Köpekler İçin Zehirli Bitkiler

Yazar:

Köpeklerin yaşamlarını tehlikeye sokan durumların başında zehirlenmeler gelmektedir. Zehirlenmelerin pek çoğu ise tükettikleri bitkiler nedeniyle gerçekleşmektedir. Çünkü köpekler meraklı ve obur canlılardır. Merakları ve kimi zaman önüne geçilmesi güç iştahları nedeniyle bitki tüketebilir ya da bitkilerin öz suları ile temasa geçebilirler. Ancak evinizde yıllardır bulundurduğunuz ya da dışarıda görmeye alışkın olduğunuz herhangi bir bitki köpeğiniz için zehirli olabilir. Köpek zehirlenmeleri sonucu ise bu canlıların mide ve bağırsaklarında ciddi hasara, hatta ölümlerine bile neden olabilir. Bu nedenle köpekler için zehirli bitkiler hakkında bilinçlenmeli ve tüylü dostunuzu bu bitkilerin zararlı etkilerinden korumalısınız.

Köpekler İçin Zehirli Bitkiler Nelerdir?

Köpeklerin neden bitki tükettikleri hayvan bilimciler tarafından yıllarca araştırılmış ancak tatmin edici herhangi bir sonuç elde edilememiştir. Bu araştırmalar sonucu oluşan genel kanı ise hasta hissettiklerinde bitki tüketerek rahatladıkları veya besinsel eksiklikler nedeniyle bitki tükettikleri yönündedir. Ancak bitki tüketmelerinin sebebi ne olursa olsun bazı bitkiler köpeklerde toksik yani zehirleyici etki yaratmaktadır. Köpekler için zehirli bitkiler ve etkilerini ise kısaca aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

1. Tespih Ağacı

Tespih ağacı ülkemizde süs ağacı olarak yetiştirilen bir bitkidir. Bütün bölümleri zehirli olan bu bitkinin özellikle meyvelerinin tüketilmesi sonucunda zehirlenme meydana gelir. 100 g kadar bir tespih ağacı meyvesi dahi köpeklerde mide bulantısı, kusma ve kabızlığa neden olabilmektedir. Bu bitkinin tüketilmesi nedeniyle zehirlenen köpeklere uygulanabilecek özel bir tedavi bulunmaz. Bunun için semptomatik olarak tedavi edilmeleri gerekmektedir.

2. Dulaptalotu

Ülkemizde 7 farklı türü doğal olarak yetişen dulaptalotu, köpekler için zehirli bitkiler arasında yer alır. Meyvelerinin yalnızca birkaç adedinin dahi köpeklerde öldürücü olduğu bilinen bu bitkinin deri ile teması sonucunda ciddi irritasyon meydana gelmektedir.

köpekler için zararlı bitkiler Atkestanesi

3. Atkestanesi

Bu bitki ile ilgili zehirlenme vakalarına genellikle kestanelerin olgunlaştığı sonbahar döneminde rastlanmaktadır. Özellikle yavru köpekler yere düşen bu meyveler ile oynarken tüketebilirler. Zehirlenmeye neden olan etken madde ise Aeskulin adı verilen maddedir. Bitkinin bütün kısımlarında yer alan bu madde; ishal, kusma, halsizlik ve bazen ölümlere dahi neden olmaktadır.

4. Atatürk Bitkisi

Köpekler için zehirli bitkiler arasında yer alan Atatürk bitkisi, özellikle çiçek açtığı dönemde tehlikelidir. Yaprak ve tohum kısımlarında sütsü bir madde mevcut olan bu bitki köpeklerin cildinde tahrişe neden olmaktadır.

5. Porsuk Ağacı

Genellikle süs ağacı olarak parklarda yetiştirilen porsuk ağacının tüm kısımları köpekler için toksiktir. Bu nedenle köpekler bu ağacın dalları ile oynarken öldürücü dozlar alabilirler. Ölümler bitkinin alımının ardından birkaç dakika içerisinde gerçekleşebileceği gibi birkaç gün sonra da görülebilir. Ölümcül olmayan vakalarda ise merkezi sinir sistemi bozuklukları ile karşılaşılabilmektedir.

6. Yasemin Bitkisi

Yasemin bitkisinin tüm kısımlarında “gelsemium” adı verilen toksik bir madde yer alır. Köpekler bu bitkiyi tükettiklerinde ilk olarak kas güçsüzlüğü yaşarlar. Sonraki bulgular ise titreme, iştahsızlık, kusma ve yürüyüş anormallikleridir. Ancak şiddetli olgularda ölümler ile karşılaşılabilir.

köpekler için zehirli olabilecek bitkiler

7. Yüksükotu

Bahçelerde yetiştirilen bu süs bitkisi, yaşadığınız bölgede mevcut ise çok dikkatli olmalısınız. Çünkü bitkinin yapısında doğal olarak kalbi etkileyen toksinler mevcuttur. Zehirlenme olgularında görülen semptomlar ise köpeğin bitkiyi tükettiği miktara göre değişmektedir. Ancak genellikle bulantı, sancı, kusma, kardiyak aritmiler ve halsizliğe neden olur. Yine bazı zehirlenme vakaları ölümle sonuçlanabilmektedir.

8. Nergisgiller

Nergisgiller, köpekler için zehirli bitkiler arasında yer alır ve köpeklerin bulundukları ortamlardan kesinlikle uzak tutulmaları gerekir. Özellikle “amaryllis” olarak bilinen türü tehlikeli olan bu bitkiyi tüketen köpeklerde ilk zehirlenme belirtileri, kusma ve bulantı şeklinde seyretse de bazı vakalar ölümle sonuçlanabilir.

9. Üzüm

Üzüm, en yaygın kültür bitkilerinden birisidir. Ülkemizde yaklaşık olarak 1200’den fazla türü bulunan bu bitki, köpekler için zararlı bitkiler arasındadır. Ciddi böbrek hasarlarına yol açabilen üzümün kuru ya da yaş olarak tüketilmiş olması fark etmez. Üzümden etkilenen köpeklerde 6 ile 12 saat içerisinde kusma ve güçsüzlük izlenmektedir. Erken teşhis durumunda ise öncelikli olarak böbrek faaliyetleri normale döndürülebilir.

10. Difenbahya

Çiçekler arasında köpekler için en zararlı olanların başında difenbahya bitkisi gelir. Çünkü bu bitki tarafından salgılanan özsuyu oldukça zehirlidir. Aynı zamanda evde bakımı oldukça kolay olan difenbahya bitkisinin yapraklarını ısıran ya da çiğneyen köpeklerde ağız ve dudaklarda tahriş, aşırı salya, kusma ve yutma güçlüğü gibi belirtiler görülmektedir.

11. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz bitkisinin köpeklerde olumsuz durumlara yol açması için yutmalarına gerek yoktur. Çünkü köpeğin bu bitki ile tekrar tekrar temas etmesi bile ciltte tahrişe neden olacaktır. Ancak yutulması halinde ishal, kusma ve bulantıya neden olabilir.

köpekleri için zehirli bitkiler

12. Daffodil

Çiçek bahçelerinde görmeye alışkın olduğumuz bu çiçek türü, köpekler tarafından tüketildiğinde ciddi sonuçlar doğurabilir. Bitkide en kötü toksinler ampul kısmında yer alır ve bu kısmın tüketilmesi kalp aritmileri, titreme ve düşük kan basıncı gibi ciddi semptomlara sebep olabilir.

Köpekler için zehirli bitkiler ve etkileri kısaca yukarıda bahsedildiği gibidir. Ancak bu bitkilerin yanı sıra aloe vera, mücevher bitkisi, siklamen ve zambakgiller de köpekler için toksik bitkilerdir. Özellikle yavruyken çok meraklı olan köpekler bu bitkileri tüketerek ciddi anlamda zarar görebilirler. Bu nedenle evinizde ya da evinizin çevresinde yer alan bitkilere dikkat etmeli, minik dostunuzu güvenli olduğundan emin olmadığınız bitkilerden uzak tutmalısınız.

Köpeğiniz Zehirlendiğinde Ne Yapmalısınız?

Köpeklerde zehirlenme kendisini sindirim ve sinir sistemi problemleri olarak gösterebilir. Ancak genel olarak karşılaşılan zehirlenme belirtilerini kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 • İshal
 • Kusma
 • Ağızdan aşırı salya akıntısı
 • Ağız, burun ve anüsten kan gelmesi
 • Uyuşukluk ve sürekli yatma isteği
 • Ağızda yaralar
 • Kasılma
 • Titreme
 • Aşırı heyecan
 • Nöbet
 • Koma
 • Kalp atışlarında düzensizlik
 • Şiddetli ağrı belirtileri
 • Zor nefes alma ya da çok sık ancak derin olmayan nefes alma

Köpeğinizde yukarıdaki belirtilerin varlığını tespit etmeniz durumunda öncelikli olarak yapmanız gereken evinizde yer alan bitkileri kontrol etmek olmalıdır. Köpeğinizin tedavi edilebilmesi için onu ne tür bir bitkinin zehirlediğini bilmek hayati önem taşımaktadır. Bir bitki ya da diğer başka nedenler ile köpeğinizde zehirlenme belirtilerinin varlığından şüpheleniyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir. Çünkü zehirlenmeler çok ciddi durumlardır ve kısa süre içerisinde müdahale gerektirirler. Tedavi için geç kalmanız durumunda ise geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Apartmanda Kedi ve Köpek Bakma Hukuku

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: