Köpek Çiğneme Kemiği Gerekli Mi?

Yazar:

Köpekler doğal yaşamda avcıdır ve ilkel köpeklerden bu yana köpek için kemik, köpeğin doğasından kaynaklanan bir beslenme alışkanlığı olarak düşünülebilir. Kemirmeyi seven türlerden olan köpekler için köpek çiğneme kemiği bu açıdan bakıldığında bir ihtiyaçtır diyebiliriz. Kimi zaman mobilyalarınızı ve ayakkabılarınızı kurtarmak için, kimi zaman köpeğinizin dişlerinin temizliği için, kimi zamanda can sıkıntısından yaptığı bu içgüdüsel alışkanlığı gidermek için elinizin altında bulunduracağınız birkaç çeşit köpek kemiği olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biridir. Köpeğinizin doğasından gelen bu kemirme alışkanlığını giderebilmesi için, piyasada pek çok çeşit köpek çiğneme kemiği alternatifini kolayca bulabilirsiniz.

Çiğneme Kemikleri Zararlı Mı?

Elbette sağlığına zarar verebilecek kimyasal içermeyen, taze, köpeğinizin boyutlarına uygun seçilmiş ve yeteri kadar miktarda verildiğinde köpek kemirme kemikleri kesinlikle zararlı değildir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli konu, vereceğiniz kemiğin hiçbir şekilde köpeğinizin sağlığına zarar vermeyeceğinden emin olunmasıdır. Bu amaçla birkaç önemli detaya dikkat etmek yeterli olacaktır. Bozulmuş veya küflenmiş bir kemiği asla köpeğinize vermemelisiniz. Köpeğinizin bir defada ağzına alabileceği ve bütün olarak yutma riski olan, köpeğinizin boyutlarına göre küçük sayılabilecek kemikleri köpeğinize vermekten sakınmalısınız. Bir defada çok fazla miktarda verip ana öğün beslenmesi yerine kullanılmamalıdır. Köpek çiğneme kemikleri zararlı olmamakla beraber tam tersine amacına uygun olarak kullanıldığında pek çok faydası da bulunmaktadır.

Köpek Çiğneme Kemiği Nasıl Olmalıdır?

Köpeğiniz için seçeceğiniz kemik elbette sizin tercihiniz olacaktır ancak köpeğinizin bu kemiği severek kemirmesi en önemlisidir. Pek çok kemik çeşidi arasında en sağlıklı ve en faydalı olanı seçseniz dahi köpeğiniz bu kemikten hoşlanmayabilir ve reddedebilir. Seçeceğiniz kemiği öncelikle ne amaçla alacağınızı belirlemelisiniz. Henüz yavru bir köpeğiniz var ise özellikle süt dişlerinin değişim döneminde artan kaşıntı ihtiyacını gidermek için sert ve uzun süre dayanabilecek press kemikleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca yine bu amaçla sert plastik malzemelerden kemik şeklinde çiğneme oyuncaklarını da tercih edebilirsiniz. Eğer köpeğiniz sürekli bir şeyleri çiğneme eğiliminde ise onun için beyaz sakız kemikleri tercih edebilirsiniz. Bu tür kemikler işlem görmüş deriden yapılmıştır ve yapısı gereği ağza alındığında ıslandığı için sakız gibi yumuşar ve kolay çiğnenebilir. Bu nedenle de çiğnemeye uygun kemiklerdir.

köpek çiğneme kemiği gerekli mi

Köpeğiniz de sıklıkla diş taşı sorunu ortaya çıkıyorsa, özel olarak hazırlanmış ve köpek diş temizleme kemiği olarak adlandırılan köpek çiğneme kemiklerini tercih etmelisiniz. Köpeğiniz kemirme ihtiyacını giderirken ekstra gıda alarak beslenmesini istiyorsanız doğal protein deposu olan kulak, işkembe, paça gibi kurutulmuş sakatat kemikleri tercih edebilirsiniz. Oldukça lezzetli olan ve köpeğinizin severek yiyeceği bu kemikler, doğal ve besleyici ödül kemikleridir. Seçeceğiniz köpek diş kemiği, köpeğinizin severek kemireceği, sert, kolay parçalanmayan ve uzun süre dayanabilecek kemikler olmalıdır. Böylece köpeğiniz daha uzun süre kemiği ile oyalanıp kemirme ihtiyacını karşılayacaktır.

Köpeğime Evde Kemik Hazırlayabilir Miyim?

Elbette evde kemik kaynatarak hazırlayacağınız kemikleri köpeğinize vermeyi tercih edebilirsiniz. Sizi biraz uğraştırsa da, köpeğinizin büyük bir keyifle tercih edebileceği bu kemikleri verirken bir kaç önemli konuya dikkat etmelisiniz. Köpeğinize pirzola kemiği veya tavuk kemiği gibi kolayca kırılabilen ve kırıldığı zaman sivri uçları oluşabilen ince kemikleri asla vermemelisiniz. Bunun yerine kasaplardan alacağınız büyük kol ve bacak kemiklerini kullanmalısınız. Dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer konuda bu kemiklerin bütün olması yani kırılmamış olmasıdır. Kemikleri bütün olarak kaynatıp, iyice haşlandıktan ve soğuduktan sonra köpeğinize verebilirsiniz. Evde hazırlayacağınız kemikleri köpeğinize vermek istiyorsanız onun sağlığını riske etmemeye dikkat etmelisiniz. Evde hazırlanan bu kemiklerin dayanma süresi kısadır ve özellikle sıcak havalarda çok kısa sürede bakterilerin üreyebileceğini, hatta zehirlenmeye varabilecek bozulmaların oluşabileceğini unutmamalısınız. Bu süreyi uzatmak ve bozulma olasılığını azaltmak için kemiği haşladıktan sonra üzerinde kalan et parçalarını iyice temizlemelisiniz. Genel olarak bu kemikleri aynı gün sonunda köpeğinizin önünden almanız riski azaltacaktır.

Köpek Kemiği Seçerken

Köpek çiğneme ürünleri seçerken dikkat etmeniz gereken önemli konulardan ilki köpeğinizin boyutu olmalıdır. Küçük ırk bir köpeğe sahipseniz onun çene yapısına uygun olan köpek burgu çubuk veya kıkırdak munchy kemirme çubukları gibi rahat çiğneyebileceği ürünlerini tercih etmelisiniz.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise kemiğin kolay kavranabilir büyüklükte olmasıdır. Küçük ırk bir köpek için kemiremeyeceği büyüklükte ve çok sert bir kemik cezbedici olmaz. Büyük ırk köpek için ise büyük, sert ve dayanıklı kemik çeşitlerini tercih etmelisiniz. Seçeceğiniz köpek çiğneme kemiği köpeğinizin bir hamlede yutamayacağı kadar büyük olmalıdır. Elbette kemik seçiminizi etkileyecek önemli bir konu da sağlığına zarar vermeyecek kaliteli ve ucuz köpek kemiği seçmektir. Bu amaçla mağazalarda veya internette satılan pek çok seçeneği incelemeli ve güvendiğiniz bir yerden satın almalısınız.

Eğer ilginizi çekerse köpek eğitimi ile ilgili yazımızı da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: