Köpek Sağlığı ve Bakımı

Yazar:

Köpeğinizin sağlıklı ve hareketli bir köpek olmasını istiyorsanız köpek sağlığı açısından en az kendi sağlığınız kadar önem vermelisiniz. Bunun için onu doğru beslemeli, düzenli olarak temizliğini yapmalı ve egzersiz yapmasını sağlamalısınız. Ancak köpek bakımı ile ilgili olarak üzerinize düşen sorumluluklar bunlar ile sınırlı değildir. Ayrıca tüylü dostunuzun doğru davranışlar sergilemesi için onu iyi eğitmeli, gerekli aşılarını aksatmadan yapmalı ve sevildiğini hissettirmelisiniz. Aksi halde köpeğiniz fizyolojik ve psikolojik pek çok hastalığa açık hale gelecektir. Bunların yanı sıra köpekler ihtiyaçlarını farklı hareket ve davranışlar yolu ile aktarırlar. Bu nedenle köpeğinizi sürekli olarak gözlemlemelisiniz. Ayrıca tüm yaşamı boyunca sağlıklı ve zinde olması için bir veteriner hekim ile sürekli olarak iletişim halinde olmalısınız. Peki, köpek sağlığı ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Köpeklerde en sık görülen hastalıklar hangileridir?

Köpek Sağlığı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tüm canlılar gibi köpeklerde yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için iyi bir ortam ve koşullara ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle sağlıklı ortamlarda barınmaları ve tüm bakımlarının eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir. Çünkü önemsiz görünen ihmaller dahi köpeğinizde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Köpeklerde Deri ve Tüy Sağlığı

Köpek sağlığı ile ilgili en önemli detaylardan birisi deri ve tüy bakımlarının yapılmasıdır. Köpeklerin tüyleri parlak ve canlı bir görünüme sahip olmalıdır. Ayrıca yağ ve güçlü bir koku olmadığına da dikkat edilmelidir. Sağlıksız tüyler ise kuru ve cansız bir görünüm sergiledikleri gibi aynı zamanda kolaylıkla kırılırlar. Bu da çok sayıda tüyün kopmasına neden olmaktadır. Ancak düzenli beslenme, fırçalama ve banyo ile bu tür olumsuzlukların önüne geçebilir.

Köpeğinizin tüy ve deri sağlığının korunması için gerekli bakımlarını kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için uygun bir köpek fırçası satın alarak belli periyotlar ile tüylerini fırçalayabilirsiniz. Bu, aynı zamanda köpeğiniz ile vakit geçirmeniz için iyi bir fırsattır. Fakat köpeklerde tüy bakımı ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyorsanız ilk zamanlarda bir veteriner hekimden profesyonel destek alabilirsiniz.  

Köpeklerde tüy sağlığı için önemli noktalardan birisi de düzenli banyo yaptırmaktır. Köpeğiniz banyo yapmadan da çok mutlu görünebilir. Ancak banyo yapmaması tüyleri üzerindeki yağ miktarını artıracaktır. Deri üzerinde artan bakteri ve yağlar ise kötü kokulara neden olabilir. Bunun için düzenli olarak banyo yaptırmaya özen göstermelisiniz. Fakat unutmamalısınız ki fazla banyo derisinin kurumasına ya da tahriş olmasına neden olabilir. Özellikle tüylerinde çamur ya da dışkı yoksa ayda bir kez banyo yaptırmanız yeterlidir.

Bunların yanı sıra köpeğinizin deri ve tüy sağlığını korumak için sağlıklı ve dengeli beslenmesine özen göstermelisiniz. Özellikle esansiyel yağ asitleri bakımından zengin köpek mamaları tüyleri için çok faydalıdır. Ancak sevimli dostunuzun tüketeceği mama ile ilgili veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Köpeklerde Ağız ve Diş Sağlığı

Sağlıklı bir köpeğin dişleri beyaz ve parlaktır. Köpeklerde diş sağlığı, diş bakımı ile ilgili olduğu kadar doğru beslenmeyle de ilgilidir. Daha yavruluk döneminden itibaren ihtiyacı olan kalsiyumu alan köpeklerin dişleri çok daha sağlam olur. Diş bakımı yapılmayan ya da sağlıklı beslenmeyen köpeklerin dişlerinde sararma ve diş taşı meydana gelebilir. Bunlar kötü ağız kokusuna neden olacaktır. Ancak kötü ağız kokusu sindirim bozukluklarından da kaynaklanabilir. Köpeğinizin diş problemleri için onu mutlaka bir veteriner hekime götürmelisiniz. Ayrıca düzenli diş bakımı için uygun bir köpek diş fırçası satın almalı ve düzenli olarak diş bakımını yapmalısınız.

Köpeklerde Göz ve Kulak Sağlığı

Köpek sağlığı ile ilgili üzerinde özenle durulması gereken noktalar arasında göz sağlığı da yer alır. Sağlıklı bir köpeğin gözleri parlaktır. Ayrıca aşırı sulanma ve akıntı gibi sorunlar görülmez. Çapaklı ve kanlı görünüm ise sağlıksız gözlere işarettir. Köpeğinizin göz temizliğine özen göstermeniz bu tip sorunların önüne geçecektir. Fakat köpeklerin gözlerinde üşütmeden kaynaklı olarak da çapaklanma görülebilir. Eğer evcil dostunuzun gözlerinde aşırı ve inatçı çapaklanma söz konusu ise bu durumda mutlaka bir veteriner hekime götürmelisiniz.

Köpeklerin hastalığa açık organlarından birisi de kulaklarıdır. Bu nedenle tüy bakımı sırasında mutlaka kulak kontrolü de yapılmalıdır. Köpeklerde kulak bakımı aksatılırsa biriken kirler hastalıklara neden olabilir. Ayrıca kulaklarında akıntılar oluşabilir ve bu akıntılar ciddi hastalıklara işaret edebileceği için hiç vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir.

Tüm bunların yanı sıra köpeklerde eklem sağlığı ve kalp sağlığı gibi üzerinde durulması gereken daha pek çok konu bulunmaktadır. Bu anlamda köpeğinizin herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşma riskine karşı onu düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmeli ve yıllık check-uplar yaptırmalısınız.

köpek sağlığı ve bakımı

Köpeklerde En Sık Görülen Hastalıklar

Evcil dostunuzun herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığını anlamak için onu çok iyi gözlemlemeniz gerekmektedir. Çünkü bazı semptomlar ishal ya da kusma gibi belirgin olmadığı gibi halsizlik ve yeme alışkanlıklarında değişim olarak kendisini gösterebilir. Bu doğrultuda köpeklerde en sık görülen hastalıkları ise kısaca şöyle açıklayabiliriz:

  • Kulak İltihabı: Özellikle Bloodhound ve İspanyol Cocker gibi kulakları uzun köpek ırklarında görülen bu hastalık, uzun süre ıslak kalan köpeklerde de görülebilir. Eğer köpeğiniz kulaklarını sürekli kaşıyorsa ya da kulaklarında kötü kokan bir sıvı fark edecek olursanız iltihaplanmadan şüphelenebilirsiniz.
  • Eklem İltihabı: Daha çok yaşlı köpeklerde gözlenen bu hastalığa neden olan önemli etkenler aşırı kilo ve hareketsizliktir.
  • Ağız ve Diş Hastalıkları: Köpek sağlığı ile ilgili göz ardı edilen konulardan birisi de ağız ve diş hastalıklarıdır. Kötü ağız kokusu önemli bir diş hastalığını işaret ediyor olabilir.
  • Obezite: Köpeklerde çok hızlı bir şekilde ilerleyen bu rahatsızlık, diyabet ve kalp hastalıklarını da beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle köpeğinizi dengeli beslenmeye ve düzenli olarak egzersiz yaptırmaya özen göstermelisiniz.
  • Kusma ve İshal: Köpek hastalıkları arasında en sık görülenlerden birisi de kusmadır. Zehirlenme ya da sindirim problemi habercisi olabilen kusma, birkaç gün içerisinde durmazsa köpeğinizi mutlaka bir veterinere götürmelisiniz. Yine kusma ile birlikte ishal de görülebilir. Eğer bu durum günde iki kereden fazla oluyorsa mutlaka veterineriniz ile iletişime geçmelisiniz.

Köpeklerde görülen hastalıklar yukarıda bahsedilenler ile sınırlı değildir. Bunların yan sıra deri problemleri, metabolik hastalıklar, üriner sistem problemleri gibi bir çok hastalık ile karşılaşılabilmektedir. Bu hastalıkların belirtilerini az yada çok tanımak ise köpek sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır. Eğer siz de bir köpek sahibiyseniz köpeklerde sık görülen hastalıklar ile ilgili bilgilenmeli ve bu hastalıklara karşı önlem almalısınız.

Alman Kurdu ve Genel Özellikleri hakkında bilgi almak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: