Köpek Maması Tavsiye

Yazar:

Marketlerde çok sayıda köpek maması olduğu için sizlere bu yazımızda köpek maması nasıl olmalı sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Mama konusundaki bu sayısız seçenek iyi bir şeymiş gibi görünse de bazen kafa karışıklığına neden olmakta ve seçim yapma konusunda tereddütler oluşmaktadır. Eğer isteğiniz köpeğiniz için en ucuz köpek mamasını almak değil de, onun sağlığı için en uygun mamayı bulmak ise belki bu yazımız seçim yapma konusunda size yardımcı olabilir. Amacımız belirli bir marka köpek maması tavsiye etmek değil mama seçerken neleri göz önüne almalısınız sorusunun yanıtını vermeye çalışmaktır.

Mama İçeriği

Köpeğinizin ırkı, kaç yaşında olduğu ve büyüklüğünün ne kadar olduğu gibi konular mama tercihini yakından etkileyen konular arasında gelmektedir. Zira her bir köpeğin ihtiyacı olan protein, karbonhidrat ve kalori miktarı farklılık gösterebilmektedir. Genç ve hareketli ırktan bir köpek mama ihtiyacı ile yaşlı, hantal bir köpek mama ihtiyacı aynı değildir. Aynı şekilde yavru ile yetişkin bir köpeğin beslenme şekli de tamamen birbirinden farklıdır. Yavru bir köpek daha çok proteine ihtiyaç duyarken yetişkin köpekler için yüksek miktarda proteine ihtiyaç yoktur. Ayrıca köpeğin yaşadığı çevre koşulları da dikkate alınmalıdır. Soğuk ortamda yaşayan bir köpek sıcak ortamda yaşayan köpeğe göre daha fazla miktarda enerjiye ihtiyaç duyar. İşte tüm bu durumları göz önünde bulundurmalı ve buna göre bir karar vermelidir. Eğer köpeğinizin ayrı, özel bir durumu var ise bunun da veteriner hekim gözüyle bakılması ve köpek maması tavsiyesi alınması gereklidir.

Onlarca Marka Var

Marketlerde köpek maması istediğiniz zaman karşınıza onlarca mama çeşidi çıkmaktadır. Bu iyi bir durum gibi görünse de seçim yapmanızı ve isabetli bir karar almanızı zorlayan bir durumdur. İşte bu nedenle mama alırken dikkat etmeniz gereken hususları unutmamalısınız. Bunlardan birincisi mamaların içeriğine bakmaktır. Köpekler etobur olarak beslenen canlılardır ve bu durum göz önünde bulundurularak köpek maması tahılsız mama çeşitleri arasından tercih edilebilir.

Sağlıklı bir köpek beslenmesi için, sığır eti, kuzu eti, tavuk ve balık eti gibi kaliteli hayvansal protein kaynakları içeren mamaları tercih etmelisiniz. Mama içerisindeki protein ve karbonhidrat kaynaklarının çeşitliliği ve dengeli olması ikinci önemli konudur.

Köpek mamasının, protein kaynağı olan beyaz et, kırmızı et veya balık içeriğinin yanı sıra lif kaynağı olan sebzeler ve meyvelerce zenginleştirilmiş olması köpeğinizin sağlıklı sindirim sistemi için önem taşıyan bir diğer unsurdur.

Mamanın Lezzeti

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de damak lezzeti vardır. Bu nedenle tercih edeceğiniz mamanın köpeğinize lezzet vermesi gereklidir. Şimdiden bunu nasıl anlayacağız gibi birtakım sorular sorduğunuzu duyar gibi oluyoruz. Öncelikli olarak veteriner hekiminizin tavsiyesini alabilirsiniz, benzer bir köpek ırkını besleyen tanıdıklarınıza hangi mamayı kullandığını sorabilir ya da internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Eğer bu araştırmalarınızdan bir sonuç elde edemediyseniz mamaları teker teker denemekten başka seçeneğiniz bulunmamaktadır. Bu nedenle ilk başlangıçta küçük paketlerden alıp, sevdiği ve iştahla yediği lezzeti belirledikten sonra büyük paketlere geçebilirsiniz.

Bazı köpeklerin tercihinin tavuk, bazı köpeklerinde balık eti olabildiğini unutmadan belirtmek gerekir. Dolayısıyla köpek maması tavuklu almanız durumunda eğer köpeğiniz beğenmez ise tavuğa karşı bir ön yargısı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda balıklı mamaları denemenizi tavsiye etmekteyiz. Lezzetin yanı sıra tene boyutu da iştahı etkileyebilen bir diğer faktördür. Küçük ırk köpeğe sahipseniz büyük taneli mamaların onu cezbedemeyeceğini bilmeli ve köpeğinizin ağzına aldığında kolay çiğneyebileceği boyutlarda mama seçmeye dikkat etmelisiniz. Konserve köpek maması da denemeniz gereken bir diğer seçenektir. Özellikle küçük ırklar sert taneli mamalar yerine, yumuşak parça etli konserve mamaları tercih edebilmektedir. Bu konulara dikkat ederek birkaç deneme sonrasında köpeğiniz için doğru mamayı bulmuş olacaksınız.

Günlük Beslenme

Yavru köpeklerde beslenme, yetişkinlere göre daha farklıdır. Yavru köpekler ilk 4 ile 6 hafta arasında anne sütüyle beslenmektedir. Sonrasında ise kuru mamaya geçiş sağlanmaktadır.

Yavru köpek için protein, kalsiyum ve mineral bakımından zengin beslenme önemlidir. Mama tüketimi yaparken ise mama paketinde belirtilen besinlerin içeriğine ve tavsiye edilen kullanma miktarına bakmak son derece önemlidir. Her mama markasını protein, karbonhidrat ve yağ gibi temel besin içerik miktarları değişir ve buna bağlı olarak verilmesi gereken miktarları farklıdır. Günlük beslenme tavsiyelerine uygun miktarlarda mama ile beslemek köpeğin alması gereken besinleri dengeli şekilde almasını ve dengeli gelişmesini  sağlayacaktır.

Köpek maması tavsiye
Köpeğinizin ırkına, yaşına, sağlık durumuna ve harcadığı günlük enerji miktarına uygun bir köpek maması seçimi yapmak sağlık açısından çok önemlidir. Aksi taktirde beslenme bozukluğuna bağlı olarak oldukça ciddi sağlık problemleri yaşamak kaçınılmaz olabilir.

Mama Fiyatları

Köpek sahiplerini en çok zorlayan konulardan birisi de köpek maması fiyatları olmaktadır. Çok değişken mama fiyatları olması köpek sahiplerinin kafasını oldukça karıştırmaktadır. Çok pahalı görünen bir mama detaylı bakıldığında ucuz olabilmektedir. Bu konuda seçiminizi yaparken mamanın günlük verilecek miktarına ve belirtilen bu miktarı verdiğinizde kaç gün kullanabileceğine, özellikle de yedirdikten sonra çıkarmış olduğu atık miktarına bakmanızı önemle tavsiye ederiz. Ucuz mamayı, günlük beslenme için daha fazla miktarda vermek durumunda kaldığınızda, gün başına düşen tutar, pahalı gibi görünen mamadan daha fazla olabileceği gibi, çıkardığı atık miktarı fazla ise içerisindeki besin değeri olmayan dolgu maddelerine para veriyor ve köpeğinizin sağlığı ile oynuyor olabilirsiniz.

Tüm bu hususları değerlendirerek, onun için en doğru kararı verebilirsiniz.

Köpek Maması Nasıl Olmalıdır konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: