Köpek Maması ile Kedi Maması Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yazar:

Kedi ve köpekler yüzyıllardır evcil hayvan olarak tercih edilen oldukça sevimli ve aynı zamanda akıllı canlılardır. Fakat bazı özellikleri birbirlerinden farklıdır. Bu iki evcil hayvan arasındaki önemli farklardan birisi davranışları ile ilgilidir. Örneğin, kediler evde saatlerce yalnız kalsalar da herhangi bir sorun çıkarmazken köpekler ise mutlaka arkadaşa ihtiyaç duyarlar. Aksi halde uzun süre yalnız kalmaları durumunda depresif tavırlar sergileyebilir ve hatta hastalanabilirler. Yine köpekler sahiplerini sürünün lideri olarak gördükleri için onları memnun etmek için ellerinden geleni yaparken kediler için aynı durumdan bahsedilemez. Kedi ve köpekler arasında yeme alışkanlıkları bakımından da farklılıklar bulunmaktadır. Bu doğrultuda kediler etçil, köpekler ise “omnivor” yani hem etçil hem de otçul canlılardır. Ayrıca evcil kedi ve köpeklerin tükettikleri mamalar da birbirinden farklıdır. Peki, köpek ve kedi maması arasındaki farklar nelerdir?

Köpek ve Kedi Maması Arasındaki Farklar

Kedi ve köpek beslenmesi denilince anlaşılması gereken yalnızca karınlarının doyması olmamalıdır. Çünkü bu canlılar da insanlar gibi sağlıklı bir yaşam sürebilmek adına dengeli beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle de günlük olarak yeterli miktarda enerji, protein, mineral ve vitamin almaları gerekmektedir. Yani tercih edilen köpek ve kedi maması dengeli miktarda enerji ve protein barındırmalıdır. Beslenmelerindeki dengesizlik söz konusu olduğunda ise çeşitli hastalıklar ile karşılaşılabilir. Bahsi geçen bu hastalıkların başında ise egzama ve dermatit gibi deri hastalıkları yer almaktadır. Fakat dengesiz ve yetersiz beslenme nedeniyle kedi ve köpeklerde görülebilecek hastalıklar bunlar ile sınırlı değildir. Dengesiz beslenme hayvanlarda strese neden olacağı için hemen her türlü hastalık ile karşılaşılabilir. Özellikle aşırı yağlı ve karbonhidratlı köpek ve kedi maması obezite, karaciğer yağlanması, kısırlık ve kalp yetmezliğine neden olabilmektedir.

Kedi ve köpek beslenmesi için en ideal olanı ise hazır kuru mama kullanımıdır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi her ikisi için üretilen mamalar birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Bunun en temel nedeni ise kedi ve köpeklerin birbirinden farklı metabolizmalara sahip olmalarıdır. Bu doğrultuda hem kedi hem de köpek mamalarının hazırlanma sürecinde bu canlıların temel ihtiyaçları göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin, kediler çok enerjik canlılardır ve enerjileri yavruluk dönemlerinden yaşlanmalarına kadar sürer. Bu nedenle kedi mamaları harcadıkları enerjiyi tolere edecek kadar yüksek proteine sahip olmalıdır. Fakat bu köpeklerin proteine ihtiyaç duymadıkları anlamına gelmez. Köpekler de tıpkı kediler gibi proteine ihtiyaç duyarlar. Çünkü protein, köpeklerin sağlıklı kas ve kemik gelişimlerini desteklediği gibi hücre yenilenmesine de yardımcı olur. Bu nedenle köpek mamaları mutlaka önemli oranda protein içermelidir. Köpeklerin metabolizması kedilere oranla biraz daha yavaş çalışır. Bu nedenle de protein ihtiyaçları kedilere göre daha düşüktür.

Köpek ve kedi maması arasında protein miktarı bakımından farklılık olduğundan bahsettik. Kedi ve köpekler etçil canlılar olsa da yalnızca kediler zorunlu etçil olarak kabul edilmektedir. Yani kedilerin sağlıklı kalabilmeleri için mamalarının yaklaşık olarak üçte birinin proteinden oluşması gerekmektedir. Fakat bu proteinin tamamı et şeklinde olmayabilir. Yine proteinler amino asit olarak adlandırılan 22 temel yapı taşından meydana gelmektedir. Hayvanlar aminoasitlerin bir kısmını kendileri üretebilirken üretilemeyen diğer aminoasitleri beslenme yolu ile almaları gerekir. Bu anlamda köpeklerin dışarıdan yani tükettikleri gıdalardan alması gereken 11 aminoasit vardır. Kedilerde ise bu rakam 12’dir. Taurin de bir aminoasittir ve köpekler tarafından doğal olarak üretilebilir. Ancak kediler için aynı durumdan bahsedilemez. Eğer bu aminoasit kedi maması ile alınmazsa kedilerde körlük, sağırlık ve kalp yetmezliği gibi hastalıklar gelişebilmektedir. Kedilerin bu tip sorunlar ile karşılaşmamaları adına mamalarının önemli miktarda taurin içerdiği görülebilir.

köpek ve kedi maması arasındaki farklar nelerdir?

Kedi ve köpeklerin vitamin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Örneğin, köpekler vücutlarındaki betakaroteni kolaylıkla A vitaminine dönüştürebilen canlılardır. Ancak kediler bunu yapamadıkları için mamalarının içeriğinde belirli oranlarda A vitamini mutlaka yer almalıdır. Bu anlamda ciğer önemli miktarda A vitamini barındıran bir gıdadır. Bunun için kedilere ciğerli kedi mamaları ve kedi ödülleri verilebilir.

Sonuç olarak köpek mamaları ile kedi mamaları arasındaki farklar özetlenecek olursa köpek mamaları yağ ve protein bakımından düşük ancak vitamin açısından zengin ürünlerdir. Çünkü köpekler kolaylıkla fazla kilolu olabilirler.  Bununla beraber kedilerin yüksek protein ve yağ ihtiyaçları nedeniyle mamalarının yeterli miktarda protein ve yağ içermesi gerekmektedir. Aksi halde yetersiz ve dengesiz beslenme nedeniyle ciddi şekilde beslenmeye bağlı sorunlar yaşayabilirler.

Kedi ve Köpekler Birbirlerinin Mamasını Tüketebilirler mi?

Köpek ve kedi maması çeşitleri temelde et içeriği ile üretilen mamalardır. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı vitamin ve besin öğeleri bakımından farklılıklar gösterirler. Bu nedenle birbirlerinin mamasını tüketmeleri durumunda bazı sorunlar yaşanabilir. Köpekler, kedi maması tüketmeyi çok severler. Özellikle evinde kedi ve köpek besleyen kişiler, köpeklerinin sürekli olarak gidip kedinin mama kabından beslenmeye çalıştığına şahit olabilirler. Bunun en önemli nedeni kedi mamalarının köpek mamalarına göre daha yüksek aromalı olmalarıdır. Ancak köpeklerin bunu alışkanlık haline getirmesinin önüne geçilmelidir. Çünkü sürekli köpek maması yerine kedi maması tüketen köpekler ilerleyen dönemlerde yüksek protein miktarı nedeniyle karaciğer rahatsızlıkları yaşayabilirler. Bu nedenle de köpeklerin devamlı olarak kedi maması tüketmelerinin önüne geçilmelidir.

Bunların yanı sıra kedilerin köpek maması tüketmesi ise oldukça sakıncalı bir durumdur. Çünkü köpekler için üretilen mamaların içeriği ve tadı kedilerin ihtiyaçlarından farklıdır. Kedilerin bir parça köpek maması veya bir kaç kez köpek maması tüketmesi herhangi bir sağlık sorununa neden olmayabilir. Fakat bunu alışkanlık haline getirdiklerinde ciddi anlamda yetersiz beslenmiş olurlar. Yine köpek mamaları genellikle kedilerin ihtiyaç duydukları ve daha önce de bahsettiğimiz taurin’i içermezler. Bu da kedilerde başta göz ve kalp problemleri olmak üzere bir çok sağlık sorunlarına yol açar. Yani kediler köpek maması tüketerek yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdüremezler.

Sonuç olarak kedi ve köpek maması arasındaki farklar iyi bilinmeli, sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için kedi ve köpeklerin birbirlerinin mamasını tüketmeleri mutlaka engellenmelidir. Bu doğrultuda her ikisi için de ırk, yaş ve fizyolojik durumları göz önünde bulundurularak mama seçimi yapılmalı ve fiziksel gelişimleri desteklenmelidir. Köpek ve kedi maması seçiminin doğru bir şekilde yapılması yalnızca fiziksel gelişimlerini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda yavrularının da sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini sağlar.

İlginizi çekebilir: Hamile Köpek Bakımı ve Beslenmesi

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: