Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Yazar:

Köpek sever biriyseniz, kuyruğunu sallayarak gelen bir köpeğin bunu, sizinle iletişim kurmak adına yaptığını düşünebilir ve bunun için ona dokunmakta herhangi bir sakınca görmeyebilirsiniz. Çünkü köpeklerin kuyruk sallaması genellikle olumlu bir duygunun işareti olarak algılanır. Fakat bir köpeğin kuyruk sallama hareketi her zaman dostane olmayabilir. Hele ki dokunma için bir davet olarak kesinlikle algılanmamalıdır. Köpeklerin kuyruk sallamasını onların kullandığı bir dil olarak düşünebilirsiniz. Kuyruğun pozisyonu ve hareketlerini izleyerek ne kadar memnun oldukları ya da korku içinde olup olmadıkları anlaşılabilir.  Bunun için kuyruğunu sallayan bir köpek gördüğünüzde öncelikli olarak bu davranışı sergilemesinin altında yatan sebepten emin olmalısınız. Peki, köpekler neden kuyruk sallar?

Köpeklerin Kuyruk Sallaması Ne Anlama Gelir?

Köpeklerin yalnızca mutlu olduklarında kuyruk salladığı düşüncesi yanlıştır. Çünkü bir köpeğin kuyruk sallaması zannedilenden çok daha farklı bir sebepten kaynaklanıyor olabilir. Köpekler yaklaşık olarak yaşamlarının ilk 30 gününden sonra kuyruk sallamaya başlarlar. Ancak bu davranışları 50 günlük olduklarında çok daha net bir hal alır. Yine yavru köpekler emmeye başladıklarında kuyruk sallamaz. 30 günü aştıklarında ise emerken kuyruk sallamaya başladıkları görülür. Yavru köpeklerin annelerini emerken kuyruk sallamalarının altında kardeşleri ile olan rekabeti yatar. Karnını doyurmak isteyen yavru aynı zamanda memeyi kaybetme korkusu yaşamaktadır. Yani yavru köpek bu sırada bir çelişki içerisindedir.

Köpekler yetişkinlik döneminde ise başka köpekler ile karşılaştıklarında annelerini emerken yaşadıklarına yakın bir temas duygusunu tekrar yaşarlar. Dostane duygular ile yaptıkları selamlaşmaya mutlaka kuyruk sallama hareketi de eşlik eder. Buna neden olan ise dostluk duygusu ile rekabet duygusunun neden olduğu çelişkidir. Köpeklerin kuyruk sallaması cinsel yakınlaşmayla da alakalı olabilir. Cinsel istek ile korku ya da tedirginlik duygusu çelişir. Ayrıca saldırıya geçmek üzere olan bir köpeğin kuyruk salladığı gözlemlenebilir. Çünkü saldırmaya hazırlanan bir köpek aynı anda bu isteği ile çelişen bir korku da hissetmektedir.

Kuyruk sallama davranışının farklı stilleri de olduğu görülür. Yumuşak huylu köpekler genellikle daha seyrek ve geniş bir açı ile kuyruk sallarlar. Ancak daha agresif bir köpek ise hızlı, net ve sert şekilde kuyruk sallar. Yine kendine güveni yüksek bir köpek kuyruğunu tam olarak dik tutarak salladığı görülür. Hatta bir köpeğin sürü içerisindeki kademesini kuyruk hareketlerine bakarak anlayabilirsiniz. Genellikle sürünün lideri konumundaki köpeğin kuyruğu daima dimdiktir. Daha altta olan üyelerin ise kuyruğunun daha aşağıda olduğu gözlenebilir.

Bunların yanı sıra sahibini gördüğünde kuyruk sallayan köpek en sevdiği kişi geldiği için oldukça keyiflidir. Fakat köpeklerin dünyalarında karmaşık duygular her daim vardır. Bu nedenle sahibini gören bir köpek; acaba sahibi mama mı verecek, onu sevecek mi, yoksa görmezden mi gelecek bilemediği için çelişkiye düşebilir ve buna kuyruk sallama hareketi eşlik eder. Fakat kuyruk sallama hareketinin altında yatan nedenler bir yana, faydalarından da bahsetmek gerekir. Köpeklerin anal bezlerindeki kokuyu yayabilmeleri adına kuyruk sallamaları yararlıdır. Biz bu kokuyu alamayız ancak bir köpek rahatlıkla fark edebilir ve köpek hakkında fikir edinebilir. Bunun için sert şekilde kuyruk sallama anal bezlerin kasılmasına ve dolayısıyla kokunun salınmasına yardımcı olmaktadır.

köpeklerin kuruk sallaması
Köpeklerde sallanan her kuyruğun ne anlama geldiğini her zaman bilmek mümkün değildir ancak, genel olarak köpeklere yabancı olmayan bir kişi, çoğunlukla kuyruk sallayan bir köpeğin ne demek istediğini anlayabilir.

Köpeklerin Kuyruk Sallama Hareketleri ve Anlamları

Köpekleri anlamak, bazı hareketleri neden yaptıklarını bilmekten geçer. Köpek sahipleri sadık dostlarının vücut hareketlerinin ne anlama geldiğini çoğu zaman bilseler de, bazen durum karmaşık hale gelebilmektedir. Bu nedenle köpekleri ile iyi bir iletişim kurmak isteyen bireylerin sevimli dostlarının kuyruk ve kulak şekillerine özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Yine kuyruğun sallanma şekline ve pozisyonuna bakarak köpeğin ruh halini ve ne anlatmak istediğini biraz da olsa anlamak mümkündür.

Kuyruğun Yüksekliği ve Sertliği

Bir köpeğin kuyruk sallamasının ardında yatan nedeni belirlemek için öncelikle kuyruğun yüksekliğine dikkat edilmelidir. Kuyruk ne kadar yüksek ise köpeğin kendine olan özgüveni de o kadar yüksektir. Daha düşük bir kuyruk köpeğin tedirgin veya çekingen olduğunu ifade edebilir. Yine sırtına doğru 90 dereceden daha az bir açıyla dikleşmiş olan kuyruk aktif olmaya hazır olduğunu gösterir. Böyle bir durumda köpeğin davranışları her zaman dostane ve kontrollü olmayabilir. Bu nedenle de öncelikli olarak sakinleştirilmelerinde fayda bulunmaktadır.

Kuyruk doğal duruşundaysa köpeğin rahat olduğu düşünülebilir. Çünkü köpek rahatladığı için kuyruğunu da serbest bırakır. Bu durum köpeğin cinsine göre değişebilir ancak genellikle kuyruk köpeğin topuklarına doğru uzanmış konumdadır. Ayrıca köpeğin kuyruğunu bacaklarının arasında sıkıştırması korku belirtisiyken düz şekilde tutması ise keşfetme arzusuna işaret etmektedir. Fakat tüm bunların genelleme olduğu ve köpek cinslerine göre değişebileceği de unutulmamalıdır.

Köpeklerin kuyruk sallaması ile ilgili önemli bir diğer detay, kuyruğun sallanması sırasındaki sertliğidir. Genel olarak gevşek ve akıcı bir sallama iyiye işaret etmektedir. Ancak sert ve hızlı bir kuyruk hareketi ise köpeğin saldırmaya hazırlandığının bir sinyali olabilir.

Görmek ister misiniz? Köpek Oyuncakları

Kuyruğun Hareketi

Kuyruk yüksekliği ve sertliği kadar kuyruğun hareketi de dikkate alınmalıdır. Genellikle kuyruk hareketinin hızının artması heyecan artışına işaret etmektedir. Yani bir köpek kuyruğunu ne kadar hızlı sallıyorsa heyecanı da o kadar yüksektir denilebilir. Fakat burada önemli olan ise köpeğin heyecanlanmasına neden olan duygunun pozitif bir duygu olup olmadığıdır.  Kuyruk sallama genişliği çok, sallayış hızlı ise köpek agresif bir tavır içerisinde olabilir. Ayrıca bu kuyruk hareketlerine köpeğin dişlerini göstermesi ve hırıltılar da eşlik ediyorsa çok dikkatli olmak gerekir.

Köpeğin kuyruğunu sağa sola ağır bir şekilde salladığı görülüyorsa iletişime geçmek istiyor olabilir. İletişim kurma arzusuna yanıt verildiğinde ise kuyruk hareketleri daha da hızlanır ve bundan mutlu olduğu sonucuna varılabilir.

Tüm bunların yanı sıra köpeklerin kuyruk sallaması ile ilgili bahsettiklerimiz sık karşılaşılan kuyruk hareketleri ile tespit edilen anlamları içermektedir. Bu doğrultuda köpeğinizin kuyruk sallamasının tam olarak ne anlam ifade ettiğini anlamanız, birlikte ne kadar vakit geçirdiğiniz ve onu ne kadar iyi tanıdığınızla da yakından ilgilidir. Ayrıca kuyruk köpekler için temel bir uzuvdur. Bu nedenle uzun süre hareketsiz kalan bir kuyruk ile karşı karşıya kalmanız durumunda bunu önemsemeniz gerekir. Kuyruğun hareketsizliğine iştahsızlık ve halsizlik de eklenmişse köpeğiniz bir hastalık ile karşı karşıya olabilir. Böyle bir durumda onu bir veteriner hekime götürmenizde fayda bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Köpek Tüyü İnsanda Kist Yapar mı?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: