Köpek Maması Nasıl Olmalıdır?

Yazar:

Sadık dostlarımız için elbette en kaliteli olan köpek maması çeşidini seçmek isteriz.  Ancak yüzlerce marka ve çeşit arasından doğru mamayı seçmek için bazı detayları bilmenizin size yardımı olacaktır.

Köpeğiniz için mama seçerken mutlaka içeriğini incelemenizi tavsiye ederiz. İyi bir köpek maması öncelikle besleyici olmalıdır. İçeriğinde bulunan protein, yağ ve karbonhidratın dengeli olması çok önemlidir. Tek başına yüksek protein veya yüksek yağ oranı olması dengesiz bir gelişme nedenidir. Unutulmamalıdır ki yetersiz beslenme kadar dengesiz ve aşırı beslenmede önemli problemlere neden olacaktır.

Kaliteli Köpek Maması İçeriği

Düşük yağ oranına sahip, düşük enerji değeri  olan mamalar ise yetersiz gelişme ve üreme yeteneğinin az gelişmesi gibi sorunlara neden olur. Yüksek yağ oranı olan mamalar  aşırı yağlanma ve kilo alma sebebidir. Bu durum karaciğer yağlanması, diyabet, damar sertliği gibi pek metabolik hastalığa sebep olacağından  tercih edilmemelidir. Ancak  yağda çözünen vitaminlerin taşınabilmesi  için ve lezzet artırıcı etkisi nedeniyle düşük seviyelerde olmak kaydı ile mamada mutlaka yağ bulunmalıdır.

İyi bir kuru köpek maması içerisinde metabolizmayı destekleyen omega 3 ve omega 6 gibi yağ asitlerinin bulunması tercih sebebidir.

Yüksek protein değerlerine sahip olan mamalar ile beslenme de, fazla tercih edilmemelidir. Proteinlerin parçalanması ile amino asitler, bu sırada da amonyak açığa çıkar. Amonyak vücut için zararlı bir maddedir. Böbreklerde ürik aside çevrilir ve dışarı atılır. Eğer çok yüksek değerde protein içeren mama ile köpeğinizi uzun süre beslerseniz idrar yolu ve böbrek hastalıklarına davetiye çıkarmışsınız demektir.

Köpek Maması Nasıl Olmalıdır

Köpeğiniz için seçeceğiniz mama içerisinde bulunması tercih edilen önemli iki madde L-Lysine ve L-Karnitindir. Her ikisi de vücutta önemli işlevlere sahip amino asittir. Lizin protein üretimi, kolajen üretimi ve antikor üretimi gibi pek çok işleve sahiptir. L-karnitin gıdaların enerjiye dönüştürülmesinde büyük rol oynar, kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürücü olarak da bilinir. Bu iki amino asitte vücutta üretilmez ve mutlaka besinler ile dışarıdan alınmalıdır. Bu nedenle seçeceğiniz kuru köpek mamasının içerisinde bulunması sizin için tercih sebebi olmalıdır.

Yine sağlıklı bir büyüme, gelişme ve kaliteli bir yaşam için seçeceğiniz mamanın içerisinde bulunması önem taşıyan, A vitamini, B grubu vitaminler, demir, bakır, çinko, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum  gibi önemli minerallerde bulunmalıdır. Önemli olan bu analitik bileşenlerin gerekli olan asgari düzeylerde olmasıdır. Bu değerler için tek tek normalde bulunması gereken miktarlar elbette incelenebilir ama oldukça profesyonel bir bakış gereksinimi olacaktır. Bu nedenle kalitesine güvendiğiniz ve hekiminizin de onaylayacağı bir markayı tercih etmelisiniz.

İyi Bir Köpek Maması Şart

İyi bir mamanın beslenme değerlerinin ve içeriğinin doğruluğu için yavru, yetişkin veya yaşlılık dönemleri gözetilerek mama seçimi yapılmalıdır. Her dönemin ihtiyaçları değişiklik gösterir.

Bu arada bilinmesi gereken birkaç küçük detay ise işinizi kolaylaştıracaktır. Bir köpeğin ihtiyaç duyduğu vitamin miktarları yavru ve yetişkin dönemlerde aynıdır. Seçtiğiniz mamanın yavru formunda bulunan B1 vitamini değeri ile yetişkin döneme geçtiğinizde ki mamasında bulunan B1 vitamini aynı değerlerde olabilir.

Buna karşın mineraller için durum farklıdır. Örneğin yavru maması içerisinde bulunan kalsiyum miktarı ile yetişkin maması içerisindeki kalsiyum miktarı aynı olmamalıdır. Yavrular büyüme döneminde kalsiyuma fazla ihtiyaç duyar bu nedenle yavru köpek maması kalsiyumu fazla olmalı, yetişkin köpek maması kalsiyum miktarı daha düşük olmalıdır. Aynı şekilde fosfor miktarı da yetişkin köpek mamasında daha düşük olmalıdır.

Metabolizma ve iskelet sistemi için önemli minerallerden olan demir, bakır da olmaz ise olmaz minerallerin başında gelir. Bakır demir metabolizmasında görevlidir.

Ama dikkat edilmesi gereken pek çok besin ile karşılanabilen bu minerallere olan ihtiyaç yavru dönemde daha fazla yetişkin dönemde daha azdır. Bu nedenle  yetişkin mamalarında daha az miktarlarda bulunmalıdır. Ayrıca demirin direk olarak değil demir sülfat ve benzeri gibi bir bileşik olarak bulunması mamadan yararlanma oranını artırdığından tercih edilmelidir.

Köpek Çiğneme Kemiği Gerekli Mi? konulu yazımızı okumak ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: