Köpek Maması Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yazar:

Köpekler, etçil hayvanlar olmalarına rağmen evcilleştirilmeleri ile birlikte beslenme alışkanlıklarında da değişiklikler yaşanmıştır. Buna paralel olarak yaşam sürelerinde de artış meydana gelmiştir. Yine köpeklerin beslenmesi adına en önemli besin maddeleri; proteinler, yağlar ve karbonhidratlardır. Henüz yavruluk dönemlerinden itibaren sağlıklı gelişimleri için bu temel besin maddelerini dengeli olarak almaları gerekmektedir. Köpeklerin hangi miktarda beslenmesi gerektiği ırkı, yaşı ve genel sağlık durumu gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Mama markaları ise bu faktörleri de göz önünde bulundurularak çeşitli köpek mamaları üretmektedir. Bu mamalar köpeklerin beslenme ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılayan besinlerdir. Fakat mama tercihinde bulunmadan önce bir veteriner hekime danışmakta fayda bulunmaktadır. Çünkü veteriner hekim, köpeğin sağlık durumu da göz önünde bulundurarak özel bir diyet önerebilir. Peki, köpek maması tam olarak nedir? İçeriğinde neler barındırır?

Köpek Maması Nedir?

Köpeklerin insan yaşamındaki yeri arttıkça beslenme sorumluluğu da insanlara ait olmaya başlamıştır. Önceleri bu sorumluluğu kendi gıda artıklarını köpeklerine vererek yerine getirmeye çalışan insanoğlu zaman içerisinde bunu daha düzgün ve sağlıklı bir şekilde yapmaya başlamıştır. Bunun sonucu olarak günümüz dünyasında yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi olan ve köpeklere özel üretilen bir köpek maması kavramı oluşmuştur. Önceleri oldukça ilkel olan ve bir köpeğin tüm ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olan bu mamalar hem bilimsel araştırmaların artışı hemde insanların hep en iyisini istemesi neticesi bugün bulunduğumuz düzeye ulaşmıştır. Günümüzde üretilen köpek mamaları hemen hemen tüm köpek ırklarının değişken olan ihtiyaçlarını bile gözeten ve karşılayabilen duruma gelmiştir. Her geçen gün, köpekler hakkında daha çok bilgi edindikçe mamalarda o oranda gelişmekte ve daha mükemmel hale gelmektedirler.

Günümüz koşullarında iyi bir köpek maması köpek için alerjik reaksiyon oluşturmayacak ve iyi sindirilebilir bir veya bir kaç protein kaynağı yanı sıra beslenme problemlerine sebep olmayacak karbonhidrat kaynaklarından oluşmalıdır. Bu karışımı daha da güçlendirecek ve köpek gelişimi ve yaşamı için olmazsa olmazlardan olan vitamin ve mineral kaynakları da mama içerisinde bulunmalıdır. Tüm bunların dışında artı etkiler anlamında baktığımızda ırk özelliklerini de baz alarak bazı ekstra özellikler de mamalara ilave edilmiş olmalıdır. Örneğin iri ırk köpeklerde olması muhtemel displazi gibi bir probleme karşı köpek maması içinde glukozamin ve kondroitin bulunması iyi bir örnek olması açısından önemlidir. Elbette bunun dışında deri ve tüy sağlığı, kas ve iskelet sistemi, sindirim sistemi gibi hayati yapı ve organlar içinde özel destekleyici ilaveler mama içerisinde yerini almıştır.

Bugün yüzlerce farklı marka ve içerik ile mamalar üzerinde hala bir çok tartışma olsa da mama konusunda varılan nokta hiçte azımsanmayacak bir yerdedir. İyi mama ve kötü mama kavramları artık iyice birbirine girmiş ve işin ticari boyutu arttıkça mama üzerindeki savaş ve aldatmaca da artmıştır. Ancak iyi ya da kötü tüm mamalar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da köpek üzerindeki etkisini kısa, orta ve uzun vade de farklı şekillerde gösterecek ve ak ile kara her zaman belli olacaktır. Bu etkileri ve süreçleri en iyi bilen ve takip edebilen kişiler ise veteriner hekimlerdir. Elbette burada tamamen bilimsel kriterleri baz alan ve hastasına önem veren veteriner hekimler kastedilmektedir. Bu yüzden köpek maması ile ilgili kararlarınızdaki süreçlere veteriner hekiminizi de dahil etmeniz doğru seçimleri yapabilmek için önemlidir.

İnternet veya sosyal medya üzerindeki anketleri veya blog veya forumlardaki en zararlı mama, en yararlı mama gibi yanlı ve tamamen ticari yönlendirmeleri lütfen dikkate almayın. Dikkate alınması gereken en önemli şey sözüne güvenilir bir marka olması, markanın mama üzerinde harcadığı zaman ve araştırma süresi, mamanın yalansız dolansız gerçek içeriği ve o mama için veteriner hekimin gerçekçi ve tarafsız yorumudur.

köpek maması nedir? çeşitleri nelerdir?

Köpek Maması Çeşitleri Nelerdir?

Köpekler, yeterince beslenemedikleri zaman hastalıklara karşı dirençsiz hale gelirler. Bu nedenle beslenmelerine dikkat edilmeli ve mama seçimi mümkünse bir veteriner hekim ile birlikte yapılmalıdır. Yine mamanın ideal bileşenlere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü bir köpeğin cinsine, kilosuna ve sağlık durumuna uygun bir mama ile beslenmesi tüm yaşamını etkileyecektir. Yine köpek beslenmesi için kullanılabilecek hazır mama çeşitleri arasında kuru mamalar ve konserve mamalar yer almaktadır. Bu köpek mamalarının özelliklerini ve köpek sağlığı açısından ne gibi yararlarının olduğunu kısaca aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Kuru Köpek Mamaları

Değişik boy ambalajlarda ve içerikler ile üretilen kuru köpek mamaları köpek beslenmesinde en çok kullanılan mama türüdür. Hem kullanım kolaylığı hem de ekonomik anlamda konserve köpek mamasına göre daha ucuz oluşu kuru mamayı ön plana çıkarmıştır. Ayrıca kuru mamanın üretim aşamasında içerisine, preslenmeden önce ve preslendikten sonra olmak üzere değişik ilavelerin yapılabiliyor olması ve bunların besinsel değerlerinin korunabilmesi kuru mamayı konserve mamaya göre daha avantajlı kılmaktadır. Ayrıca kuru mamalar bir çok ırk ve boyutta köpek için özelleştirilebilir. Ayrıca;

Kuru mama gün boyu mama kabında kalmaya karşı dayanıklıdır. Evde olamayan kişiler için idealdir çünkü yemeğini bir anda bitirmeyen köpeklerin önünde mama bırakmak zorunda kalıyorsanız bunu konserve mama ile yapamazsınız. Aksi halde gıda zehirlenmeleri kaçınılmaz olurdu.

Kuru mama ile çok daha iyi bir protein ve yağ dengesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca üretim sırasında ilave vitamin ve mineral yanı sıra başka besin takviyeleri de kullanılabilir. Bu sayede ırka göre özelleştirilebilir. Bunu belki konserve mama ile de yapabilmek kısmen de olsa mümkün olabilir ama o zaman zaten pahalı olan konserve mamalar çok daha pahalıya mal olurdu.

Kullanımı kolaydır. Mama kabı temizliği açısından ise hem kolay temizlenir hem de çevre temizliği daha kolay yapılır.

Konserve mamaya göre daha ekonomiktir.

Köpeklerde diş ve diş eti sağlığını korumak adına kuru mama daha iyi sonuç verir.

Ayrıca köpek ödül oyuncaklarında kullanımı mümkündür ve eğitim sırasında ödül maması gibi kullanımı da mümkündür.

Bunların yanı sıra kuru köpek mamaları; yavru köpek maması, yetişkin köpek maması, yaşlı köpek maması veya kısırlaştırılmış köpek maması gibi değişik yaşam evrelerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde de üretilebilmektedir.

Konserve Köpek Mamaları

Köpek beslenmesi için tercih edilebilecek bir diğer mama çeşidi de konserve mamalardır. Konserve mamalar; et, et yan ürünleri, tahıllar ile aroma ve kıvam sağlayıcı maddeler ile hazırlanan besinlerdir. Kuru mamalar ile karşılaştırıldıklarında su kapsamı daha yüksek olan konserve köpek mamaları, köpekler tarafından keyifle tüketilmektedir. Lezzet oranı oldukça yüksek olan bu mamalar, köpeklerin iştahını açar ve daha fazla yeme ihtiyacı duymalarına neden olabilir. Bu nedenle de kontrollü ve ölçülü olarak verilmeleri gerekmektedir. Aksi halde köpeklerin hızlı bir şekilde kilo almasına neden olabilirler. Yine konserve mamalar obezite riskine karşı uzun süre tek başına verilmemelidir. Daha çok ek gıda olarak kullanılan yaş mama çeşitleri, iştahsız köpeklerin kuru mamaların içerisine lezzet artırıcı olarak da eklenebilirler.

Yaş köpek mamaları, kuru mamalara göre daha yüksek su oranına sahip oldukları için daha çabuk bozulabilirler. Bu nedenle kullanımlarının ardından mutlaka buzdolabında muhafaza edilmeleri gerekmektedir. Buzdolabında bekleme süresi 3 günü geçmemelidir.

Yumuşak gıdalar diş taşlarının oluşumunu hızlandırmakta ve ağız sağlığının daha çabuk bozulmasına neden olmaktadırlar. Ancak bunun yanı sıra ağız sağlığı bozulmuş ve diş sorunu olan köpekler ile dişlerini kaybetmiş köpekler için ideal bir beslenme ürünüdür.

Konserve mamaları mama kabına koyup köpeğinizin önünde uzun süre bekletemezsiniz. Özellikle sıcak havalarda bu daha da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aksi taktirde gıda zehirlenmeleri kaçınılmazdır.

Konserve köpek mamaları kuru mamalara göre çok daha pahalıdır. Hele iri ırk bir köpeğiniz varsa ve iyi kalite bir konserve köpek maması ile beslemek isterseniz size bir servete patlayabilir.

Su sevmeyen ve yeterince su içmeyen köpeklerde su açığını kapatmak için tercih edilebilir.

Sonuç olarak bir köpeğin tükettiği mama sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle kaliteli köpek maması markaları tarafından sunulan ürünler tercih edilmelidir. Aksi halde kalitesiz ve herhangi bir besleyiciliği olmayan mamalar köpeklerin bağışıklık sistemini zayıflatacaktır. Bu nedenle hem kuru hem de konserve mama satın alırken mamanın içerik özelliklerine ve uluslararası standartlarda üretim yapan bir marka tarafından üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

İlginizi çekebilir : Köpek Sağlığı ve Bakımı

İlginizi çekebilir : Tahılsız Köpek Maması Faydalı mı Zararlı mı?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: