Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar:

Sizler de hayvanları çok seviyor ve evinizde bir köpek beslemek istiyorsanız evde köpek bakımı, en iyi köpek maması, köpek sağlığı gibi konular hakkında detaylı bir şekilde bilgi almanız gereklidir. Köpekler ilk çağlardan günümüze kadar insanoğlunun dostu olmuştur. İnsanoğlu ile en iyi şekilde anlaşan hayvan türlerinden olan köpekler günümüzde pek çok evin içerisinde ev halkından biri durumundadır. Bir köpekle aynı evde yaşamaya yeni başlıyorsanız köpek bakımı konusunda detaylı bilgi sahibi olunması durumunda, birlikte yaşamı oldukça kolaylaştırabilirsiniz.

Köpeğin Özel Yaşamı

Evinizde bir köpek beslemek istiyorsanız kesinlikle ona özel bir ortam oluşturmanız gereklidir. Köpek dinlenmek ya da uyumak istediği zaman özel alanına gitmeli ve kendi kokusunun sindiği ortamda vaktini geçirmelidir. Bunun için, içerisine rahatça sığabileceği bir koltuk veya minder şeklinde yatacak bir mekanı olmalıdır. Köpeğinizin boyutuna ve zevkinize göre bu mekanları çeşitlendirebilirsiniz. Oluşturacağınız bu ortamda köpek maması, su kabı gibi köpeğinizin temel ihtiyaçları da mutlaka bulunmalıdır.

köpek bakımı nasıl yapılır

Köpeğin Bakımı

Köpeğin cinsine ve mizacına göre köpek bakımı farklılıklar göstermektedir. Uzun tüylü veya kısa tüylü olması, az hareketli veya çok enerjik olması gibi durumlara göre bakımı da farklılıklar gösterir.  Uzun tüylü bir köpeğiniz varsa haftada birkaç kez tüylerini mutlaka fırçalamalısınız.  Bu kapsamda tüyü kesilmesi gereken ırklar da bulunmaktadır. Bu tür ırkların belli aralıklarla tüylerinin tıraşlanması gerekmektedir. Bu işlem dikkatli ve canı acıtılmadan yapılmalıdır. Bunun yanı sıra köpeğinizin hem kendine hem de çevresine zarar vermemesi için tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gereklidir. Bunu yapmak için ilk başlarda profesyonel destek alabilir, sonrasında köpeğiniz izin verirse kendiniz de yapabilirsiniz. Hareketli ve enerjik bir köpeğiniz varsa onunla uzun yürüyüşler, frizbi veya top ile fırlat getir oyunları oynayarak enerjisini harcamasını sağlamalısınız, aksi halde ev içerisinde yapacağı oyunlar sizin için yorucu kazalara dönüşecektir. Günlük tuvalet ihtiyacını karşılaması için mutlaka uygun bir mekan hazırlamalı veya dışarıya çıkarıp bu ihtiyacını gidermesini sağlamalısınız.

Sağlık Kontrolleri ve Aşılar

Köpeğinizin sağlıklı olması, evde yaşayan diğer aile bireylerinin ve köpeğinizin mutlu yaşamı için önemlidir. Dolayısıyla aşılarının ve sağlık kontrollerinin düzenli aralıklarla yapılmasında fayda vardır. Unutulmamalıdır ki aşılar onun dışarıdan gelebilecek tüm tehlikelere karşı korunması ve sağlıklı bir ömür sürebilmesi için gereklidir. Aşısı ve rutin kontrolleri yapılan bir köpeğin gereksinimi olarak geriye sadece sevgi ile ona sarılmak kalır.

Günlük yaşamı içerisinde köpeğiniz de ateş, iştahsızlık, hareketlerinde azalma, çok su içme ve benzeri bir farklılık gözlemlediğinizde en yakın veteriner hekime götürmelisiniz. Böylelikle sorun büyümeden önünü almak mümkün olacaktır.

Köpeğin Aile İçindeki Rolü

Bir köpeğin aile yaşamına uyum sağlaması son derece önemlidir. Ancak ne kadar uyumlu olursa olsun onunda aile yaşamı içerisinde uyması gereken kurallar olduğunu öğrenmesi gerekir. Her ailede olduğu gibi aile reisi köpek üzerinde de otorite sahibi olmalıdır.

Ev yaşamına yeni alışmaya çalışan bir köpek ve ev halkı arasında yaşanabilecek mutsuzlukları karşılıklı  olarak aza indirebilmek için ilk günden itibaren kurallar belirlenmeli ve bu kurallar kişilere göre değiştirilmeden aynı şartlarda uygulanmalıdır. Örneğin masadan yemek aşırmasını istemiyorsanız hiçbir aile bireyi masada ona yemek ikram etmemelidir. Bir kişi verip diğer kişi karşı çıkıp vermez ise kafası karışır ve öğrenmesi gereken doğruyu asla öğrenemez. Kararlı bir şekilde davranarak ona kuralları eve geldiği ilk günden itibaren öğrettiğiniz de ise geriye köpeğiniz ile geçireceğiniz keyifli saatlerin tadını çıkarmak kalacaktır.

Köpek Bakımı ve Beslenme

Köpeklerin sağlıklı bir şekilde beslenmesi son derece önemlidir. Bunun için hazırlanmış özel köpek mamaları bulunmaktadır. Bu mamalar köpeğinizin yaşına, ırkına göre dengeli içerikler ile hazırlanmıştır. Örneğin gelişme döneminde olan yavru köpekler için yavru köpek maması, orta ırk köpeğe göre ihtiyaçları fazla olan iri ırk köpekler için büyük ırk köpek mamalarından almanız gereklidir. Mamaların haricinde nasıl bir beslenme şekli izlemeniz gerektiği konusunda veteriner hekimlerden destek alabilirsiniz. Zira köpeklerin dişlerinin ve çene yapısının sağlıklı bir şekilde gelişmesi için köpek maması haricinde kemirebileceği sert kurabiye ya da kemiklerin, dengeli bir gelişme için vitamin ve mineral içeren ödüllerinde verilmesi faydalı olacaktır.

Köpekler ile Oyun Oynamayı İhmal Etmeyin

Köpekler oyun oynamayı çok sever. Oyun oynamak sadece eğlenceli vakit geçirmek değil, ihtiyacı olan egzersizi yapması içinde fayda sağlar. Bu sayede enerji harcar, vücut formu ve kasları gelişir. Bu amaçla diş ipli tenis topları, kauçuk çekiştirme oyuncakları ve benzer malzemeler edinerek  birlikte oynayabileceğiniz oyunlar ile günlük egzersiz ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

İkinci olarak köpeğinizin temiz havaya çıkması ve dolaştırılması da oldukça önemlidir. Böylelikle egzersiz yapmakla birlikte dışarıdaki ortama ve insanlara alışması, sosyalleşmesi de mümkün olacaktır. Özet itibariyle köpeğinizle ne kadar çok ilgilenir ve kaliteli zaman geçirirseniz o kadar çok verim alırsınız. Beslenmesi için en iyi köpek maması sipariş edilip alınmalı ve bakım en iyi şekilde yapılmalıdır. Bunları yaptığınız zaman en iyi dostunuzun köpeğiniz olacağını göreceksiniz.

İlginizi çekerse Köpek Eğitimi Nasıl Verilir konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: