. Ayrıca hamile, kilo almaya yatkın ve kısırlaştırılmış köpekler için özel olarak geliştirilmiş kuru köpek maması çeşitleri de mevcuttur. Köpekler için doyurucu olduğu kadar besleyici de olan bu mamalar arasından köpeğinizin severek tüketebileceği mamayı bulmak için farklı markaların küçük ambalajlı ürünlerinden satın alarak denemeler yapılabilir.

köpekler sadece kuru mamayla mı beslenmelidir

Köpekler Kuru Köpek Mamaları Dışında Hangi Gıdalar ile Beslenebilir?

Köpeklerin sağlıklı beslenmesi için öncelikli olarak sindirim sistemleri ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili bilinçlenmek gerekmektedir. Avlanarak beslendikleri dönemlerde sindirim sistemleri etçilliğe yatkın olan köpeklerin evcilleştirilmeleri ile beraber beslenme alışkanlıklarında değişiklikler meydana gelmiştir. Bunun sonucunda ise köpekleri artık yarı-etçil canlılar olarak nitelendirmek çok da yanlış olmaz.

Köpek beslenmesinde amaç tıpkı insanlarda olduğu için sadece doymak olmamalıdır. Çünkü köpeklerde insanlar gibi sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için yeterli ve dengeli beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle köpekleri insan yemeklerinin artıkları ile beslemek doğru bir seçim olmayacaktır. Ayrıca köpeklerin sindirim sistemi ile insanların sindirim sistemi birbirinden farklı olduğu için insanlara faydalı gıdalar köpeklerin sindirim sistemine zarar verebilir. Köpek beslenmesi için en ideal ve hijyenik seçim ise kuru köpek mamaları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Köpekler için geliştirilen kuru mama çeşitlerine online pet shop ya da marketlerden ulaşmak mümkündür. Hayvan dostlarımızı dengeli ve sağlıklı beslemenin en pratik yolu olan bu mamalar, farklı içeriklerde sunulmaktadır. Pirinç, tahıl, kuzu eti, kümes hayvanları ve balık eti gibi besinler ile formülize edilen kuru köpek mamaları zengin bir vitamin ve mineral deposu olarak görülebilir. Fakat köpekler sürekli olarak kuru mama tüketmekten sıkılabilirler. Bu durumda köpek beslenmesi tercihlerinde değişikliğe gidilebilir.

Köpekler İçin Ev Yapımı Beslenme

Köpekler, bilinçli bir şekilde hazırlandıkları sürece ev yapımı yiyeceklerle de beslenebilirler. Doğru hazırlanan bir mama köpek için ciddi anlamda faydalı olacaktır. Özellikle etleri çiğ vermek, köpeğin etten yüksek oranda faydalanmasına yardımcı olacaktır. Çiğ beslenme (BARF) olarak da adlandırılan bu beslenme şeklinde, basitçe formülize etmek gerekirse; üçte iki protein kaynağı, üçte bir sebze, meyve ve karbonhidrat karışımı ile besleyici bir mama elde edilebilir. Fakat köpeklerde çiğ beslenme konusunda hassas davranılmadığı takdirde çeşitli hastalıklar ile karşılaşılabilir. Çünkü protein kaynaklarında parazitler ve patojen bakteriler bulunabilir. Bu nedenle evcil dostunuzu kuru köpek maması ile beslemek yerine yukarıda bahsettiğimiz şekilde çiğ protein kaynakları ile besleyecekseniz bakterilerden arındırılmış olduğundan emin olmalısınız. Yine bu konuda emin olamadığınız durumlarda ise eti kesinlikle çiğ şekilde vermemeli ve mutlaka pişirmelisiniz. Ayrıca köpeğiniz için evde hazırladığınız mama içerisinde çiğ etin olması, şehir efsanelerinde olduğu gibi köpeğinizin vahşileşmesine veya saldırganlaşmasına neden olmaz.

Köpekler yalnızca etçil hayvanlar değillerdir. Hem etçil hem de otçul olan bu canlıların sağlıklı olmaları adına gerekli besinleri farklı gıdalardan almaları gerekir. Yalnızca et ile beslenmeleri ise diğer gıdalardan mahrum kalmalarına neden olabilir. Bu nedenle sebze, meyve ve tahıl gibi gıdaları da tüketmeleri gerekir. Yani et, köpek beslenme programının ana öğesi olmalı ancak tüketmeleri gereken diğer gıdalar kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Köpeklerin ete oranla ne kadar sebze ve meyve tüketmeye ihtiyacı olduğu ise köpeğin yaşına ve ne kadar egzersiz yaptığına bağlı olarak değişmektedir. Bu doğrultuda genç ve hareketli bir köpeğin daha fazla enerjiye ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle yukarıda bahsedilen gıdaların oranları da buna göre düzenlenmelidir. Uzun süre uyuyan, hareketsiz kalan yaşlı bir köpek ise daha hafif yiyecekler ile beslenmelidir. Aksi halde aşırı kilo alabilir ve buna bağlı olarak çeşitli hastalıklar ile karşılaşabilirler.

köpek beslenmesi

Bunların yanı sıra kuru köpek mamaları üzerinde günlük ne kadar tüketilmeleri gerektiği konusunda talimatlar yer alır. Ancak köpeğinizi evde kendi hazırladığınız mamalar ile beslemeyi tercih edecek olursanız, hangi oranda yemek vermeniz gerektiğini bulmak için köpeğinizi iyi gözlemlemeniz gerekir. Bunun için farklı yiyecekleri deneyerek bu yiyeceklere nasıl tepki verdiğini izleyebilirsiniz. Yine evcil dostunuzun gün içerisinde ne kadar yorulup yorulmadığına göre birkaç küçük ayarlama yapabilirsiniz.

Köpekler İçin Konserve Mamalar

Köpeğiniz kuru köpek maması tüketmekten sıkıldığında konserve mamalar da verebilirsiniz. Konserve köpek mamaları daha çok köpek beslenmesinde tamamlayıcı mama olarak kullanılırlar. İçerik bakımından tıpkı kuru mamalar gibi zengin ve çeşitli olan mamalar, köpekler tarafından sevilerek tüketilirler. Ancak köpeklere konserve mama verirken dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü dengeli olarak verilmedikleri takdirde köpek kuru mama yemeyi reddederek sürekli konserve mama isteyebilir. Konserve mamalar her ne kadar içerik bakımından zengin olsalar da sürekli tüketilmeleri sakıncalı olabilir. Bu nedenle köpeğin konserve mamaya alışmaması için günde en fazla 1 kez verilmeleri önerilmektedir.

Kuru mamalar,  köpeklerin ihtiyaçlarına yönelik olarak tercih edildikleri sürece köpek beslenmesi amacıyla devamlı kullanıma uygun ürünlerdir. Kaliteli bir kuru köpek maması, köpeklerin besin ihtiyaçlarına tam olarak cevap veremeyen bir konserve mamaya göre her zaman daha iyi bir seçenektir. Kuru mama kullanımı köpeklerin diş sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Ayrıca kuru mama çeşitleri pek çok yaş mama ile karşılaştırıldığında çok daha hesaplı bir seçenektir ve kullanımları pratiktir. Ancak bazen köpekler yaş mamaları kuru mamalara tercih edebilirler. Böyle durumlarda daha önce de bahsettiğimiz gibi köpeğin kuru mama tüketmeyi reddetmemesi için yaş mamanın belli aralıklar ile verilmesinde fayda vardır.

Sonuç olarak, köpeğinizi kuru köpek mamaları ya da saydığımız diğer mama alternatifleri ile besleyin fark etmez, onun için her zaman en kaliteli ve sağlıklı olanı tercih etmeniz gerektiğini asla unutmamalısınız.

Kedi ve Köpek Mamalarında Tazelik Önemli Mi? konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: