Köpekler İçin Kuru Köpek Şampuanı

Yazar:

Küçük dostlarımız tüylerinin her zaman temizliğe ve bakıma ihtiyacı vardır. Bunun en büyük nedeni onların her gün dışarıya çıkması, devamlı hareket ederek kirlenmesidir. Hiç kimse evde kirli ve kokan bir köpekle yaşamak istemez. Durum böyle olduğu zaman banyo ve tüy bakımı hakkında bilgili olmakta gerekir. Bu yazımızda sizin için faydalı olabileceğini düşünerek  köpekler için hangi köpek şampuanı kullanılması gerektiğini, köpeklerin nasıl yıkandığı konusunda da bilgi vermeye çalıştık, umarız faydası olur.

Köpekler İçin Şampuan Türü

Şampuan seçimi konusunda birden fazla kriter önem taşımaktadır. Öncelikle köpeğinizin yaşı ve ırkı önemlidir. İlk belirlenecek olan kriter yavru veya yetişkin köpek şampuanı olmasıdır. Daha sonra ise köpeğin ırkı yani tüy yapısı önem taşımaktadır. Uzun tüylü ve karışan tüyler için farklı, kısa tüyler için farklı, beyaz tüyler için farklı ve koyu renkli tüyleri olan köpekler için farklı şampuan çeşitleri bulunmaktadır. İhtiyacınızı belirledikten sonra şampuanın çeşidine karar vermek size kalıyor. Genel olarak üç tür şampuan bulunmaktadır. Bu şampuanlar kuru şampuan, sprey şampuan ve sıvı şampuanlardır. Kullanım bakımından kolaylık sağlayan kuru toz şampuanlar, spreyler veya ben suya sabuna dokunmadan temizlik yapamam diyenler için sıvı şampuan seçmek tamamen sizin tercihiniz olacaktır.

Köpekler İçin Kuru Köpek Şampuanı

Sizde köpeğiniz için en iyisini tercih etmek için köpek şampuan fiyatlarına bakmadan önce özelliklerini araştırmalısınız. Neden köpekler için özel şampuan kullanılır? Kendi şampuanım ile yıkasam olur mu? Sorusunun yanıtı size doğru bir seçim yapmanız için yardımcı olacaktır. Köpeklerin derisinin pH değeri ile insan derisinin pH değeri  farklıdır. İnsanların yıkandığı şampuan köpeklerde kullanırsanız deride kepeklenme, aşırı tüy dökülmesi, egzama ve mantar gibi deri problemleri yaşayabilirsiniz. Ayrıca uygun olmayan pH değeri nedeniyle köpeğinizin derisinde bulunan koruyucu yağ tabakası da bozulacağı için köpeğinizin daha kötü kokmasına neden olabilir. Bu nedenlerle, köpeklere özel formüle edilmiş, deriye bakım sağlayan kaliteli bir köpek şampuanı kullanmanız gerekir.

Yetişkin Köpekler İçin Şampuan Türü

Yetişin yaşa ulaşan köpeğiniz artık büyüdüğü için bakım konusunda da bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Tüy bakımı denilince ilk akla gelen ise şampuan türü ve markasıdır. Yetişkin köpekler için de kuru köpek şampuanı kullanılmakla birlikte genellikle sıvı şampuanlar tercih edilmektedir. Köpeğinizi bahçede yıkayacak iseniz, günün sıcak saatlerinde, güneşin etkili olduğu sıcak zamanlarda yıkamayı tavsiye ederiz. Kuru toz şampuanlar, köpük ve sprey şampuanların kullanımı farklıdır. Özellikle yavru köpeklerde kullanılması tavsiye edilmektedir. Çünkü henüz aşıları tamamlanmadığı ve bağışıklığı gelişmediğinde yıkanıp hastalanma riski önlenmiş olur.

Gözlerini yakmayan, derisi için pH’ı dengeli, deriyi nemlendiren ve tüylerin kolay taranıp, ışıl ışıl parlamasını sağlayan doğru şampuanı kullanmanız durumunda köpeğiniz sağlıklı bir şekilde yıkanır. Köpeğinizle keyifli banyo saatleri için köpeğinizin banyo saatlerinden keyif almasını sağlamalısınız.  Banyoyu sevmesi için, sevdiği lezzetli ödülleri kullanabilirsiniz, bu sayede yıkanmaya olan merakı artacaktır. Ayrıca unutmamalısınız ki köpeklerin hisleri güçlüdür, köpeğinize banyo sırasında yumuşak davranıp, okşayarak sevginizi göstermeniz, bir sonraki banyo saatini daha kolay geçirmenize yardımcı olacaktır.

Sıvı Şampuan

En çok tercih edilen şampuan türüdür. Köpeğinizin yaşına, ırkına ve tüy yapısına göre farklı pek çok çeşidi bulunmaktadır. Yetişkin köpekler için tercih edilen bu şampuan insanların kullandığı şampuanlara göre farklı özelliktedir. Yıkama sırasında çok fazla köpürmez. Şampuanı köpeğinizin tüylerine ve derisine masaj yapar gibi ovarak uygulanmasını tavsiye edilmektedir. Sıvı şampuanları uygulamanın bir diğer yolu ise bir kap içerisinde su ile şampuanı iyice karıştırıp köpürterek uygulama yapılmasıdır. Tüylere iyice ovarak uygulandıktan sonra iyice durulanarak, tüylerin kurutulması ile banyo tamamlanmış olacaktır.

Kuru Şampuan

Genel bir tanım olarak tüylerin su ile ıslatmadan hızlı ve kolayca temizlenmesine yardımcı olan kuru şampuan çeşitleri bulunmaktadır. Sprey şeklinde tüylere püskürtülerek uygulanan, köpük şeklinde tüylere sıkılarak ve toz şeklinde tüylere dökülerek uygulanan kuru şampuanların pek çok marka, farklı içerik ve farklı kokuda çeşitleri bulunmaktadır. Daha çok yavru köpekler için kullanılan bu şampuan türü özellikle sık dışarı çıkan ve yıkanması güç olan ırklar içinde tercih edilmektedir. Kış aylarında köpeğinizin temizliği için kuru şampuan kullanmak sizin için kolaylık sağlayacağı gibi köpeğinizin üşütme riskini de azaltacaktır.

Köpek şampuanları köpeğinizin sağlıklı bir şekilde temizlenmesine yardımcı olacaktır. Uzmanlar köpek temizliği için kış aylarında kuru, yaz aylarında ise sıvı şampuan kullanmanızı öneriyor. Özellikle aşısı tamamlanmamış yavrular için köpek kuru şampuan önerisinde bulunuyor.

Köpeklerin tüy uzunlukları da şampuan seçimini değiştirebiliyor. Eğer doğru şampuan seçimi yapamıyorsanız uzmanlardan destek alabilirsiniz. Etkili bir temizlik sonrası köpeklerinizi tüm pisliklerden arındırabilir ve huzur içinde hayatını devam ettirmenizi sağlayabilirsiniz. Evcil hayvanlarınızın bakımını kesinlikle aksatmamanız gerekir. Bunun için, şampuanın yanı sıra fırça, tarak ve kolay tarama spreyleri gibi bakım malzemelerini kullanabilirsiniz.

Okumak İster Misiniz? : Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: